Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "6 Ab Üyesi Türkiye'nin Üyelik Sürecinin Etrafında Kalkan"

"6 Ab Üyesi Türkiye'nin Üyelik Sürecinin Etrafında Kalkan"

markulli Polonya'nın Türkiye'yle İlgili Karar Taslağına 3 Değişiklik Yaptırmakta Kararlı

 
 
İngiltere, İsveç, İtalya, İspanya, Finlandiya ve Letonya'nın Türkiye'nin AB üyelik sürecinin etrafında "koruma kalkanı" oluşturduğu ve AB dönem başkanı Polonya tarafından hazırlanan Türkiye'yle ilgili karar taslağının hiçbir değişikliğe uğramadan geçirilmesini talep ettikleri bildirildi. Rum basını adı geçen 6 ülkenin bu tavrını "tahrikkar ve kabul edilemez" diye niteledi.  

Fileleftheros "6 Üye Devletten Ankara'ya Destek İçin Kalkan... İngiltere, İsveç, İtalya, İspanya, Finlandiya ve Letonya'dan Polonya Taslağına Evet" başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde AB'den güvenilir bir kaynağa dayanarak adı geçen ülkelerin halen, Türkiye'yle ilgili karar taslağının hiçbir değişikliğe uğramadan onaylanmasını talep ettiklerini yazdı.

Gazete Almanya'nın da aynı istikamette hareket ediyor göründüğünü ancak bu ülkenin AB'nin genişlemesiyle ilgili tartışmalardan kaçma nedeninin, dikkatini tamamen borç krizine yoğunlaştırması olduğunu yazdı, özetle şunları ekledi:

"Edindiğimiz bilgilere göre 6 üye devlet 'olumlu ajandayı (positive agenda), Kıbrıs sorunu nedeniyle dondurulanlar da dâhil, bütün müzakere başlıklarında ulusal mevzuatını AB müktesebatıyla uyumlaştırarak Türkiye'nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılmasına 'tamamlayıcı' (complement) araç addederek hararetle destekliyor.

Olumlu ajandaya, Komisyon'un tam içeriğini henüz açımlamaması dolayısıyla çekinceler belirten Kıbrıs Cumhuriyeti hariç, neredeyse bütün üye devletlerin katılıyor göründüğüne işaret ediliyor.

Şekillenen ortam nedeniyle Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin karar taslağında özlü değişiklikler yaptırma görevi kolay görünmüyor. Ancak Dışişleri Bakanı, aralarında Fransa ve Yunanistan'ın da bulunduğu bazı üye devletlerden bulduğu anlayış ile karar taslağında özlü değişiklikler talep etmekte kararlı görünüyor.

Markulli Karar taslağına; Türkiye'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını tasfiye etmek hedefiyle hidrokarbon konusunda savurduğu tehditlerle ilgili somut bir ifadenin girmesine çalışacak. Bilindiği gibi bu konuda taslakta 'tehdit, çatışma kaynağı ve faaliyetlerden kaçınılması' yönünde genel ve müphem bir ifade yer alıyor.  Ancak Polonya'nın bu ifadeyi, Ankara'nın Kıbrıs'ta düzenlediği savaş ortamının da kaydedileceği şekilde güncellemesi gerekiyor.

Kıbrıs dönem başkanlığına yönelik son Türk tahriklerinin de not edilmesi isteniyor. Bunun için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kornilios Korniliu Markulli'nin emriyle; Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'yarım' dönem başkanlığı ve AB'nin 'zavallılığından söz ettiği hakaret ifadelerini önceki günkü COREPER toplantısında okudu.

Taslağa, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tanınmışlığıyla ilgili özerk bir ifade eklenmesi ve mevcut 'Türkiye'nin Kıbrıs sorununa aktif katkısı' ifadesinin güçlendirilmesi isteniyor.

Dış İlişkiler Konseyi'nin 5 Aralık'ta gerçekleştirilecek toplantısı ışığı altında, kararın nihai şekliyle ilgili görüşmeler gelecek hafta sonunda tırmandırılacak. Lefkoşa'nın gerek Dışişleri Bakanları Konseyi'nde gerek 9 Aralık'taki Zirve toplantısında güdeceği tavır büyük ölçüde; Polonya'nın karar taslağında özlü değişiklikler elde edip etmemesine bağlı olacak."

Politis "Karar İçin Baskı" başlıklı haberinde Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin; Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin AB üyelik süreciyle ilgili karar taslağına itirazlarını ve yapılması gereken değişiklikleri AB'ye en sert şekilde ilettiğini dün doğruladığını yazdı.

Gazeteye göre Markulli dün DİKO Başkanı Marios Karoyan'la görüşmesinin ardından gazetecilerin sorusunu cevaplarken; halen ilk tepkilerini COREPER toplantısında gösterdiklerini söyledi.

MARKULLİ: "GEÇEN YILKİ KARARLA KALSAK DAHA İYİYDİ"

Markulli "Türkiye'nin tehditleriyle olumsuz gelişmelerin yer verilmediği bu yılki karar yerine, geçen yılki kararı kalsa daha iyi olurdu. Türkiye'nin bugüne kadarki tehditlerine, AB dönem başkanlığımızla ilgili tehditlerine ve elbette Abdullah Gül'ün dünkü tehditlerine hükümet olarak da siyasi partiler olarak da en iyi şekilde cevap verdik" dedi.

Marios Karoyan da EDEK Basın Sözcüsü Dimitris Papadakis gibi; karar taslağını "kabul edilemez" olarak niteledi.

Simerini "Yukardan Da Mı Ödüllendirdiler... Gül'ün Onca Söylediğine Rağmen AB Türkiye'ye Daha Çok Olumlu" başlıklı haberinde Milliyet'in ilgili haberini iktibas etti ve devamla Markulli'nin "Eski kararla kalsak daha iyiydi" açıklamasına yer verdi.

 
25 Kasım 2011 Cuma 12:24
Okunma: 563
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu