Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 4 Kentte Yerleşim Ve Diğer Kalkınma Bölgeleri Genişletildi

4 Kentte Yerleşim Ve Diğer Kalkınma Bölgeleri Genişletildi

Gayrı Menkuller "altın Değerinde".

 
 
4 Kentte Yerleşim Ve Diğer Kalkınma Bölgeleri Genişletildi

Lefkoşa, 30 Temmuz 11 (T.A.K.): Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitirs Hristofyas'ın talebiyle diğer kabine üyeleriyle birlikte istifasını vermesine karşın, Güney Lefkoşa, Limasol, Larnaka ve Baf'ı kapsayan yeni Yerel (Şehircilik) Planlarını dün bakanlığının web sayfasında yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Alithia "Arazi Fiyatlarının Düşmesi İçin Gökdelenler... Lefkoşa, Limasol, Larnaka Baf Yeni Yerel Planları Yayınlandığı Gün Yürürlüğe Girdi" başlığıyla aktardığı haberinde, yürürlüğe giren planların Silikiotis tarafından dün düzenlenen basın toplantısıyla açıklandığını yazdı.

Gazeteye göre Lefkoşa, Limasol, Larnaka, Baf yerleşim ve diğer kalkınma bölgelerinin önemli ölçüde genişleyeceğine vurgu yapan Silikiotis, kentlerdeki bazı bölgelerde kullanım hakkının (inşaat oranı) yüzde 40'tan yüzde 60'a veya 90'a yükselebileceğini; kullanım hakkı oranları yükseltilirken yol, park yeri gibi çeşitli unsurlar ve geleceğe dair ihtiyaçlar ile 2018'de yürürlüğe girmesi öngörülen yerel planların dikkate alındığını söyledi.

Silikiotis, planlara yapılacak itirazların, her yerel yönetim biriminde ilk kez uygulanacak küçük komisyonlar eliyle inceleneceğini, dün yürürlüğe giren planlara itiraz süresinin ise 29 Kasım 2011'de sona ereceğini, itirazların görüşülmesinin ardından yeni planların en geç 2012 sonunda kesinleşeceğini açıkladı.

Onaylanan yerel şehircilik planlarında yerleşim ve diğer kalkınma bölgelerinin önemli ölçüde genişletildiğini kaydeden Neoklis Silikiotis, bu şekilde inkişaf ettirilecek arazi alanının artırılmasının ve  kentlerin gerek bugünkü gerek gelecekteki yerleşim ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yapılan genişletme ile inşaat yapılabilecek alan rezervi artacağından arsa fiyatlarında iyileşme olacağı ümidini de dile getiren Silikiotis, "İlk kez, menfaatin bir bölümünün devlete harç olarak verilmesi uygulaması başlatıldı. Bu, Başkan Hristofyas'ın siyasi parti başkanlarıyla yaptığı, vergi tedbirlerine ilişkin görüşmede uzlaşılan bir tedbirdi" dedi.

Silikiotis, yeni planlarda bu politikanın (yeni harçlar) yer aldığını ancak harcın ödenme şekline ilişkin yasanın Meclis Genel Kurulu'na sunularak onaylanması gerekeceğine işaret etti.

Meclise, 2009'da ve 2011 başlarında sunulan kentsel toprak reformu ve inkişaf haklarının taşınmasına ilişkin iki yasa tasarısının süratle incelenerek geçirilmesi çağrısında da bulunan Silikiotis, "Bunlar önemli aktif şehircilikle ilgili tasarılardır" dedi ve şunları ekledi:

"Bugün kent merkezlerindeki çoğu arazi de mahsur kalmış durumdadır. Yapılan araştırmada Lefkoşa'da bu şekilde değerlendirilemeyen yaklaşık 3 bin 500 arsa bulunduğu ortaya çıktı."

Gazete haberinin "Yeni Politikalar... Modern Kentler İnşa Ederken" başlığıyla ayırdığı bölümünde ise, İçişleri Bakanlığı'nın modern kentlerin gelişmesine özlü ve belirleyici katkıda bulunacak esnek maddeler ve tedbirler politikası benimsediğini kaydederek, şöyle devam etti:

"- Lefkoşa, Limasol, Larnaka ve Baf kent merkezlerindeki belirlenmiş (inşaat) kullanım haklarının önemli ölçüde artırılması,

- Yüksek yapıların kentlerin belirlenmiş noktalarında konumlanması,- Birleşik konut inkişafı açısından kullanım hakkının artırılması,- Dar ve orta gelir düzeyindeki kişilere uygun fiyatlarda konut sağlanması teşviklerinin yaratılması,- Yenilenebilir Enerji Kaynakları'nın kullanılması ile kullanım hakkının ilgili emirnamenin belirleyeceği oranda artırılması,- Örgütlü kalkınma için planlama. Örneğin, öncelikli öneme sahip yol boylarına ve önemli kavşakların civarlarına bürolar, sergi alanları, klinikler, spor merkezleri v.b. yapılması,- Özel mülklerin, şehircilik maksatlarıyla, yerleşim bölgeleri dâhilinde kalan devlete ait mülkler ile takası,- Yeni yerleşim bölgelerinin hayata geçirilmesinden önce yol ağı planlamasının yapılması- Havaalanlarının ve gürültü yoğunluğundan etkilenen bölgelerin güvenlik sınırlarının belirlenmesi ve özel konumlandırma politikası uygulanması,- Turistik bölgelerde yapısal kullanım hakkının artırılması ve zenginleştirme çalışmalarına ilişkin teşvikler verilerek turizm politikasının güçlendirilmesi."

Politis haberi, "4 Kentin Yerel Planları Dün Yayınlandı... İnkişaf Menfaatine 'Vergi'... Kentlerde Kalkınma Bölgelerini 'Açtılar'... İçişleri Bakanı İnkişaf ve İskân Açısından Daha İyi Arazi Fiyatları Öngörüyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

GAYRI MENKULLER "ALTIN DEĞERİNDE"

Fileleftheros, "Özgür Kıbrıs'taki Yeni Gayrı Menkul Değerleri... Tapu Şehircilik Affı Çerçevesinde Bütün Değerleri Yeniden Belirledi" başlıklı haberinde ise, Rum Tapu Dairesi'nin şehircilik affı kapsamında yaptığı yeniden değerlendirmeden, Güney Kıbrıs'ın pek çok bölgesinde çoğu binanın -inşa edildiği bölgeye göre- altın değerinde olduğunun ortaya çıktığını bildirdi.

Gazete, yapılan yeniden değerlendirme sonuçlarını yansıttığı haberinde, yer alan değerlerin İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis'in talimatı ile gerçek değerinin yüzde 15 altında olduğuna dikkat çekti.

Edindiği bilgilere dayanarak, kaçak bina yapanların binalarına resmiyet kazandırmak istemeleri durumunda ödeyecekleri paranın, binalarının gerçek değerinin yüzde 30 altında olacak şekilde bir indirime daha gitmesinin beklendiğini yazan gazete, şunları yazdı:

"Yani, yapı metrekare değeri 100 Euro olarak hesaplanan bölgede 10 metrekarelik kaçak bina inşa edildiyse, ödeyeceği para bin (1000) Euro eksi (-)İçişleri Bakanı'nın belirleyeceği orandaki indirim kadar olacak. Tapu Dairesi tarafından hazırlanan liste temelinde, binasının gerçek değerini bilmek isteyenlerin, görünen rakama yüzde 15 ekleme yapması gerekiyor. Kaçak binasını yasal hale getirmek isteyenler de ödeyecekleri harcın miktarını şimdiden bilmek için, görünen rakamların yüzde 15 altını hesaplayacak.

Tapu Dairesi mal devir harçlarını ise, binaların gerçek değerini yani hazırladığı bu değer listesinde görülen rakamlara yüzde 15 eklendikten sonra ortaya çıkacak rakam üzerinden hesaplayacak."

Gazete, Tapu Dairesi tarafından hazırlanan bölgeye göre yapıların metrekare bazındaki değerini gösteren listeyi de yayınladı.

(ŞA/GÜR)

 
30 Temmuz 2011 Cumartesi 15:56
Okunma: 729
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu