Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "29 Mayıs'taki Yemek, İstanbul'un Fethinden Sonra Kıbrıs'ın Nihai Fethine Dönüşebilir"

"29 Mayıs'taki Yemek, İstanbul'un Fethinden Sonra Kıbrıs'ın Nihai Fethine Dönüşebilir"

Lefkoşa, 4 Mayıs 13 (T.a.k.): cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Arasındaki İlk Görüşme Olacak 29 Mayıs'taki  Yemeğin Tam Da İstanbul'un Fetih Yıldönümüne Denk Geldiği; Müzakere Zemininin Kıbrıs'ın Yeniden Birleşmesi Konusunda Yeterince Net Olmaması Halinde Bu Yemeğin, İstanbul'un Fethinden Sonra, Kıbrıs'ın Nihai Fethine Götürebileceği Öne Sürüldü..

 
 
Simerini "Fethin ve Yaşayabilir Çözümün Gölgesinde Yemek... ABD Türkiye-İsrail İlişkilerini Müzakereler İle Nasıl Bağlıyor" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs'ın ekonomik ve stratejik açıdan kötü durumda, uluslararası dayanakları kısıtlı, Yunanistan'ın durumunun daha da beter olduğunu belirterek bu aşamada Kıbrıs müzakerelerinin başarı şansı olması için, güçlünün yani Türkiye'nin şartlarının kabul edilmesi gerektiğini yazdı, özetle şunları aktardı:


"Bu da çözüm olması halinde, eskiden söylendiği gibi,  bugün işgal altındaki Kuzey'i satın almamız yerine Türkiye'nin bizi satın alması tehlikesi belirgin olacak, özellikle de Euro'dan çıkıp Lira'ya geri dönersek...  Lira'ya yüzde 50-60 civarında devalüasyonla paritende (eşitlik) Türk Lirası'nın Kıbrıs Lirası'ndan daha değerli olması muhtemeldir. Daha da trajiği AB'den çıkma senaryosu olacak.


Downer, Fule, İngilizler ve diğerleri ekonomik krizi alenen Kıbrıs sorununun çözümüne şu mantıkla bağlıyor: Çözüm ekonomiye de doğal gazdan müşterek istifadeye de olumlu zemin yaratacak. 2004'te hayır desek AB üyeliğimiz nedeniyle gelişme olumlu olacakken şimdi şu şantajlar yapılacak: çözüme-Annan planı benzeri- evet demezseniz o zaman Kıbrıs taksim olacak ve doğal gazdan istifade tehdit olacak.  İki eşit devlet temelinde taksim çözümü veya doğal gazdan istifade olmadan sahte devletin tanınması... Çünkü Türkiye, çıkarına olursa Kıbrıs MEB'i içinde kriz yaratmaktan korkmayacak. Denizde silahlı kuvvetimiz, İsrail'le savunma işbirliğimiz yokken krizle nasıl baş edeceğiz. Halen Türkiye 12'nci parselde gerçek mermilerle atış yapıyor. Yarın Türkler, sorguladıkları parsellere platform dikerse ne olacak?  Teyit sondajı yapılırken Türkler 12'nci parselde gerilimi tırmandırırsa ne olacak?


ABD de çözümsüz Kıbrıs sorununun ve doğal gaz meselesinin Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinin önünde engel olduğunu düşündüğü için sorunun çözülmesini ister. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Hükümete (Rum yönetimi) gönderilen mesaj buydu. Elbette İsraillilerin algısı tam da Amerikalıların Lefkoşa'ya iletmek istedikleri gibi değil.  Diplomatik kaynaklara göre İsrailliler 'İsrail Kıbrıs'la mükemmel ve Türkiye'yle iyi ilişkiler istiyor'


MÜZAKERELERE GİTME ŞARTLARI


Yaşayabilir çözüm ihtimali olacak müzakerelere gitmemiz için şunlar şarttır:


1-Bugüne kadarki metodolojinin (usul) değişmesi. Bugüne kadar olduğu gibi terminolojinin -insan haklarının tesisine değil budanmasına sürükleyen- değil AB'nin demokratik ve BM'nin çözüm ilkeleri netleşmeli. 2-Downer'ın uzaklaştırılması. Tahrikkar bir şekilde Türk tezlerinden yana olan bir arabulucuyla prosedür olamaz.3-AB içinde ve dışında müttefikler oluşturulmalı ve gelenek değil müzakere olabilmesi için geçerlilik katsayımızın artırılmalı. Müzakereler ekonomi ve ordu kötü durumdayken başlarsa her yardım dilimine Kıbrıs sorununda şantaj eşlik edecek. Ordu ve İsrail ile savunma anlaşması olmadan da doğal gaz Türkiye'nin insafına kalacak. Dolayısıyla başkan Anastasaiadis Euro Grubu'ndakine benzer yeni şantajlarla karşı karşıya kalacak. 4-Egemenlik ve Müzakerecilik olanaklarımızın güçlendirilmesi yollarının bulunması. Bu bağlamda, AB'nin Kıbrıs sorununa müdahiliyeti egemenliğimizi azaltmamalı. Başkan, bir yerine iki Downer'ımız olacak ifadeler kullanması muhtemel Avrupa Konseyi temsilcisi atanması konusunu bir daha düşünmeli. O zaman Anastasiadis Avrupa Konseyi'nde kendisi konuşmak yerine bir teknokrat-politikacının kanaatlerinin esiri olacak, kimse de bize bu kişinin ayaklarımızın altından halıyı çekmeyeceğini garanti etmez. Bu şekilde de Konsey düzeyindeki egemenlik olanaklarımız azalır. 5-Türk tezlerinin şu şartlar yerine getirilerek netleştirilmesi:a-çözüm ilkelerine ilişkin usulün baştan aşağı kabulü, karşılıklı çıkar temelinde güvenlik konusunun sağlanması için Kıbrıs'ın NATO'ya üyelik olanaklarının kabulü. Böylece ne yabancı askerler, ne garantörler ne müdahale hakları olacak. 6-Maraş'ın iadesi, Mağusa limanının Avrupa Komisyonu gözetiminde açılması gibi önceki Türk taahhütlerinin uygulanmasından başlayacak güven yaratıcı önlemler prosedürü."


Gazete Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in İsrail, Dışişleri Bakanı Kasulidis'in ABD ziyaretlerinin önemli olduğuna dikkat çekerek 29 Mayıs'taki yemeğin çözüm yerine nihai fetih haline gelmemesi için Anastasiadis'in, Güney Kıbrıs'ın ekonomik ve askeri zaafiyetiyle güçlenecek Kıbrıs sorununda yeni şantajlardan kaçmak için yeni alternatif hareket yöntemleri bulması gerektiğini yazdı şunları ekledi:


"Hareketlerimiz, ortak çıkarlarımız ve stratejimiz, AB'deki ortaklarımıza, Ruslara, Araplara ve İsrail'e ve de ABD'ye; Kıbrıs'ın fethi ve süper güç Yeni-Osmanlı Türkiye'nin bir çatışmanın sonu değil bölgedeki herkesin çıkar ve güvenliğini zedeleyecek yeni belaların başlangıcı olacağını bütün açıklığıyla izah etmek olmalı."


(ŞA/HA)


 
4 Mayıs 2013 Cumartesi 12:40
Okunma: 631
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu