Ana Sayfa » Türkiye » ''arap Uyanışı Ve Orta Doğu'da Barış'' Konferansı

''arap Uyanışı Ve Orta Doğu'da Barış'' Konferansı

Davutoğlu: ''Türkiye, Orta Doğu'da Mazlumların Hamisidir. Mazlum Kim İse Sadece Onun Hamisidir''.

 
 
''arap Uyanışı Ve Orta Doğu'da Barış'' Konferansı

''HİÇ KİMSE DE BU BÖLGEDEKİ HERHANGİ GRUBU HİMAYEYE MUHTAÇ GRUP OLARAK LANSE EDEMEZ, GÖSTEREMEZ VE KENDİSİNİ HAMİ TAYİN EDEMEZ''

' KİMİN SÜNNİ, KİMİN Şİİ, KİMİN HRİSTİYAN, KİMİN ALEVİ OLDUĞUNA BAKMIYORUZ. BÜTÜNÜYLE SURİYE HALKININ YANINDAYIZ''

''BU BÖLGENİN KADERİ, BU BÖLGENİN İNSANLARI TARAFINDAN ÇİZİLİR''

İstanbul, 8 Ağustos 12 (T.A.K.): TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Türkiye, Orta Doğu'da mazlumların hamisidir. Mazlum kim ise sadece onun hamisidir'' dedi.

Davutoğlu, İstanbul'da düzenlenen ''Arap Uyanışı ve Orta Doğu'da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler'' konulu konferansın katılımcılarına Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesinde akşam yemeği verdi.

Burada yaptığı konuşmada, ''Bu bölgenin kaderi, bu bölgenin insanları tarafından çizilir'' ifadesini kullanan Davutoğlu, ''Hristiyanı, Müslümanı, Sünnisi, Şiisi, Alevisi, Nusayrisi, Dürzisi, Katoliği, Süryanisi, Keldanisi... Bütün bu Orta Doğu'nun sahibi hep beraber biziz'' dedi.

''BÜTÜNÜYLE SURİYE HALKININ YANINDAYIZ''

''Türkiye Cumhuriyeti olarak, 'Arap uyanışı' dediğimiz bölgesel uyanışa bakarken bir mezhep, bir etnisite, bir din görmedik'' diyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz Mısır'da Tahrir Meydanı'nın yanında dururken, meydandaki gençlerin kiminin Hristiyan, kiminin Müslüman olduğuna bakmadık. Tahrir Meydanı'nın, Tahrir felsefesinin, Tahrir ruhunun yanında durduk. Suriye'ye baktığımızda da kimin Sünni, kimin Şii, kimin Hristiyan, kimin Alevi olduğuna bakmıyoruz. Bütünüyle Suriye halkının yanındayız.''

Türkiye'nin Orta Doğu'da ''insanlık onuru'' için mücadele verenlerin yanında olduğunun altını çizen Davutoğlu, ''Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Tunus'ta Buazizi kendini yaktığında stratejik ve ahlaki bir karar aldık. Bu onur savaşında sıradan Orta Doğu insanının yanında yer alacağız. Bu bölgeyi bölmek isteyenlere, bu bölgede yeni soğuk savaşlar çıkarmak isteyenlere karşı bu bölgenin ortak kimliğini, bizim şehirlerimize de tecessüm eden kimliğini hayata geçireceğiz. Kim insan canına kıyıyorsa, zulmediyorsa, ona karşı çıkacağız'' diye konuştu.

''TÜRKİYE, MAZLUMLARIN HAMİSİDİR''

Türkiye'nin Suriye'de Sünnileri desteklediğinin iddia edildiğine dikkati çeken Davutoğlu, ''Şu devlet, bazen şu ülke Hristiyanların hamisi, şunlar Şiilerin hamisi deniyor. Çok açık ve net söylüyorum; Türkiye, Orta Doğu'da mazlumların hamisidir. Mazlum kim ise sadece onun hamisidir. Biz Orta Doğu'ya baktığımızda Sünni, Şii, Hristiyan görmeyiz, o kadim geleneğin yaşayan unsurlarını görürüz. Hiç kimse de bu bölgedeki herhangi grubu himayeye muhtaç grup olarak lanse edemez, gösteremez ve kendisini hami tayin edemez'' şeklinde konuştu.

Orta Doğu'nun, bütün semavi dinlerin yeşerdiği coğrafya olduğunu hatırlatan Davutoğlu, ''Bütün semavi dinlerin geliştiği, ulu bir çınar olarak insanlığa bir sığınak olduğu bu büyük coğrafya neden bugün savaşların, etnik ve mezhebi çatışmaların, büyük kıyımların coğrafyası haline geldi? Bu bölgede neden köklü bir siyaset kültürü maalesef yok? Neden bütün merhamet dinlerinin doğduğu bu coğrafyaya şiddet ve öfke hakim? Neden Rabbimizin en büyük kaynakları bahşettiği, en zengin doğal kaynakların bulunduğu bu coğrafyada büyük, gelişmiş, halkına refah veren ekonomiler yok?'' şeklindeki soruların sorulması gerektiğini vurguladı.

Ancak bu soruların dışarıdan bir bakışla sorulmaması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, ''Bunu oryantalistçe sormayacağız. Bunu içeriden bakarak, aynaya bakarak soracağız, nefsimize soracağız. Hristiyan, Sünni, Şii, Katolik, Ermeni, Ortodoks olarak, hangi kimlikte olursak olalım, aynaya bakarak soracağız. Ama aynada sadece kendimizi görmeyeceğiz, bütün bu geleneğin temsilcilerini göreceğiz, aynı bugün bir arada olduğumuz gibi'' diye konuştu.

KÜRESELLEŞME, NUH'UN GEMİSİ...

Kadim geleneğin ortak akıl, ortak değerler, ortak ahlak demek olduğunu, bunun da ortak mekan, yani ''şehir'' demek olduğunu belirten Davutoğlu, ''Bağdat'ı Sünni Bağdat-Şii Bağdat diye bölemezsiniz. Bağdat, İmam-ı Azam ile İmam Cafer-i Sadık ile, bütün o gelenekle bir arada olduğunda Bağdat'tır'' dedi.

Bir etnik, mezhebi ya da dini bir grubun bir şehri tümüyle kendine ait kılmak için başka bir dini, mezhebi ya da etnik grubu dışlamaya çalışmasının yanlışlığına dikkati çeken Davutoğlu, ''Hiçbir şehir, şu veya bu dine, şu veya bu etnik gruba ebediyen başşehir olarak görülemez. Başta Kudüs olmak üzere. Kadim Kudüs, insanlığın başşehridir, bir dinin mensuplarının değil'' ifadesini kullandı.

Konuşmasında küreselleşmeyi Hz. Nuh'un gemisine benzeten Davutoğlu, ''Hz. Nuh'un gemisi Cudi dağına doğru giderken, bir karaya oturmaya, tarihin bir yerine oturmaya çalışıyordu. Küreselleşmeyle birlikte bütün insanlık bir gemide. Ya hep beraber Cudi dağına çıkacağız, tarihin bir yerine oturacağız ya da hep beraber helak olacağız'' dedi.

''BURADA YAPMAK İSTEDİĞİMİZ BİR TÜR AHİTLEŞMEDİR''

Semavi dinlerin temsilcilerinin İstanbul'da buluşmasını anlamlı bulduğunu belirten Davutoğlu, ''Özellikle bu toplantı vesilesiyle burada yapmak istediğimiz bir tür ahitleşmedir. Şunu söyleyelim; Din adamları, siyasetçiler, aydınlar olarak biz ortak kaderimiz için beraber çalışacağız. Bölünmemize izin vermeyeceğiz. Ortak bir vizyonla bölgemizi tekrar inşa edeceğiz'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, ''kadim medeniyet birikiminin son başkenti'' olarak nitelediği İstanbul'un, büyük medeniyetlerin asırlarca yan yana yaşadığı bir kültür merkezi olduğunun altını çizerek, ''İstanbul, sadece bize, Türklere, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına değil, bütün kadim medeniyetin temsilcilerine açıktır ve onların şehridir. İstanbul sizin şehrinizdir ve ebediyete kadar da sizin şehriniz, bütün insanlığın şehri olmaya devam edecektir'' diye konuştu.

YEMEKTEN NOTLAR

Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesindeki akşam yemeğine, ''Arap Uyanışı ve Orta Doğu'da Barış'' konferansı katılımcılarının yanı sıra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ve Dış Politika Başdanışmanı İbrahim Kalın, Dİyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de katıldı.

Yemekten önce Antakya Medeniyetler Korosu davetlilere ilahilerden oluşan bir konser verdi. Koro, Afyonkarahisar'da cephanelikte meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin anısına, ağır ilahilerden oluşan bir repertuvar sundu.

(AA/ID/GÜR)

 
8 Eylül 2012 Cumartesi 09:40
Okunma: 617
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu