Ana Sayfa » Kıbrıs » 2'nci Diabet Önlenebilir Kampanyası Tanıtıldı

2'nci Diabet Önlenebilir Kampanyası Tanıtıldı

Girne, 1 Mart 13 (T.a.k): Kıbrıs Türk Diyabet Derneği'nin (Ktdd) CumhurBaşkanlığı'nın Himayesinde Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Kurum Kuruluş Ve Sivil Toplum Örgütlerinin Katkılarıyla Düzenlediği "2. Diyabet Önlenebilir" Kampanyası Tanıtıldı..

 
 
2'nci Diabet Önlenebilir Kampanyası Tanıtıldı

Diyabetin önemine dikkat çekme, yaşam biçimi değişikliği ile diyabet ve diyabetten korunma bilincini geliştirme amacını taşıyan kampanya; toplumun tüm kesimlerinde sağlıklı beslenme bilinci oluşturma, spor ve egzersizi yaşamın parçası haline getirme, diyabet riski olan kişileri saptama, kayıt altına alma, kontrol için sağlık merkezine başvurmalarını teşvik etme ve konuyla ilgili eğitilmeleri sürekli hale getirmeyi hedefliyor.

Merit Park Otel'de yer alan tanıtım etkinliğine, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, eşi Meral Eroğlu, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof Dr. Temel Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı, bakanlık ve dernek yetkilileriyle bazı yerel yöneticiler katıldı.

Diyabeti tanıtıcı filmle başlayan etkinlikte, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof Dr. Temel Yılmaz birer konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eşi Meral Eroğlu'nun katkı koyan kurum kuruş ve sivil toplum örgütlerine plaket verdiği etkinlik düzenlenen resepsiyonla sona erdi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde sürdürülen 'Diyabet Önlenebilir' kampanyasının kararlılıkla hedefe doğru ilerlemekte olduğunu ifade ederek, bu kapsamda yapılan çalışma, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin önemli yarar sağlamakta olduğunu kaydetti.

"Tıp doktorluğu yapmış bir kişi olarak yapılan çalışmaları halkımız adına memnuniyetle izliyorum ve katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Biliyoruz ki; dünyada 170 ila 200 milyon civarında insanın yakalandığı bu hastalık tek başına hüküm süren bir hastalık olmaması, aynı zamanda başka hastalıklara da neden olması veya başka hastalıkların daha hızlı gelişmesine zemin hazırlaması nedeniyle de yıkıcı bir hastalık olarak tanımlanıyor" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, sözkonusu hastalığın obezite, yanlış, aşırı beslenme ve yaşam tarzıyla yakından ilgisi bulunduğunu söyledi.

Geleneksel mutfağımızın terk edilmesi; düzensiz spor ve yeme alışkanlıklarının da diyabete olumsuz etki yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu,  buna karşılık kırsal kesimlerdeki yaşam süren insanların daha sağlıklı olduklarını belirtti.

"Her şeye rağmen sevindirici olan husus şudur ki; konunun uzmanları diyabet önlenebilir demekte ve buna çözüm bulmak için çaba gösteren uzman ve insanlarımız bu konuda gayret göstermektedirler. Biz de aynen öyle söylüyor ve buna inanıyoruz. Demek ki; çözümü var" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, devleti yönetenlere çözüme giden yolda halkı bilinçlendirme, yönlendirme ve eğitme görevi düştüğünü vurguladı. Diyabetin önlemesi için hastalığın erken safhalarda tespit edilmesi gerektiğinin de altını çizen Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu yapıldığı takdirde hastada gerekli yaşam tarzı değişikliği ve ilaçlarla tedavileriyle diyabetin oluşumunun önüne geçilebileceğini  kaydetti.

Bu kapsamda okullarda verilecek eğitimle öğrencilerin bilinçlendirilebileceğini de belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, aynı şekilde ebeveynlerin de eğitilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasının sonunda; "Diyabet Önlenebilir" sloganıyla bayrak açan ve mücadele başlatan herkesi kutlayarak şahsı ve Cumhurbaşkanlığı olarak bu mücadelelerinde yanlarında olduklarını sözlerine ekledi.

HASİPOĞLU

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ise, sağlık konusunda bakanlık tarafından başarıyla yürütülmekte olan çalışmalardan övgüyle bahsederek, özellikle thalassamia ile mücadele konusunda elde edilen başarının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından takdir edildiğini kaydetti.

Ülkede diyabet konusunda yapılan ilk taramanın kendisinin ilk Sağlık Bakanlığı yaptığı dönemde gerçekleştirildiğini de anımsatan Bakan Hasipoğlu, tarama soncunun yüksek çıkmasının kendilerini korkutsa da yapılacak mücadeleyle hastalık önlenemese de komplikasyonlarının önüne geçilebileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı yeni bir çalışma olan "sağlık haritası"dan da bahseden Bakan Ertuğrul Hasipoğlu, sözkonusu projede Amerikalı bir profesör tarafından eğitilen 70 hemşirenin ev ev gezerek insanların geçirdiği hastalıkları tespit ettiğini ve bunları bilgisayar ortamına aktardıklarını belirtti.

ARCA

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca da konuşmasında 1994 yılında kurulan derneğin yaptığı çalışma ve araştırmalar hakkında bilgi verdi.

Arca, Ülkede 2008 yılında yapılan diyabet taramasında, 20 yaş üzeri nüfusun yüzde 11'inin diyabeti, yüzde 18'inin ise prediyabet (gizli şeker) olduğunun saptandığını söyledi.

Arca dernek olarak hedeflerinin ise "diyabetle ilgili kamu spotları yapma, ilkokullarda 'akıllı çocuk beslenme kulüpleri' kurma, okul aile birlikleriyle bilgilendirici toplantı yapma, diyabete dikkat çekme amaçlı afiş çalışmalarını daha uzun sürelerle daha geniş oranda sergileme, diyabet politikası oluşturulması yönünde lobi faaliyetlerini artırma ve yaklaşık 26 bin sayıda eve ulaşmak olarak" açıkladı.

YILMAZ

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz da yaptığı konuşmada diyabetin dünya genelinde hızla yayıldığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporunda, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 30, diyabetli sayısının ise yüzde 114 oranında artacağının öngörüldüğünü söyledi.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül himayesinde, "Diyabeti Durduralım" adlı bir proje başlattıklarını da anlatan Yılmaz, KKTC'de de başlatılan bu projenin, İtalya ve Türkiye'nin ardından devlet başkanı himayesinde gerçekleştirilen 3. proje olduğunu kaydetti.

Diyabetle mücadelenin, obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabete bağlı tüm hastalıklarla mücadele anlamı taşıdığını belirten Yılmaz, projeye destek veren Cumhurbaşkanlığı ile Kıbrıs Türk Diyabet Derneği'ni kutladı.

(UG/HA)              FOTOĞRAFLI

 
1 Mart 2013 Cuma 18:33
Okunma: 534
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu