Ana Sayfa » Kıbrıs » 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikle Kutlandı

Dürüst: "yeşilırmak'tan Dipkarpaz'a Kadar Bütün Öğretmenlerle Gurur Duyuyorum"

 
 
24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikle Kutlandı
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi'nde etkinlik düzenledi.  

Etkinliğe, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bazı bürokratlar ve öğretmenler katıldı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, KKTC öğretmenleri ile gurur duyduğunu belirterek, "Vasıflı bireyler yetiştirmek, atacağımız her adımı geleceğe dönük planlayabilmek için öğretmenlerimize ihtiyaç var" dedi.

Öğretmeni toplumda tartıştırılmasının, sadece grev yapan bir unsurmuş gibi değerlendirilmesinin, öğretmenin 'sadece para kazanmak için mücadele ediyor' şeklinde algılatılmasının kendisini rahatsız etmekte olduğunu vurgulayan Kemal Dürüst, "Benim öğretmenim sadece grevlerle anılmamalı. Benim öğretmenim bu ülkede Anavatan karşıtı eylemlerle konuşulmamalı. Çünkü benim öğretmenim Anavatan Türkiye'nin bu topraklardaki bugünkü güzel ilişkilere gelininceye kadarki süreçte önemli görevler üstlenmiştir. Benim öğretmenim milli mücadelenin ta kendisidir. Benim öğretmenim Atatürk ilkelerinin bu ülkede yaygınlaşması için mücadele veren yegane unsurdur" ifadelerini kullandı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise, bugün kamusal, nitelikli, parasız, bilimsel demokratik eğitime ve bu eğitimi verecek öğretmene her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Bugün öğretmenler günü. Bugün kutlama değil mücadele günüdür. Kamusal bilimsel, parasız, fırsat eşitliğine dayalı eğitim için öğretmen profilinin korunması ve geliştirilmesi için mücadele günüdür"ifadelerini kullandı.

Bugün buruk olarak törene katıldığını kaydeden Gökçebel, "Öğretmen Ülkenin insanını kültürünü, dinini, dilini beğenmeyen bununla ilgili projeler üreten yeni bir eğitim anlayışı, yeni bir kültürleme ortaya koyan bir anlayışla mücadele etmek zorundadır. Öğretmen bu toplumun aydın yüzüdür. Aydın yüzü susarsa toplum ölür" dedi.

ETKİNLİK

AKM'deki etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. İpek Kıranbay yönetimindeki Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi korosunun okuduğu marşların ardından ise KTOEÖS Başkanı Tahit Gökçebel bir konuşma yaptı.

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Sinan Güzen'in kendi bestelediği öğretmenim adlı şarkıyı gitar eşliğinde seslendirmesinin ardından ise Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst konuştu.

Etkinlik 25 yılı dolduran öğretmenlere plaket verilmesi ile tamamlandı.

Bu arda etkinlik sırasında KTÖS ve KTOEÖS de AKM'nin bahçesinde Haspolat Meslek Lisesi'nde ilahiyat bölümü açılması girişimlerini kınayan eylem gerçekleştirdi.

DÜRÜST

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst törende yaptığı konuşmada öğretmenlere hitap ederek"Gurur ve mutlulukla sizleri selamlıyorum" dedi.

Kendisinin de bir öğretmen olduğunu hatırlatarak, öğretmenin hakkının, emeğinin ve özverilerinin maddiyatla ölçülemeyeceğini kaydeden Dürüst, 1940'lı yıllardan bugünlere kadar verilen tüm mücadelelerde, vasıflı bireylerin topluma kazandırılmasında öğretmenlerin büyük emeği olduğunu söyledi.

Dürüst, Yeşilırmak'tan Dipkarpaz'a kadar bütün öğretmenlerle gurur duyduğunu belirtti.

ÖĞRETMENLERİN HAKLARININ İLERİ GÖTÜRÜLMESİ

Bugünün sorunların tartışılacağı bir platformda bulunmadıklarını ifade eden Dürüst, "Öğretmenlerin haklarının ileri götürülmesi noktasında onlarla (sendikacılar) sonuna kadar mücadele edeceğimize de söz veriyorum" dedi.

GURUR DUYULACAK PERFORMANS

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin performanslarını gururla izlediğini belirten Dürüst, kaliteli öğrenciler yetiştirilmesi nedeniyle KKTC öğretmeni ile gurur duyduklarını söyledi.

KKTC öğretmeninin imajının zedelenmeye çalışılmasına rağmen öğretmenlerle gurur duymaya devam edeceklerini ifade eden Kemal Dürüst, "Öğretmenimize kötü yakıştırmalar yapmaya çalışanların her zaman karşısında olacağız. Ben de öğretmenim ve ne kadar zor bir yolda yürünmesi gerektiğini, ne kadar meşakatlı bir yol olduğunu ve ne kadar mücadele ile öğretim hizmetlerinin verildiğini bilen birisiyim. Sırasında bir anne, baba, arkadaş ve veli olarak onlara sahip çıkmaktayız" dedi.

Gençlik Dairesi tarafından yaptırılan bilimsel çalışmaya da değinen Kemal Dürüst, bunları aşabilmek için öğretmenlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

ÖĞRETMENİ TARTIŞMAK

"Vasıflı bireyler yetiştirmek, atacağımız her adımı geleceğe dönük planlayabilmek için öğretmenlerimize ihtiyaç var" diyen Dürüst şöyle devam etti:

"Öğretmeni toplumda tartıştırmak, öğretmeni sadece grev yapan bir unsurmuş gibi değerlendirilmesi, öğretmenin sadece para kazanmak için mücadele ediyor şeklinde algılanması beni rahatsız ediyor.

Benim öğretmenim sadece grevlerle anılmamalı. Benim öğretmenim bu ülkede Anavatan karşıtı eylemlerle konuşulmamalı. Çünkü benim öğretmenim Anavatan Türkiye'nin bu topraklardaki bugünkü güzel ilişkilere gelininceye kadarki süreçte önemli görevler üstlenmiştir. Benim öğretmenim milli mücadelenin ta kendisidir. Benim öğretmenim Atatürk ilkelerinin bu ülkede yaygınlaşması için mücadele veren yegane unsurdur. Söylenecek çok sözümüüz var ama biz KKTC gençliğine sahip çıkmak için görevliyiz."

"BEN SİYASETÇİYİM..GEÇİCİYİM"

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst kendisinin bir siyasetçi olarak geçici olduğunu vurgulayarak, siyasette kalıcılık olmadığını ancak öğretmenin kalıcı olduğunu kaydetti.

Eğitim Bakanı olarak öğretmenlerden gençlere sahip çıkmalarını isteyen Kemal Dürüst, "Bugüne kadar yapmış olduğunuz gibi devletinize sahip çıkınız. Hangi siyasi parti ve dünya görüşüne sahip olursanız olun hepinizi kucaklıyorum. Siz KKTC vatandaşısınız ve sizin Anavatanınınız Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bu değişmez. Bu bizim ana varlığımız. Bunu tartıştıramayız" ifadelerini kullandı.

ULUSAL BENLİK VE ÖZ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMA

TC Lefkoşa Büyükelçisi'nin de öğretmen lisesi mezunu olduğunu öğrendiğini kaydeden Dürüst, öğretmenleri böyle bir günde yanlız bırakmadığı için kendisine teşekkür etti.

Dürüst şöyle devam etti:

"Anavatan Türkiye Cumhuriyeti bize katkı veriyor diye; Bize okullar yapıyor diye; Gençlerimizin geleceğini daha iyi şekillendirmemiz amacı ile bize katkılar veriyor diye rahatsız mı olalım. Bizler Kıbrıs Türk insanıyız. Bizler dünya coğrafyası içinde bir avuç Kıbrıs Türk insanıyız. Birbirimizin kıymetini bilelim birbirimize sarılalım sıkı sıkı. İçeride birbirimizi eleştirelim ama dışa karşı tek vücut olalım.

Eğer gerçekten Atatürkçü isek, Atatürk'ün bizden istediği ülkemizi sevelim. Milliyetçiliğimize, halkçılığımıza, devletimize sahip çıkalım. Milli Eğitim yasamızın bize emrettiği Anavatan ile sosyal bağlarım geliştirilmesine sahip çıkalım. Elbette ki ulusal değerlerimize, öz benliğimize, alt kültürel yapımıza sahip çıkarken evrensele de açılalım. Atatük de evrensel değerlerden kopmamamızı emrediyor. Dünya konjektürü de bunu gerekli kılıyor. Bizler gerek gençlerimizi yetiştirirken gerekse bugün ortaya koyduğumuz düşünceleri savunurken bunu hiç unutmayalım. Çünkü bizim öğretmenimiz çağdaşlık noktasında örnek gösterilecek öğretmendir."

25 yılını öğretmenlik mesleğinde geçiren öğretmenlere teşekkür ederek plaketleri kabul etmelerini isteyen Dürüst, hiçbir saman milli eğitim sistemi içerisinde siyaset yapılmasını öngörmediklerini, milli eğitimin devlet politikalarıyla yürütülmesini istediklerini de kaydetti.

SESSİZLİĞİ BOZMAK

Devlet okullarındaki öğrencilerin özel okullara kaydığı ile ilgili söylemler nedeniyle istatistik çıkarttırdığını, bu ve diğer birçok konuda yakında basın toplantısı düzenleyeceğini de vurgulayan Dürüst, kendisine getirilen eleştirilere yanıt vereceğini, sessizliğinin efendiliğinden ve devlete olan sorumlu yaklaşımından kaynaklandığını, sessiz kalmanın her zaman suçluluk belirtisi olarak değerlendirilmemesini istedi.

ÖZEL OKULLAR

2003 yılında bin 272 olan özel okullara giden öğrenci sayısının kendisi bakan olduğu 2009 yılında 2 bin 783 olduğunu anlatan Dürüst, 2010 yılında 153 daha artan sayının bu yıl 60'a gerilediğini ifade etti.

Dürüst, ülkede devlet kolejlerinin gerekliliği gereksizliği tartışmalarının öğerencilerin Güney Kıbrıs'a yönlendirmesi ile özel okulların isteyerek veya istemeyerek gündeme getirildiğini kaydederek, 'özel okullarda bizim okulumuz' dediğinde özel okulları teşvik ettiği anlamının çıkmaması gerektiğini, demokrasi varsa kalite için yarışılması gerektiğini vurguladı.

Dürüst, özel okullardaki öğretmenlerin de ülke öğretmeni olduğuna dikkat çekti.

Gençlere de seslenen Kemal Dürüst, öğretmenlerin ve ailelerin harcadığı zaman ve zorlukları gözönüne alarak çok çalışmalarını ve öğretmenlerinin kıymetini bilmelerini istedi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de konuşmasında, eğitimin toplumun sadece ideolojik şekillenmesinde değil aynı zamanda çağdaşlaşması, kalkınması, dönüşmesi, gelişmesi için önemli bir araç olduğunu belirterek, bunda öğretmenin rolünün de fazla olduğunu kaydetti.

"Öğretmenler toplumların gerçek mimarları, mühendisleri olmuşlardır" diyen Gökçebel, dünyayı saran Neo Liberalizm yeni kurallarının ise bugün çağdaş, bilimsel, nitelikli, özgür eğitim ve öğretmeni bu anlayışın hedefi haline getirdiğini söyledi.

Eğitimin bir mal durumuna geldiğini, kar amacı ile öğrencilerin de müşteri durumuna dönüştüğünü savunan Gökçebel, eğitimde mutlak standartlar gelirken, öğretmenlere ise performans, güvencesiz çalışma şartları düşük maaş önerilmekte olduğunu iddia etti.

"Malın üretim aşamasına oturtulmuş öğretmen ucuz girdi olarak görülmek istenmektedir" diyen Gökçebel, toplumu kalkındıran, aydınlatan, dönüştüren öğretmene artk ihtiyaç duyulmadığını, devletin "militarist devlete" dönüştüğünü toplumu baskı altına alarak tepeden yönettiğini savundu.

Devletin yurttaş yetiştirmekten vazgeçtiğini iddia eden Gökçebel, özgür, bilimsel eğitim ve öğretmenin kapitalist sistemin ve rejimin düşmanı olarak görülmekte olduğunu ileri sürdü.

Gökçebel, "Kamusal eğitim piyasa malı yapılmalı, devlet okulları özelleştirilmeli. Öğretmen profili yok edilmeli toplumsal misyonu bitirilmelidir. Bunu başarmak için öncelikle öğretmen dayanışması yani sendika kapatılmalıdır.

Öğretmenin ciddi anlamda saldırı altında olduğunu savunan Gökçebel, AÖA'nın kapatılmak istendiğini, maaşların düşürüldüğünü, devlet okullarına yatırım yapılmadığını, müfredat programlarının muhafazakar , sınavlara yönelik gerici hale geldiğini iddia etti.

Özel okulların öğrenci, öğretmen sayılarını artırırken öğretmeni örgütsüz bıraktığını kaydeden Gökçebel, "Bugün kamusal, nitelikli, parasız, bilimsel demokratik eğitime ve bu eğitimi verecek öğretmene her zamankinden daha fazla ihtiyaç var" dedi.

Gökçebel, "Bugün öğretmenler günü. Bugün kutlama değil mücadele günüdür. Kamusal bilimsel, parasız, fırsat eşitliğine dayalı eğitim için öğretmen profilinin korunması ve geliştirilmesi için mücadele günüdür"ifadelerini kullandı.

EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN YAPMASI GEREKEN

Bugün devlet okullarında büyük bir öğretmen açığı olmasına rağmen binlerce eğitim, fen edebiyet fakültesi mezununun işsiz gezmekte olduğunu savunan Gökçebel, "Eğitim bakanlığı yapması gereken, eğitimde çözmesi gereken onca sorun varken koltuk derdi yüzünden eğitimde daha da kaos yaratan yapmaması gereken talimatları eynen uygulamayı marifet sayıyor" dedi.

Öğretmenler Yasası'na rağmen 8 aydır teknik kurulun toplanmadığını, sınıf geçme sınav tüzüğü, öğretmenler yasası, taşımacılık tüzüğü, alan bölüm derslerinin kaldırılması gibi birçok şeyin tek taraflı yapıldığını savunan Gökçebel, yaz döneminde anlaşmalarına rağmen eksik kadroları açmadığını, okulların eksiklerini gidermediğini ileri sürdü.

Gökçebel, "Eğitim ve okul bütçeleri için bu yıl da bütçede gelişme yerine gerileme yapıldı. Yasa ve tüzüklere uymayan bir anlayışla aldığı talimatları uygulatmak için müdür ve öğretmenlerimize mobing uyguluyor" dedi.

Bu durumda öğretmeninmutlu olmasının, kendi alanında öğrencileri ile işini severek yapmasının zorlaşmakta olduğunu vurgulayan Tahir Gökçebel, buna rağmen Van'da olduğu gibi öğretmen özverisinin devam edeceğini ancak bunun değişmesi gerektiğini söyledi.

BURUKLUK

Gökçebel, "Bugün buraya yüreğim buruk geldim çünkü Haspolat Meslek Lisesi'nde bazı öğretmenlerimiz grev yapıyor. Çünkü bu ülkenin insanını kültürünü, dinini, dilini beğenmeyen bununla ilgili projeler üreten yeni bir eğitim anlayışı, yeni bir kültürleme ortaya koyan bir anlayışla mücadele etmek zorundadır. Öğretmen bu toplumun aydın yüzüdür. Aydın yüzü susarsa toplum ölür. KTOEÖS susmayacaktır" ifadelerini kullandı.

PLAKETLER

25 Yılını doldurup plaket alan öğretmenler şöyle:

"İlköğretim Dairesi Müdürlüğü: Hayriye Özyoldaş, Kemal Tutku, Akile Tutku, Dilber Çerkez, Günay İşbilen, Sedat Çomunoğlu, Evrim Kayıkçı, Tijen Akün, Berhan Bengisu, Çiçek Beyar, Abit Kılıç, Cemal Özyiğit, Nevran Ustam, Hülya Özbeşer, İbrahim Tunçağ, Aliye Karaderi, Tijen Nailer, Ertunç Eren, İbrahim Çakırdağ, Hüsrev Bektaş, Burhan Gürdal, Utku Gürdal, Meral Özgürsel, Ayşen Ersenal, Havva Aktül, Gökçen Özyalçın, Ali Özgüm, Mehmet Hacıelmaz, Fatma Coşar, Kezban Aktunç, Münüfe Güllü, Aynur Eral, Ayşe Topel, Ayşe Kanol, Ayfer Altıok, Latife Akalınlar, Fatma Madi.

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü: Zehra Curcioğlu, Yıltan Tozakı, Seval Altınok, Ayla Irız, İlkay Gündost, Nevhiz Özer, Müge Yorgancıoğlu, Nazife Saka, Tunciz Pirhan Kırtay, Ayşe Kaşif Yüksel, Şerife Tuncay, Cengiz Tokyay, Sıdıka Balıkçı Işıl, Nurhayat Adalısoy, Kamil Burukhan, Serpil Doğuş, Naciye Hamle, Ayşe Münevver Erkıvanç, Fügen Ecer.

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü: Tülin Kıryağdı, Halit Ergin, Fatma S. Özalp, Hatice Nailer, Aylan Koşer, Memnune Turkan, Bülent Günkut, Nilgün Akbay, Seval Günay, Seval Saygıner.

Yüksek Öğretim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürlüğü: Meriç Bitta, Cüferiye Cüfer, Zülfiye Oya Özerem, Fatma Koçatlı.

Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürlüğü: Müsteyde Ertunalılar

Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirm Kurulu Başkanlığı: Atila Karaderi, Emel Özön, Şentaç Arı, Salih Kocadal, Tansu Cenkler. "


 
24 Kasım 2011 Perşembe 14:48
Okunma: 725
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu