Ana Sayfa » Kıbrıs » 6 Şubat'tan sonra denetim başlıyor!

6 Şubat'tan sonra denetim başlıyor!

Sosyal Sigortalar’la ilgili af için başvuranların sayısının 4 bin 725’e ulaştığı bildirildi. Meclis’te konuşan Bakan Çavuşoğlu, “6 Şubat’tan sonra denetimler başlayacak. Kayıt dışı yaşamı sonlandıracağız” dedi.

 
 
6 Şubat'tan sonra denetim başlıyor!
Meclis Genel Kurulu'nda CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay'a yanıt veren İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sosyal Sigortalar’la ilgili af için başvuranların sayısının 4 bin 725’e ulaştığını bildirerek, 6 Şubat’tan sonra denetimlerin başlayacağını, kayıt dışı yaşamı sonlandıracaklarını duyurdu.

Meclis’te ilk gündem dışı konuşmayı yapan Sınay, elektrikteki son gelişmelere değindi ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın son açıklamaları ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın geçmişte yaptığı bazı açıklamaları konusundaki “tavırla” ilgili hükümete eleştirilerde bulundu.

UBP’nin topu başkalarına veya taca attığını savunan Sınay, toplumun gözünün içine baka baka bunların gerçekleştiğini kaydederek, “Memleketi yönettiğinizi mi düşünüyorsunuz… Size emir eri derlerse çıkıp da savunma yapmayın” dedi.

Sınay, UBP’nin amacının; koltukları korumak olduğunu ancak UBP Hükümeti eliyle Kıbrıs Türkü’nün kimliğinin, iradesinin, varlığının yok edildiğini iddia etti.

Hastanede her gün onlarca kişinin muayeneye gittiğini belirten Sınay, 80 kişinin vatandaş yapıldığını ancak her gün onlarca kişinin hastaneye kayıt yaptırdığını ifade etti. Abbas Sınay, “Bu insanların (vatandaş yapılanların) hepsinin onar çocuğu mu var?” diye sordu.

Vatandaşlık vermek için bürolar açıldığını savunan Sınay, bin 140 TL alınıp insanların vatandaş yapılmak istendiğini iddia etti.

İnşaat müteahhidi Temel Bulut’un bir günde vatandaş yapıldığını öne süren Sınay, Bulut’un açıklamalarıyla ilgili eleştirilerde bulundu.

Zorda işadamlarının elinden yok pahasına apartman ve arazi alındığını iddia eden Sınay, “Kıbrıs Türk toplumunun Güney’den ve Kuzey’den baskılarla tost gibi ezildiğini” öne sürdü.

Sınay, Kıbrıs Türk toplumunun her şeyden el çektirilmeye çalışıldığını ve bunların UBP eliyle yaptırıldığını da savundu.

Elektrik, gaz ve akaryakıt zammını da eleştiren Sınay, esnafın, çiftçinin, tüm kesimlerin durumunun ortada olduğunu kaydetti.

Sınay, Kıbrıs Türk halkının ayağa kalkıp bunlara yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

BAKAN YANIT VERDİ
Sınay’ın konuşmasından sonra söz alan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının bu coğrafyayla ilgili endişeleri için söz aldığını, halkın endişelerinin herkesin endişesi olduğunu ancak bugün hükümet edenlerin de Kıbrıs Türk halkına bir düşmanlığı olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, Sosyal Sigortalar’la ilgili af için başvuranların sayısının 4 bin 725’e ulaştığını. 6 Şubat’tan sonra denetimlerin başlayacağını, kayıt dışı yaşamı sonlandıracaklarını belirtti.

Nazım Çavuşoğlu, hastanedeki yoğunluğun nedeninin bu olduğunu, günde 150 kişinin aftan yararlandığını belirtti.

İşadamı Temel Bulut’un vatandaş yapıldığı eleştirilerine de değinen Bakan Çavuşoğlu, atıl durumda inşaatı satın alan işadamının, bu inşaatların bulunduğu yola “yonca” yapılacağını ve bu yoncanın kurdele kesimine kadar masrafının Bulut İnşaat tarafından yapılacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, yatırımcıya sıcak bakılması gerektiğini, Bulut İnşaat’ın satın aldığı kompleksin milli servet olduğunu ve atıl kaldığını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu’ndan sonra yeniden söz alan Sınay, söylediklerini Bakan’ın ortaya serdiğini, bundan önceki işadamlarına imkan sağlanmazken, şimdi yonca yapılacağının söylendiğini belirterek, “Acaba ben gitsem herhangi bir yerde kavşak veya yola çıkış alabilir miyim?” diye sordu.

ADEM
CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem ise, “bugün öğrendikleriyle tüylerinin diken diken olduğunu” söyledi.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın açıklamalarını eleştiren Adem, Kıbrıs Türkü’nün irade sahibi olmasının büyük engellerle karşılaştığını savundu.

Adem, Türkiye ile son imzalanan Ekonomik İşbirliği Protokolü’ne işaret ederek, bu konudaki öngörülerinin ortaya çıktığını görmekten üzüntü duyduklarını söyledi.

Adem, paketin, sermayenin el değiştirmesini ve süreç içerisinde Kıbrıslı Türklerin elindeki idari mekanizmaların da alınmasını sağlayan bir yol çizdiğini öne sürdü.

“Kıbrıs Türklerinin Akça’ya öfkelenmekten çok kendi kedini sorgulaması gerektiğini” belirten Adem, Toplumsal Varoluş Hareketi oluşturulmasının ardındaki nedenin bu olduğunu savundu. Adem, liberal ve neo liderlerin de bu gelişmelerden sonra tavırlarını gözden geçirmelerini istedi.

Adem, “Gökçeada’da yaşananların şimdi de KKTC’de yaşandığını” iddia etti.

Bakanlar Kurulu’na Kamu İhale Yasa Tasarısı geldiğini ve “bunu ele geçirdiğini” söyleyen Adem, bu tasarıya ilişkin eleştirilerde de bulundu.

Abbas Sınay’ın konuşmasına da değinen Adem, Temel Bulut’un vatandaş yapılmasının hiçbir ahlaki yanı olmadığını iddia etti.

Bulut’un 2 buçuk milyar dolarlık kapasitesi bulunduğunu kaydeden Adem, “Getirttiniz bunu sepetlesin işadamlarımız da goysun sepete” dedi.

Adem, “bu müteahhidin satışlarında Türkiye’de vergi makbuzlarını verdiğini, yani bu ülkeden vergi kaçırdığını” savunarak, “adama ceza kesildiğini ancak ‘memleketin yasalarına uygun davranacaksın’ diye uyarılmadığını” söyledi.

Onurlu bir duruş sergilenmesi ve “keseceksen bu kolu kes” denmesi gerektiğini öne süren Adem, “Ankara’dan aferin almak için Türkiye’ye sefer düzenlemekle bu işlerin yürümeyeceğini” kaydetti.

Adem, Büyükelçi Akça’nın bu tavırlardan dolayı söz konusu açıklamaları yaptığını da savundu.

Adem, “Büyükelçi hükümete hakaret etti diye sevinç duymadığını, onun böyle bir hakkı olmadığını, hükümeti eleştirme hakkının kendilerine ait olduğunu, bu açıklamanın KKTC ile Türkiye halkı arasına nifak sokmaktan başka işe yaramadığını” öne sürdü.

SANER
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Meclis’e AB Koordinasyon Kurulu tarafından dört yasa getirildiğini, bunların ikisine görüş verdiğini ve bu görüşler yer almadığı için yeniden görüşeceklerini, birinin de ürün güvenliğiyle ilgili olduğunu söyledi.

Saner, “ajitasyon” yapılmamasını isteyerek, Adem’in konuşmalarını yanıtladı.

Bakan Saner, söz konusu şirketin savunucusu olmadığını belirterek, işgücünün Türkiye’den gelmesi konusunda yerli şirketlere de işaret ederek, “Zaten nereden gelirler” dedi.

Saner, söz konusu yerde müteahhitlik gerektirecek fazla bir durum olmadığını, sadece bir iki bloğun tamamlanmadığını, kimse için ayrımcılık yapmadıklarını ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, İskele’de CTP döneminde yatırım yapmış “Yahudi” yatırımcı olduğunu, ona kimsenin bir şey demediğini, başkasının gelip İngilizleri dolandırdığını, ona da bir şey yapılmadığını kaydederek, bu konularda herkesin aynı senkronizasyonla konuşması gerektiğini belirtti.

TATAR
Eleştirileri yanıtlamak için söz alan Maliye Bakanı Ersin Tatar da, söz konusu işadamı ve şirketin, ülkede iş yapabilmesi için gerekli olanların hükümet tarafından yapıldığını söyleyerek, ekonomik açıdan KKTC’nin hiçbir şey kaybetmediğini söyledi.

Tatar, bu şirketle ilgili vergi konusundaysa gerekenin yapılmakta olduğunu söyledi.

Yeniden söz alan Sonay Adem ise, 1995’ten beri Türkiye’nin elektriği AKSA’nın alması için çaba harcadığını iddia etti ve hükümetin dik durmasını istedi.

Adem, yabancı hiçbir yatırımcının KKTC’ye gelerek, tüm masraflarının kendisi tarafından karşılanarak hiçbir iş yapmayacağını savundu ve Kıbrıslı Türk işadamlarının desteklenerek, önünün açılması gerektiğini söyledi.

EMİROĞULLARI
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları ise gündem dışı konuşmasını “Ekonomi” başlığı altında yaptı.

Emiroğulları, Sonay Adem’in bir saat konuştuğunu, buna karşı olmadığını belirterek, ancak Meclis Başkanı Hasan Bozer’i göreve çağırdı ve “iç tüzük tekme tokat kürsüdekini atmayı içeriyorsa gelip de iç tüzüğü uygulamasını” istedi. Emiroğulları, tüzüğün herkese aynı uygulanmasını talep etti.

Emiroğulları, “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ile ilgili politikalarının gerçekleştiğini iddia ederek, ülkede kumar, fuhuş, uyuşturucu, her türlü çeteciliğin bulunduğunu, Maliye Bakanlığı kulübesinde iki kişinin fuhuştan dolayı zehirlendiğini” öne sürdü.

Bir ülkenin büyükelçisinin bir başka ülkenin içişlerine karışamayacağını kaydeden Emiroğulları, ülkede TC yardımları sayesinde bir takım zorlukların aşıldığını ancak bunlara karşın da Kıbrıs Türk toplumunun özveriyle bu topraklara sahip çıktığını ve her türlü cefa ve fedakarlığı çektiğini kaydetti.

Emiroğulları, “ülkede bürokrat olarak bulunan bir takım şahısların, tüm kaynak ve iş sahalarını işgale doğru yol aldığını, bunun çok tehlikeli bir yön olduğunu, bunları durduracak olanın da kendileri olduğunu ancak Bakanlar Kurulu’nda bakanların birbirinden haberi olmadığını, eleştirilere yanıt verilmediğini, Kıbrıs Türkü’nün çıkarlarını kimsenin savunmadığını” öne sürdü.

Bulut İnşaat konusuna da değinen Emiroğulları, “Yani ülkede TC’nin her istediği burada vatandaş olurken kendi öz sermayesini buraya taşıyıp iş yapan insanları niye vatandaş yapmıyorsunuz. Yapmıyorsunuz çünkü onlar AKP güdümünde değil” iddiasında bulundu.

“Nereden gelirse gelsin de para olsun” zihniyetinin yanlış olduğunu kaydeden Emiroğulları, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü de eleştirerek, “Serdarlı Belediyesi’ne yardım yapacakmış ne yardımı yapacak… Kimdir o” şeklinde konuştu.

Emiroğulları, ülkede adaletli bir vergi sistemi olması halinde ülkenin kaynaklarının kendi kendine yeteceğini belirtti.

Emiroğulları, KIB - TEK’in battığına da inanmadığını kaydederek, çalışanlar “hak ararken” Meclis’te “belediyelerin elektrik borçlarının bağışlanmasının” ele alındığını, bunun çok yanlış olduğunu söyledi.

Emiroğulları, ülkedeki gidişatın batma yolunda olduğunu savunarak, mücadele yapılacaksa dürüstçe ve mertçe yapılması gerektiğini söyledi.

Emiroğulları, KIB - TEK’e yapılmak istenenin, ülkede her kuruluşa yapılmak istendiğini de iddia ederek, “bir takım işbirlikçilerin birlikte mücadeleyi engellediğini” savundu.

Emiroğulları, kurumsallaşmanın önemini de vurgulayarak, bunun batırıldığını öne sürdü. 
26 Ocak 2012 Perşembe 14:20
Okunma: 582
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu