Ana Sayfa » Dünya » 68. Iata Yıllık Genel Kurulu Sona Erdi

68. Iata Yıllık Genel Kurulu Sona Erdi

Dünya Hava Ulaştırma Zirvesinde Sektörün Tüm Sorunları  Ve Geleceği Tartışıldı.

 
 
68. Iata Yıllık Genel Kurulu Sona Erdi

DÜNYA VE AB'DEKİ KRİZ SEKTÖRÜ DAHA KIRILGAN HALE GETİRDİ

BİYOYAKITIN TİCARETLEŞTİRİLMESİ ANA GÜNDEM MADDELERİNDENDİ

Pekin, 12 Haziran 12 (T.A.K): Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) 68. Yıllık Genel Kurulu sona erdi. Dünyanın en büyük sivil havacılık organizasyonunda yapılan toplantılarda ana gündem maddeleri küresel krizlerde havacılık sektörünün sıkıntıları, artan akaryakıt fiyatları, havacılığın ülke ekonomilerindeki etkileri ve biyoyakıtların kullanımı konuları ele alındı.

Çin'in başkenti Pekin'de yapılan yıllık genel kurul toplantılarıyla birlikte, Dünya Hava Ulaştırma Zirvesinin de yapıldığı organizasyona dünyadaki havayolu şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve birçok devlet adamı sektörün sorunlarından, dünya ekonomisine katkısına kadar birçok hususu değerlendirdi.

Çin'in hızla gelişen ekonomisi özellikle yabancı yatırımcılara yeni fırsatlar sunarken, bu fırsatlardan faydalanmak isteyen havayolu şirketleri Çin'de iş yapmak üzere birçok toplantı yaptı.

Toplantılarda özellikle son dönem AB'deki borç krizi gibi sorunların sektöre tezahürleri tartışılırken, hızla büyüyen ve zenginleşen Çin pastasından herkes kendine düşen payı almak ve çeşitli ortaklıklar üzerinde çalışmak için görüşlerini paylaştı.

Havacılık sektörünün özellikle son yıllarda dünyada meydana gelen küresel krizler nedeniyle daha kırılgan bir yapı kazandığı sık sık konuşulurken, havacılık sektöründü son dönemde maddi kaybın arttığı belirtiliyor.

IATA'nın 68. yıllık genel kurulunda bu yıl ayrıca artan akaryakıt fiyatları ve rekabet ortamının artması, AB'deki borç krizinin sektöre etkileri yoğun olarak tartışıldı.

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinin yeni iş modelleri üzerinde fikir teatisi yürüttüğü panellerde, düşük maliyetli yan şirketler, ortak girişim modelleri, havayolu ağlarını birleştirme ve kapasite artırımı gibi konular görüşüldü. Bu hususların Çin pazarına uygulamaları gibi hususlar da ele alındı.

Dünyadaki mevcut mali krizlerin sektöre tehditleri ve bu krizlerin "ne kadar şiddetli hissedileceği", alınabilecek önlemler ve bunları avantaja dönüştürme konuları masaya yatırıldı.

MÜŞTERİYE DAHA ŞEFFAF BİLET SAĞLAMA

Havayolu şirketlerinin bilet satışı ve bu satışın online dağılımı gibi konuların da görüşüldüğü organizasyonda, her gün daha da dijitalleşen dünyada yolculara daha şeffaf bir sistemle bu hususların sunulması görüşüldü.

Dünya genelinde havayolu şirketlerinin biletlerinin yüzde 60'ı seyahat acenteleri tarafından satılıyor. Bu satışlar sırasında Küresel Dağıtım Sistemi (GDS) adlı bir sistem kullanılıyor.

Havayolu şirketleri fiyat ve uçuşların zaman dilimlerini 40 yıl önce oluşturulmuş bir sistem üzerinden yapıyor. Rezervasyon sistemi de aynı zamanda kurulmuştu.

Ancak bunun yanında düşük maliyetli havayolu şirketleri aynı sistemi yaygın olarak kullanarak biletlerini satmıyor. Eski havayolu şirketleri kendi fiyatlarını ayrıştırırken, birçok arama hizmeti sağlayan internet sitesi müşterilere GDS benzeri bir hizmet sunarak fiyat ve uçuş zamanlaması sağlıyor.

Müşteriler bu sistem sayesinde GDS'in sistemine benzer şekilde fiyatlar arasında karşılaştırma gibi hususları daha yeni teknolojik altyapıyla alma imkanına sahip oluyor. Ayrıca bu tür arama sitelerinde GDS sistemine dahil olmayan düşük maliyetli havayolu şirketlerinin de fiyatlarına müşteri doğrudan erişebiliyor.

REKABET ARTICI VE YENİLİĞİ TEŞVİK EDİCİ SİSTEMLER

Dünyada iş dünyası ve modellerinin bir değişim içerisinde olduğu vurgulanırken, IATA Yönetim Kurulu daha şeffaf ve müşterinin ihtiyacı temelli yeni bir standart talebinde bulundu. Bu sayede dağıtım sisteminde rekabeti artırıcı, yeniliği ve değişimi teşvik edici yeni standartların oluşumu konusunda öncülük etme girişiminde bulundu.

Mevcut sistemin miladını doldurduğu ya da mevcut müşteri talebine cevap vermediği gibi görüşler bulunurken, geleceğin havayolu müşterilerinin beklentileri ve ihtiyaçlarının ne olduğu konuşuldu.

Panellerde bu hususta rekabeti artırma, sektörde yeniliğe yöneltici hususlar ele alındı.

HÜKÜMETLER HAVAYOLU ŞİRKETİNİ TAKDİR ETMİYOR

Zirvede başka bir önemli husus ise havacılığın ülke ekonomileri ve siyasetindeki rolüydü. Zira birçok havayolu şirketinin yöneticisi, bazı ülkelerde havayolu şirketlerinin gereken takdiri görmediği ifade etti.

Havacılık sektörünün ülke ekonomilerinin büyümesi ve uzun vadede ekonomik kalkınmanın sağlanması hususundaki önemine vurgu yapılırken, buna hükümetler nezdinde gereken önemin verilmediği ifade ediliyor.

Bu konuda sonucun genelde yeni vergilendirmeler, pahalı düzenlemeler ve yetersiz altyapı gibi dönüşü olduğu belirtildi.

Tartışmalarda 2010 yılında Avrupa hava sahasının bir hafta kapandığı hatırlatılırken, bunun ülke ekonomilerine zararları ve iyi çalışan hava ağının eksikliğinin neden olduğu zararlar anlatıldı.

BİYO YAKIT

Havacılık sektörünün biyoyakıtlara destek verdiği sık sık gündeme gelirken, bu yakıtların ticarileştirilmesi, kullanırlığının sürekli ve sürdürülebilir hale getirilmesi konusu organizasyonun başlıca konularındandı. Zira biyoyakıtların kullanımında küresel çabaların önemi ve iklim değişikliğiyle mücadeledeki önemli rolü her fırsatta dile getirildi.

Dünyada şu anda 1500 ticari uçuşta çeşitli karışımlardaki biyoyakıtlar kullanıldı. Ancak, bu uçuşlarda kullanılan biyoyakıt laboratuvar ölçeğinde üretiliyor. Bu konunun öneminin anlatıldığı organizasyonda biyoyakıtların sürdürülebilir standardının kurulması havayolu şirketleri yetkilileri ve ilgili kuruluşların yetkilileri tarafından tartışıldı.

Toplantıların ardından 69. yıllık genel kurulun Güney Afrika Havayollarının ev sahipliğinde gelecek yıl 2-4 Haziran tarihleri arasında Cape Town'da yapılması kararlaştırıldı.

(AA/AK/GÜR)     

 
12 Haziran 2012 Salı 15:01
Okunma: 543
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu