Ana Sayfa » Türkiye » "SINIRLAYICI" EBEVYN TUTUMU, OKUL BAŞARINI ARTIRIYOR

"SINIRLAYICI" EBEVYN TUTUMU, OKUL BAŞARINI ARTIRIYOR

Ebeveynlerin, okul öncesi dönemde çocuğun davranışlarının şekillenmesinde uyguladığı "uygun sınırlayıcı tutum"un, çocuğun okula uyum sağlamasını ve bireyselleşmesini artırdığı ifade edildi.

 
 
"SINIRLAYICI" EBEVYN TUTUMU, OKUL BAŞARINI ARTIRIYOR

EBEVEYNLERİN, OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÇOCUĞUN DAVRANIŞLARININ ŞEKİLLENMESİNDE UYGULADIĞI "UYGUN SINIRLAYICI TUTUM"UN, ÇOCUĞUN OKULA UYUM SAĞLAMASINI, DERS BAŞARISINI VE BİREYSELLEŞMESİNİ ARTIRDIĞI BELİRTİLDİ

ÇOCUK VE ERGEN PSİKİYATRİ UZMANI DOÇ. DR. KARAÇETİN: "OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÇOCUKLARA, YAŞLARINA VE GELİŞİM SEVİYELERİNE UYGUN ŞEKİLDE SORUMLULUKLAR VERİLMELİ, AİLELER ÇOCUKLARININ ÖZGÜVENİNİ DESTEKLEMEK İÇİN SINIR KOYARKEN, ÇOCUĞUN KENDİ BAŞINA KARAR VERME YETİSİNİ ELİNDEN ALMAMALI, ARKADAŞ İLİŞKİLERİ KURMA, ARKADAŞLARIYLA OYNADIĞI OYUNLARDA VE YARIŞLARDA BAŞARILI OLMA VE EV İŞLERİNDE SORUMLULUK ALMA KONUSUNDA CESARETLENDİRMELİ"

Ankara, 13 Eylül 16 (T.A.K): Ebeveynlerin, okul öncesi dönemde çocuğun davranışlarının şekillenmesinde uyguladığı "uygun sınırlayıcı tutum"un, çocuğun okula uyum sağlamasını ve bireyselleşmesini artırdığı ifade edildi.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Gül Karaçetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların okula hazırlık öncesinde anne ve babalara önemli görevler düştüğünü söyledi.

Okulun, çocukların sosyalleşme sürecindeki temel basamaklardan biri olduğunu ifade eden Karaçetin, bu süreçte bir yandan çalışma ve oynama alışkanlığı sürerken, bir yandan da toplumdaki diğer kişilerle birlikte yaşama alışkanlığının kazanıldığını anlattı.

Karaçetin, okulda çocukların erişkin olmak için gerekli bilgi ve beceriyi kazandığının altını çizerek, "Okul, çocukları suça yönelik davranışlardan, madde kullanımından, depresyon ve intihar dahil birçok sorundan korur. Ayrıca, geleceklerini biçimlendirmek için gerekli performansı göstermeleri, gerekli aşamalardan geçerek akademik ve sosyal açıdan toplum normlarına uygun seviyeye gelmeleri için ortam sunar." dedi.

Okula uyum için okul öncesi sürecin çok önemli olduğuna dikkati çeken Karaçetin, "Çünkü, okula başlayan çocuk evden ilk kez ayrılır, evde ailesi ve oyuncaklarıyla geçirdiği yaşamdan günün büyük kısmını, yeni arkadaşları ve öğretmenleriyle geçireceği dönemi geçiş olur. Bu geçiş, çocuk için bir uyum sürecidir ve bu süreçte anne, baba ve öğretmenlerin tutumları belirleyicidir." değerlendirmesinde bulundu.

Karaçetin, çocuğun okul çağında ödevlerini yapabilmesi için okul öncesi dönemde ebeveynlerce uygun şekilde sınır konulması ve temel sosyal kuralların öğretilmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Çocuk, anne ve babaların güven verici, destekleyici ve hoşgörülü tutumuyla, kabul edilen ve edilmeyen davranışların sınırlarını öğrenir. Böylece çocuk, iyilik, sağlık ve güvenlik gibi temel konularda anne ve babanın koyduğu sınırlar içerisinde kalması gerektiğini bilir.

Okula gitmek ve okul içindeki kurallara uymak da temel konulardan biridir. Okula gitmenin kendisi için neden önemli olduğu ve kuralların neler olduğu okula gitmeden önce anne ve baba tarafından çocuğa açıklanmalı. Okul öncesi dönemde sınır koyulmamış ve her istediği gerçekleştirilmiş çocuk, okulda da her istediğinin olmasını ister, okul kurallarına uymakta zorluk çeker ve bu durum okula uyum sürecini olumsuz etkiler.

Okul öncesi dönemde çocuklara yaşlarına ve gelişim seviyelerine uygun bir şekilde sorumluluklar verilmeli. Bu şekilde çocuğun kendine olan güveni pekişir ve okulla birlikte başlayan sorumlulukları yerine getirmeleri için hazırlık yapılır."

"AŞIRI KORUYUCU TUTUMDAN KAÇINILMALI"

Karaçetin, ayrıca sabahları anne ve babadan ayrılarak okula gidebilmek için çocuğun okul öncesi dönemde sağlıklı "ayrışma-bireyleşme" sürecini geçirmesi gerektiğini, bunun ebeveynlerin okul öncesinde çocuklarıyla sıcak ve yakın ilişki kurmaları, net, kararlı ve tutarlı davranmaları, uygun sınır koymaları halinde mümkün olduğunu söyledi.

Çocuğun ayrışma-bireyleşme sürecini sağlıklı şekilde geçirebilmesi için özgüven sahibi olması gerektiğine işaret eden Karaçetin, şunları kaydetti:

"Aileler, çocukların özgüvenini desteklemek için sınır koyarken, çocuğun kendi başına karar verme yetisini elinden almamalı. Aile, kuralların neden konulduğunu, çocuğun gelişim düzeyine uygun şekilde açıklamalı.

Çocuklar arkadaş ilişkileri kurma, arkadaşlarıyla oynadığı oyunlarda ve yarışlarda başarılı olma ve ev işlerinde sorumluluk alma konusunda cesaretlendirmeli. Çünkü, bebeklik döneminden itibaren kendini güvenli ortamda hisseden, temel bakım ihtiyaçlarının gerçekleştirileceğine inanan ve kendine güvenen çocuk ayrılıktan korkmayacak ve ailesinin her türlü koşulda kendisini sevmeye devam edeceğini bilecektir.

Ders çalışmak, yemek yemek, giyinmek gibi kendi başına yapabileceği sorumlulukların çocuğun yerine aile bireyleri tarafından gerçekleştirilmesi çocuğun ebeveynden uzakta okula gitmeyi, ders çalışmayı reddetmesine yol açabilir ve okula uyum sürecini bozabilir. Aşırı koruyucu tutumdan kaçınmak için çocukların yeterli kas gelişimine sahip olduktan sonra tuvaletini kendi yapmasına, yemeğini kendi yemesine, kendi başına uyumasına, arkadaş ilişkileri kurmasına fırsat verilmeli."

(AA/ÖZ/ŞEB)

 
13 Eylül 2016 Salı 12:02
Okunma: 298
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu