Ana Sayfa » Kıbrıs » 21 Mart Dünya Ormancılık Günü...

21 Mart Dünya Ormancılık Günü...

Bakırcı: "ormanların Korunması, Çevremizin Ağaçlandırılması Hem Yurdumuzun Hem De Dünyamızın Geleceği İçin Çok Önemli".

 
 
21 Mart Dünya Ormancılık Günü...

Lefkoşa, 20 Mart 14 (T.A.K): Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, ormanların korunması, çevrenin ağaçlandırılması hem KKTC'nin hem de dünyanın geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Orman Dairesi Müdürlüğü, dairede görev yapan emekli ve mevcut şube müdürleri ve personeli biraraya getirdi.

Kıbrıs Türk Mimar Mühendisler Odası toplantı salonunda yapılan etkinliğe Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı da katılarak konuşma yaptı.

Bakırcı konuşmasında, ormancılık alanında amaçlarının mevcut orman alanlarını korumak ve bu alanları arttırmak olduğunu belirtti.

Eğitimin bu konuda çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Bakırcı, "Çocuklarımıza fidan dikmenin, ağaç yetiştirmenin önemini iyi anlatabilirsek toplum olarak büyük bir kazanım sağlayacağız" dedi.

Ormancılığın mesai saati gözetmeden yapılabilen kutsal bir görev olduğunu ifade eden Bakırcı, bu anlamda gece gündüz emek veren eski ve yeni tüm çalışanlara teşekkür etti.

Bakırcı, sadece ağaç dikmenin ve bunun bakımını yapmanın yeterli olmadığını belirterek: "Ülkenin ihtiyacı olan ekonomik değeri yüksek ağaçların belirli bir plan çerçevesinde dikilmesine büyük önem veriyoruz" dedi.

KARZAOĞLU

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu da konuşmasında, geçmiş yıllara göre araç ve teknik ekipman olarak daha iyi durumda olduklarını belirtti, ancak halen bazı eksiklikler olduğunu söyledi.

Karzaoğlu, yapılan faaliyetlerin bugün hemen görülemeyen ama sonraki nesillerin görebileceği faaliyetler olduğunu vurguladı.

"Doğaya yapılan yatırımlar çok kıymetlidir. Bizler bunun bilincindeyiz" diyen Karzoğlu, ormancılık alanında bugüne kadar emek veren herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Orman Dairesi'nde uzun yıllar çalışan personele Bakan Bakırcı tarafından plaket takdim edildi.

BAKIRCI GÜN DOLAYISIYLA MESAJ YAYINLADI

Bu arada 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı mesaj yayınlandı.

"Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun hem de dünyamızın geleceği için çok önemlidir" diyen Bakırcı mesajında şunları kaydetti:

"Bugün hem ormanın, hem de baharın bayramıdır. Kuzey yarımkürede ilkbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart tarihi, aynı zamanda Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanmaktadır. Geleneksel olarak her yıl kutladığımız Dünya Ormancılık Günü dünyada 38 yıldır ülkemizde ise, 36 yıldır büyük bir coşku ile kutluyoruz. Dünya Ormancılık Günü'nün amacı; ağaç ve ormanın faydalarını bir kez daha hatırlatmak, ormanların korunması, geliştirilmesi ve iyi bir şekilde işletilmesinin önemi ile çok yönlü faydalarının okullarımızda ve çeşitli yayım organlarında halkımıza duyurulması ve bu yöndeki ilginin artmasını sağlamaktır."

Bu özel gün, bizlere sayısız faydalar sağlayan ormanların değerini bir kez daha hatırlamamızı sağlar. Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun hem de dünyamızın geleceği için çok önemlidir.

Ormanların sağladığı; hammadde, temiz su, temiz hava, erozyon kontrolü, yaban hayatı ve rekreasyon olanakları tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de yaşamsal öneme sahiptir.

1975 yılından beri devam eden ağaçlandırma çalışmaları sonucu ülkemizde 23 bin hektar alan ağaçlandırılmış ve toplam 35 milyon fidan dikilmiştir.

Özellikle son yıllarda yaşanan ekstrem kurak şartlardan bir miktar zarar görmüş olsa da, ağaçlandırılan bu sahalarda bu gün pırıl pırıl ormanlarımız göğe yükselirken yeni dikilen fidanlarımız da süratle gelişmekte ve geleceğin yeşil Kuzey Kıbrıs'ının müjdesini vermektedir.

Bu gelişmeleri izlerken yapılanların yeterli olmadığının da bilincindeyiz. Yangın, kuraklık etkisi ve buna bağlı olarak böcek istilası nedeniyle kuruyan veya zarar gören ormanlarımız ve ağaçlandırma alanlarımız olmuştur. Bu alanların yeniden ağaçlandırılması için vakit kaybedilmemiş, içinde bulunduğumuz yılın programına alınarak hemen ağaçlandırılması yoluna gidilmiştir.

İçinde bulunduğumuz 2014 Ağaçlandırma Döneminde ülke çapında yangın - kuraklık - böcek zararı gibi herhangi bir nedenle zarar gören orman alanlarına ve yeni kurulacak ağaçlandırma sahalarına yaklaşık 1 milyon adet fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. (Müdürlük + Askeri Birlikler + Kamu  kurumları -Okul , Üni. vb.+  STK + Siyasi Parti ve Organları).

Yapılması gereken çalışmalar, ağaçlandırılması gereken sahalarımız, boş ve atıl vaziyette duran üzerinde ot dahi bitmeyen birçok alanlarımız mevcuttur.

Bu sahaların ağaçlandırılarak üretime sokulması gayreti içerisindeyiz ve inanıyoruz ki halkımızla el ele bu zor, zor olduğu kadar da heyecan verici bu görev başarılacak, gelecek kuşaklara yani çocuklarımıza iftihar edecekleri bir ülke yaratılacaktır.

Orman, vatandaşlarımızın ona sahip çıkmaları ve benimsemeleri oranında korunabilir. Bu nedenle bu gibi günler, geleceğin bilinçli vatandaşları olacak olan çocuklarımıza bu sevgiyi kazandırmak adına da çok önemlidir ve ancak bilinçli vatandaşlar yetiştirebildiğimiz takdirde ormanlarımız korunacak gelişecek ve hayallerde kalan Yeşil Kuzey Kıbrıs yeniden yaratılacaktır. Ağaca, Ormana ve Doğaya gönül vermiş herkesin Dünya Ormancılık Günü kutlu olsun."

(SEL) FOTOĞRAFLI

 
20 Mart 2014 Perşembe 12:38
Okunma: 1156
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu