Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 2,5 Milyar Euro'luk Rus Musluğu açıldı

2,5 Milyar Euro'luk Rus Musluğu açıldı

Rusya'nın, Kısa Vadeli Mali İhtiyaçları İçin Güney Kıbrıs'a Vereceği Toplam 2,5 Milyar Euro'luk Krediyle İlgili Anlaşma Dün Moskova'da İmzalandı. Rus Kredisinin 590 Milyon Euro'luk İlk Dilimi, Önümüzdeki Günlerde Rum Devlet Kasasına Giriyor, 1 Milyar Euro'luk Dilimi Şubat, Son Dilimi İse Mart Ayında Verilecek.

 
 
2,5 Milyar Euro'luk Rus Musluğu açıldı
alithia; "Rus Kredi Muslukları Açılıyor... Kikis Kazamias Ve Sergei Stortsak'ın Anlaşmayı İmzalamasının Ardından Rusya'dan Milyarlar Geliyor" Başlıklı Haberinde, Kredi Anlaşmasının Dün Moskova'da, Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias Ve Rusya Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sergey Stortsak Tarafından İmzalandığını Yazdı.
habere Göre, Rus Devlet Ajansı Itar - Tass, 2,5 Milyar Euro'luk Rus Kredisinin Yüzde 4,5 Faiz Ve 4,5 Yıl Vade Öngörmesine Rağmen Rum Yönetiminin, Herhangi Bir Masrafı Olmaksızın Erken Ödeme Yapma Hakkına Da Sahip Olduğunu Duyurdu.
gazete, Rus Kredisinin 590 Milyon Euro'luk İlk Diliminin 31 Aralık'tan Önce Rum Devlet Kasasına Gireceğini, 1 Milyar Euro'nun Üzerindeki İkinci Diliminin Şubat, Geriye Kalan Meblağın Da Mart Ayında Verileceğini Yazdı.
habere Göre, Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias, Rusya'dan Alınacak Kredinin Rum Devlet Tahvil Ödemelerinin Doğru Yönetilmesi, Yatırım Ve Kalkınmaya İvme Kazandırılması Maksadıyla Ekonomideki Likiditenin İleriye Götürülmesi İçin Harcanacağını Açıkladı.
haravgi Haberi, "Rus 'hediyesi'" Başlığıyla Manşete Çekti.
gazete, "Noel Hediyesi" Diye Nitelediği 2,5 Milyar Euro'luk Rus Kredisinin, Rum Yönetiminin Çok Zor Bir Döneminde Geldiğini Ve Bununla 2012 Yılı Mali İhtiyaçlarının Karşılanacağını, Bir Bölümünün De Para - Finans Kurumlarının Likiditesinin Güçlendirilmesi İçin Değerlendirileceğini Yazdı.
güney Kıbrıs İle Rusya Arasındaki İlişkileri "İmtiyazlı" Diye Niteleyen Analizcilerin, Ab'nin Da Imf Aracılığıyla 10 Milyar Euro Kredi Almak İçin Rusya Federasyonu'yla Müzakere İçerisinde Olduğuna İşaret Ettikleri Kaydedildi.
politis Haberi; "Moskova'dan Mutlu Noeller... Kıbrıs - Rusya 2,5 Milyar Euro'luk Kredi Anlaşması İmzalandı" Ve Simerini "İlk Dilim Geliyor... Kazamias - Stortsak El Sıkıştı" Başlığıyla Verdi.
rum Yönetiminin 2012'deki Mali İhtiyacı 3,6 Milyar Euro
haftalık Kathimerini; "Devletin 2012 İçerisinde 3,6 Milyar Euro'ya İhtiyacı Var" Başlıklı Haberinde, 2012 İçerisinde Vadesi Sona Erecek Çok Sayıda Borç Olduğunu, Rum Yönetiminin Uluslararası Piyasalar Tarafından Dışlandığı Bir Dönemde Bunun Kamu Maliyesinde Endişe Yarattığını Bildirdi.
gazete, Rum Maliye Bakanlığı Bünyesindeki Kamu Borcunun Yönetilmesi Dairesi'nin Verilerine Dayanarak, 2012 Yılı İçerisinde Toplam 2, 539 Milyar Euro Tutarında Bir "Parti" Borcun Vadesinin Dolacağını Vurguladı Ve "Yani Karşılayabileceğinden Biraz Fazla" İzahında Bulundu.
gazete, Rum Maliye Bakanı Kazamias'ın Elinde, Mevcut Borcun Rus Kredisiyle Yeniden Finanse Edilmesi Anahtarı Bulunduğuna İşaret Ederek, Şu Detayları Verdi:
"1,5 Milyar Euro Tutarındaki Borcun Vadesi Yılın İlk Yarısında Dolacak. 427 Milyon Euro'nun Vadesi 4 Şubat'ta Doluyor. Aynı Zamanda 2011 Açıklarından Ortaya Çıkan Finansman İhtiyacı, Devletin İhtiyaçlarına 1,1 Milyar Euro Daha Bindirecek. Hükümetin Seçenekleri Sınırlı, Likiditesi Ağır Baskı Altındadır Ve Acil Çözümler Aranıyor.
1,1 Milyar Euro Tutarındaki Borç Vadesi, 2012'nin İlk İki Ayında Sona Eriyor. Bu Hesaba, Ekonomideki Likiditeyi Artırmak İçin Basılan Ve Süresinin Sona Ermesi Dahil Değildir, Çünkü Bu Özel Tahviller, Kamu Borcuna Dahil Olmadığından Kamu Borcu Yönetimi Dairesi'ne Tabi Değildir.
bilindiği Gibi Özel Tahviller 3 Milyar Euro'ya Dayanıyor. Ancak Özel Tahvillerin, 'geleneksel' Borç Versiyonlarıyla Yeniden Finansmanına Gidilemez, Özellikle De Bankaların Likiditeye Dönüp Avrupa Merkez Bankası'nın 'açılımıyla' Kendilerine Sunduğu Çok Önemli Alternatif Çözümü Tercih Ederlerse...
yukarıda Anlatılanlar, Rusya'dan Alınacak Kredi İle Devletin 2012 Sonuna Kadarki İhtiyaçlarının Karşılanamayacağı Görüntüsü Veriyor. Şuna Vurgu Yapılmalıdır Ki 2012'de Vadesi Biten Borçlar Konusundaki Toplam Mali İhtiyaç 2,5 Milyar Euro'nun Üzerindedir (Ki Buna Özel Tahviller Dahil Değildir) Buna, 2011'in Açıklarının Finansmanının Da Eklenmesi Gerekir. Bütçeye Göre Bu Yılki Açık Gsmh'nin Yüzde 6'sına Ulaşacak Ve Finanse Edilmesi İhtiyacı 1,1 Milyar Dolara Ulaşıyor."
ab'nin Bütçe Disiplini Kararlarını Da Uygulayacaklar
öte Yandan Politis; "Son Rötuşlar... Maliye Bakanlığı'nda Mali Yönetim Grubu" Başlıklı Haberinde, Rum Maliye Bakanlığı'nın, Euro Bölgesi'nde Mali Disiplini Güçlendirmek Hedefiyle Ab'deki Mali Yönetimini İyileştirilmesi İçin Avrupa Düzeyinde Alınan Çok Önemli Kararların Güney Kıbrıs Tarafından Hayata Geçirilmesine İlişkin Detaylar Üzerinde Çalışacak, Müdürlük Düzeyinde Bir Grup Oluşturduğunu Bildirdi.
habere Göre Ab Ve Mali Araştırmalar Müdürü Andreas Haralambus Hedeflerinin, Önümüzdeki Üç Ay İçerisinde Avrupa Konseyi Tarafından Alınan Ve Üç Yıllık Orta Vadeli Mali Çerçeve Ve Çok Daha Katı Bütçe Kurallarının Zorunlu Benimsenmesi Kararını Benimsemek Olduğunu Söyledi.
güney Kıbrıs'ın Bu Konuda Yerine Getirmesi Gereken Çok Geniş Yükümlülükleri Bulunduğunu, Bu Nedenle Gerçekçi Takvimler Koyarak Bazı Araştırmalar Yapmaları Gerektiğini Söyleyen Haralambus, Ab'nin Bütçe Disiplinine İlişkin Kararlarını Yorumlarken Şunları Söyledi:
"Boğucu Bir Çemberde Olacağız, Yani Kurallar; Bütçe Açıkları, Harcamalar, Kamu Borcu Açısından Çok Sert Olacak. Artık Her Şey Mercek Altına Giriyor. Yalnız Sonuç; Yani Mali Açık Değil, Kamu Borcu, Kamu Harcamalarının Genişleme Çapı Ve Diğer Şeylere De Genişliyor."
 
24 Aralık 2011 Cumartesi 14:15
Okunma: 786
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu