Ana Sayfa » Kıbrıs » 30 Ağustos Zafer Bayramı Lefkoşa'da Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı Lefkoşa'da Kutlandı

Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin (Büyük Taarruz) Yıldönümü Olan 30 Ağustos Zafer Bayramı, Başkent Lefkoşa'da Kutlandı..

 
 
30 Ağustos Zafer Bayramı Lefkoşa'da Kutlandı
30 Ağustos 2011
30 Ağustos Zafer Bayramı Ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü Kutlama Etkinlikleri Çerçevesinde Lefkoşa'daki İlk Tören Atatürk Anıtı Önünde Yapıldı. . Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş adına Yaveri emekli Albay Naci Erçal, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Hakan Çakıl, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komtanı Mehmet Daysal, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Yüksek Mahkeme Başkanı  Nevvar Nolan, Ana Muhalefet Partisi CTP-BG'nin Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti başkan ve temsilcileri, devlet, hükümet ve  askeri yetkililer, bazı belediye başkanları, dernek, kurum, kuruluş, üniversite temsilcileri katıldı.


Tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulması ile başladı. Saygı marşı eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erdi.


ANIT ÖZEL DEFTERİ


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, anıt özel defterine şunları yazdı:


"Yüce Atatürk,


Türk ulusunu esir etmek isteyenlere karşı başlattığın Kurtuluş Savaşı'nın en önemli dönüm noktası olan, düşman devletlerin askeri gücünün yok edildiği, zaferi ve tam bağımsız Türkiye'yi müjdeleyen bu mutlu günün yıldönümünde huzurunuzda bulunmaktan dolayı son derece mutluyuz.


30 Ağustos Zaferi, Türk ulusunun bütün yokluklara rağmen askeri teçhizat, araç, gereç bakımından kendisinden kat kat daha üstün düşman devletlere karşı, milli birlik ve beraberlik içinde kazanmış olduğu bir zaferdir.


Bir başka deyişle; vatan ve millet sevgisinin, hür yaşama arzusunun, top ve tüfeğe karşı zaferidir.


Bağımsız yaşamak için gerekirse can vermek gerektiğini, hürriyet uğrunda verilen mücadelenin, en kutsal mücadele olduğunu senden öğrendik.


Yıllarca direndik ve sonunda kendi devletimizi kurduk. Devletimizi her bakımdan yüceltmek için ilkelerinin ışığında, hiç yılmadan çalışmaya devam ediyoruz.


Bugünlerimize ulaşmamızı sağlayan siz ulu önderimizi, şahadet mertebesine inmiş tüm silah arkadaşlarınızı, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun."


ÇAKIL


Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Hakan Çakıl da, deftere şunları kaydetti:


"Aziz Atam,


Başkomutanlığını yapmış olduğun ulusal kurtuluş mücadelemizin, şanlı Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmasının 89'uncu yıldönümünde, manevi huzurunda bulunmanın haklı gurur ve mutluluğu içindeyiz.


Kurtuluş Savaşımızın kader günü olan 30 Ağustos'ta, kahraman Türk ordusu kazandığı büyük zaferle, yüce Türk ulusunun tarihine yeni bir destan yazmıştır.  Büyük Türk ulusuna yol gösteren, fikir ve ilişkilerinin yorulmaz takipçileri olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlik ve beraberlik içerisinde, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ve aşma yolunda ilerlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.


Bu vesileyle aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyor, silah arkadaşların ve kahraman şehitlerimizi, rahmet ve şükranla anıyoruz."


HUDUTİ


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti de, anıt özel defterine şunları yazdı:


"Ebedi ve eşsiz, başkomutan, büyük önder Atatürk,


Aziz Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlığına göz dikenlere karşı, şanlı Türk ordusunun 89 yıl önce kazanmış olduğu büyük zaferin yıldönümünde, yavru vatan Kıbrıs'ta büyük bir coşku, mutluluk, kıvançla huzurunuzdayız.


Kazandığınız bu büyük zafer, sadece büyük Türk milletinin değil, aynı zamanda özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren tüm esir ve mazlum milletlerin, varoluş, özgürlük ve bağımsızlık mücadelelerinde de rehber ve esin kaynağı olmuştur.


Hür ve medeni dünyada özgürce yaşamaktan başka amacı olmayan, milletiyle ayni ülküyü paylaşan Kahraman Türk ordusunu Anavatan'da olduğu gibi Yavru Vatan Kıbrıs'ta da ayni azim ve kararlılıkla, Kıbrıs Türkünün hak ve menfaatlerini devam edecektir.


Bu anlamlı günde aziz hatıran önünde saygıyla eğilirken, canlarını ve kanlarını, milletlin özgürlük ve bağımsızlığı uğrunda feda ederek, şahadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz."


Resmi Geçit Törenleri

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki tören saat 10.00'da başladı. Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Büyükelçiliği adına Büyükelçilik Geçici Maslahatgüzarı Hakan Çakıl, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, bakanlar, milletvekilleri, diğer askeri, sivil ve polis yetkilileri, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


Tören, bayrakların İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun birlikleri ve halkı denetlemesinin ardından, KTBK mensubu Kurmay Binbaşı Samet Çoban, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Tören resmi geçitle sona erdi.


ÇOBAN'IN KONUŞMASI


Binbaşı Çoban, konuşmasında, 30 Ağustos'ta Türk milletinin kendisini esir etmek isteyenlere karşı verdiği mücadelenin zaferle taçlandırıldığını ve tüm dünyayı pençesine alan sömürgeci zihniyetin eşine az rastlanır bir şekilde mağlup edildiğini, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücünü tüm dünyaya gösterdiğini vurguladı.


Zaferin, 89'uncu yıldönümünün ve Ramazan Bayramı'nın mutluluğunu Mücahit Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmaktan mutluluk duyduklarını kaydeden Binbaşı Çoban, "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolasıyla başlayan milli mücadelede bu zafer ve destanla Türk'ün bağrına dayanan hançerin söküldüğünü ve düşmanın dize getirildiğini söyledi.


Tarihte çok az muharebenin Başkomutanlık Meydan Muharebesi kadar önemli sonuçlar doğurduğunu belirten Çoban, yenilenin sadece Yunan orduları değil ayrıca Birinci Dünya Savaşı'nın tüm galip ve mağrur ülkeleri olduğunu vurguladı.


Çoban, bu zaferin Sevr'e giden yolu tıkayarak Lozan yolunu açtığını ve emperyalist batının Anadolu topraklarında kurmayı planladığı kukla devletler, Ermenistan ve Kürdistan hayalinin binlerce şehidin kanı pahasına tarihe gömüldüğünü söyledi.


Savaşın sonunda, Yunanistan başta olmak üzere kaybeden devletlerde yaşanan büyük sarsıntıları anlatan Binbaşı Çoban, dönemin İngiltere Başbakanı Lloyd George'un, İşçi Partisi'nin hesap sorması üzerine, istifasını sunarken yaptığı konuşmada, "Yüzyıllar nadiren dahi yetiştirirler. Şu talihsizliğimize bakın ki 20'nci yüzyılda bu dahi Türkiye'den çıktı. Mustafa Kemal'i yenemedik" dediğini anımsattı.


30 Ağustos zaferinin ardından saltanatın sona erdiğini ve tam bağımsız, egemen Türk Cumhuriyeti'nin kurulduğunu belirten Binbaşı Çoban, "30 Ağustos zaferi Türk ufkunda doğan hürriyet güneşidir" dedi.


Bu mücadele ve zaferin dünyadaki esaret altında bulunan devletlere örnek teşkil ettiğini vurgulayan Çoban, bu zaferle gücünü kurtuluş savaşından alan Atatürkçü düşünce sistemiyle modern bir toplumun temellerinin atıldığını kaydetti.


Çoban, Türk askerinin geçmişte yaptığı gibi aynı değerler uğruna, aynı inanç ve kararlılıkla canının feda edeceğinden kimsenin şüphesi olmamasını istedi ve "Şanlı Türk Ordusu'nun bugüne kadar yaptıkları, bundan sonra da kendisine ihtiyaç duyulduğunda yapabileceklerinin teminatıdır" dedi.


Kıbrıs Türkü'nün de 1955'den itibaren, Anadolu'da olduğu gibi düşmanın hain planlarıyla karşı karşıya kaldığını, yaşadığı köylerin yaşanmaz hale getirildiğini, göçe zorlanarak adanın küçük bir bölümüne adeta hapsedildiğini kaydetti.


Çoban, geçmişten ders alarak geleceğini yönlendiren Mücahit Kıbrıs Türkü'nün, özgürlükten vazgeçilemeyeceğini ve savunmasız bırakılması halinde gelecekte nelerle karşılaşabileceğini çok iyi bildiğini ve Anavatanı Türkiye ile omuz omuza varoluş mücadelesini sürdürdüğünü söyledi. Çoban, gerek Anadolu'da, gerekse Kıbrıs'ta kader birliği yapan Kıbrıs Türk halkının yaşadığı her yerde meydanlara çıkarak, "Mehmetçik-Mücahit, Anavatan-Yavruvatan" dayanışması içinde 30 Ağustos Zaferi'ni coşkuyla kutladığını, bu zaferin, dünya var oldukça kutlanmaya devem edeceğini belirtti.


Binbaşı Çoban, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, vatan için canı pahasına görev yapan şehitleri ve Kıbrıs'ta vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle, gazileri şükranla andı.


 
30 Ağustos 2011 Salı 21:39
Okunma: 1824
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu