Ana Sayfa » Türkiye » 3. Boğaz Köprüsü'nün Temeli Atıldı

3. Boğaz Köprüsü'nün Temeli Atıldı

Cumhurbaşkanı Gül, Tbmm Başkanı Çiçek Ve Başbakan Erdoğan, Üçüncü Boğaz Köprüsünün Temelini, İstanbul'un Fethinin 560. Yıl Dönümünde Attı.

 
 
3. Boğaz Köprüsü'nün Temeli Atıldı
KÖPRÜNÜN TEMELİNE BIRAKILAN ANI METNİNDEN: "KITALARI VE MEDENİYETLERİ OLDUĞU KADAR, GEÇMİŞİ DE GELECEĞİ DE BAĞLAYACAK, TÜRKİYE'Yİ ÖNCE 2023, ARDINDAN 2053 VE 2071 HEDEFLERİNE ULAŞTIRACAK BU KÖPRÜNÜN YAPIMINDA EMEĞİ GEÇENLERİN, BU HAYIRLI ESER VESİLESİYLE İKİ CİHANDA DUALARA MAZHAR OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"


İstanbul, 29 Mayıs 13 (T.AK.): Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün temelini, İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümünde attı.


3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu temel atma töreni Garipçe'de gerçekleştirildi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünisa Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan katıldı.


Cumhurbaşkanı Gül, Garipçe'ye, Tarabya Köşkü'nden tekneyle, Başbakan Erdoğan da konutunun bulunduğu Kısıklı'dan "OBA" adlı helikopterle geldi.


Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tören alanına birlikte girdi. Hayrünnisa Gül ile Emine Erdoğan'ın kol kola olduğu görüldü. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan da protokoldeki yerlerine yürürken sohbet etti.


Törene, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AK Parti milletvekilleri ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.


Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, 3. köprünün merakla beklenen ismini açıkladı. "İstanbul'un incisi" olarak tanımlanan, 59 metrelik genişliği, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan, "dünyanın en uzun" ve "en geniş" asma köprüsü özelliği taşıyacak köprünün adı, "Yavuz Sultan Selim" olacak.


Törende, yüklenici firmaları temsilen IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan'a, II. Abdülhamid'in "Boğaz Köprüsü" projelerinin fotoğraflarını hediye etti.


BUTONA, GÜL, ÇİÇEK VE ERDOĞAN BİRLİKTE BASTI


Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve diğer bakanlar, butona basmak için sahneye geldi. Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan kürsüye elele çıktı. Bu sırada vatandaşlar Erdoğan'a, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları attı.


İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, temel atma öncesi dua etti. Duanın ardından sahnenin önüne Mehter Takımı geldi. Gül, Çiçek, Erdoğan ve diğer katımcılar mehter müziği eşliğinde butonlara bastı. Cumhurbaşkanı Gül butona basmadan önce, "Böyle bir fetih gününde Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün temelini atıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Ya Allah Bismillah" dedi. Butona basıldığı sırada konfetiler, kırmızı-beyaz balonlar uçuruldu, havai fişek gösterisi yapıldı.


Bir süre Mehter Takımı'nın gösterisini izleyen Gül, Çiçek, Erdoğan ve diğer katılımcılar, "anı metni"ni 3. köprünün ayağına bıraktı. Anı metninde şu ifadeler yer aldı:


"Bugün 29 Mayıs 2013. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethinin 560. yıl dönümünde, İstanbulumuz için son derece önemli bir eserin temelini atıyor olmanın hep birlikte iftiharını yaşıyoruz. Bu şehrin fatihi, Fatih Sultan Mehmed Han, 'Hüner, bir şehir bünyad etmektir/Reaya kalbini abad etmektir' diyerek, şehirlerin ancak ve ancak halkın kalbini abad etmek suretiyle mamur olacağını bizlere tavsiye etmiş ve bu ülküyü miras bırakmıştır. Asya ile Avrupa kıtalarını, Anadolu ile Trakya'yı, en önemlisi de medeniyetleri, kültürleri, insanlık birikimini buluşturacak 3. Boğaz Köprüsü'nün, İstanbul, Türkiye ve dünya için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyoruz. İstanbul Boğazı üzerindeki bu üçüncü gerdanlığın, salimen ve bir an önce tamamlanıp, milletimize ve insanlığa hizmet eder hale gelmesini samimiyetle arzuluyoruz. Allah'tan bu köprüyü, milletimize ve insanlığa hayırlı bir eser olarak muhafaza etmesini, üzerinden geçen yolcuları sağ ve salimen mevzilerine ulaştırmasını, köprüyü muhabbetin, kucaklaşmanın, buluşmanın ve kavuşmanın bir aracı kılmasını niyaz ediyoruz. Kıtaları ve medeniyetleri olduğu kadar geçmişi de geleceği de bağlayacak, Türkiye'yi önce 2023, ardından 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştıracak bu köprünün yapımında emeği geçenlerin, bu hayırlı eser vesilesiyle iki cihanda dualara mazhar olmasını temenni ediyoruz. Bugün, İstanbulumuzun fethinin 560. yıldönümünde, bize dünyanın en güzel şehrini miras bıraktığı için Fatih Sultan Mehmed Han ve onun şanlı ordusunun neferlerini hürmet ve minnetle yad ediyoruz. Hayırlı olsun."


NOTLAR


"Tarihe tanıklık etmek isteyen" İstanbullular, deniz ve karayoluyla köprü temelinin atılacağı Garipçe'ye akın etti. Vatandaşlara, "Oradaydım" yazan belge, "Boğazın Yeni İncisi" yazılı şapka ile bir kutuda sandviç, meyve suyu, kolonyalı mendil ve el temizleme jeli verildi.


Alana dev ekranlar kurularak, vatandaşların töreni rahat izlemeleri sağlandı. Köprü ayağının dikileceği bölgeye, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın dev fotoğrafları asıldı.


Konuşmaların yapıldığı platformun fonunda, 3. Boğaz Köprüsü'nün temsili fotoğrafı yer aldı.


Tören canlı yayımlanırken, televizyon kanallarının canlı yayın araçları, alana yaklaşık 1 kilometre uzakta konuşlandı. Törenin yapıldığı alanda internet bağlantısı sağlanamadı.


YAVUZ SULTAN SELİM KİMDİR?


Yavuz Sultan Selim, 10 Ekim 1470'te doğdu ve 1520'de vefat etti. 9. Osmanlı padişahı, 74. İslam halifesi ve ilk Osmanlı halifesi olan Yavuz Sultan Selim, II. Bayezid'ın oğludur.


Tahtı devraldığında 2 milyon 375 bin kilometrekarelik Osmanlı topraklarını 8 yılda 2,5 kat büyüterek, 6 milyon 557 bin metrekareye çıkaran Yavuz Sultan Selim'in padişahlığı döneminde Anadolu'da birlik sağlandı, halifelik Abbasiler'den Osmanlı Hanedanına geçti. Bu dönemde, İpek ve Baharat Yolu'nu ele geçiren Osmanlı, bu sayede doğu ticaret yollarını tamamen kontrolü altına aldı.


Yavuz Sultan Selim'den sonra tahta oğlu Kanuni Sultan Süleyman geçti.


3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ VE KUZEY MARMARA OTOYOL PROJESİ


IC İçtaş - Astaldi Konsorsiyumu ile yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve proje kapsamında yer alan İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün inşaatı, taşımacılığın ve ticaretin geleceği olarak görülüyor.


Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden sonra İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü, ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor. Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından inşa edilecek, yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olacak 3. Boğaz Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Köprü, gerek estetik gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alacak.


3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliği, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan, "dünyanın en uzun" ve "en geniş" asma köprüsü olacak. Köprü, 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü özelliği taşıyacak.


Yapımına, 2013'te başlanan ve 2015'te tamamlanması hedeflenen 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.


Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü, "Yap, işlet, devret" modeliyle gerçekleştirilecek. 4,5 milyar lira yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş-Astaldi Konsorsiyumu tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı'na teslim edilecek.


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün konsept tasarımı, yapı mühendisi "Fransız köprü üstadı" olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli Ti Engineering firması tarafından birlikte yapıldı.


(AA/HY/KAR)


 
29 Mayıs 2013 Çarşamba 16:11
Okunma: 5166
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu