Ana Sayfa » Kıbrıs » 22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü

Gökçekuş: "borularla Su Getirme Projesinin Mart 2014 Tarihinde Tamamlanmasının Ardından,  'dünyada Su Taşımacılığında' Önemli Bir Kilometre Taşı Aşılmış Olacak".

 
 
22 Mart Dünya Su Günü

Lefkoşa, 22 Mart 13 (T.A.K.): Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)  Rektör Yardımcısı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Su Genel Koordinatörü Prof. Dr.Hüseyin Gökçekuş, borularla su getirme projesinin Mart 2014 tarihinde tamamlanmasının ardından,  "dünyada su taşımacılığında" önemli bir kilometre taşının aşılmış olacağını belirtti.

Prof. Dr. Gökçekuş, bu durumun ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bölgede prestij ve gelecekteki benzer projelerde liderlik vasfı kazandırırken, KKTC'de açısından da, önümüzdeki 50 yıllık süreçte, su sorununun köklü çözümü ve sürdürülebilir bir kalkınma için anahtar rol oynayacağını vurguladı.

Prof. Dr.Hüseyin Gökçekuş yayınladığı Dünya Su Günü mesajında, yaşamın vazgeçilmezi, önemli bir alternatif enerji kaynağı ve sınır aşan sular bakımından da çok kritik stratejik değere sahip suyun önemini vurgulamak maksadıyla 1992 yılındaki BM Genel Kurulu'nun 22 Mart'ı Dünya Su Günü olarak deklere ettiğini ve 1993'ten bu yana her yıl farklı bir tema çerçevesinde kutlandığını belirtti.

2013 yılı Dünya Su Günü'nün ana temasının ise "Suda İşbirliği" olarak belirlendiğine dikkat çeken Gökçekuş, "Asrın Projesi olarak nitelendirilen Türkiye'den Borularla Su Getirilmesi Projesi, BM tarafından Dünya Su Günü temasının "Suda İşbirliği" olması nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında her konuda olduğu gibi, su alanında da işbirliğine gidiliyor olmasından dolayı bu yıl farklı bir anlam ifade etmektedir" dedi.

Küresel İklim Değişikliği etkisiyle meydana gelen uzun süreli kuraklıkların, olumsuz etkilerini dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Akdeniz Bölgesi'nde de hissettirmekte olduğuna işaret eden Gökçekuş mesajına şöyle devam eti:

"Son yüzyılda, kurak-yarı kurak iklim bölgesinde yer alan KKTC'de gözle görülür sıcaklık artışları yanı sıra yağış oranlarında ise yüzde 25'den fazla azalma görülmüştür. Her türlü su ihtiyacının neredeyse tamamının yeraltı suyu kaynaklarından karşılanıyor olması kıyı akiferlerinde önemli tuzlanma sorununa yol açan deniz suyu girişimine neden olmuştur.

Sonuç olarak su arz-talep dengesinde büyük bozulmalar olmuş, zamanla ülkenin su bütçesinde çok ciddi açıklar ortaya çıkmıştır. KKTC sadece su kalitesi değil su miktarı ve yönetimi ile ilgili sorunlar da yaşamaktadır.

Akiferlerdeki  bozulmanın etkisini azaltmak için farklı yöntemler denenmiş, ancak bu sorunu gidermek mümkün olmamıştır. Gelecek 100 yıl içerisinde durumun daha da kötüleşmesi beklenmektedir. Buna bağlı olarak, Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne borularla su getirme projesini zorunlu bir çözüm alternatifi olarak gündeme getirmiştir.

Türkiye'den Kıbrıs'a Borularla Su Getirme Projesi  T.C. Orman ve Su Bakanlığı  bünyesinde, DSİ tarafından 2011 yılında başlatılmış olup Mart 2014'de bitmek üzere planlanmış ve projelendirilmiştir. Proje ile sağlanacak su miktarı 75 hm3/yıl olup, suyun yaklaşık yarısı (37,76 hm3/yıl) içme-kullanma suyu, geri kalanı ise (37,23 hm3/yıl) sulama amaçlı kullanılması planlanmaktadır."

Projenin tamamlanması için bir yıldan az süre kaldığını kaydeden Gökçekuş, bugün itibarı ile DSİ yetkililerinin verdiği bilgilere göre; Geçitköy Barajı'nın yüzde 40'ının ve kara yapılarının ise yüzde 20'sinin tamamlandığını ifade etti.

Türkiye ayağında ise Alaköprü Barajı'nın yüzde 75'i ve 23 km'lik isale hattının ise 5 km'lik bölümünün tamamlandığını belirten Gökçekuş, deniz geçişi ile ilgili olarak Mersin'in Seka Limanı'nında kurulan Fırat Plastik Fabrikası'nda haftada ortalama her biri 500 m boyunda üç boru üretilmekte olduğunu, şu ana kadar 22 boru (11 km) üretildiğini kaydetti.Yaz aylarında borunun döşenmesine geçileceğini de belirten Gökçekuş, "Kısacası, proje planlandığı biçimde zaman çizelgesine uygun ilerliyor" dedi.

(ŞEB/KAR)

 
22 Mart 2013 Cuma 19:28
Okunma: 743
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu