Ana Sayfa » Kıbrıs » 5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Ünlüsoyer: "misyonumuz Atıkların Ekonomiye Kazandırılması".

 
 
5 Haziran Dünya Çevre Günü

"DİKMEN CUMA GÜNÜ TAMAMEN KAPANACAK"

"GİRNE'DE ATIK SU SORUNU ORTADAN KALDIRILIYOR"

Lefkoşa, 4 Haziran 12 (T.A.K.): Çevre Koruma Dairesi personeli, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle kavşaklarda, evsel atığı kompostlama ve azaltma konusunda bilgilendirici broşür dağıtacak.

Daireden yapılan yazılı açıklamaya göre broşürler, sabah saat 07:30'dan itibaren Lefkoşa Citroen Kavşağı ile Bakanlıklar yolu ışıklarında, Gazimağusa bölgesinde Anıt Çember'de, Girne bölgesinde Girne - Lefkoşa Çemberi'nde (Sulu Çember) ve Güzelyurt Terminal bölgesinde dağıtılacak.

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle yayımladığı basın açıklamasında Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer, 2012'de misyonlarının atıkların ekonomiye kazandırılması olduğunu kaydetti ve "Pek çok atık türünün ekonomiye kazandırılması amacıyla tesis kurulmasına destek olduk" dedi.

Ünlüsoyer, çöplerin ekonomiye kazandırılması çalışmaları kapsamında kağıt ve kartonların ayrıştırılarak ham madde olarak başka ülkelere gönderilmesinin önünü açtıklarını, kullanılmış plastik ve hurda atıkların parçalanarak başka ülkelere gönderilmesi projesine sahip çıktıklarını, araç lastiklerinin çevreye  atılmasını önlemek amacıyla iki evsel yağların biyodizel olarak kullanılması için de bir tesis kurulmasına izin verdiklerini kaydetti.

Ünlüsoyer, "Misyonumuz atıkların çevreye yayılmasını engellemek ve ekonomiye kazandırılmasını sağlamaktır. Çünkü geri dönüşüm enerji verimliliğini artırır; çevrenin,  sınırlı kaynakların  korunmasına yardımcı olur ve güçlü bir ekonominin kurulmasına yardımcı olur. Bu sayede yeni bir meslek grubu oluşur,  toplumsal bir yapı kurar ve iyi bir gelir kaynağı sağlar" dedi.

Ülkenin önemli sorunlarından biri olan gürültü kirliliği ile ilgili olarak da Ünlüsoyer, oluşturulan gece ekipleri ile şikayetlere anında ve yerinde müdahale edebilme imkanları olduğunu, hava kirliliğinin ise 2002 yılından itibaren her gün ölçülmekte olduğunu ifade etti.

DİKMEN CUMA GÜNÜ TAMAMEN KAPANIYOR

Ünlüsoyer, AB'nin mali ve teknik desteği ile yürütülen "Katı Atık Yönetimi Projesi" çerçevesinde Dikmen çöp alanındaki kirliliğe son verildiğini, mayıs ayı başında Güngör'de inşa edilen katı atık tesisinin kullanımına başlandığını kaydetti.

Tesiste atıkların AB standartlarına göre bertaraf edildiğini, çöplerin Güngör'e aktarılması için Gazimağusa'da transfer istasyonu kurulduğunu kaydeden Ünlüsoyer, Dikmen'e boşaltılmakta olan birkaç tür çöpün de cuma günü itibarıyla dökülmeyeceğini, böylece Dikmen çöplüğünün tamamen kapatılacağını belirtti.

GAMİNİLER YERİNE MODERN TESİS

Ünlüsoyer, Çevre Yasası uyarınca mangal odun kömürü elde etmek için kullanılan gamini yerine yeni modern tesis kurulma faaliyetlerine başlandığını, limanlarda dökme yüklerin (toz halindeki yükler) dairenin onayı olmaksızın tahliyesinin yasaklandığını da ifade etti.

SANAYİ TESİSLERİNİN BACA ÖLÇÜMLERİ İÇİN CİHAZ

Sanayide baca gazı ölçümlerinin yapılması için ön çalışma yapıldığını belirten Ünlüsoyer, Kalecik Elektrik Santrali'nin baca filtre ve sürekli ölçüm sistemi kurulması için de girişimlerin başlatıldığını kaydetti.

Avrupa Birliği katkıları ile hazırlanan daireye ait web sayfasının ( www.cevrekorumadairesi.org ) da  hizmete açıldığını belirten Ünlüsoyer, dairenin 2011-2012'de  başvurusu yapılan 40 çevresel etki değerlendirme raporunun da bilimsel açıdan değerlendirmesinin yapıldığını kaydetti.

SAHİLLER KISA SÜREDE TEMİZLENECEK

Sahillerin temizlenmesi için 2 adet kum ve sahil temizliği aracı için ihaleye çıkıldığını da duyuran Ünlüsoyer, "İhalenin tamamlanmasının ardından önümüzdeki aylarda faaliyete başlanacak ve tüm sahillerimizin kısa süre içerisinde temizliği sağlanacaktır.  Sahil kumu temizleme makinesi sahil kumunda istenmeyen nesneleri, deniz atıklarını, sigara izmaritlerini, gazoz kapaklarını, cam kırıklarını ve deniz otlarını temizlemesi yanı sıra kumda oluşan her türlü kirliliği de giderebiliyor" dedi.

GİRNE ATIK SU SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİLDİ

Girne'de denize bırakılan atık sulara çözüm getirecek tesisin de hafta içi hizmete sokulacağını kaydeden Ünlüsoyer, Girne-Alsancak arasında varolan arıtma tesisinin kapasite yetersizliğinden dolayı denize zaman zaman atık su bırakıldığını, tesisin kapasitesinin genişletilmesi ile bu sorununun da ortadan kaldırılmış olacağını belirtti.

Bu yıl pek çok yeni projenin daha hayata geçirileceğini belirten Ünlüsyoer, bu hafta Çamlıbel Doğal Arıtma Projesi (1600 kişilik dipakışlı yapay sulak alan projesi), Girne Deniz Deşarjı Projesi, Lapta Belediyesi ile Akdeniz İçme Suyu Amaçlı Tuzlu Su Arıtma Projesi, Çatalköy Doğal Arıtma Projesi ve Girne Arıtma Tesisi Ek Havuz Projesi'nin hizmete açılacağını kaydetti.

Ünlüsoyer, "Amacımız Dünya Çevre Günü'nde daha temiz bir çevre için kaynaklarımızın israf edilmeden verimli kullanılması ve bilinçli toplum oluşturulmasını sağlamaktır"

Kirletip temizlemenin çok maliyetli bir süreç olduğunu, hedeflerinin "koruma-kullanma dengesini" sağlamak olduğunu belirten Ünlüsoyer, "Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Çevre Koruma Dairesi olarak çevreyi havası, suyu ve toprağıyla bir bütün olarak ele alıyoruz ve çalışmalarımızı bu bütünlük içerisinde uyumlu olarak yürütüyoruz" dedi.

AB NORMLARINA UYGUN İLK YASA

Avrupa Birliği normlarına uygun olan ilk yasa özelliği taşıyan Çevre Yasası'nın 12 Mart tarihinde yayınlandığını belirten Ünlüsoyer, şunları ekledi:

"Ülkemizde çevresel standartların  iyileştirilmesinde yeni Çevre Yasası'nın önemli bir katkısı vardır. Çevre Faslı kapsamında AB çevre müktesebatının önemli bir bölümü iç hukuka aktarılmış; idari kapasitenin geliştirilmesi, gerekli altyapının tesisi ve uygulamanın sağlanması konularında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler sayesinde atık yönetiminin etkinleştirilmesinden hava kalitesinin iyileştirilmesine, çevresel gürültü yönetiminden endüstriyel kirliliğe ve doğa/biyolojik çeşitliliğin korunmasına kadar geniş kapsamlı düzenlemeler içeren AB çevre müktesebatına uyum konusunda önemli aşamalar kaydedilmiştir."

(ID/GÜR)

 
4 Haziran 2012 Pazartesi 15:34
Okunma: 614
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu