Ana Sayfa » Kıbrıs » 36. Kktc Uluslararası Fuarı Başladı

36. Kktc Uluslararası Fuarı Başladı

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Açılışını Gerçekleştirdiği Fuar 17 Haziran'a Kadar Sürecek.

 
 
36. Kktc Uluslararası Fuarı Başladı
EROĞLU "DÜNYA DİLİ KONUŞALIM DİYORLAR. KIBRIS TÜRK HALKI 1963'TEN BERİ DÜNYA DİLİ KONUŞUYOR"


"DÜNYA DİLİ İLE DAHA NE KADAR KONUŞACAĞIZ? YA HAKLARIMIZDAN FERAGAT EDECEĞİZ, YA DA BURAYA KADAR DİYORUZ"


ATUN: "KKTC'DE ÜRETİLEN ÜRÜNLERİN DÜNYA PAZARLARINA TÜM AMBARGOLARA RAĞMEN, DAHA DA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ENTEGRASYONUNU SAĞLAMAKTA KARARLIYIZ"


Lefkoşa, 8 Haziran 12 (T.A.K.): 36. KKTC Uluslararası Fuarı, bu akşam düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı.


Lefkoşa Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı'nda KKTC'den 116, Türkiye'den de 35 katılımcının yer aldığı fuar, 17 Haziran'a kadar sürecek.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, açılışta yaptığı konuşmada, "dünya dili konuşalım" denildiğine işaret ederek, 1963'te kurulan ortaklık cumhuriyetinden silah zoru ile atılan Kıbrıs Türk halkının o günden beri dünya dili konuşmasına karşın, dünyanın anlamadığına dikkati çekerek "Dünya dili ile daha ne kadar konuşacağız? Ya haklarımızdan feragat edeceğiz, ya da buraya kadar diyoruz" dedi.


Fuarın açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türjkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, UBP Milletvekilleri Zorlu Töre, Hasan Taçoy, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Türkiye Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Özgür Volkan Ağar ve Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Ahmet Enes Tekca, davetliler ve diğer yetkililer katıldı.


Açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları ekibinin gösterisinin ardından konuşmalar yapıldı ve fuarın açılışı Cumhurbaşkanı Devri Eroğlu tarafından gerçekleştirildi.


CUMHURBAŞKANI EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşmada, 36 yıldır sürdürülen Uluslararası Fuar'ın KKTC'nin önemli kilometre taşlarından bir olduğunu, bu nedenle açılışını yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.


KKTC Uluslararası Fuarı'nın dış ilişkilerin gelişmesi açısından son derece önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, fuarla yabancı yatırımcılarla etkileşim fırsatı bulan yerli firmaların dışa dönük yapacakları girişimlerin ileride ülkenin kalkınması için büyük faydalar sağlayacağını vurguladı.


AMBARGOLARA KARŞI MÜCADELE


Kıbrıs Türk halkının hızlı bir şekilde global dünyaya entegre olmaya ve hak ettiği yeri almaya çalıştığını, bu nedenle ticari ilişkilerin son derece önemli olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu "Dış dünya ile ne kadar çok çift taraflı ticari ilişki kurarsak gelişiminiz de o kadar hızlı olur. Bu alanda sahip olduğu kısıtlamaların farkında olarak ben de üzerime düşenleri yapmaya çalışırken, aslında ambargolara karşı, tüm siyasi partiler ve halkımızla birlikte mücadele etmeliyiz. Bu mücadelenin zamanı gelmiştir. Dış dünyanın haksız bir şekilde uyguladığı izolasyonların aşılması için var gücümüzle çalışıyoruz ve bunun da ekonomik karşıtlığının ne kadar önemli olduğunun farkındayız" dedi.


Dünyada söz sahibi olabilmek için gelişmiş uluslararası ticaretin en önemli unsurlardan bir tanesi olduğuna işaret eden Eroğlu "Değerli firmalarımızın rekabet gücünün artması ve teknolojinin bu süreçte oynadığı rol çok önemlidir. Bugün global düzeyde yaşanan ve bizi etkileyen ekonomik sorunlar mutlaka aşılacaktır. Bizler de bu süreç içerisinde, kendi ekonomik yapımızı güçlendirmeli, özel sektörün gelişmesini sağlamalıyız" şeklinde konuştu.


Avrupa Birliği'nin gelecek 10 yıl içerisinde daha farklı bir ekonomik yapıya bürüneceğine olan inancını dile getiren Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:


"Anavatan Türkiye ile ilişkilerimiz bu bağlamada son derece önemlidir. Şu anda Avrupa'nın en dinamik ekonomileri arasında yer alan Türk ekonomisi, bizim en önemli ticari ortağımızdır. Türk ve yabancı firmalarla kurulabilecek ticari ortaklıklar bizlerin de global sisteme entegrasyonunu kolaylaştıracaktır.


Ortadoğu ve Arap ülkelerinde bugün yaşanan siyasi istikrarsızlık, orta vadede son bulacaktır diye inanıyorum. Coğrafya olarak bize yakın olan bu ülkeler de gelecekte bizler için önemli pazar potansiyeli taşımaktadır."


KIBRIS KONUSU


Konuşmasında Kıbrıs konusundaki gelişmelere de değinerek Greentree zirveleri süreci hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Eroğlu, son toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un "1 Temmuz'dan sonra yapılacak görüşmelerin sonuç alıcı olması mümkün değildir. 1 Temmuz'a kadar görüşülür, anlaşılırsa anlaşılır, ondan sonra yol haritası çizilir" şeklinde açıklama yaptığını anımsattı.


Türk tarafının ikinci zirvede sorunun çözülmesi için gerekli esnekliği gösterebileceğini ve bu alandaki inancını açık şekilde Genel Sekreter'e ifade etmesine karşın, Rumların o zirveye Ulusal Konsey'den aldıkları "4 hayır"la geldiklerini anlatan Eroğlu, bu nedenle bu zirveden de sonuç almanın mümkün olmadığını vurguladı.


Bu süreç sonunda BM Genel Sekreteri'nin yayınladığı rapor sonrası, "3 garantör ülkenin katılacağı bir toplantıda sorunu çözmeye çalışalım" şeklinde öneri ortaya koyduklarını ifade eden Eroğlu, Rumların buna da 'hayır' dediğine dikkati çekti.


"ENSEMİZDE AMBARGO SÜRDÜKÇE..."


"Hem  'Kıbrıslıca çözüm' deniyor. Hem de Rumların 'evet'i veya 'hayır'ına göre hareket ediliyor. Buna böyle devam etmek mümkün değildir. Kıbrıslıca çözüm olabilmesi için her iki tarafın da müzakere şeklinin nasıl olacağı konusunda bir mutabakata varması gerekir. Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz konu bu" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türkü'nün ensesinde ambargo devam ettiği ve müzakerelerin ucu açık şekilde sürdüğü müddetçe Rum tarafının herhangi bir anlaşmaya yanaşmasının mümkün olmadığını vurguladı.


Hristofyas'ın da aday olmadığını açıkladığında "Bir anlaşma umudu, bir ışık görmüyorum" dediğini anımsatan Eroğlu, o nedenle müzakerelerin esasa yönelik olarak devam ettirilmesinin hiç bir anlamı olmadığını söyledi.


KKTC'de bir "Ne olursa olsun, ama çözüm olsun", diğeri ise "Kıbrıs Türk halkının kazanmış olduğu hakları müzakere masasında teslim etmeden Kıbrıs Türk halkını tatmin edecek, bu topraklarda onuruyla güven içinde yaşayabileceği, hem Kıbrıs Türk halkının hem de Türkiye'nin haklarını koruyacak bir anlaşma" görüşleri olduğunu ifade eden Eroğlu, kendisinin ikinci görüşün savunucusu olarak, bugüne kadar müzakere masasında gösterilmesi gereken esnekliğin azamisini gösterdiğini, bunun yanında Rum tarafının görüşme masasında ikide bir yaptığı tehditleri de göğüslediklerini vurguladı.


Rum tarafının Güney Mesarya, Karpaz yarım adası, Güzelyurt'un tüm köy ve kasabalarını istediğine dikkati çeken Eroğlu "Sevgili kardeşlerim, bir ortaklık devleti kuracaksak elbette her iki halkın da bu topraklarda yaşayabileceği bir anlaşma yapmamız gerekir" dedi.


DÜNYANIN ANLADIĞI DİL


Kendisine durmadan "Dünyanın anladığı dilden konuşacaksın" dediklerine değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle konuştu:


"Yıllardan beri yaptığımız nedir? 1963'te Cumhuriyetten dışlandık. Dış dünyaya 'Türk ve Rum ortaklığına dayalı bir Cumhuriyetten dışlandık. Uluslararası anlaşma ortadan kaldırılmıştır' diye derdimizi anlatmaya çalıştık anlatamadık. 1974 geldi yine aynı. 74 sonrası bütün dünyaya haklılığımızı anlatmaya çalıştık, dünyanın anladığı dilden konuştuk, dünyanın kabul edebileceği anlaşmaları, bazen Meclis'ten, bazen halkın referandumundan geçirdik. Daha dünya dili ile ne kadar konuşacağız. Eğer dünya bizi anlamıyorsa, eğer dünya bizi anlamak istemiyorsa, ya haklarımızdan feragat edeceğiz, yahut da diyeceğiz ki 'Buraya kadar.'  Kıbrıslıca çözüm böyle olur."


Kıbrıs Türk halkının bu gerçekleri bildiğine dikkati çeken Eroğlu, siyasi nedenlerle bazı cümleler sarf edilirken ucunun nereye kadar gideceğinin düşünülmesi gerektiği uyarısında da bulundu.


SUNAT ATUN


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da yaptığı konuşmada, ülke ticaret  ve sanayisinin  uzun yıllardır hak ettiği ivmeyi kazanması adına,  hem iç, hem de dış organizasyonlar altında ürünlerin sergilenmesi, fiyat, kalite ve standart yönüyle, hem toptan, hem de parekente boyutunda piyasaya sunulmasına önem verdiklerini söyledi.


Bu yolla KKTC'de üretilen ürünlerin dünya pazarlarına tüm ambargolara rağmen, daha da güçlü bir şekilde entegrasyonunu sağlamakta kararlılık taşıdıklarını vurgulayan Atun "Ekonomimizin daraldığı, milli gelirlerimizin gerilediği, negatif büyümenin yaşandığı 2007-2009 döneminde yaşanan kayıpların geride bırakılması için son iki yıl yaşanan büyümenin 2012 ile birlikte sürdürülebilir hale gelmesi son derece büyük önem taşımaktadır" dedi.


Halkın refah gücünün artması için önümüzdeki dönem büyümenin, son iki yıl sağlanan büyümeden daha da önemli olduğuna işaret eden Baklan Atun, "Bunu da ancak planlı bir ekonomi ile sağlayabiliriz. Bu bağlamda sivil toplum örgütler ve akademisyenlerin katılımı iler çalışmalarına başlanan 2013-2015 Ekonomi Programı, istihdam ve büyüme eksenine sahip olacaktır.  Halkımızın katılımı ile hazırlanan ekonomi programımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti'nin en önemli projelerinden de bir tanesidir" şeklinde konuştu.


KKTC firmalarının bugün dünya üzerinde37 ülkeye ihracat yapmakta olduğunu anlatan Atun, 2009'da 110 milyon lira düzeyinde bulunan ihracatını 2010'da 144 milyon, 2011'de ise 194 milyon lira seviyesine yükselttiklerini anlatan Atun, 2012'nin ilk iki atında yapılan 32 milyon liralık ihracatın, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12'lik bir artış anlamına geldiğini  vurguladı.


KKTC'nin yeni projeleri ile gerek idari, gerekse fiziki yönden dış yatırımcıya daha da açık hale geldiğini de ifade eden Atun, bu yollar ilerlemenin hep birlikte sağlanması gerektiğini söyledi.


Hedeflerinin büyüyen, gelişen, dış yatırımların yapıldığı, kendi ayakları üzerinde durabilen, sinerji ve çağdaş fikirlerle yönetişim becerileri ile ilerleyen bir KKTC ekonomisi meydana getirmek olduğuna da dikkati çeken Atun, fuarın halka ve ekonomiye hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.


ÖGÜR VOLKAN AĞAR


Türkiye Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Özgür Volkan Ağar da yaptığı konuşmada, KKTC ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin KKTC ekonomisinin dünya ekonomisi ile entegrasyonunu sağlamak için tüm imkanlarını seferber ettiğini vurgulayan Volkan, bu yöndeki katkıların artarak devam edeceğini belirtti.


KKTC'nin Türkiye'nin stratejik partneri olduğuna işaret eden Ağar, fuarın, KKTC ekonomisinin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.


FUAR


Yerli ve ithal ürünlerle hizmetlerin tanıtımının yapıldığı fuar, 3 bin metrekaresi kapalı, 5 bin metrekaresi açık olmak üzeren toplam 8 bin metrekarelik alanda yer alıyor.


Sadece mal ve hizmetlerin tanıtımının yapıldığı fuarda bu yıl da sıcak satış olmayacak. Fuarda, sosyal ve kültürel etkinliklerle eğlenceler olacak; çocuklar için lunapark açılacak. Fuarı gezmeye geleceklere, katılımcıları ve ürün gruplarını içeren fuar kataloğu ve fuar amblemli naylon poşetler promosyon olarak dağıtılacak.


Fuara KKTC'den 37 sanayici-imalatçı, 64 ithalatçı ve 15 tanıtım amacıyla toplam 116 firma ve kuruluş katılıyor.


Türkiye'den katılımcılar "Türk malı" imajının öne çıkarılması amacıyla Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından milli katılım çerçevesinde organize edildi. Türkiye'den bir kurum ve 34 firma fuara katılarak mal ve hizmetlerini tanıtıyor.


İki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve yeni işbirliği olanakları yaratılması için Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi'nin ortak yer alacağı bir bilgilendirme standı kurularak tüm ihracatçı birliklerinin yayınları sergileniyor..


Fuar Pazar-Perşembe arasındaki günlerde 19.00-23.00; Cuma-Cumartesi ise 19.00-24.00 arasında ziyaret edilebilecek. Geçen yıl fuarı yaklaşık 60 bin kişi ziyaret etmişti.


(KAR/GÜL)


 
8 Haziran 2012 Cuma 22:09
Okunma: 781
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu