Ana Sayfa » Kıbrıs » 21 Mart Dünya Orman Günü...

21 Mart Dünya Orman Günü...

"15 Aralık 2011 - 15 Mart 2012 Ağaçlandırma Döneminde Toplam 1  Milyon 9 Bin 829 Adet Fidan Dikimi Gerçekleştirildi".

 
 
21 Mart Dünya Orman Günü...

"400 HEKTARLIK ARAZİDE  ÖZELLİKLE KAYALIK ALANLARDA  300 KG SERVİ TOHUMU İLE TOHUM EKİMİ ÇALIŞMASI YAPILDI"

"KURAKLIĞA BAĞLI KURUMALAR DURDU"

Lefkoşa, 20 Mart 12 (T.A.K): KKTC'de 15 Aralık 2011 - 15 Mart 2012 Ağaçlandırma Dönemi'nde çeşitli bölgelerde toplam 1  milyon 9 bin 829 adet fidan dikimi gerçekleştirildiği; ülke genelinde toplam 156 hektar sahada tamamlama dikimi,  566 hektar sahada ise yeni dikimlerden oluşan ağaçlandırma çalışması gerçekleştirildiği bildirildi.

Orman Dairesi Müdürü İran Tansel Demir, 21 Mart Dünya Orman Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Beşparmak dağlarının güney bakılarında kalan ve dozerlerle işlenmeyen 400 hektarlık arazide özellikle kayalık alanlarda  300 kg servi tohumu ile tohum ekimi çalışması yapıldığını, bu çalışmaların sonucu olarak  son günlerdeki yağmurun bol olması ile çimlenmenin gözlemlendiğini kaydetti. Demir, çimlenmelerin yaz sezonunu geçirmesi halinde bu çalışmanın 2012 yılı sezonu içinde devam edeceğini de belirtti.

Demir tarımsal amaçlı üretilen 70 bin adet harup fidanının çiftçilere ücretsiz olarak dağıtıldığını, kendilerine ait arazilerde veya bahçelerinde orman ağacı türleri ile ağaçlandırma yapmak isteyen vatandaşlara, kurumlara ve askeri birliklere ise 300 bin adet orman fidanının ücretsiz olarak dağıtıldığını  kaydetti.

ORMANCILIK GÜNÜ

Demir, dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanlara gerekli önemin verilmediğini gören Avrupa Tarım Konfederasyonu'nun Kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede de sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart tarihini 1971 yılında Ormancılık Günü olarak kabul ettiğini hatırlattı.

Demir, KKTC'de 1978 yılından itibaren kutlanmakta olan "21 Mart Dünya Ormancılık Günü"nde ormanların daha iyi korunması, geliştirilmesi ve iyi bir şekilde işletilmesinin önemi ile çok yönlü faydaları gibi konuların çeşitli haberleşme araçları ile halka  duyurulması ve halkın bu yöndeki ilgisinin artırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Orman yangınları başta olmak üzere, başıboş keçi otlatmaları, zararlı böcek ve hastalıkları ile sıcaklıkların artması orman alanlarının bozulmasını hızlandıran başlıca etkenler olduğunu belirten Demir, "Özellikle 2006-2009 yılları döneminin üst üste kurak olarak geçmesi ve 2008 yılının ikinci yarısında kendini bariz olarak belli eden olağanüstü kuraklık etkileri neticesinde orman vejetasyonu hızlı bir kuruma sürecine girmiştir" dedi.

"KURAKLIĞA BAĞLI KURUMALAR DURDU"

Demir, 2010-2011 yılı ve içinde bulunulan 2012 yılı yağış periyodu içerisinde meydana gelen optimum seviyelerdeki yağışlar ile birlikte KKTC'deki ormanlarda kuraklığa bağlı kurumaların durduğunu ve toparlanma sürecine girildiğini de  ifade etti.

Çam ağaçlarında genel olarak zarar yapan Çam Kese Böceği'nin zararlılık oranının son yıllarda havadan ve yerden yapılan başarılı mücadele çalışmaları neticesinde düştüğünü belirten Demir, dünyada, Güney Kıbrıs  ve Türkiye'deki ormancılık çalışmalarında uygulanan mücadele yöntemleri ve kullanılan preparatların kullanıldığını ifade etti.

Demir açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Orman Dairesinin Müdürlüğünün 2012-2013 mücadele dönemi için entegre mücadele ve biyolojik mücadele kapsamında geleceğe dair planları mevcuttur. Bu kapsamda çamkese böceğinin doğal düşmanı (yırtıcısı) olan ve bu tırtıllarla beslenen Calosoma sycophanta böceğinin ülkemizde de üretilmesi için T.C. Orman Genel Müdürlüğü işbirliği ile Alevkaya'da üretim laboratuarı kurulmuş ve üretime başlama aşamasına getirilmiştir. Önümüzdeki dönemde üretime başlanarak yetiştirilen bu çam kese böceği tırtılı predatörlerinin doğaya salınması amaçlanmaktadır"

Orman Koruma çalışmaları çerçevesinde 2010 yılında  AB işbirliği ile yürütülen projeler kapsamında, "Yangın Harekat Merkezi" kurulduğunu kaydeden Demir, proje kapsamında ülke genelinde devreye giren ve 15 kameradan oluşan "Orman Gözetleme Sistemi" ile KKTC ormanlarının , yangınlara karşı tek merkezden 24 saat esasına göre izlendiğini açıkladı.

Demir, yıl içerisinde TC Orman ve Su İşleri Bakanlığının  hibe programı dahilinde Orman Dairesi Müdürlüğü'ne 1 adet Greyder, 1 adet 3.5 tonluk yangın arazözü ve 1adet ilk müdahale aracı hibe edildiğini de belirtti.

Demir,  2011 yılı içerisinde meydana gelen orman yangını sonucunda 95 hektarlık bir kısmı yanan Yedidalga Ağaçlandırma Sahasında, arazinin temizlenmesine müteakiben toprak işlemesi yapıldığını, ardından da 99 bin 353 adet fidanın dikildiğini de ifade etti.

Orman varlığının yetersizliği, iklim şartlarının yeniden orman geliştirme konusundaki elverişsizliğin, topoğrafik yapının ormansızlaşmaya tahammülünün bulunmayışı nedenleri ile var olan ormanlarımızın korunmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Demir, "Ulusal ormancılık amaçlarımızın başında gelen mevcut ormanlarımızın korunması, ağaçlandırmalar ile orman alanlarımızın artırılması, sürdürülebilir ormancılık ilkeleri doğrultusunda planlanarak işletilmesi ve verim gücüne göre ormanların hizmetlerinden halkın yararlandırılması yönünde yoğun çaba harcanmaktadır" ifadelerini kullandı.

(ÖZ/GÜR)

 
20 Mart 2012 Salı 18:38
Okunma: 808
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu