Ana Sayfa » Türkiye » 5 milyon "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için buluştu

5 milyon "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için buluştu

Yenikapı'daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" saat 17:00'de başladı. Vatandaşlar, öğle saatlerinden itibaren Anadolu ve Avrupa yakasından otobüs, Marmaray, metrobüs, metro ve deniz yoluyla Yenikapı Miting Alanı'na geldi. Alan, ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlarla tamamen doldu. Miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 
 
5 milyon

Mitinge ulaşım için 204 tekne kiralandı

Mitinge gelecekler için 204 tekne kiralandı. Bu tekneler İstanbul'un 12 değişik noktasından seferler gerçekleştirecek. Ayrıca 50 tekne de Eyüp, Üsküdar, Beşiktaş ve Kadıköy gibi noktalardan ring yapacak. Vatandaşlar, kurulan 165 metal dedektörlü arama kapısından geçtikten sonra şapka ve bayraklarını alarak miting alanına girecekler. Sahnenin sağında ve solunda üçer bin kişilik podyum kuruldu. Protokolün büyük bölümü, şehit aileleri ve gaziler için ayrıldı.

Kapılar 3 saat öncesinden açıldı

10.30: 13:30 civarında girişlerin başlaması beklenirken vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle polisler saat 10:30 gibi vatandaşları miting alanına almaya başladılar. Polisin trafiğe kapattığı caddelerden yürüyerek gelen vatandaşlar, güvenlik kontrol noktasına kurulan metal dedektörleri ve xray cihazlarıyla arandıktan sonra miting alanına alındı. 

Bayrak, Atatürk ve Erdoğan'ın fotoğrafları asıldı

Güvenlik noktalarından geçen vatandaşlara, İstanbul Büyükşehir Belediye ekipleri, şapka ve bayrak dağıttı. Mitinge gelenlere 2.5 milyon Türk bayrağı, 3 milyon şapka, 5 milyon şişe su dağıtılacak. Yenikapı Miting Alanı'na Türk bayrağı, Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları asıldı. Ayrıca, Yenikapı'daki metro istasyonunun duvarlarına darbe şehitlerinin fotoğrafları asıldı. Alana 60 metrelik sahne ile sağında ve solunda üçer bin kişilik podyum kuruldu. Protokolün büyük bölümü, şehit aileleri ve gaziler için ayrıldı. Erdoğan ve Atatürk fotoğrafları konuşmaları yapılacağı plaftormun iki yanına yerleştirildi. Ayrıca basın plantformunun hemen üstüne 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların isimlerinin yazıldığı her iki yanına da "Vatan size minnettardır" notunun yazıldığı pankart asıldı.

'Türk bayrağı dışında bayrak asmayın' anonsu

Hiçbir siyasi partinin amblem, flama ve bayrağının olmayacağı, sadece Türk bayraklarının dalgalanacağı miting alanında, "Türk bayrağı dışında bayrak açmayın, kurallara aykırı döviz ve flama taşımayın" anonsu yapılıyor. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı personelince, darbe girişimin ardından her akşam Millet Camisinin minarelerinden dalgalandırılan Türk bayrağı, Yenikapı'daki miting boyunca Sultanahmet Camisinin minarelerine asılacak.

 

  Başbakan Yıldırım'dan Yenikapı genelgesi

 

Sıcak havaya önlem

Engelliler için de platform oluşturulan miting alanında, çadır hastane, sağlık noktası, mescit, mobil tuvalet ve şadırvan ile su dağıtım noktaları yer alıyor. Sıcak hava nedeniyle mitinge katılan vatandaşlar için alanın çeşitli bölgelerine de koliler halinde içme suyu yerleştirildi. 

Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemiler Yenikapı açıklarına demirledi

Miting alanı ve çevresinde, özel harekatın da destek verdiği polis ekipleri, dedektör köpekler ve havadan 2 helikopterle güvenliği sağlıyor. Mitingde 15 bin polis ile 15 bin sivil görev alıyor. Denizde de savaş gemilerinin yer alması dikkat çekti. Saat 13:00’den itibaren Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri Yenikapı açıklarında görüldü. Gemilerin güvenlik gerekçesiyle bölgede bulundukları öğrenildi.

Ünlü isimler miting alanında

Ünlü isimler de alana gelmeye başladı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Acun Ilıcalı ve Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün yanı sıra sanatçılar İbrahim Tatlıses, oğlu İdo Tatlıses,  Orhan Gencebay, eşi Sevim Emre de alana geldi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Bayraktar,  eşi Selçuk Bayraktar ile Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'da alana gelenler arasında yer aldı. 

Liderler geldi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, mitinge helikopterle geldi. Miting alanındaki vatandaşlar, Başbakan Yıldırım'a sevgi gösterisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için Yenikapı Miting Alanı'na giriş yaptı. Erdoğan da mitinge helikopterle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan da eşlik etti. Erdoğan, alana gelişinde vatandaşları el sallayarak selamladı.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için Yenikapı Miting Alanı'na giriş yaptı. İki lider de ayrı ayrı, platformdan vatandaşları selamladı.

Abdullah Gül, Davutoğlu, Görmez ve Akar da alanda

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için Yenikapı Miting Alanı'na geldi.

Tansu Çiller de geldi

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller de  Yenikapı'da miting alanında yerini aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin alana gelişinin ardından "Demokrasi ve Şehitler Mitingi", saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Mitingde daha sonra Kur'anı-ı Kerim okundu.

 

Konuşmalardan yansımalar

MHP lideri kürsüde

Kürsüye ilk önce MHP lideri Devlet Bahçeli geldi. Bahçeli: "15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü, 627 yıl önce Kosova'da mağlup olanların yeni bir kalkışmasıdır. 620 yıl önce Niğbolu'da
ezilenlerin tekrardan başını kaldırmasıdır. 572 yıl önce Varna'da, 563 yıl önce İstanbul'da, 490 yıl önce Mohaç'ta döktükleri kanda boğulduklarını sandıklarımızın yeniden karşı harekatıdır. 15 Temmuz'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, emniyet ve istihbarat kuruluşlarını bombalayıp sivil ve masum vatandaşlarımızı katledenlerle 101 yıl önce Çanakkale kıyılarında gelip üzerimize
ateş saçanlar, aynı karanlık yolun yolcusudur" dedi.

 

  Bahçeli'den birlik çağrısı: Yeni bir sayfa açalım

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasında ağırlıkla kanlı darbe girişimine yer verdi. Kılıçdaroğlu: "Artık 15 Temmuz'un bir özelliği var; 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi hep birlikte bırakmış olacağız" dedi.

 

  Kılıçdaroğlu Yenikapı'da konuştu: 15 Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar

Başbakan Binali Yıldırım'ın gecikmesi nedeniyle Genelkurmay Başkanı Akar'ın konuşması öne alındı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar: "15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızmış, bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fethullahçı Terör Örgütü, tarihimizde görülmemiş bir şekilde, vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve rezaleti yaşatmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda, asil milletimiz sizler ve onu nbağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları, kahramanca ve ferasetle bu hain girişime karşı koymuşlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve bağrından çıktıkları milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap tereddütsüz bir şekilde alanlarda verilmiştir. Burezaleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Başbakan Binali Yıldırım kürsüde

Başbakan Yıldırım konuşmasında: "Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda destan yazan bu millet, aynı ruhla 15 Temmuz destanını da yazdı. 15 Temmuz, ikinci Kurtuluş Savaşı'dır. Allah'a hamdolsun, toprağın altında şerefiyle yatan şehitlerimiz sayesinde bugün bu topraklarda şerefimizle, bağımsızlığımızla, kardeşliğimizle bir olarak, beraber olarak yaşıyoruz. Güya Türk askeri kılığına girip topraklarımızı işgal edeceklerdi, sanki bu milletin iradesini çalacaklardı. Allah şerleri hayra çevirir, bizi  ldürmeyen her darbe bizi daha da güçlendirir. İşte burada olduğu gibi" dedi.

 

 
7 Ağustos 2016 Pazar 20:09
Okunma: 600
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu