Ana Sayfa » Kıbrıs » 27-28 Ocak Direnişi'nin Yıldönümü Mesajları

27-28 Ocak Direnişi'nin Yıldönümü Mesajları

Lefkoşa, 26 Ocak 13 (T.a.k.): 27-28 Ocak Direnişi'nin Yıldönümü Dolayısıyla Kurum Kuruluşlar Mesajlar Yayımlamaya Devam Ediyor..

 
 
27-28 Ocak Direnişi'nin Yıldönümü Mesajları

Kıbrıs Türk Platformu mesajında, örgütlü varoluş mücadelesi, bağımsız ve özgür yaşama istencinin temelini oluşturan, İngiliz sömürge idaresine karşı direnişin 55.yıldönümünü onur ve gururla kutladıklarını belirterek,  "Bugün egemen bir halk olarak KKTC devleti çatısı altında, barış ve özgürlük içerisinde yaşıyorsak bu günleri geçmişte verilen bu kutsal mücadelelere borçlu olduğumuzun bilincindeyiz" dedi.

Platformun Basın Sözcüsü Hüseyin Alasya tarafından yayımlanan mesajda, şöyle denildi:

"Bu direnişte canlarını feda etmiş şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Kıbrıs Türk Mukavemet Birliği'ni, Volkan'ı, 9 Eylül Cephesi'ni, KIara Çete'yi, Şerife Nineyi, Ulus'ları, Kubilayları, Beyoğlu'larını, İbrahim'leri, Sermet'leri ve Mustafa'ları unutmadık unutturmayacağız."

EMEKLİ ASTSUBAYLAR

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü de mesajında, Kıbrıs Türkü'nün İngiliz sömürgesine karşı, göğsünü siper ederek başlattığı direnişin 55.yıldönümünü gururla andıklarını belirtti.

Bu şanlı direnişin, Kıbrıs Türkü'nün milli varoluş davasının Türkiye siyasileri ve Anadolu halkınca sahiplenmesinin nedeni olduğu, TMT'nin kurulmasını zorunlu hale getirdiği ve örgütlü varoluş mücadelesinin zeminini oluşturduğuna işaret eden Ömürlü,  "İngiliz sömürge idaresine karşı direnişimizde can veren şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz" dedi.

Rum-Yunan tarafının Enosis hedefine varmak için EOKA tedhiş örgütü saldırıları karşısında taraflı davranan İngiliz sömürge idaresinin, Kıbrıs'ın gerçek sahibi Kıbrıs Türk halkına karşı yanlı tutumunu sürdürmeye devam ettiği 26 Ocak 1956'da, EOKA'nın kuruluşu ve faaliyete geçmesinden cesaret alan Ortodoks kilisesinin, 18 yaşını doldurmuş Rumların oy kullandığı bir enosis (Kıbrıs'ın Yunanistan'a İlhakı) plesibit'i(referandumu)yaptırdığı, %96 evet oyu çıktığının açıklandığı ve  sömürge idaresinin  bu duruma sessiz kaldığını anlatan Ömürlü, yaşanan süreçle ilgili şunları kaydetti:

"Açık hedef olduğu kesinleşen Kıbrıs Türk'ü, hem Eoka'ya, hem de yanlı İngiliz sömürgesine karşı kendini savunmak zorunda kalır. Liderimiz Dr. Fazıl Küçük öncülüğünde önce "Kıbrıs Türk Mukavemet Birliği" kurulur. Gönüllü direniş örgütleri bu çatı altında birleşir. 1955'te Volkan "Var Olmak Lazımsa Kan Akıtmamak Niye" kurulur.1957'de " 9Eylül Cephesi" kurulur. Böylece örgütlü mücadelenin temelleri atılmış olur."

Ömürlü, TC Başbakanının 28 Aralık 1956'da, TBMM'de yaptığı konuşmada, Kıbrıs için en iyi çözümün "Taksim" olduğu açıklamasının Kıbrıs Türküne güç ve moral verdiği, Kıbrıs ve Türkiye'de "Ya Taksim, Ya Ölüm" mitingleri yapılmaya başlandığı; 27 Ocak 1958'de, liseli gençlerin öncülüğünde, halkın da verdiği destekle, İngiliz komiserlik binası önünde, (Silihtar burcundaki bugünkü K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı) Türk bayrakları ve ya taksim, ya ölüm sloganlarıyla, sömürge idaresinin  protesto edildiğini anımsattığı mesajında, ancak İngiliz sömürge askerlerinin gaz bombaları, makineli tüfekli araç ve süngülü askerleriyle halkı durdurmaya çalıştığı ve halkın üzerine dalan bir askeri aracın ,bir kadınla bir  erkeği şehit ettiği; Sokağa çıkma yasağına rağmen halkın taş ve sopalarla direnişini sürdürdüğünü anlattı.Ömürlü şöyle devam etti:

"28 Ocak 1958'de, galeyana gelmiş Kıbrıs Türkü tüm yerleşim birimlerinde protestolarını sürdürür. Halk,yasağa rağmen Lefkoşa ATATÜRK meydanında toplanmaya başlar. İngiliz askerleri sivil halka, zafer sineması ve İnönü meydanında otomatik silahlarla ateş açar.3 Türk daha şehit edilir. 2 Türk ise Magusa'da şehit edilir."

PARLAMENTERLER BİRLİĞİ

KKTC Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Vedat Çelik ise, yayımladı mesajda, Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde kilometre taşlarını teşkil eden iki tarihi günün birlikte idrak edildiğini ifade ederek, "27 Ocak 1924 Ulusal mücadelemizin lideri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Rauf Raif Denktaş'ın doğum günü; 27-28 Ocak 1958, İngiliz Sömürge Yönetimi ile Yunan Emperyalizmi ve ENOSİS mücadelesine karşı şahlanışımızın yıldönümüdür" dedi.

27-28 Ocak direniş olaylarında İngiliz Sömürge yönetimince halka saldırılarak Lefkoşa'da Mehmet Ahmet, Şerif Mehmet, Mustafa Ahmet, İbrahim Ali ve Sermet Kanatlı'yı, Gazimağusa'da ise Fuat Yusuf ve Safa Muharrem'i şehit ettiklerini hatırlatan Çelik, "Kıbrıs Türkü'nün onurlu varoluş mücadelesi, Anavatanımızın desteği ve Kurucu Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, şehitlerimin kanı ve canı ile sürdürülmüş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanı ile taçlanmıştır. Bu yoldan dönüş sözkonusu olamaz" dedi.

Çelik, bu açık ve değişmez tarihi gerçeğe rağmen, karşı unsurun Kıbrıs Türkünü ve devletini yok ederek adaya tek başına sahip olma çabalarının sürdüğüne işaret ederek bu gerçekler karşısında halka ve yöneticilere özetle şu görevlerin  düştüğü kaydetti:

"Devletimize sahip çıkmak, halkımızın birlik ve bütünlüğüne zarar veren ve verecek olan hiçbir harekete fırsat vermemek; Anavatanımızla var olan birlik, bütünlük ve dayanışmaya zarar verebilecek hiçbir girişime olanak vermeyerek, karşılıklı saygı ve güvene dayalı kardeşçe ilişkileri en üst düzeyde tutmak; ulusal çıkarları, kişisel çıkarların önünde tutmak; Kurucu Cumhurbaşkanımız ve şehitlerimizin çizdiği ulusal hedef doğrultusunda ilerleyerek emanetlerine sahip çıkmak; Ülkede insanca ve hakça adil bir düzen içinde, ne ezenin ne ezilenin olmadığı sosyal devlet yapısını gerçekleştirmek, işsizlik, yokluk, yoksulluk, partizanlık, hukuksuzluk ve keyfilik dahil, her türlü olumsuzluğu bertaraf ederek mutlu ve aydınlık geleceği inşa etmektir."

Mesajda, "Böylesi önemli bir günde bu görev ve ihtiyacı anımsatma gereğini bize duyuran olumsuzlukların sürdürülmesinden kaynaklanan üzüntülerimizi vurgulama ihtiyacı duymaktan üzgünüz" ifadesine de yer verildi.

Ulusal varoluş mücadelesi yolunda şehit düşenler rahmetle anılırken, "bu mücadeleye katkı koyan halkımızı, Mücahit Teşkilatımız mensuplarını ve Güvenlik Kuvvetlerimizi saygı ile selamlıyor, Mücadelemizin her safhasında desteğini esirgemeyen Anavatan Türkiye halkına, yöneticilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine şükranlarımızı sunarız" denildi.

KIBRIS TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği başkanı Yılmaz Bora ise mesajında, bu günün Kıbrıs Türk Mücadele Tarihine damgasını vurmuş bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek 80 yıllık İngiliz Sömürge döneminin sonlandırılacağının belirginleştiği o günlerde Kıbrıs Türklerinin, silahsız, kansız, saldırısız sadece gelecek hakkındaki görüşlerini dile getirdikleri bir masum eylemde İngiliz Sömürge yönetiminin emri ile 2 masum insanı İngiliz araçları altında ezilerek can verip şehit olduğunu anlattı.

Sömürge yönetiminin İngiliz askerlerinin silâhsız, masum göstericilerin üzerlerine ateş açarak 5 Türk'ü de şehit ettiklerini hatırlatan Bora, "İngiliz Sömürge Yönetimi, 1 Nisan 1955'ten beri Rumların ve terör örgütü eoka'nın kanlı eylem ve saldırılarına karşı gösterdiği hoşgörüyü; ne yazık ki Kıbrıs Türkleri'nin masum direnişlerine bile gösteremedi" dedi.

Yıllardır Kıbrıs'ta yaşanan her olayın sorumluluğunu ve suçunu Kıbrıs Türk Halkına mal etmeyi marifet sayan bazı işbirlikçi çevrelerin "27-28 Ocak Direnişi"nin suç ve sorumluluğunu da Kıbrıs Türk Halkına yükleme çabalarını hayretle gözlemlediklerini kaydeden Bora, "emperyalist, sömürgeci İngiliz askerleri aklanırken; 82 yıl Sömürge yönetimi altında ezilen Kıbrıs Türk Halkı suçlanıp sorumlu tutuluyor.Bu çevreleri şiddetle kınıyoruz" dedi.

Bora, şunları da kaydetti:

"27-28 Ocak direnişi Kıbrıs Türk Mücadele Tarihine damgasını vurmuş bir dönüm noktasıdır. Çünkü o güne kadar Kıbrıs olaylarını ve Kıbrıs'ın geleceğini konuşurken, Kıbrıs Türklerini hiç hesaba katmayan İngiliz yönetimi ve dünya, 27-28 Ocak direnişinden sonra adada, Kıbrıs'ın geçmişine sahip, kaderine ve geleceğine ortak bir Türk varlığının mevcut olduğunu gördüler ve anladılar.

27-28 Ocak direnişinde yaşamlarını yitirmiş şehitlerimizi saygı ve şükranla anarken onlara Ulu Tanrı'dan rahmet dileriz. Yattıkları yer Nur olsun..."

(ÖK/GUR)

 
26 Ocak 2013 Cumartesi 16:05
Okunma: 928
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu