Ana Sayfa » Kıbrıs » 35'inci KKTC Uluslararası Fuarı açıldı

35'inci KKTC Uluslararası Fuarı açıldı

35. KKTC Uluslararası Fuarı bu akşam törenle açıldı. KKTC’den 110, Türkiye’den ise 22 firma ve 1 kurumun katılımıyla gerçekleşen fuar Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı.

 
 
35'inci KKTC Uluslararası Fuarı açıldı
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıslı Rumların ve özellikle de Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler aleyhine haksızca yürüttükleri ticari ambargoların aşılması için var gücüyle çalıştığını vurgulayarak, “Her platformda ve zeminde bu ambargoların ne kadar haksız olduğunu, Kıbrıslı Türkleri Avrupa Birliği’nden uzaklaştırdığını dile getirmekte ve bu konudaki diplomasiyi sürdürmekteyim” dedi.

Fuarın açılışına Cumhurbaşkanı Eroğlu yanında, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlar, milletvekilleri ve diğer yetkililer yanında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İhracat Genel Müdürü İbrahim Şenel, DTM Fuarlar Dairesi Başkanı Ahmet Şevket Yurt ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende halk dansları gösterilerinin ardından konuşmalar yapıldı.

EROĞLU

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, öncelikle fuarın hazırlanmasında ve organize edilmesinde çalışan ve katkı koyan herkese teşekkür ederek, “Uzun süre hükümet başkanlığı yapmış bir cumhurbaşkanı olarak bu tip organizasyonların öneminin hep farkında oldum ve bu tip organizasyonları hep destekledim. Bugün de bu desteğim devam etmektedir” dedi.

“İHRACATÇI OLMAYI DA İLKE EDİNMELİYİZ”

Globalleşen dünyada ticaretin esas itici motorlardan biri olduğu ve globalleşmenin hızlanmasına yardımcı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı, ithal edilen mal ve hizmetler gibi ihracatçı olmanın da ilke edinilmesinin gerekliliğini vurguladı. Eroğlu şöyle konuştu:

“Bugün dünyanın herhangi bir yerinde üretilen ürünler hepimizin evlerinde, ofislerinde, sofralarında, kısacası hayatımızın her alanında yer almaktadır. Dolayısıyla uluslararası ticari ilişkiler geliştikçe her ülkenin tüketim imkanları da gelişmiş ve tüketim kalitesi yükselmiştir. Buna paralel olarak hepimizin yaşam standardı ve yaşam kalitesi artmıştır. Ancak bizler ithal ettiğimiz mal ve hizmetler gibi ihracatçı olmayı da ilke olarak edinmemiz ve başka ülkelerde yaşayan insanların hayatlarında yer almanın yollarını geliştirmemiz gerekmektedir.”

Eroğlu, devletin, imkanları dahilinde üretici ve ihracatçıların her zaman yanında olduğunu ancak bu destek yeni üreticilerin hizmetine verilirken gelişen ve rekabet gücünü artıran üreticilerin kendi imkanlarıyla yollarına devam ettiklerini görmek istediklerini ifade ederek, “Bugün KKTC’de hiçbir destek almadan üretim yapan ve ihraç eden firmalar olduğunu çok iyi biliyoruz. Temennim tüm firmalarımızın bu duruma ulaşmasıdır” dedi.

Bunun için de bu gibi fuar organizasyonlarının son derece önemli olduğuna işaret eden Eroğlu, KKTC firmalarının uluslararası fuarlarda rahatça yer alabileceklerine inandığını söyledi.

“AMBARGOLARIN AŞILMASI İÇİN VAR GÜCÜMLE ÇALIŞMAKTAYIM”

Rumların ve Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere yönelik haksız ambargolarına ve bunların aşılması için KKTC olarak gösterdikleri çabalara da dikkat çeken Eroğlu şöyle konuştu:

“Ne var ki bugün Kıbrıslı Rumların ve özellikle de Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler aleyhine haksızca yürüttükleri ticari ambargoların da bilincindeyim ve bu ambargoların aşılması için var gücümle çalışmaktayım. Her platformda ve zeminde bu ambargoların ne kadar haksız olduğunu, Kıbrıslı Türkleri Avrupa Birliği’nden uzaklaştırdığını dile getirmekte ve bu konudaki diplomasiyi sürdürmekteyim.

Sahip olduğumuz bütün imkanları kullanarak bu ambargoların kaldırılması için çalışmaktayım.”

Devam eden müzakere sürecine de değinerek, bu haksız uygulamaları bu ortamda da dile getirerek öneriler ortaya koyduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı, “Ancak bugüne kadar müspet bir sonuç aldığımı da söyleyemem” dedi.

“KARŞI TARAF DA İYİ NİYETLE HAREKET ETMELİ”

Eroğlu, karşı tarafın da iyi niyetle hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’yi hedef alan açıklamalarını eleştirdiği konuşmasında, uzlaşı konusunda Türkiye’nin zamanında gerekeni yaptığını, artık uzlaşı yollarını Rumların da araması ve gerçekleri ortaya koyarak adım atması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, hem ülkede üretilen ürünlerin, hem de yabancı ülkelerde üretilen ürünlerin tek bir çatı altında sergilenmesi ve üreticilerin dış dünyayla bağlantılarının gelişmesi açısından da bu fuarın son derece önemli olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“Ayrıca fuar, Kıbrıslı ve Türkiyeli firmaların ticari ilişkilerinin gelişmesi açısından da fevkalade önemlidir. Bizlerin ambargolarla boğuştuğu bir ortamda mal ve hizmetlerin baş kentimizde bir araya getirilmesi ve gelecekte birçok ticari ilişkiye konu olmaları son derece önemlidir. Bu yıl hem fuara katılan firma sayısında hem de sergi alanında oluşan büyük talep artışı beni son derece gururlandırmış, mutlu etmiştir. Bu da bizlere bu fuar alanının artık yeterli olamayacağı ve ek yatırım ihtiyacı oluşabileceği sinyalini vermektedir.

Fuara katılım için burada olan tüm yerli ve yabancı firmaların temsilcilerine, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen konuklarımıza ve KKTC halkına fuarın hayırlı uğurlu ve bol kazançlı ticari ilişkilere vesile olmasını dilerim.”

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, üreticilerle ithalatçıların en son yenilikleri de ortaya koyarak tüketiciye sundukları değerli bir fırsat olan bu fuarın, ülkede arz ve talebin buluştuğu, çeşitli sektör temsilcileri ve ziyaretçiler için de yeni açılımların ortaya konuluğu bir platform olduğuna işaret etti.

Ekonomik istikrarın önemi üzerinde duran Başbakan Küçük, kaynakların etkin ve verimli kullanılması ve sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlamanın öneminin de farkında olduklarını vurguladı.

Küçük, “Hükümet olarak temel hedefimiz; ekonomiyi büyüterek kamunun ekonomideki payını azaltarak özel sektör odaklı, rekabet gücü yüksek, sürdürülebilir bir büyümeyi içeren ekonomik programın yaratılmasını sağlamaktır” dedi.

Bu çerçevede göreve geldiklerinden itibaren sanayicinin önünü açmak amacıyla üretime destek ve kaliteli üretim için teşvik verdiklerini anımsatan Başbakan, küçük ve orta boy işletmelere kredi olanakları sağlamaya da devam ettiklerini söyledi.

Başbakan Küçük, gerek ihracat gerekse rekabet edebilirliği artırmak için de firmaların markalaşma ve pazarlamaya yönelik faaliyetlerini artırarak sürdürmeleri, gelişen teknolojileri yakından takip etmelerinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bunun için devlet olarak yurt dışı fuar ve tanıtım faaliyetlerine yönelik teşvikleri ve gelişen teknolojileri yakalayabilmeleri için kredi olanaklarını da sürdürdüklerini ifade eden Küçük, ticaret sektörünün önündeki engellerin kalkması için yasal düzenlemeler de yapıldığını anlattı.

Ülke ekonomisinin gelişmesi için hükümet olarak gerekli tedbirleri almaya devam ettiklerini de vurgulayan Başbakan Küçük, son 10 yılda KKTC’nin sürekli bir ekonomik gelişme yaşadığını ancak bir dönem yaşanan gerilemenin aldıkları önlemlerin sonuç vermesiyle 2010 yılı reel gayrı safi yurt dışı hasılanın büyüme gösterdiğini kaydetti. İhracatın ve alınan önlemler sayesinde bütçe gelirlerinin de geçmiş yıllara oranla arttığına işaret eden Küçük, “Bu olumlu gelişmeleri görmek bizler için umut kaynağı olmakta, çalışmalarımızda motivasyonu artırmaktadır” dedi.

Başbakan Küçük, son iki yılda aldıkları tedbirlerle ekonomiyi yeniden yapılandırmayı başlattıklarını, bunun bir süreç olduğunu ve bu süreci iyi yöneterek ülkeyi daha iyi duruma getireceklerine emin olduklarını söyledi.

ŞENEL

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İhracat Genel Müdürü İbrahim Şenel ise konuşmasında, fuarın KKTC’yle ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanç belirterek, gerek var alan ticari bağların geliştirilmesi gerekse yeni ticari bağlantıların kurulmasını amaçladıklarını kaydetti.

Fuara, Türkiye’den ev tekstili, mobilya, gıda, mutfak eşyaları gibi ürünler sunan firmaların katılımı olduğunu belirten Şenel, Türkiye ve KKTC arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında, önceki yıla göre yüzde 27 oranında artış göstererek 1 milyar doları aştığını, 2011’in ilk çeyreğinde de yükselme trendinin devam ettiğini söyledi.

Şenel, “Bu rakamların daha da artacağına inancımız tamdır” dedi.

İki ülke ticaretinde, hem ihracat hem de ithalatta Türkiye’nin 1. sırada yer almasının gururunu yaşadıklarını da ifade eden Şenel, fuara, ileriki yıllarda daha da fazla sayıda firmayla katılım olacağına inanç belirtti.

Şenel, iki ülke arasındaki ticari bağların güçlendirilmesine yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgiler de aktardığı konuşmasında, KKTC’nin her alanda işbirliği yapmayı arzu ettikleri stratejik bir ekonomik partnerleri olduğunu kaydetti.

Şenel, fuarın, KKTC ekonomisinin sağlıklı, düzenli gelişimine katkı sağlayacağına olan inancını da dile getirdi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülkenin ticaret ve sanayisinin uzun yıllardır hak etmiş olduğu ivmeyi kazanması adına, hem iç hem dış organizasyonlar altında ürünlerin sergilenmesi, fiyat, kalite ve standart yönüyle hem toptan hem de perakende boyutunda piyasalara sunulmasına önem verdiklerini belirterek, “Bu yolla ürünlerin ve imalatçıların dünya pazarlarına, tüm ambargolara rağmen daha da güçlü bir şekilde entegrasyonunu sağlamakta kararlıyız” dedi.

Makro ve mikro ekonomik verilerin, hükümete geldikleri günden bugüne uygulanan istikrarlı politikalar neticesinde iyileşme ortaya koyduğunu belirten Atun, resmi olmayan 2010 milli gelir büyüme rakamının %5 seviyelerinde olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

İhracattaki ilerlemenin; sanayi gelişim, tarımsal sanayi ve ihracata yönelik politikalarının doğruluğunu ortaya koymakla birlikte, reel sektördeki ilerlemenin net bir göstergesi olduğunu ifade eden Atun, “İhracat pazarlarının gelişmesi ve büyümesi hiç kuşkusuz imalatçı, üretici ve ihracatçılarımızın ülkesine, hükümetine, uygulanan politikalara güvenerek yaptığı yatırım ve üretimin sonucu olduğu gibi, uygulanan politikaların getirmiş olduğu istikrara olan inancının ve güveninin de net bir ifadesidir. İhracatımızın daha beş yıl önce kimsenin hayal edemediği bu seviyelere taşıyan tüm üretici ve ihracatçılarımızın yürekten kutlarım” şeklinde konuştu.

HEDEF 2012’DE 200 MİLYON DOLAR…

Atun, “Hedefimiz; iki yıl içerisinde ihracat seviyemizi 200 milyon dolar seviyesinde taşımaktır” dedi.

KKTC’nin genişleyen ihracat pazarlarıyla dünyanın her bölgesine ihracat yapabilecek kalitede üretim yapabildiğini de ortaya koyduğunu belirten Atun şöyle konuştu:

“Böylelikle AB’nin Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü uygulamaya geçirmesinin gerekliliğinin siyasi değil ticari eksende değerlendirilmesi ve hayata geçirilmesi gerekliliğini de ortaya koymaktadır.

Dar iç piyasaya odaklanmak yerine, genişletilen teşviklerle desteklediğimiz ihracat vizyonuna sahip çıkan ihracatçılarımız için yeni hedef, 2010 yılı sonu itibarıyla ihracatı 200 milyon dolar seviyesine taşımak ve bununla birlikte KKTC’nin 40. yıldönümü olan 2023 için 1 milyar dolar ihracat vizyonunu bugünden ortaya koymaktır.”

Atun, bir yandan ihracat odaklı sanayi gelişim stratejisi ile birlikte bu vizyonu ilan ederken, diğer yandan bu vizyonun temelini güçlendiren uygulamaları kararlılıkla hayata geçirmekte olduklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“KKTC’nde ilk kez hükümet dönemimizde hayata geçirilen faiz destekli ve istihdam endeksli kredi programları, hem imalat hem de sanayi sektörüne 40 milyon TL düzeyinde finansman sağlamıştır.

2011 yılı ile birlikte, hizmet sektörleri de faiz destekli kredi programlarına dahil edilecektir.

Sanayi ve tarım sektörlerine toplam 8 milyon TL’yi bulan bir hibe programı da KKTC’de ilk kez hayata geçmek üzeredir. İhracat kapasitemizin artışı da sağlanacaktır.

Ülkemiz ekonomisinin gelişmesi, büyümesi, tüketici memnuniyetinin en üst düzeye çıkarılması için ticaret koşullarının serbestleşmesi önemli olduğu kadar, sınırlayıcı ve tüketimi azaltan, piyasa maliyetlerini artıran uygulamalardan uzaklaşılması ekonomik aklın gereğidir. Bu bağlamda rekabet koşullarının daha esnek hale getirilmesiyle hem tüketicinin refahının artırılması sağlanacak, bununla birlikte gerek üretime gerekse fiyat ve kalite düzeylerinde iyileşme sağlayacağına olan inancımız tamdır.”

FUARA KKTC’DEN 110, TÜRKİYE’DEN 22 FİRMA VE 1 KURUM KATILIYOR

35. KKTC Uluslararası Fuarı’na bu yıl KKTC’den 40 sanayici - imalatçı, 55 ithalatçı ve 15 tanıtım amacıyla toplam 110 firma ve kuruluş; Türkiye’den ise 22 firma ve bir kurum katılıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın organizasyonuyla düzenlenen fuarda yerli ve ithal ürünlerin tanıtımı 3 bin metrekarelik kapalı ve 5 bin metrekarelik açık alanda yapılıyor.

19 Haziran’a dek sürecek fuar, Pazar - Perşembe günleri 19.00 - 23.00; Cuma - Cumartesi günleri ise 19.00 - 24.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açık olacak.

Mal ve hizmet tanıtımı yapılacak ancak sıcak satışın olmayacağı 10 günlük fuar boyunca sosyal, kültürel ve eğlenceli etkinlikler de olacak.

Fuarda her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukların eğlenmesi için lunapark açık olacak, fuar katılımcılarını ve ürün gruplarını içeren fuar katalogu, fuar amblemli balonlar, oto kokusu, naylon poşet, bardak altlığı ve not defteri gibi promosyonlar dağıtılacak. Fuarda çeşitli sportif etkinlikler, yarışmalar, halk dansları gösterisi, konser, canlı radyo ve TV yayınları da yer alacak.

 
11 Haziran 2011 Cumartesi 12:22
Okunma: 767
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu