Ana Sayfa » Dünya » 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı

4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı

SİVİL TOPLUM FORUMUNUN AÇILIŞI YAPILDI

 
 
4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı
BM GENEL SEKRETERİ BAN: "EN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERİN İHTİYAÇLARINA CEVAP VERİLMELİDİR. HERKESİN VERDİĞİ İŞBİRLİĞİ VE YARDIM SÖZÜNÜ TUTMASI GEREKMEKTEDİR"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, en az gelişmiş ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verilmesi için herkesin verdiği işbirliği ve yardım sözünü tutması gerektiğini söyledi.

İstanbul'da yapılan 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı çerçevesinde düzenlenen Sivil Toplum Forumu'nun İstanbul Kongre Merkezi'ndeki açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Ban, toplantıya katılmaktan şeref duyduğunu ifade ederek, konferansa ev sahipliği yapan Türkiye'ye teşekkür etti.

Dünyanın her yerinden 2 binden fazla Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) İstanbul'da bu toplantıda temsil edildiğini belirten Ban, çeşitli alanlarda çalışan bu STK'ların hepsinin en az gelişmiş ülkelerden (EAGÜ) geldiğini söyledi.

Konferansın bu alanda EAGÜ'lerin karşı karşıya olduğu zorluklar ve heyecanlarını dile getiren ilk büyük platform olduğunu kaydeden Ban, STK temsilcilerinin 48 en az gelişmiş ülkedeki insanların dileklerini, arzularını, zorluklarını dile getirdiklerine işaret etti.

STK'ların fikirlerinin ve kendi bölgelerinde hazırladıkları raporlarının konferansın sonuç belgesine aktarıldığını ve bunun çok önemli olduğunu belirten Ban, "Sizin sürekli olarak katılımınız sayesinde İstanbul Eylem Programı, bütün dünyada bu konudaki gelişme programlarına katkıda bulunmamızı sağlayacaktır" dedi.

BM olarak en az gelişmiş ülkeler konusunda son 10 yılda Brüksel Eylem Planının uygulanmasına çalıştıklarını anımsatan Ban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüzlerce erkek, kadın, çocuk için hayatı iyileştirdik. En az gelişmiş ülkelerin çoğunda artık daha fazla çocuk okula gidiyor, cinsiyet eşitliği iyileştirildi. İnsanlar daha güzel işlerde çalışabiliyorlar. Hükümetlerde kadınların temsilinin arttığını görüyoruz. Ayrıca demokratik seçimler EAGÜ'lerde de artık standart haline geldi, istisna değiller artık. Bütün bunlar STK'ların sürekli çalışmaları sayesinde oldu, onlar hükümetlerden hesaplar sordular. Hükümetler tek başına bu mücadeleyi kazanamazlar, sivil toplum bu alanda çok önemli vazgeçilmez bir unsurdur."

ÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ

Hükümetler, özel sektör ve sivil toplum ile üçlü bir işbirliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Ban, bu üçlü işbirliği olmazsa hiç bir politikanın etkili bir biçimde hayata geçirilemeyeceğini belirterek, o yüzden sivil toplum ve özel sektörle bir araya geldiklerini söyledi.

Genel Sekreter Ban, şunları kaydetti:

"Bu zor dönemlerde sivil toplumun desteğine artık her zamankinden daha çok ihtiyacımız var, çünkü mali olarak sıkıntılar yaşanıyor ve kemer sıkma politikaları uygulanıyor. EAGÜ'lerin ihtiyaçlarına cevap verilmelidir. Herkesin verdiği işbirliği ve yardım sözünü tutması gerekmektedir. BM bu konuda gelecekte de müttefikiniz olacaktır. EAGÜ kalkınmanın bir sonraki adımını oluşturmaktadırlar. EAGÜ'lere yardım etmek bir hayır işi değildir, bir fırsattır."

DAVUTOĞLU

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da sivil toplum kuruluşlarının (STK) kalkınma yolunda en az gelişmiş ülkelerin en büyük ortakları olduğunu belirterek, STK'ların yaptıkları çalışmaların her zaman takdir edildiğini belirtti.

Davutoğlu, sivil toplum temsilcilerin çalışmaları ile en az gelişmiş ülkelerin kalkınmalarının zenginlik kazandığını söyledi.

Kalkınma paradigmasının değişmesi konusunda, forumda sunulan raporu hazırlayanlarla aynı fikirde olduklarını belirten Davutoğlu, şimdiye kadarki ortaklık çalışmalarında yeterli işbirliği gösterilemediğini, gelecek 10 yılda EAGÜ'lerin kalkınmasının amaçlandığını kaydetti.

Davutoğlu, dilleri dinleri ne olursa olsun STK'ların bütün ülkeler için refah ve istikrar için en büyük aracılardan olduğuna işaret ederek, hükümetlerin programlarında ve BM faaliyetlerine katkı vererek politikaların yönlendirmesine katkıda bulunduklarını ifade etti.

STK'ların çevre dostu kalkınma için de yardımcı olduklarını söyleyen Davutoğlu, "STK'ların katkısı olmadan kalkınma hedeflerine ulaşmayı düşünmek gerçekçi değildir" diye konuştu. STK'ların merkezi hükümetlerin ulaşamadığı yerlere ulaştıklarını, toplumsal olarak dışarda kalmış kişilere el uzattıklarını, her konuda eşitliği sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Davutoğlu, savunuculuk anlamında da gelişmekte olan ülkelerde halkları temsil ettiklerini söyledi.

STK'ların yoksulluk, sağlık gibi alanında BM ve hükümetlere yeni fikirler aktarılmasını sağladıklarını, BM içinde de katalizatör görevi gördüklerini, başkalarının dile getirmeyi tercih etmediği konuları dile getirdiklerini belirten Davutoğlu, STK'ların çalışmalarının sayesinde hükümetler ve uluslararası toplumun da hayattaki gerçekliklerin farkına vardıklarını ifade etti.

Davutoğlu, STK'ların uluslararası ilişkilerin ayrılmazı parçası olduğunu, sivil toplumunu da geliştirdiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin hem ülkesinde hem de BM'de STK'lara çok önem verdiğini söyleyen Davutoğlu, "İnanıyoruz ki güçlü bir sivil toplum ancak destekle büyüyebilir ve hükümetlere de yardımcı olabilir, o yüzden uluslararası ilişkilerde STK'ların katılımını kesinlikle destekliyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, forum açılışının ardından kongre merkezinde kurulan STK stantlarını ziyaret ederek temsilcilerle sohbet etti. 
8 Mayıs 2011 Pazar 19:59
Okunma: 1053
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu