Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 30 Mayıs'ta Gerçekleşecek Liderler Yemeği...

30 Mayıs'ta Gerçekleşecek Liderler Yemeği...

"downer Çatışmayı Tercih Etti... Diplomatik Korku Filmi Yaşandı".

 
 
30 Mayıs'ta Gerçekleşecek Liderler Yemeği...
YEMEK SEKİZ KİŞİLİK OLACAK...


ABD VE İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIKLARINDAN İKİ YETKİLİ BU HAFTA KIBRIS'A GELİYOR...


"LEFKOŞA'YI RAHATSIZ EDEN ŞEY NE?"


Lefkoşa, 26 Mayıs 13 (T.A.K): Rum basını, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile ilgili olarak,  "ipi gerdi, Lefkoşa ile çatışma yolunu seçti" yorumunu yaptı.


Downer'in, bir kez daha her şeyi alt üst etmeye ve BM Genel Sekreterliği ile Rum hükümetinin krizin yatıştırılması çabasını havaya uçurmaya çalıştığını savunan Fileleftheros, bu krize, yaptığı düzenlemelerle Downer'in sebep olduğunu öne sürdü.


Downer'in, BM Genel Sekreterliğinin de ötesinde "arkası ve desteği varmış gibi" hareket ettiğini kaydeden gazete, Downer'in bundan tamamen yararlandığının görüldüğünü ifade etti.


Downer'in kendi müdahalesinin akabinde gerçekleşen kulis faaliyetlerinin geçtiğimiz cumartesi sabaha yakın sona erdiğini ve BM'nin üzerinde hem fikir olunan yemekle ilgili ilk açıklamasını yinelediği yorumunda bulundu.


Downer'in mücadeleyi Kıbrıs'a gelmeden önce kazanmaya ve Rum kesimini tahrik etmeye çabaladığının aşikar olduğunu kaydeden gazete, Downer'in amacının, yarın başlayacak adayı ziyaretinde, üstünlük sağlamak ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in kendisi aleyhindeki şikâyetlerini rafa kaldırmak olduğunu belirtti.


Bir kaynağın, Downer'in bu faaliyetleriyle Rum kesimiyle işbirliğinin imkânsız hale geldiğine işaret ettiğini yazan gazete, Downer'in "kendi başına çıkış kapısını açtığını" yazdı.


BM'nin, Rum Yönetiminin BM'deki Temsilcisinin Genel Sekreter Ban'ın Özel Kalem Müdürü ile görüşmesinde, Rum hükümetinin istediği güvenceleri aldığı şeklinde açıklama yapmasının ardından ortaya yeni bir açıklama çıktığını kaydeden gazete, Downer ve grubunun müdahalesinin akabinde, ortaya BM'nin yeni bir yazılı açıklamasının çıktığını belirtti.


Bunun görüşmelere yeni bir içerik kazandırdığını ifade eden gazete, bahse konu açıklamanın Rum Daimi Temsilcisinin Ban'ın Özel Kalem Müdürüyle görüştüğünün doğrulanması, aynı zamanda "Özel Kalem Müdürlüğünün, BM Genel Sekreterinin Downer'e tam güven duyduğunu yinelemesi ve bu düşünceyle Downer'in yemeği en uygun şekilde idare etmeyi planladığını doğrulaması" şeklinde olduğunu yazdı.


"DİPLOMATİK KORKU FİLMİ"


Bu açıklamanın, Ban'ın Özel Kalem Müdürü Susana Malcorra ile Rum Daimi Temsilci Nikos Emiliyu'nun görüşmesinde yapılmamasına, aynı zamanda böyle bir ifade tarzının benimsenmesi nedenlerinin açık olmasına bağlı olarak "diplomatik bir korku filmi" yaşanmaya başladığını yazan gazete, Malcorra ile Emiliyu'nun görüşmesinde Rum kesiminin Downer'in uzaklaştırılması konusunu gündeme getirmediğini ifade etti.


Downer'in baskılarını taşıyan ikinci açıklamanın ardından ardı arkası kesilmeyen temaslar ve müdahaleler yapıldığını kaydeden gazete, Rum kesiminin bir noktada artık başlangıçta yapılan istişareleri yayımlayacağı uyarısında bulunduğunu anlattı.


Sonuçta ikinci açıklamanın geri çekildiğini ve ilk açıklamanın küçük bir eklemeyle yinelendiğini yazan gazete, bunun "Lefkoşa'ya verilen güvencelerin yemeğin mizacı hakkında olduğu" şeklinde olduğunu belirtti.


Diplomatik korku filminin sonucunun Rum kesimini memnun etmiş olduğunun görüldüğünü kaydeden gazete, hükümeti sözcüsü Hristos Stilyanidis'in, Rum hükümetinin değil ama New York'un sözünü geri aldığının gerçek olduğunu söylediğini ekledi.


Yemeğin sosyal içerikli olacağının, Ban'ın sözcüsü aracılığıyla Daimi Temsilci'yle yapılan görüşmede güvenceye alındığını dile getiren Stilyanidis, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in Ban'a yönelik mektubundaki isteğinin de zaten bu olduğunu anlattı.


Rum sözcü, BM Genel Sekreteri'nin, alışılageliş şekilde Downer'e destek belirttiğini de söyledi.


Downer'in, Anglo-Amerikanların kendisine verdiği gazla bütün engelleri aşmak ve oluşturulan planlar temelinde hareket etmek istediğini yazan gazete, hedefin sürecin ekim ayında yeniden başlaması ve 2014 başlarında çözümle veya çözümsüz bir şekilde tamamlanması olduğunu ekledi.


SEKİZ KİŞİLİK YEMEK


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın, ara bölge içerisindeki Lefkoşa Havalimanı bölgesinde bulunan konutunda gerçekleşecek 30 Mayıs'taki yemeğe sekiz kişinin katılacağını da haber veren gazete, Eroğlu ve Anastasiadis çiftleri yanında, Downer  ve Buttenheim'ın da yemeğe eşli katılacağını bildirdi.


"ANGLO-AMERİKAN TEMSİLCİLERİN GÜÇLÜ VARLIĞI"


ABD ve İngiltere dışişleri bakanlıklarından iki yetkilinin temaslarda bulunmak için bu hafta Kıbrıs'ta bulunacaklarını haber veren gazete, elindeki bilgilere dayanarak, bu yetkililerin adada bulunmasının Downer'in müdahalelerinin sonucu olduğuna işaret etti.


Downer'in en başta 30 Mayıs'taki yemeğe siyasi bir içerik kazandırmayı ve yemeğin müzakere sürecinin yeniden başlangıcı olarak kabul edilmesini istediğini kaydeden gazete, Downer'in bunun için Anglo-Amerikanların yardımını istediğini yazdı.


Downer'in amacının, müzakerelerin başlangıç zamanıyla ilgili iki taraflı bir taahhüt ortaya çıkması olduğunu belirten gazete, yemek sosyal içerikli olacağından dolayı Anglo-Amerikan temsilcilerin Lefkoşa'daki misyonunun da kısmen değiştiğini belirtti.


ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin ile İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Müdürü Jill Moris'in adada birtakım temaslarda bulunacaklarını kaydeden gazete, Rubin ile Moris'in Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis tarafından ayrı ayrı kabul edilmelerinin beklendiğini, aynı zamanda KKTC'ye de geçeceklerini kaydetti.


Elindeki bilgilere dayanarak, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi temsilcisinin Lefkoşa'daki büyükelçileriyle hem ayrı ayrı, hem de hep birlikte olmak üzere görüşeceğini haber veren gazete, ortak görüşmeye Fransız büyükelçinin ev sahipliği yapacağını anlattı.


"BM'NİN NİYETLERİ ARASINDA ANASTASİADİS'İ ZOR DURUMDA BIRAKMAK YOK"


Kathimerini gazetesi ise, "Downer'in Tavrına İlişkin Acı Akam Yemeği Menüsü" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Anastasiadis'in yemeğin içeriği ve Downer'le ilgili şikayetleri konusunda kendisine gönderdiği mektuba yanıt verme niyeti olmamasına rağmen, Ban'ın Özel Kalem Müdürünün Rum Daimi Temsilci ile görüşmesinin durumu kolaylaştırdığını yazdı.


Haberde, BM Genel Sekreterliği'nin hiç kimsenin yemekte Kıbrıs sorununun özünün görüşülmesini beklememesi gerektiğini düşündüğünü, bununla birlikte Rum kesiminin görüşlerinin anlaşılır olmasından ötürü, Downer'in niyetlerinin arasında Anastasiadis'i zor durumda bırakmanın bulunmadığı güvencesi verdiği de belirtildi.


Genel Sekreterliğin, bu güvencelerin, yemek tarihinin 29 Mayıs'tan 30 Mayıs'a alınması konusunda gerçekleştirilen istişareler sırasında da verildiğini ifade ettiğini yazan gazete, yemek tarihinin değişmesinin, BM Güvenlik Konseyi'nin Downer tarafından Perşembe sabahı telekonferans yöntemiyle bilgilendirilmesinin niteliğini değiştirdiğini de ifade etti.


Haberde, Downer'in böylelikle, Güvenlik Konseyini bilgilendirmesi esnasında, yemeğe değinecek pozisyonda olmayacağına işaret edildi.


"LEFKOŞA'YI RAHATSIZ EDEN ŞEY NE?"


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Downer'le ilgili esas rahatsızlığının ise, Downer'in akşam yemeğine Kıbrıslı Rum müzakerecinin katılıp katılmayacağını sorması olduğunu kaydeden gazete, Downer'in bunu yaparken, müzakerecinin haziran sonlarında atanacağını bildiğini ekledi.


Haberde, ABD ve İngiltereli yetkililerin adada bulunuşlarının yemeğe denk düşmesinin, aynı zamanda iyi niyet misyonu temsilcisinin Downer adına yaptığı açıklamasının tonunun da Rum kesimini rahatsız ettiği belirtildi.


Bu konuların Rum kesiminin BM'deki daimi temsilcisi tarafından, Ban'ın Özel Kalem Müdürü Malcorra'ya iletildiğini de kaydeden gazete, Rum kesiminin hem özel, hem de genel olarak, ekonomik gelişmeler yüzünden zor durumda bulunan bir başkan ve hükümetle, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir anlaşma gibi zor kararların alınmasına yardımcı olunamayacağını vurguladığını ekledi.


Washington'dan gelen bilgilere dayanarak, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis tarafından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye iletilen şeylerin, Amerika tarafından Türklerin önüne de konduğunu haber veren gazete, Amerikalıların, Türkiye tarafından bir jest yapılmasının önemini anlamakta olduklarını ekledi.


Türkiye'nin henüz buna bir karşılık vermediğini yazan gazete, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'a, Kıbrıs sorununu çözmeye hazır olduğunu ilettiğini ekledi.


Haravgi gazetesi ise ilgili haberi "Akşam Yemeğiyle İlgili Diplomatik Dil Sürçmesi" başlığıyla verdi.


(İY/GUR)


*********   


 
26 Mayıs 2013 Pazar 13:24
Okunma: 770
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu