Ana Sayfa » Kıbrıs » 21 Eylül Uluslararası Barış Günü...

21 Eylül Uluslararası Barış Günü...

"sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Sürdürülebilir Barış".

 
 
21 Eylül Uluslararası Barış Günü...

"TOPLUMLARIN BİRBİRİNE DUYACAĞI GÜVEN HER ALANDA İLERDE İNŞA EDİLEN BARIŞIN TEMELİNİ OLUŞTURACAK"

"DOĞRUDAN GÖRÜŞMELERİ SEKTEYE UĞRATAN NEDENLERİ GÖZDEN GEÇİRME ZAMANI GELDİ"

Lefkoşa, 20 Eylül 12 (T.A.K.): "Kıbrıs 2015" inisiyatifi, Kıbrıs'ta halkın destek ve inancı olmadan Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerin yeniden başlamasının zor olacağını belirterek, katılımcı bir müzakere çerçevesinin toplumlararası ve uluslararası konularda ilerleme sağlanmasını sağlayacağını; toplumların birbirine ve çözüm sürecine duyduğu güvenin de artırılması gerektiğini belirtti.

"Sürdürülebilir Bir Gelecek için Araştırma ve Diyalog, Kıbrıs 2015" inisiyatifi, 21 Eylül Uluslararası Barış Günü nedeniyle yayımladığı bildiride, bu yıl Uluslararası Dünya Barış Günü'nün 'Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Sürdürülebilir Barış' temasıyla kutlandığını açıkladı.

Sürdürülebilir kalkınma olmadan, gelecekte sürdürülebilir bir barıştan bahsetmenin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, inisiyatifin 'Kıbrıs'ta Sürdürülebilir Kalkınma' konusunda bir belgesel ve kapsamlı bir rapor hazırladığı kaydedildi.

Açıklamada, 21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü'nün Birleşmiş Milletler tarafından barışın inşası için küresel anlamda yapılan çağrı olduğu ve Kıbrıs'ta da coşkuyla kutlandığı ifade edildi.

DAHA REFAH BİR GELECEK İÇİN

Kıbrıs 2015 inisiyatifi tarafından hazırlanan "Kıbrıs'ta Sürdürülebilir Kalkınma" konulu raporda, gerek adanın bütününde gerekse belirli bölgelerde, sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları açısından karşı karşıya kalınan zorlukların ve fırsatların incelendiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Çalışmanın genelinde, sürdürülebilir kalkınma Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin beraber çalışıp daha refah bir gelecek için ortaklaşa hazırlanacağı ve planlayacağı bir konu olarak çerçevelendirilmiştir. Özellikle, sürdürülebilir enerji üretimi; sürdürülebilir su kaynakları yönetimi; sürdürülebilir inşaat ve sürdürülebilir dolaşım gibi konuların başarılması için gerekli imkanların analizini içermektedir."

SÜRDÜRÜLEBİLİR BARIŞ VE KIBRIS

'Kıbrıs 2015'in yaratıcı ve yapıcı toplumsal tartışmalarla kamuoyu ile barış süreci arasındaki bilgi uçurumunu kapatmayı hedefleyen ve barışın inşasına katkı koymaya çalışan bir inisiyatif olduğu belirtilen açıklamada, her iki toplumdan insanların fikirlerinin incelenerek hayata geçirilebilir öneriler hazırlandığı kaydedildi.

Kıbrıs sorununun, uluslararası toplumu meşgul eden en uzun süreli çözülmemiş uyuşmazlıklardan biri olarak sürdüğü hatırlatılan açıklamada, 40 yıldır devam eden çözüm arayışlarında henüz olumlu sonuca varılamadığı belirtildi.

HER ZAMANKİ GİBİ DEVAM EDEMEYECEĞİ AŞİKAR

Kıbrıs 2015'in 21 Eylül Uluslararası Barış Günü mesajında şu görüşlere yer verildi:

"Yakın zamanda, barış görüşmelerinde oldukça önemli yakınlaşmalar sağlanmasına rağmen, kapsamlı bir çözüme hala ulaşılamamıştır. Bu, tarafların çözüm üzerinde uzlaşamadığı ilk sefer olmamasına rağmen, artık işlerin 'her zamanki gibi' devam edemeyeceği âşikardır.

SEKTEYE UĞRATAN NEDENLERİ GÖZDEN GEÇİRME ZAMANI GELDİ

Mevcut diplomatik girişimler göz önünde bulundurulduğu zaman, doğrudan görüşmeleri sekteye uğratan sebepleri gözden geçirmenin zamanı geldiği anlaşılmaktadır. Önümüzdeki haftalarda iki toplum arasında güven inşasına katkı koymayı hedefleyen, yeni ve daha katılımcı bir diyaloğun başlaması beklenmektedir. Toplumların birbirine duyacağı güven her alanda ilerde inşa edilen barışın temelini oluşturacaktır.

Halkın desteği ve inancı olmadan görüşmelerin yeniden başlaması zor olacaktır. Daha katılımcı bir müzakere çerçevesi, birden fazla sürecin aynı anda hem toplumlararası hem de uluslararası konularda ilerleme sağlanmasına olanak sunarken, toplumsal güveni destekleyecektir. Hem toplumların birbirine duyduğu güvenin hem de çözüm sürecine duyulan güvenin artırılması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir."

(GÜL/GUR)

 
20 Eylül 2012 Perşembe 13:21
Okunma: 648
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu