Ana Sayfa » Kıbrıs » 2.Cumhurbaşkanı Talat Değerlendirmelerde Bulundu

2.Cumhurbaşkanı Talat Değerlendirmelerde Bulundu

2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın İdeolojisi Gereği Çözüm İstediğini, Ama Çözüm İçin Gerekli Olanları Yapmadığını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun İse Çözümü Düşlemediğini, Ayrı Bir Devletin Tanınmasını Arzuladığını Savundu.

 
 
2.Cumhurbaşkanı Talat Değerlendirmelerde Bulundu
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Çalışma Ofisi'nden Yapılan Açıklamaya Göre, Bu Sabah As Tv'de Bir Programa Katılan Talat, İç Ve Dış Konuları Değerlendirdi.

Kıbrıs Sorunu

2. Cumhurbaşkanı Talat, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın İdeolojisi Gereği Çözüm İstediğini, Ama Çözüm İçin Gerekli Olanları Yapmadığını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun İse Çözümü Düşlemediğini, Ayrı Bir Devletin Tanınmasını Arzuladığını Savundu.

"Eroğlu'nun Görüşlerinin Değişmesinin Kolay Olmadığını" Kaydeden Talat, Eroğlu'na Yaptığı Eleştirilerin, Güttüğü Politikaların Yanlışlığına Odaklandığını, Yoksa Kişisel Herhangi Bir Sorunlarının Bulunmadığını Belirtti.
"Şu Anda Cumhurbaşkanı Olsaydınız Nasıl Bir Politika İzlerdiniz?" Şeklindeki Soruya Talat, Kendisinin Cumhurbaşkanı İken Elinden Geleni Yaptığını, Ancak Zamanının Yetmediğini Belirtti. Talat, Çözüm İçin Yapılması Gerekenleri "Çok Çalışmak, Rum Tarafına Baskıların Artırılmasını Sağlamak Ve Ab'yi Sürekli Çözüm Yönünde Rahatsız Etmek" Olarak Sıraladı.

kendi Politikalarının Sonuç Verdiğini, Bunların Da İspatlandığını İfade Eden Talat, Buna Örnek Olarak Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Tanınmasını Göstererek, Bunun Bir Kazanım Olduğuna İşaret Eti.

"Görüşmeleri Sonlandırmak Çok Tehlikeli"

"Bugün, Görünür Bir Zamanda Anlaşma Olmayacak Diye Bm'nin Görüşmeleri Sonlandırmasının İstendiğini" Söyleyen Talat, Bunu Çok Tehlikeli Olarak Gördüğünü Vurguladı.
Kıbrıs Türk Halkını Kurtaracak Ola Şeyin Çözüm Olduğunu Kaydeden Talat, Halbuki İstenilenin Bu Olmadığını Savundu.

"Bm'den Çözüm Olmaz Kararının Çıkması Halinde Ne Olacak, Tanınma Söz Konusu Olmaz Mı?" Sorusunu Da Yanıtlayan Talat, Bm Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin Beşinin De Kktc'nin Tanınması Görüşünde Olabileceğinin Düşünülemeyeceğini, Sonuçta Bunun Da Olmayacağını Kaydetti.

talat, Kıbrıs Sorununun Türkiye İçin Birincil Konu Olmadığını, Kıbrıs Sorununu Ete Kemiğe Büründürecek Olan Tarafın Kıbrıs Türk Tarafı Olduğu Görüşünü De Dile Getirdi.

ingiltere Ve Amerika'nın Pozisyonlarını Da Değerlendiren Talat, Eğer Kıbrıs'ta Bir Çözüme Gidilecekse Bu İki Devletin En Azından Çözümü Engellemeyeceğine İnandığını Söyledi.

ingiliz Üsleri Konusunda İse Talat, Annan Planı'nda Üslerin Bir Kısmının Kuzey Kıbrıs'a "Bırakılmasını Şeytani Bir Yaklaşım" Olarak Değerlendirdi Ve "Referandum Yolu İle İngiliz Üsleri Halkoyu İle Onaylanmış Olacaktı" Dedi.
kendi Dönemlerinde İngiliz Üsleri Konusunda Herhangi Bir Girişim Yapmadıklarını Kaydeden Talat, Durup Dururken Düşman Kazanmaya Gerek Olmadığını, Ancak İngiliz Üslerinin De Adada Bulunmasının Gereğinin Olmadığını Söyledi.

Asayiş

talat Bir Başka Soru Üzerine, Özellikle Asayiş İle İlgili Haberlerin Sıkıntı Verdiğini Belirterek, Bu Tür Haberlerin Uyarıcı Olması Gerektiğini Vurguladı Ve Önlemlerin Artırılmasını İstedi.
son Zamanlarda Faili Meçhul Cinayet Ve Buna Benzer Olayların Azaldığını İfade Eden Talat, Polisin Bu Konuda Başarı Sağladığını Belirtti.

Askerlik

"Askerlik Affı" Konusuna Da Değinen Talat, Geçmişte Elinde Serumu İle Askere Gidenlerin Olduğunu Hatırlatarak, Bu Gibi Sorunların Çözümünün Şart Olduğunu Anlattı. 1994 - 95'te Bir Yasa Tasarısı Hazırlanarak Bedelli Askerliğin Kaldırılmasının Ve Yerine Kısa Dönemli Askerliğin Getirilmesinin Hedeflendiğini Belirten 2. Cumhurbaşkanı, Yasayı Meclis'ten Geçirirken Bazı Milletvekillerinin Müdahalesi İle Bedelli Askerlik Konusunun Yasadan Çıkarılmadığını Belirterek, Yasanın Öylece Geçtiğini Ve İşin De "Fıcırığının" Çıktığını İleri Sürdü.
profesyonel Askerlik Konusunda Da Görüşlerini Belirten Talat, "Memur Maaşlarını Ödeyemeyen Bir Devlette Bunun Nasıl Mümkün Olacağını" Sordu. Talat, Askerlikle İlgili Yapılacak Birçok Şeyin Olabileceğini, Amacın İnsanların Kendi Ülkesinden Soğumaması Olması Gerektiğini Söyledi.

Ekonomik Sıkıntılar

ekonomik Konuları Da Değerlendiren Talat, Sıkıntı Yaşayan Birçok İnsanın Kendisine De Ulaştığını Belirterek, Halkın Gündeminde Olan En Önemli Sıkıntının İşsizlik Olduğunu Söyledi. Birçok Esnafın Dükkan Kapattığına Değinen Talat, Ekonominin En Önemli Gündem Olduğunu Söyledi.

Talat, Kıbrıs Türk Ekonomisinin Dört Dörtlük Bir Ekonomi Haline Gelmesi İçin Kıbrıs Sorununun Çözülmesi
Gerektiğini Belirtti. Talat, Bu Görüşünde De İddialı Olduğunu Vurguladı. Bir Kanatla Uçan Kuş Bulunmadığını Söyleyen Talat, Bunun İyi Anlaşılması Gerektiğinin Altını Çizerek, Sadece Türkiye İle İlişki İçinde Bulunan Bir Ekonominin Aynen Tek Kanatlı Kuşa Benzeyeceğini İfade Etti.

Normal Çalışan Ve Dünyanın Bir Parçası Olan Ekonomilerde, Dünyada Yaşanan Krizlerden De Etkilenerek Ekonomilerin Kendi Devinimi İçinde Büyüyüp Küçülebileceklerini Anlatan Talat, Kktc Ekonomisinin Sağlıklı Olması İçin De Bu Normal Devinim İçinde Olması Gerektiğini Anlattı, Tayvan Modelinin De Kıbrıslı Türkler İçin Uygun Bir Model Olmayacağını, Hele De Bunun Çözümün Yerine Önerilmesinin Mümkün Olamayacağını Söyledi.

CTP

"Ctp'yi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?" Şeklindeki Soruya Karşılık Da Talat, Ctp'ye Üye Olduğunu Ancak Ctp'nin Faaliyetleri İçinde Yer Almadığını Belirtti.

talat, Ctp'nin Başarısının Kendisini Sevindireceğini Söyleyerek, İktidardan Yeni Ayrılan Bir Partinin Kısa Bir Zaman İçinde Muhalefette Başarılı Olmasının Beklenemeyeceğini Kaydetti.
önemli Olanın Ctp'nin Yeterli Ve Doğru Muhalefeti Yapması Olduğunu Söyleyen 2. Cumhurbaşkanı Talat, Ctp'nin İktidarda İken Bütünlüğünü Koruyamadığını Söyledi.

ubp'nin İktidardaki Konumunu Örnek Veren Talat, Ubp'nin İktidarda İken Bir Bütün Olduğunu Anlattı Ve Ctp'nin En Büyük Sıkıntısının Bu Olduğunu Belirtti.
 
1 Aralık 2011 Perşembe 13:48
Okunma: 675
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu