Ana Sayfa » Kıbrıs » "2'nci Uluslararası Kıbrıs Eğitim Araştırmaları" Konferansı Başladı

"2'nci Uluslararası Kıbrıs Eğitim Araştırmaları" Konferansı Başladı

Eroğlu: "yüksek Öğretimde Artık Hedefi Büyütmek; Üniversite Ve Öğrenci Sayısı Artırmak Gerek".

 
 

"45 YILDAN BERİ MASADAYIZ... GÖRÜŞMELER UCU AÇIK DEVAM ETTİĞİ SÜRECE RUM TARAFININ ÇÖZÜME MOTİVE OLMASI MÜMKÜN DEĞİL"

LEFKOŞA AKM'DE YER ALAN KONFERANS, 21 ÜLKEDEN 300 KİŞİNİN KATILIMIYLA, 3 GÜN SÜRECEK

Lefkoşa, 13 Şubat 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC'de bugün 8 üniversite ve 55 bin öğrenci bulunduğuna işaret ederek, yüksek öğretimde gelinen aşamanın iyi değerlendirilmesi ve artık hedefi büyütmek gerektiğini vurguladı.

Eroğlu, üniversite ve öğrenci sayısının artırılmasının gerekliliğine işaret ederek "İnşallah bir gün ülkemizde 100 bin öğrenciyi görme imkanı doğar" dedi.

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) ve Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "2'nci Uluslararası Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Konferansı" Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

Konferansın açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yüksek Öğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan bazı üst düzey yetkililer, akademisyenlerle diğer bazı yetkililer ve konuklar katıldı.

AÖA'nın tanıtım videosunun izlenmesiyle başlayan konferansın açılışında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, DAÜ Rektör Yardımcısı ve AÖA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halil Nadiri, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ile AÖA ve 2'nci Uluslararası Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Konferansı Başkanı Doç Dr. Zehra Özçınar konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Kazakistan'dan gelen konuklar Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ve Özçınar'a çeşitli hediyeler sundu. Cumhurbaşkanı'na ülkeye özgü yerel kıyafet de takdim edildi.

Açılışta, Gençlik Dairesi, İnönü Gençlik Merkezi Halk Dansları ekibi gösteri de sundu.

KONUKLARA CUMHURBAŞKANI HİMAYELERİNDE RESEPSİYON

Konferans çerçevesinde, bu akşam Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu himayelerinde konuk heyetlere "hoş geldiniz resepsiyonu" düzenlenecek. Lefkoşa Merit Hotel'deki resepsiyon saat 18.00'de başlayacak.  Konferans, 21 ülkeden 300 kişinin katılımıyla, 3 gün sürecek. 264 bildirinin sunulacağı konferans yarın ve Cuma günü, Atatürk Öğretmen Akademisi'nde devam edecek.

EROĞLU 100 BİN ÖĞRENCİ DİLEĞİNDE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 21 ülkeden katılımcıların ortaya koyacağı araştırmaların tartışılacağı etkinliğin, eğitim ve bilim yaşamına olumlu katkılar sağlayacağına inancını dile getirerek düzenleyenleri kutladı.

Eğitime verdiği öneme işaret eden Eroğlu, geçmiş yıllarda Eğitim Bakanlığı da yaptığını anımsatarak, bunun kendisine sağladığı kazanımlarla, başbakan olduktan sonra üniversite ülkesi olma hedefiyle yürüttükleri çalışmaları anlattı.

"ARTIK HEDEFİ BÜYÜTMEK GEREK"

KKTC'de bugün 8 üniversite ve 55 bin öğrenci bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, yüksek öğretimde gelinen aşamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken artık hedef büyütmek gerektiğini vurguladı. Eroğlu, yapılacak çalışmalarla üniversite ve öğrenci sayısının artırılmasının gerekliliğine işaret ederek "İnşallah bir gün ülkemizde 100 bin öğrenciyi görme imkanı doğar" şeklinde konuştu.

Eroğlu, bilgiye ulaşan, etkin kullanan toplumların avantajlı konumda olduklarına; dolayısıyla bu yarıştan geri kalmamak; bilimsel gelişmelerden yararlanarak dünyayla entegre olmaya özen göstermek gerektiğine de dikkat çekti.

KKTC'nin özel konumda bir ülke olduğuna işaret eden Eroğlu, verilen özgürlük mücadeleleri neticesinde 1983 yılında kurulduğunu anlattığı konuşmasında, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarına da değindi.

Eroğlu, Rum tarafıyla 1968 yılından beri, ortaklık için görüştüklerini, Türk tarafının çözüm istencine rağmen Rum tarafının olumsuz tutumu nedeniyle bir sonuca ulaşılamadığını kaydetti.

"GÜNEY'DEKİ SEÇİMLERDEN SONRA YENİ SÜREÇ..."

Güney Kıbrıs'ta hafta sonu Başkanlık seçimi yapılacağına atıfta bulunan Eroğlu, sonrasında yeni bir süreç başlayacağını düşündüğünü ancak kendilerini ilgilendirenin, sandıktan kimin çıkacağı değil, seçilenin ortaya koyacağı politikalar olduğunu söyledi.

4'lü veya 5'li toplantıya sıcak baktıklarını da yineleyen Eroğlu, 45 yıldan beri masada olduklarını; kendisinin 3. Cumhurbaşkanı, Rum tarafından da Hristofyas'ın 6. Cumhurbaşkanı olduğunu anımsatarak, görüşmeler ucu açık devam ettiği sürece Rum tarafının çözüme motive olmasının mümkün görülmediğini vurguladı.

"GÖRÜŞMELERE ZAMAN LİMİTİ KONULMALI"

Eroğlu, yeni dönemde bazı koşullar da ortaya koyduklarını ve görüşmelere zaman limiti konulması gerektiğini yineledi.

Türk tarafının BM tarafından ortaya konulan çözüm önerilerini hep onaylarken Rum tarafının reddettiğini, dolayısıyla dünyada da düşen görevler olduğunu kaydeden Eroğlu, ambargoların kaldırılması yönündeki çağrısını tekrarladı.

Eroğlu, adada, gerçeklere dayalı, iki tarafın kabul edebileceği, halkın huzur, güven ve barış içinde yaşayacağı bir anlaşma arayışı içinde olduklarını vurguladı.

BIÇAK

Yüksek Öğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak konuşmasında, YÖDAK ve ülkedeki yüksek eğitimle üniversiteler hakkında kısa bilgi verdi.

Bıçak, 21 ülkeden 300 katılımcının bir uluslararası konferansın yapılabilmesi için yeter sayı olduğunu ifade ederek, 8 üniversitesi ve 55 bini aşan öğrenci sayısıyla Kuzey Kıbrıs için "üniversiteler adası" tanımını hak ettiğini söyledi.

Bıçak, Rum tarafının KKTC üniversiteleri ve YÖDAK'ın yasal olmadığı yönündeki uluslararası çabalarına verilen yanıtın, yüksek öğretim konusunda Avrupa'da merkez olan iki uluslar arası kuruluşa YÖDAK'ın üyeliği olduğunu belirtti.

Hasan Ali Bıçak, YÖDAK'ün üniversitelerin eğitim programlarının akreditasyonu konusunu takip ettiğini anlatarak, bugün, KKTC üniversitelerinin Avrupa, İngiltere, Almanya yüksek öğretimlerine akredite olduğun belirtti.

YÖDAK'ın yüksek öğretim konusunda iki uluslararası birime tam üye olmasının adadaki yüksek öğretime olumlu katkı yaptığını ifade eden Bıçak, Bologna sürecinin parçası olduklarını da hatırlattı.

Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, konferansı gerçekleştiren, gerçekleştirilmesine katkı yapan, katılan ve bildiri sunan herkese teşekkür etti.

NADİRİ

DAÜ Rektör Yardımcısı ve AÖA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halil Nadiri, konferansta, 300 katılımcının sunacağı 264 bildiriyle eğitim alanındaki gelişmeleri aktaracağına işaret ederek böyle bir etkinliğin organizasyonunda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bir toplumda eğitim hizmetlerinin niteliğinin önemli bir gelişmişlik göstergesi olduğunu belirten Nadiri, eğitim alanındaki tüm bilimsel çalışmaları önemli ve değerli bulduklarını anlattı.

Nadiri, farklı ülkelerden gelerek en güncel bilgileri paylaşacak konuklar yanında konferansın düzenlenmesinde katkı koyan herkese teşekkür etti.

UZUNBOYLU

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, konferansta eğitim bilimleri alanında yapılan son çalışmalar ve sonuçlarıyla ilgili detaylı bilgi verileceğini söyledi.

Uzunboylu, konferansı gerçekleştiren Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği'nin 2004 yılında KKTC yasalarına göre kurulan bir sivil toplum örgütü olduğuna işaret ederek, Derneğin bugün itibarıyla 127 üyesi olduğunu belirtti ve çalışma alanlarıyla ilgili bilgi aktardı.

Hüseyin Uzunboylu, Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği'nin Avrupa Eğitim Bilimleri Enstitü'süne tam üye olduğunu ifade ederek, Kıbrıs'ta iki ayrı halk ve iki ayrı eğitim sistemi olduğunu; iki ayrı eğitim sisteminin 1960 anlaşmasında da yerini aldığını söyledi.

Uzunboylu, bu gerçeğe karşın "2. Uluslararası Kıbrıs Eğitim Araştırmaları"  konferansa katılmak isteyen yabancı bilim insanlarının yalan yanlış bilgi ve tehditlerle katılımının engellenmeye çalışıldığını belirtti.

Rum yetkili makamları ve bazı çevrelerinin yalan yanlış bilgi ve tehditle konferansa katılımını engellemek istemelerine en güzel örneğin Zagrep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Milan Matijevic olduğunu anlatan Uzunboylu, baskı ve tehditlere boyun eğmeyerek konferansa katılan Matijevic'e teşekkür etti.

Uzunboylu'nun istemi üzerine, Konferansa katılan 21 ülkeden 300'e yakın katılımcı Prof. Dr. Milan Matijevic'i katılım yönünde gösterdiği cesaret nedeniyle alkışladı.

Rum yetkililer ne söylerse söylesin Dernek olarak eğitimde, din, dil, ırk, ayrımı gözetmeme çağdaş ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam edeceğine işaret eden Uzunboylu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "yurtta barış, dünyada barış" söylemine sahip çıktıklarını söyledi.

ÖZÇINAR

Atatürk Öğretmen Akademisi ve 2'nci Uluslararası Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Konferansı Başkanı Doç Dr. Zehra Özçınar ise konuşmasında, geçen yıl ilki gerçekleştirilen etkinlik kapsamında ortaya konulan bilimsel araştırmaların alana yaptığı katkıları anlatarak, bu yılki konferansla ilgili bilgiler aktardı.

Konferansa 21 ülkeden 300 kişinin katıldığına işaret eden Özçınar, farklı ülkelerden gönderilen 566 bildiri arasından kabul edilen 264 bildirinin sunumunun yapılacağını anlattı.

Konferansta, eğitimde program geliştirme ve yönetme; planlama, ölçme ve değerlendirme; özel eğitim; meslek gelişimi, eğitimde demokrasi; çok kültürlü eğitim; eğitimde bilgisayar kullanımı gibi ana konuların irdeleneceğini belirten Özçınar, konferansa katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

(ÖK-HY/GÜL) FOTOĞRAFLI

 
13 Şubat 2013 Çarşamba 13:18
Okunma: 521
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu