Ana Sayfa » Türkiye » "rumların Amacı Avrupa'ya Doğalgaz Pazarlamak"

"rumların Amacı Avrupa'ya Doğalgaz Pazarlamak"

Doğu Akdeniz'deki Hidrokarbon Rezervleri Rusya'nın Bölgedeki Varlığını Ve Suriye'ye İlgisini Teşvik Ediyor.

 
 
"rumların Amacı Avrupa'ya Doğalgaz Pazarlamak"

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SBF ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SERTAÇ BAŞEREN: "(DOĞU AKDENİZ) BÖLGEDEN ÇIKACAK GAZ VE HİDROKARBON AVRUPA'YA SATILIRSA, AVRUPA'NIN ENERJİ KONUSUNDA RUSYA'YA BAĞIMLILIĞI AZALACAKTIR"

Ankara, 21 Temmuz 12 (T.A.K): Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sertaç Başeren, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'den doğal gaz çıkararak bunu Avrupa'ya pazarlamayı hedeflediğini, böylesi bir durumda Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığının azalacağını anlattı. Başaren, Rusya'nın Doğu Akdeniz'deki varlığının ve Suriye'ye ilgisinin bu durumla da ilişkili olduğuna dikkati çekti.

Başeren, AA muhabirine, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumu ve bölgedeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başeren, Doğu Akdeniz'de gaz ve hidrokarbon gazı olduğunu gösteren birtakım araştırmalar olduğunu ve bölgedeki bu enerji kaynaklarının Doğu Akdeniz'i uluslararası çekişme arenasına dönüştürdüğünün altını çizdi.

Bölgede var olduğu iddia edilen hidrokarbon rezervlerinin Avrupa'ya satılmasının söz konusu olduğuna işaret eden Başeren, bu yönüyle meselenin sadece bölge devletleriyle ilgili olmadığını küresel bir önem taşıdığını belirtti. Doğu Akdeniz'deki gaz rezervlerinin Avrupa'nın enerji konusunda Rusya'ya bağımlığını azaltabileceğinin altını çizen Başeren, değerlerdirmeyi yaptı:

"Şayet bölgeden çıkacak gaz ve hidrokarbon Avrupa'ya satılırsa, Avrupa, enerji konusunda Rusya'ya bağımlılığını azaltacaktır. Bu durumdan hem Avrupa ülkeleri hem de Rusya doğrudan etkileniyor. Rusya donanmasının Akdeniz'de girebildiği tek liman Suriye limanı. Esed rejimi ülkeden giderse ve yeni gelen yönetim Rusya'ya bu şansı tanımazsa Rusya Ortaoğu'daki varlığını da bitirmek zorunda kalacak. Rusya eğer küresel bir oyuncu olacaksa varlığını devam ettirmek isteyecektir. Suriye ve Akdeniz üzerinde Amerika ve Rusya'nın yaşadığı fikir ayrılıkları, bölgenin uluslararası çekişmenin yeni sıklet merkezi olduğunu gösteriyor."

ABD VE RUSYA ARASINDAKİ PAZARLIKLAR

Rusya'nın Suriye üzerinden Akdeniz'de varlık gösterdiğine işaret eden Başeren, "Esed rejiminin kaderini, ülkedeki iç savaştan ziyade Amerika ve Rusya'nın Esed sonrası için varacakları anlaşma belirleyecek" dedi. Başeren, Amerika ve Rusya arasındaki küresel küresel pazarlığın birçok ülkeyi etkileyebileceğini söyledi.

Suriye'de yaşanan iç karışıklık konusunda ise Başeren, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Komşuda yangın varken biz yan dairede huzur içinde hiçbir şey yokmuş gibi yaşayamayız. Bu sadece duygusal açıdan değil siyasi açıdan da mümkün görünmüyor.

Peki ne yapmalıyız? Ben Türkiye'nin silahlı bir çatışma içerisine girmemesini temenni ederim. Olası bir savaş bizi çok gerilere götürür. Türkiye'nin daha çok gelişmeye ve ilerlemeye ihtiyacı var. Bir de savaşa girip çıkamama ihtimalini de düşünmek gerek. Zaman zaman bölgede yaşanan vahşetten dolayı katı söylemler kullanılsa da savaşa ihtimal vermiyorum. Ancak Suriye'de yaşanan iç savaşınTürkiye'de yansımaları olabilir. Türkiye bu hususlara dikkat etmelidir."

DOĞU AKDENİZ'DEKİ İTTİFAKIN YANSIMALARI

Başeren, Türkiye'nin Ege meselesinde yaşadığı sorunda muhatabın sadece Yunanistan olduğunu ve Türkiye'nin kabul etmediği hiçbir şeyin kendisine dayatılamayacağına dikkati çekerek, Doğu Akdeniz'deki durumun daha farklı şartlarda geliştiğini söyledi.

Başeren, "Doğu Akdeniz'de birçok ülke, birçok oyuncu var ve bu oyuncular Türkiye'ye birtakım dayatmalarda bulunabilir. Çünkü Türkiye Doğu Akdeniz'de yalnız" ifadesini kullandı.

Doğu Akdeniz'de İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasındaki ittifaka Yunanistan'ın da dahil olduğunu kaydeden Başeren, 3 ülkenin ortak amacının bölgedeki hidrokarbonu çıkarıp Avrupa'ya satmak olduğunu belirtti.

Başeren, "İsrail'in, kendi kıta sahanlığında çıkan gazı Güney Kıbrıs Rum Yönetimine borularla taşıyıp orada likidite edip tankerlerle satma projesi var.

Ancak bölgede deniz altındaki saha bu plana elverişli değil. Bu nedenle Ceyhan boru hattına yönlendirmek en akılcı çözüm. Gazın boru hattına girmesi pazara girmesi demektir. Türkiye bu durumdan faydalanabilir. Gazın taşımacılığını yapabilir ya da müşterisi olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ VARLIĞI

Türkiye'nin deniz yetki alanları sınırlandırılmasında başarılı bir politika izlediğini söyleyen Başeren, "Türkiye Doğu Akdeniz'de diplomatik açıdan başarı sağladı ancak sahada yeterince varlık göstermedi" diye konuştu. Başeren, şunları kaydetti:

"Doğu Akdeniz'deki hidrokarbonu çıkarmak ve kullanmak herkesin ortak derdi. Türkiye, denizde daha çok varlık göstermeli, daha çok sismik araştırma yapmalı.

Hatta araştırma boyutunu bir an evvel geçip sondajla gazı çıkartıp ekonomiye dahil etmeli.

Türkiye'de değişen hayat şartları bizi daha çok enerjiye muhtaç hale getiriyor. Her sene giderek artan miktarlarda enerji ithal ediyoruz. Cari açığın artmasındaki önemli sebeplerden biri de bu. Türkiye olarak artık Doğu Akdeniz'de sahada daha faal olmalıyız."

(AA/RU/GÜL)

 
21 Temmuz 2012 Cumartesi 16:25
Okunma: 653
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu