Ana Sayfa » Türkiye » "Türkiye'de İklim Değişikliği Ve Sürdürülebilir Enerji" Araştırması Yayımlandı

"Türkiye'de İklim Değişikliği Ve Sürdürülebilir Enerji" Araştırması Yayımlandı

İstanbul, 25 Ekim 13 (T.a.k): Kadir Has Üniversitesi İle Enerji Ve İklim Değişikliği Vakfı (Eniva), Türkiye'ye Özgü Yapılan İklim Değişikliği Ve Sürdürülebilir Enerji Araştırmasını Yayımladı. .

 
 
"Türkiye'de İklim Değişikliği Ve Sürdürülebilir Enerji" Araştırması Yayımlandı

Kadir Has Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, ENİVA ile Türkiye'de iklim değişikliği ve sürdürülebilir enerji konularında proje çalışması tamamlandı. Proje çerçevesinde "Türkiye'de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji" başlıklı kitap hazırlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve ENİVA Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Ediger, iklim değişikliklerinden en fazla etkilenecek ülkeler arasında Türkiye'nin gösterildiğini, risklerin başında da kuraklık ve çölleşmeye bağlı tahıl üretimindeki azalma geldiğini kaydetti.

İklim değişikliği sorununun insan kaynaklı ve küresel olması nedeniyle uluslararası düzeyde işbirliği gerektiğini ancak sorunlarla baş edilmesinin yerel çözümlerle mümkün olabileceğini aktaran Ediger, şu bilgileri verdi:

"Olaya yeşil ekonomi çerçevesinden bakıldığında ise küresel iklim değişikliğinden çok, sürdürülebilirliğin artırılması, doğal kaynakların daha verimli tüketilmesi ve sistemin daha etkin ve verimli işletilmesi konuları ön plana çıkmalı. Bu nedenle, her ülke, iklim değişikliği konsepti çerçevesinde ortaya çıkacak sosyal ve ekonomik etkileri ayrıntılı olarak değerlendirmek zorunda. Fakat, Türkiye'ye özgü bilimsel veriler değerlendirildiğinde, gelişmiş ülkelere göre zaten az sayıda olan bilgilerin ulusal ve uluslararası dokümanlarda yeterince kullanılmadığı görülmekte. Mevcut bilgilere göre, iklim değişikliklerinden en fazla etkilenecek ülkeler arasında gösterilen Türkiye'de bazıları olumlu ama pek çoğu olumsuz etkiler söz konusu olup, her ikisi de çok iyi değerlendirilmelidir. Dolayısıyla 21. yüzyılda daha güçlü olabilmek için, bilimsel ve teknik bilgilere dayanılarak oluşturulmuş uzun vadeli stratejilerin geliştirilerek uygulamaya konulması gerekmekte. İklim değişikliği konusunda yürütülen faaliyetlere bilimsel ekipler de katılmalı ve onların devletçe desteklenerek yürüttükleri çalışmalarına ulusal ve uluslararası düzeydeki strateji dokümanlarında daha fazla yer verilmeli."

KİTAP HAKKINDA

"Türkiye'de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji" başlığını taşıyan kitabın birinci bölümde, Prof. Dr. Atilla Çiner ve Doç. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya, "Buzullar ve İklim Değişikliği: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek" konulu çalışmasıyla jeolojik tarihçe boyunca yerkürenin geçirdiği iklim değişikliklerini buzullar temelinde inceledi.

Kitabın ikinci bölümünde Prof. Dr. Volkan Ediger, "İklim Değişikliğinin Türkiye'deki Etkileri: Bilimsel Veriler" konulu çalışmasında konuyla ilgili olarak Türkiye hakkındaki mevcut bilimsel verileri sundu.

İzzet Arı tarafından kaleme alınan "Enerji Kaynaklı Emisyonların Tarihsel Gelişimi ve Ekonomisi" başlıklı üçüncü bölümde ise Türkiyede 1990-2010 yılları arasında kullanılan birincil enerji kaynaklarının değişimi, bu kaynakların sektörel kullanımları ve buna bağlı olarak sera gazı emisyonlarının gelişimi incelendi.

Kitabın finansmanla ilgili bölümü ise Serkan Ata tarafından "Sürdürülebilir Enerjinin Finansmanı" başlığıyla yazıldı. Bu bölümde, Türkiye'nin yenilenebilir enerjiye ilişkin hedeflerine ulaşması için önemli bir finansman ihtiyacının karşılanması gerekliliğinin altı çizildi. Kitabın son bölümü ise özel olarak karbon piyasasına ayrıldı.

Dr. Aslı Özçelik'in kaleme aldığı "Türkiye İçin Karbon Piyasası Modeli Önerisi" başlıklı çalışmada, Türkiye'nin özel şartları çerçevesinde ülkeye özgü bir karbon piyasası modelinin neleri içermesi gerektiği ve paydaşların kazanımlarının neler olabileceği sorularına yanıt arandı.

(AA/ÖZ/ÖK)

 
25 Ekim 2013 Cuma 12:01
Okunma: 1518
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu