Ana Sayfa » G. Kıbrıs » 77 Sayfalık "bomba Belge" Anastasiadis'e de Verildi

77 Sayfalık "bomba Belge" Anastasiadis'e de Verildi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e, “Kıbrıs sorununda bundan sonraki görüşmelere zemin teşkil edecek 77 sayfalık belge sunduğu” haberi Güney’de tepkiyle karşılandı.

 
 
77 Sayfalık


BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e, “Kıbrıs sorununda bundan sonraki görüşmelere zemin teşkil edecek 77 sayfalık belge sunduğu” haberi Güney’de tepkiyle karşılandı.


Tepkilerin nedeni, 2008-2012 döneminde gerçekleştirilen müzakerelerde varılan görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarının kaydedildiği öne sürülen belgenin 30 Nisan 2013 tarihini taşıyor olmasına karşın, Anastasiadis başkanlığında ilk kez önceki gün düzenlenen Rum Ulusal Konseyi’ne bildirilmemesi.


Fileleftheros haberi manşetten; “Bomba Downer Belgesi... Kıbrıs Sorunuyla İlgili 77 Sayfalık Görüş Birlikleri-Görüş Ayrılıkları Dokümanı Sunuldu... Flaş: Ulusal Konsey’den Gizli tutuldu... 2008-2012 Müzakerelerini Kapsıyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.


Gazete belgenin liderlere sunulduğunun açıklanmadığını, önceki günkü toplantıda Rum Ulusal Konseyi’ne konuyla ilgili bilgi verilmediğini, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Başkanı İzzet İzcan tarafından, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile dünkü görüşmesi sonrasında açıklandığını belirtti.


Gazete, taraflara sunulan belgeyi ele geçirdiğini kaydettiği haberinde, belgede Yönetim ve Yetki Paylaşımı, AB konuları, Ekonomi, Vatandaşlık, Güvenlik-Garantiler (iç güvenlik) ve Toprak konularına; yani bütün başlıklara yer verildiğini yazdı.


BM belgesinde Rum Yönetimi’nin, Rum iç cephesinde tepkilere yol açtığı bilinen (çözüm sonrasında Türk vatandaşlarına tanınacak) dört özgürlükle ilgili “malum taahhütlerine” de yer verildiğini kaydeden gazete, Kıbrıs Rum tarafının itirazlarının mavi, Kıbrıs Türk tarafının itirazlarının da kırmızı renkle belirtildiği belgeden bir sayfanın fotokopisine de yer verdi.


Üzerinde 30 Nisan tarihi olmasına karşın Rum Yönetimi’nin belgenin, Anastasiadis’in talebi üzerine dün aldığını açıkladığına işaret eden gazete Anastasiadis hükümetinin; müzakereler sırasında uzlaşılanların kendisini bağlamadığı ancak müzakerelerin sıfır zeminden de başlamayacağı açıklamasını hatırlattı.


Politis; “Downer Belgesi Ateş Yaktı... Eroğlu Günler Önce, Hükümet Daha Dün Aldı... 2008-2012 Görüş Birlikleri ve Görüş Ayrılıkları Kaydediliyor” başlıklı manşet haberinde, belgenin 70 sayfa olduğunu, önceki gün toplanan Rum Ulusal Konsey’inde konuyla ilgili hiçbir ipucu verilmediğinden Rum siyasi liderliğinde büyük şaşkınlık yarattığını yazdı.


Belgenin varlığından ilk söz eden BKP Genel Sekrteri İzzet İzcan’ın, Kıbrıs Türk tarafına günler önce verildiğini söylediğine işaret eden gazete, Anastasiadis hükümetinin ise belgeyi daha dün aldıklarını açıkladığını ancak bu açıklamanın siyasi partileri ikna etmediğini vurgulayarak: “Downer belgesinin yaktığı ateşin,  (belgede) kaydedilenler konusunda yayılması bekleniyor, BM’nin yeni inisiyatif hazırlığını aşama aşama tırmandırdığı da ortadadır” ifadesini kullandı, özetle şunları yazdı:


BELGENİN RUM ULUSAL KONSEYİ’NDEN GİZLENMESİ TEPKİ VE SORU İŞARETİ YARATTI


“İzcan’ın (Eroğlu’na verilen) belgeyle ilgili açıklamalarından açıkça rahatsız olan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, benzer bir belgenin Kıbrıs’a da verilip verilmediğini bilmediğini, bu konuyu Nikos Anastasiadis’e soracağını söyledi.  ‘Biz Sayın Anastasiadis’e böyle bir belge verilip verilmediğinden hiçbir bilgimiz yok. Başkan’la belge hakkında konuşacağım çünkü böyle bir belgenin halen verilip verilmediğini, verilmişse neden siyasi partilere hiçbir şey söylenmediğini bilmek istiyoruz’ ifadesini kullandı.


Birkaç saat sonra Ekologlar da yaptıkları yazılı açıklama ile hükümetten, Kıbrıs sorununda Downer taslağı olup olmadığı konusunda izahat istedi. İzcan’ın açıklaması hükümeti sorumluluklarıyla karşı karşıya getirdiği görüşü belirtilen yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: ‘Hükümet derhal ikna edici cevap vermelidir. Gerçekten böyle bir belge var mı? Var ise neden dünkü (önceki günkü) Ulusal Konsey toplantısı sırasında hiçbir bilgi verilmedi? Yine belge sadece Eroğlu’na verildiyse yine bir mesele vardır çünkü Downer tarafından böyle bir hareket yapılması özellikle tehlikelidir ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığı’ndan derhal uzaklaştırılması konusunu gündeme getirir. Hükümetten izahat bekliyoruz. Kıbrıs sorunundaki icraatlarda şeffaflık olmalı, gölgeler ve kuşkular olmamalıdır.’


Konu Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos’a soruldu, ancak o da bilgisi olmadığını belirterek, bilgi aldıktan sonra konuşacağını söyledi. Papadopulos ‘Öncelikle konu hakkında bilgi alalım çünkü bu kadar ciddi bir konuda bilgi almadan yorum yapmamız ciddi olmaz’ dedi.


Dün akşamüzeri, ilk tepkiler gelmeye başladığından, hükümet, Sözcü Hristos Stilianidis aracılığıyla BM’nin başkan Anastasiadis’e görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesini dün verdiğini açıkladı. ‘Belge Başkan’a, Aleksander Downer’la son görüşmeleri sırasında şahsen istemesi üzerine verildi’ dedi ve yangını söndürmek maksadıyla ‘Bu belge siyasi parti başkanlarına bildirilecek’ dedi.”


Simerini manşet haberine; “70 Sayfalık Belgede Kıbrıs Sorununun Dört Yılı... BM Görüş Birlikleri ve Görüş Ayrılıkları Belgesi Verdi” başlığını attı.
Gazete İngilizce kaleme alınmış olan 30 Nisan tarihli BM belgesinin Anastasiadis hükümeti tarafından, bilgi için Rum siyasi partilerine de verildiğini, görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları ayrımının görsel olarak farklı renklerle yapıldığını yazdı.


Belgede görüş birliklerinin siyah, Rum tarafının itirazlarının mavi, Kıbrıs Türk tarafının itirazlarının da kırmızı renkle belirtildiğine dikkat çekilen haberde AKEL ve Ekologlar’ın tarafından yapılan eleştiriler ve Anastasiadis hükümetine yöneltilen sorularına ek olarak, dün “Sosyalist ve Demokratların İlerici İttifakı”  üyesi İngiliz Avrupa Milletvekili Marry Hanibal ile görüşen Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannais Omiru’nun açıklamasına da yer verdi.


Gazeteye göre Omiru, doğrudan müzakerelerin yeniden başlaması perspektiflerine değinirken, Rum tarafının müzakerelerle ilgili tutumunun, prosedür yeniden başlamadan önce uygun ön hazırlığın yapılması şeklinde olduğunu belirtti.


Yorgos Lillikas da Vatandaşlar İttifakı adına yaptığı açıklamada; “Türk tarafı bir süredir  boğucu takvimler belirlenmesini istiyor. Ya bu takvimler içinde çözüm ya da sahte devletin yükselmesi ikilemi ile siyasi şantaj ortamı şekillendiriyor” iddiasında bulundu.


Aynı gazete İngiltere Başbakanı David Cameron’un önceki gün BM merkezinde Genel Sekreter Ban Ki Moon ile görüşerek ülkesinin Kıbrıs sorununa ilgisini dile getirdiğini, BM Sekreterliği’nden yapılan açıklamada da Ban’ın; gelecek dönemin, Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmesi için fırsat olarak değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptığına işaret edildiğini yazdı.


“BELGEDE, ÖZELLİKLE MÜLKİYETTE BÜYÜK KARGAŞA YARATACAK DETAYLAR VAR”


Alithia iyi bilgili bir kaynağa dayanarak BM belgesinde, 2008-2012 dönemindeki müzakerelerde anlaşmaya varılanlarla, özellikle de mülkiyetle ilgili yakan veriler bulunduğunu, bunların,  kamuoyu tarafından öğrenildiğinde ve büyük kargaşa yaratacak şeyler olduğunu söylediğine vurgu yaptı.
Gazete “Görüş Birlikleri Belgesi Çok Şey Saklıyor... Partilere Verilecek... Kargaşa Yaratacak Ateş Unsurlar” başlıklı manşet haberinde kaynağının iddiasına ilişkin başka ayrıntı vermedi.
Haravgi de manşet haberine “Belgeyi Gizlediler Mi” başlığını attı ve Rum Yönetimi’nin, BM’nin belge verdiğini, İzzet İzcan’ın ilgili açıklamasından sonra açıklamasının soru işaretleri yarattığına vurgu yaptı.


ANASTASİADİS: “GÖRÜŞ BİRLİKLERİ İNCELENECEK VE HANGİSİNİN KABUL HANGİSİNİN REDDEDİLECEĞİNE ULUSAL KONSEY KARAR VERECEK”


Gazete Anastasiadis’in Rum Ulusal Konsey toplantısının ardından Ant1 televizyonuna yaptığı açıklamada müzakere masasında iki taraf arasında varılan görüş birliklerinin Rum Ulusal Konseyi’nde inceleneceğini ve kabul edilip edilmeyeceğine karar verileceğini söylediğini yazdı.
Habere göre Kıbrıs sorununun hidrokarbon meselesiyle birleştirilmesi yolundaki “endişe verici” açıklamalar sorulduğunda, “Türk tarafının harcadığı çabalar nedeniyle fazla gürültü oluyor. Kıbrıs sorununun hidrokarbonların çıkartılması meselesiyle birleştirilmesi niyeti olduğu yönünde elimizde hiçbir gösterge yok. Bunları Türkiye söylüyor” ifadesini kullandı.


Anastasiadis, 29 Mayıs’taki yemekten sonra Downer’ın Güvenlik Konseyi’ne bilgi vermek istemesi nedeniyle liderler yemeği sonrasında gelişmeler beklendiği yolundaki bilgileri de reddederek “yemek tamamen sosyal görüşmedir” ifadesini kullandı.


Müzakerelerin sonbaharda (tam tarih vermedi) yeniden başlamasından önce iyi ön hazırlık yapılması gerektiğine vurgu yapan Anastasiadis “Ulusal Konsey ile doğru istişare, Çalışma Grupları’nın oluşturulması, BM ile yeni prosedür hakkında diyalog... önce bütün bunlar üzeride anlaşmaya varılacak ve müzakere çerçevesi önceden uzlaşılmış olacak” dedi, şöyle devam etti:
“-Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında anlaşma yoktur. Ortaya çıkan anlaşmazlıklar istila ve işgalin sonucudur ve müzakere masasına sunulan önerilerden sorumlu olması için Türkiye’nin de müdahil olması yöntemi bulunmalıdır.


-2008-2012 döneminde varılan görüş birlikleri incelenmeli ve neyin kabul edilip neyin reddedileceğine Ulusal Konsey karar vermelidir. (Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis BM Genel Sekreteri ile görüşmesinden sonra daha önce uzlaşılanların Başkan’ı bağlamadığı izahında bulunmuştu)


-Uzlaşılmış olandan başka yönetim şekilleri de olduğuna vurgu yapılacak. Anastasiadis bu ifadesi ile merkezi hükümete daha az yetkiyi mi, başbakanı olan parlamenter sistemi mi kastettiğini izah etmedi.”
Gazeteler TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti çerçevesinde Beyaz Saray’da Başkan Obama ile görüşmesi ve ardından yaptıkları ortak açıklamayı okurlarına çeşitli başlıklar altında aktardılar.
Haravgi; “Erdoğan: ‘Çözüm Bulunması İçin Her Zaman Büyük Fırsat Vardır... Obama-Erdoğan Beyaz Saray’da Kıbrıs Sorununu Görüştü”.


Simerini; “Obama-Erdoğan Kıbrıs Sorununu Görüştü”.
Fileleftheros; “Erdoğan Obama’ya Dörtlü Konferans Önerdi... Amerika Başkanı Türk Başbakan İle Kıbrıs Sorununu Görüştü”.


Altihia; “Çözüm İçin Büyük Fırsat Var”.
Politis; “2013 İçinde Müzakereler” başlığını kullandı.
 
17 Mayıs 2013 Cuma 09:59
Okunma: 963
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu