Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 29 Ocak 2010 Belgesinin Sızdırılması Bm'de Büyük Hoşnutsuzluk Yarattı

29 Ocak 2010 Belgesinin Sızdırılması Bm'de Büyük Hoşnutsuzluk Yarattı

Lefkoşa, 12 Şubat 12 (T.a.k): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, 29 Ocak 2010'da 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la Vardığı Görüş Birlikleri Belgesini; Rum Ulusal Konseyi Üyelerine Vermesi Ve Ardından Da Belgenin Basına Sızdırılmasının Bm'de Büyük Bir Hoşnutsuzluk Yarattığı Haber Verildi..

 
 
29 Ocak 2010 Belgesinin Sızdırılması Bm'de Büyük Hoşnutsuzluk Yarattı

BM'nin; 2010 tarihli belgenin Rum tarafınca basına sızdırılmasının Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na; "Mülkiyet başlığında vereceği vaadinde bulunduğu bütün verileri vermemek için çok iyi bir fırsat sunduğu görüşünde olduğu" da savunuldu.

Alithia; "Görüş Birlikleri Belgesi Konusunda Faul Düdüğü" başlığıyla yansıttığı haberinde, Hristofyas'ın belgeyi Rum siyasilere vermesinden aşırı derecede rahatsız olan BM'nin bunu, "prosedürün çok taraflı konferansa doğru gitmesini torpilleme çabası" olarak yorumladığını yazdı.

Bu durumun; Greentree - 2'de Genel Sekreter önünde verdiği Mülkiyet başlığına ilişkin bütün verileri sunma sözünden cayması için Cumhurbaşkanı Eroğlu'na çok güzel bir bahane verdiği yorumlarının yapıldığını da kaydeden gazete haberini özetle şöyle sürdürdü:

"Tarafların elinde, bahse konu belgenin (29 Ocak 2010) asıl metninin değil içeriğine ilişkin bazı notlar bulunduğuna işaret ediliyor. Asıl metin; yazılır yazılmaz (Downer'ın ofisindeki) bir para kasasına kilitlendi ve bugüne kadar da orada kaldı.

Dahası; BM, Türk vatandaşlarına yönelik 4 temel özgürlükle ilgili görüş birliğinin neden olduğu kamuoyu önündeki tartışmayı endişeyle izliyor. Bunun; Kıbrıs Rum tarafındaki halen olumsuz olan havayı daha da ağırlaştırdığı, bunun da Nisan sonu zaman sınırı olan yol haritasının ve Genel Sekreter'in New York'taki açıklamasında belirtilen çok taraflı konferansın hayata geçirilmesini olumsuz etkilediği düşünülüyor.

Kıbrıs Rum siyasi güçlerinin tamamı ve Hristofyas tarafından, ulaşılır perspektif olarak görülmediği andan itibaren bu (çok taraflı konferans) ulaşılması zor bir hedeftir. Kıbrıs sorununun uluslararası oyuncuları Ulusal Konsey'in, bundan sonra atılacak adımlarla ilgili niyetleri netleştirebilecek olan 15 ve 17 Şubat'taki iki tam günlük maraton toplantılarını merakla bekliyor.

Kıbrıs sorununun çözümünden sonra Türklerin faydalanacağı 4 özgürlükle ilgili görüş birliği belgesi, Kıbrıs Türk toplumunun ipleri Mehmet Ali Talat'ın elindeyken yazıldı. İlgili metin üzerinde uzlaşılan odada liderler, danışmanları, Alexander Downer ve Downer'ın grubundan bir BM uzmanı bulunuyordu.

O günkü görüşmenin sonucu BM tarafından yazıldı ve kopyasının çıkartılmayacağı konusunda anlaşmaya varıldı. Taraflar sadece, içeriğine ilişkin notları aldılar, ana kopya; gizliliğinin korunması için bir para kasasına kilitlendi. Dolayısıyla Hristofyas'ın siyasi güçlere verdiği belge, Kıbrıs Rum tarafının elindeki notlar temelinde hazırlanmış bir belgedir. Gazetemiz bu belgeyi, Başkan partilere vermeden birkaç gün önce yayınlamıştı.

Belgede, Türklerin 4 temel özgürlüğü, iki toplum arasındaki demografik oranı bozmayacak şekilde kullanacağı belirtiliyor. Rum tarafının başka bir belgede (çözüm taslağı) oranın ¼ olduğunu savunmasına karşın o belgede somut bir oran belirtilmiyor. Belgenin açıklanması, bu görüş birliğinin Türklerin toplu halde Ada'ya gelmesi tehlikesini artırdığını değerlendiren siyasi partilerin sert tepkisine neden oldu.

Bahse konu görüş birliğiyle ilgili belgenin hem gizliliğinden hem de içeriğinin sızdırılıp sert tepkilere neden olacağının kesin olmasından dolayı BM, Hristofyas'ın o metni siyasi partilere vermemesi gerektiğine inanıyor. Aynı zamanda, Kıbrıs Rum tarafını sürekli olarak bilgi sızdırmakla eleştiren Sayın Eroğlu'na; mülkiyette vermeye söz verdiği bütün verileri sunmama fırsatı verecekti.

Kıbrıs Türk tarafı son günlerde verileri bölümler halinde vermeye başladı ancak şimdi, bu verilerin de sızdırılacağı argümanı ile bu prosedürün durdurulacağı tahmin ediliyor. Kıbrıs Rum tarafı, ön şart olarak öne çıkardığı için mülkiyetteki gerekli bütün veriler teati edilmeden bu başlığın müzakeresine devam edilemez.

Diplomatik çevrelerde Hristofyas'ın, Kıbrıs Türk tarafının hoşuna gitmeyeceğini bile bile o belgeyi siyasi partilere vermeyi tercih etme nedenleriyle ilgili çeşitli versiyonlar konuşuluyor. BM'nin, geriye kalan belgelerin verilmesinin hiçbir sorun yaratmayacağına inanıyor göründüğü söyleniyor. Diplomatik bir kaynak gazetemize, Hristofyas'ın ilgili belgeyi partilere verme nedenini izah etmeye çalışırken; muhtemelen Başkan'ın her iki tarafta da tepki oluşmasını istediğini, bunun; Genel Sekreter'in çok taraflı konferans düzenlenmesi hedefiyle yol haritasının hayata geçirilmesini zorlaştıracağını söyledi.

Kıbrıs Rum tarafı BM'yi başka bir düzeyde daha rahatsız etti. BM; Başkanlığın ve AKEL'in yabancı diplomatlarla temaslarında ortaya koyduğu; Pascoe ve Downer gruplarının Greentree-2'de Kıbrıs Rum müzakere heyetine Ban'ın açıklamasının; çok taraflı konferansın açıkça belirtildiği ve zaman sınırlarının da net şekilde belirlendiği içeriğini Kıbrıs Rum müzakere heyetine önceden bildirmediği argümanını mesnetsiz buluyor. Hristofyas'ın ve çalışma arkadaşlarının, Ban'ın 25 Ocak'ta yaptığı açıklamanın içeriğini bir önceki gece itibarıyla bildiğini savunuyor. Ban'ın niyetinin; üçlü zirvenin yapılmasından önce liderlere gönderdiği mektupta da açıkça belirtiliyor."

Gazete haberinin; "Kritik İki Günlük Konsey Toplantısı" başlıklı bölümünde; Hristofyas'ın, görüş birlikleri belgelerinin, Kıbrıs Rum tarafının çözüm taslağının görüşülmesi ve bundan sonra uygulanacak taktiğin belirlenmesi maksadıyla Ulusal Konseyi; Rum iç cephesinde tepkiler, Kıbrıs Türk tarafında hoşnutsuzluk ve BM'de yoğun rahatsızlık yaşandığı bir ortamda toplayacağını yazdı.

Haberde, Rum Ulusal Konseyi'nin bu maraton toplantılarının, Rum Yönetimi Başkanlığı'na geldiğinden beri Hristofyas için en zor konsey toplantısı olmasının beklendiğine işaret ediliyor. AKEL dışında hiçbir partinin icraatlarını artık desteklemediği, gerek tezlerinin özüne gerekse siyasi güçleri bilgilendirme yöntemine ilişkin çatlağın; üzerine köprü kurulamayacak kadar büyük olduğuna vurgu yapılıyor.

Gazeteye göre Hristofyas, AKEL ve Rum siyasi güçlerinin uzlaştığı tek bir nokta var. "Müzakere masasındaki bugünkü şartlar altında çok taraflı konferans çağrılmasının mümkün olmadığını" düşünüyorlar. Partilerin bu tutumu da, Hristofyas'a; Kıbrıs Rum tarafının bütün siyasi sistemi Genel Sekreter'in istediği bu perspektife itiraz ederken çok taraflı konferansa gidemeyeceğini savunmak için yegâne fırsat veriyor. Bunun dışında, Rum Ulusal Konseyi'nde Rum tarafının stratejisi ve yaklaşımı konusunda ortak bir çizgiye varılması imkânsız görülüyor.

(ŞA/SEL)

 
12 Şubat 2012 Pazar 12:12
Okunma: 531
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu