Ana Sayfa » Kıbrıs » 5.Organize Sanayi Bölgeleri Enerji Zirvesi Başladı

5.Organize Sanayi Bölgeleri Enerji Zirvesi Başladı

Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (Osbük) Düzenlediği 5. Organize Sanayi Bölgeleri Enerji Zirvesi, Bugün, Girne Acapulco Otel'de Gerçekleştiriliyor.

 
 
5.Organize Sanayi Bölgeleri Enerji Zirvesi Başladı
zirveye, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs İşlerinden De Sorumlu Tc Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Tc Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tc Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Bazı Bakan Ve Milletvekilleri Katıldı.

zirvenin Açılışında Sırayla Osbük Başkanı Nurettin Özdebir, Epdk Başkanı Hasan Köktaş, Tobb Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Tbmm Sanayi Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Cansev Metbulut, Tc Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan İrsen Küçük Ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Konuşma Yaptı.

özdebir

organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir Yaptığı Konuşmada, Zirveyi, Osb'lerin Sorunlarına Çözüm Bulmak Amacıyla Düzenlediklerini Kaydetti.

ortadoğu Ve Kuzey Afrika'da Yaşanan Gelişmelerin Yol Açtığı Değişimleri Anlatan Özdebir, Bunun Dengelerin Yıkılmasına Ve Kartların Yeniden Karılmasına Yol Açtığını Söyledi.

özdebir, Abd'nin Teknoloji Sayesinde Kayalardan Elde Ettiği "Tight Oil" İle İlerleyen Yıllarda Bu Ülkenin Petrol İthalatının Sıfıra Yaklaşacağını, Kanada'nın Alberta Bölgesindeki Katran Kumlarının Da Suudi Arabistan'a Yakın Petrol Rezervi İçerdiğini Ve Bunların Da Bir Boru Hattıyla Yakın Zamanda Abd'ye Aktarılacağını Söyledi.

özdebir, Ortadoğu Petrolünün Abd İçin Önemi Azalırken, Çin Ve Abd İçin İse Öneminin Arttığını Belirtti. özdebir, Bu Gelişmeler Sonucunda, Bu Gelişmelerin Hem Enerji Fiyatları Hem De Ortadoğu'nun Jeopolitik Önemi Üzerinde Önemli Sonuçları Olacağını Kaydetti.

zirveyi Son Aylarda Kıbrıs'ta Meydana Gelen Gelişmelerden Dolayı Kktc'de Düzenlediklerini Söyleyen Özdebir, Güney Kıbrıs'ın Doğalgaz Ve Petrol Arama Konusunda Yaptıklarının Türkiye Ve Kktc'nin Haklarını İhlal Etmeye Yönelik Olduğunu Söyledi.

bu Hamlenin Cevapsız Bırakılamayacağını Kaydeden Özdebir, Nitekim Türkiye Hükümetinin Gerekli Adımları Attığını Söyledi.

özdebir, Kktc'nin Yanında Olduklarını Göstermek İçin Zirveyi Kıbrıs'ta Yaptıklarını Kaydetti.

özdebir, Konuşmasının Devamında Osb'lerin Sorunları Ve Çözüm Çalışmalarını Anlattı.

köktaş

epdk Başkanı Hasan Köktaş, Konuşmasında, Organize Sanayi Bölgelerinin Enerjiyle İlgili Sorunlarına Değindi.
zirvenin Kktc'de Yapılmasından Duyduğu Memnuniyeti Dile Getiren Köktaş, Osb'lerin Enerji Sektörüyle İç İçe Olmalarına Rağmen Enerji Uygulamaları Açısından Yeni Sayılacak Bir Süreçte Olunduğunu Kaydederek, Bu Sürece Gelinmesine Kadarki Dönemi Özetledi.

köktaş, Osb'lerin Aslında Devasa Kuruluşlar Olduğunu Da Vurguladı.
hisarcıklıoğlu
tobb Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs'ta Bulunmaktan Duyduğu Memnuniyeti Vurgulayarak, Toplantıyı Burada Düzenlediği İçin Osbük'e Teşekkür Etti.

hisarcıklıoğlu, Buradaki Yatırımlar İçin De Kıbrıs'ta Bulunmanın Kendilerine Şevk Verdiğini Söyledi.

hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Atalay Ve Tc Enerji Bakanı Yıldız'ın Çalışmalarını Övdü.

hisarcıklıoğlu, Sanayinin Geldiği Noktanın Büyük Bir Başarı Hikayesi Olduğunu Vurgulayarak, Türkiye'nin Zenginliğini Petrol Ve Doğalgazla Değil, Girişimci Gücüyle Gerçekleştirdiğini Söyledi.

hisarcıklıoğlu, Dünyanın İlk 10 Ekonomisi Arasına Girilmesi Hedefinin Gerçekleşebilmesi İçin Enerji Katsayısının En Az 3 Kat Daha Artması Gerektiğini De Söyledi.

yemen, Moritanya, Benin Ve Filistin'de Osb Kurmak İçin Çalışmalarını Sürdürdüklerini İfade Eden Hisarcıklıoğlu, "Kendi Doğal Hinterlandımızda Geç Kalmamızda Fayda Vardır" Dedi.

fındıklı

tbmm Sanayi Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı İse Konuşmasında, Osbük'ün Toplantısını Kktc'de Yapması Ve Konunun Da Enerji Olmasından Dolayı Özdebir'i Kutladı.
dünyadaki Gelişmelerin Enerjiyle Çok Yakından İlişkili Olduğunu Söyleyen Fındıklı, Sıcak Gelişmelere İşaret Ederek, Önemli Gelişmeler Yaşandığını Ve Başarılı Çalışmalar Yapıldığını Kaydetti.

metbulut

zirvede, Ekonomi Ve Enerji Bakanı Sunat Atun Adına Konuşan Bakanlık Müsteşarı Cansev Metbulut İse, Bakanın Sağlık Nedeniyle Toplantıya Katılamadığını Söyledi.

enerji Konusunda Devletin Tutarlı Bir Politikaya Sahip Olmasına Büyük Önem Verdiklerini Söyleyen Metbulut, Enerji Fiyatlarını Kabul Edilebilir Bir Seviyede Tutabilmek İçin Kaynak Geliştirme Çalışmaları Yaptıklarını İfade Etti.
metbulut, Ada Ülkesi Olan Kktc'nin, Birincil Enerji Kaynakları Açısından Tamamen Dışa Bağımlı Olduğunu Söyledi. Elektrik Üretimi Konusunda Bilgi Veren Metbulut, Ülkede Kullanılan Fuel - Oilin, İthal Edildiğini, Bu Nedenle Elektrik Maliyetlerinin Değişim Gösterdiğini Söyledi.

kaynak Çeşitliliği Konusunda Yapılan Çalışmaları Anlatan Metbulut, Sürdürülebilir Enerji Üretiminin Desteklenmesi İçin Hazırladıkları Yasa Konusunda Bilgi Aktardı.
metbulut, Yenilenebilir Enerji Kaynakları İçin Yaptıkları Teşvik Çalışmalarını Da Anlattı.

2012'de Büyüme Hızının Yüzde 5 Olarak Hedeflendiğini Kaydeden Metbulut, Ülkenin Doğu Akdeniz Ve Ortadoğu'nun En İstikrarlı Ülkelerinden Biri Haline Geldiğini Söyledi. Kktc İle Türkiye Arasında Petrol Arama Konusunda İmzalanan Çalışmaları Anlatan Metbulut, Zirvenin Kktc'de Düzenlenmesinden Dolayı Teşekkür Etti.

yıldız

tc Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız İse Konuşmasında, Siyaset Ve Enerjinin İç İçe Olduğunu Kaydetti.

bazen Enerjinin Siyasete Yük Getirdiğini Anlatan Yıldız, Hazırladıkları Master Planla Kktc'de Enerjiyle İlgili Paradoksları Çözeceklerini, Tpao'nun Yapacağı Anlaşmalarla, 2 - 3 Ay İçerisinde Kktc'de Karada Sondaja Başlayacaklarını, Denizdeki Aramalar Konusunda İse Bir Kısım Projeler Geliştirmekte Olduklarını Söyledi.
yıldız, Kıbrıs'ın Neresinde Sondaj Açılırsa Açılsın, Kktc'nin Bunların Tümünde Hakkı Bulunduğunu İfade Etti.
enerjinin Siyasete Yükünü Kaldırmak Gerektiğini İfade Eden Yıldız, Türkiye'de 10 Yıl Önce Özel Sektörün Payı Konusunda Çok Gerilerdeyken, Şimdi Yüzde 50'lere Çıktığını Ve Hedefin Yüzde 75 Olduğunu Belirtti.

bakan Yıldız, Kktc'de De Özel Sektör Payının Artırılmasının Bu Gerçeğe Ulaşmayı Sağlayacağını İfade Etti.

piyasa Düzenlemeleriyle Enerji Sektörünün Rahatlayacağını Belirten Yıldız, Bu Konudaki Çalışmaların Anlattı.
yıldız, Çok Başarılı Olanlar Bulunduğu Halde Başarılı Olamayan Osb'ler De Bulunduğunu, Bunların Hep Aynı Seviyeye Geleceğini Kaydetti.

yıldız, Gerek Kktc Gerekse Türkiye'de En Önemli Kalemlerden Birinin Enerji Verimliliği Olduğunu Söyledi.

master Plan

yıldız, Gerek Kktc Gerekse Güney Kıbrıs Alakalı Bir Master Plan Hazırladıklarını, Bunun Kıbrıs'ın Bütünüyle İlgili Olduğunu, Komşunun Komşuya İhtiyacı Olabileceğini Belirterek, Güney'deki Santral Patlaması Olayına İşaret Etti. Yıldız, Bu Master Planı Güney'in Görüşlerine Sunduklarını Da Söyledi.

atalay

Kıbrıs İşlerinden De Sorumlu Tc Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Da, Bugün Gerçekleştirilen Toplantının Önemine Vurgu Yaparak, Osb'lerin Önemli Sanayi Üsleri Olduğunu Söyledi.

huzurla, Dayanışma Ve İşbirliği İçinde Ekonominin Arzulanan Düzeye Ulaştığını Kaydeden Atalay, Tc İle Kktc'nin, Bulundukları Sorunlu Bölge İçinde, İstikrarlı İki Ülke Olduklarına İşaret Etti. Atalay, Tc Devleti Olarak Kktc'nin Daha Güçlü Ve Daha Kararlı Bir Şekilde İlerlemesi İçin Daima Yanında Olacaklarını Kaydetti.

yatırım Danışma Konseyi Toplantının Da Kktc'de Yapılacağını Söyleyen Atalay, Kktc'de Yatırım Daha Fazla Nasıl Teşvik Edilip Artırılır Çalışması Yapacaklarını Belirtti. Kktc'nin En Verimli Yılını Yaşadığını Kaydeden Atalay, Kktc'nin Yükseköğrenimde Bir Marka Haline Geldiğini İfade Etti.

atalay, Dünyanın Pek Çok Yerinde Ekonomik Kriz Varken, Türkiye'nin Başarıyla Yola Devam Etmesinin Kolay Olmadığına İşaret Ederek, Kararlılık Ve İstikrarın Bunda Büyük Rolü Olduğunu Söyledi.

atalay, Bu Başarılarını Kktc İle Paylaştıklarını Ve Yavruvatan'daki Programın Başarıyla Devam Ettiğini Belirtti.
Kıbrıs'ın Çevresindeki Enerji Kaynaklarının Tartışıldığı Bir Dönemde Enerji Zirvesi'nin Kktc'de yapılmasının Sembolik Bir Değer Taşıdığına İşaret Eden Atalay, Türkiye'nin Ada Çevresindeki Enerji Kaynaklarıyla İlgili Hassasiyetinin Devam Ettiğini Söyledi.
 
26 Kasım 2011 Cumartesi 11:39
Okunma: 557
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu