Ana Sayfa » Türkiye » 8. Avrasya İslam Şurası

8. Avrasya İslam Şurası

Erdoğan: "biz Birbirimizi Allah İçin Sevmek Zorundayız, Mezhep İçin Değil...".

 
 
8. Avrasya İslam Şurası

İstanbul, 19 Kasım 12 (T.A.K.): TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz birbirimizi Allah için sevmek zorundayız, mezhep için değil. Bunu başarmak zorundayız. Suriye'deki bu tehlikenin halen yoğun şekilde görüldüğünü görüyoruz. Esad rejimi, onur mücadelesi veren Suriye halkına karşı yürüttüğü kanlı vahşeti meşrulaştırmak için bu mücadeleye mezhepsel bir nitelik atfetmeye çalışıyor'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Gelenekten Geleceğe Avrasya'nın İslam Ufku'' ana temasıyla düzenlenen 8. Avrasya İslam Şurası'nda yaptığı konuşmada, ırkçılığın son derece tehlikeli olduğuna inandıklarını ve buna karşı samimi bir mücadele verdiklerini belirtti.

Etnik kökenine, dinine, inancına bakmadan, insana yönelik her türlü saldırıyı insanlık dışı bulduklarını ve buna karşı mücadele verdiklerini ifade eden Erdoğan, ''Aynı mücadele, islamofobya için de mutlaka verilmek zorundadır. İslamofobya tüm dünyada bir insanlık suçu olarak kabul edilmeli, gerekli tedbirler buna dayalı olarak alınmalıdır. Bizler de, bu doğrultuda hep birlikte mücadele etmeliyiz'' diye konuştu.

Kuzey Afrika ve Orta Doğu'dan başlayan dönüşümü, Müslüman karşıtlığı gözlüğüyle izleyen ve bunun üzerinden çatışma ve korku senaryoları üretenlerin sayısı hiç de az olmadığını kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu senaryolarla bizzat bölge halklarını da etkilemeye ve süreci farklı yönlere çekmeye çalışanlar da bulunuyor. Gerçekten bölgeye bakıldığında, bir tarafta,  özgürlük, demokrasi, hak ve adalet mücadelesinin aydınlattığı ümit dolu bir gelecek beklentisinin, diğer yanda ise mezhepsel, dini ve etnik çatışmaların körüklendiği uzun süreli bir istikrarsızlık ve savaş korkusunun hüküm sürdüğü görülüyor. Ancak unutulmamalıdır ki, geride bıraktığımız yüzyılın bakış açısını yansıtan siyasi, ekonomik, kültürel paradigmalar artık birer birer değişiyor. Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesindeki halklar, özgürlük, adalet ve eşitlik beklentilerinin karşılanması için geri dönülmez bir süreci başlattılar. Artık bu bölge bundan 10 sene öncesinin bölgesi değil. Yönetimler 10 seneki yönetimler değil. Bu aşamadan sonra çeşitli korku senaryolarıyla bölge halklarını sindirmeye, Allah'ın izniyle kimsenin gücü yetmeyecektir.''

Mısır ve Tunus'ta ''önemli merhaleler kat eden'' demokratik süreçlere desteklerini sürdürdüklerini, devrimler sonrasında ''ciddi güvenlik riskleri ve belirsizlikler yaşayan'' Libya ve Yemen'e de her türlü yardımı sağladıklarını ifade eden Erdoğan, ''Arap coğrafyasındaki devrimlerin dini, mezhepsel veya etnik temelli yeni kutuplaşmalara yol açmaması, ülkelerin toprak bütünlüğü ile sosyal huzurunun muhafazası konusunda da hassasiyet gösteriyoruz'' ifadelerini kullandı.

''BİRBİRİMİZİ ALLAH İÇİN SEVMEK ZORUNDAYIZ, MEZHEP İÇİN DEĞİL''

Mezhepçiliğin tarih boyunca bölgede yol açtığı acılar ve yıkımları çok iyi bildiklerini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz, Sünnilik, Şiilik; bu tür bir tabular içinde İslam'ı gölgeleyemeyiz. Bizim için tek belirleyici İslam olmalıdır, mezhepler değil. Mezhepleri tabu haline getirmek suretiyle biz birbirimize düşemeyiz. Şu anda Suriye'deki gidiş ne yazık ki orayadır ve acımasızca Suriye'de yapılan katliamların altında da bu yatmaktadır. Bunu görmek zorundayız. Bizim bu fitneye, başka ülkelerde de düşmememiz gerekir. Biz birbirimizi Allah için sevmek zorundayız, mezhep için değil. Bunu başarmak zorundayız. Suriye'deki bu tehlikenin halen yoğun şekilde görüldüğünü görüyoruz. Esad rejimi, onur mücadelesi veren Suriye halkına karşı yürüttüğü kanlı vahşeti meşrulaştırmak için bu mücadeleye mezhepsel bir nitelik atfetmeye çalışıyor.''

''SURİYE'DE YAŞANANLAR MEZHEPLER ARASI BİR ÇATIŞMA DEĞİL''

Suriye'de tüm bölgeyi bir yangın yerine çevirebilecek tehlikeli bir oyunun oynandığını kaydeden Erdoğan, ''Ancak bugün Suriye'de yaşananlar, mezhepler arası bir gerginlik veya çatışma değil, Baas rejiminin halka rağmen gücü elinde tutmak için kendi halkına karşı giriştiği zulmün yürek yakıcı bir hikayesidir. İşte bu noktada, Orta Doğu'daki gelişmeleri münhasıran mezhepsel çatışma ve din mücadelesi zaviyesinden anlamaya ve anlatmaya çalışanlara karşı verilecek mücadelede, hepimize önemli görev ve sorumluklar düşüyor. İnsanları din ve mezhep temelinde ayrıştırmaya yönelik çabaları bertaraf etmek için elimizden gelen çabayı göstermemiz gerekiyor'' diye konuştu.

Erdoğan, Avrasya bölgesinin yüzyıllardır süregelen çok dinli, çok mezhepli ve çok kültürlü yapısının, farklı din ve mezheplere mensup halkların karşılıklı sevgi, saygı ve dayanışma içerisinde bir arada yaşayabileceğinin en canlı örneği olduğunu ifade etti.

İslam dünyasının karşı karşıya bulunduğu bütün bu problemler, özgürlükçü bir bakış açısıyla, geleneğin ve aklın rehberliğinde, ilim ve müşavereyle çözülebileceğini kaydeden Erdoğan, Avrasya İslam Şurası'nın, bu amaca yönelik faydalı bir platform olduğuna inandığını belirtti.

(AA/ID/GUR)

 
19 Kasım 2012 Pazartesi 16:36
Okunma: 916
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu