Ana Sayfa » Kıbrıs » 8 ayda, 6 dosya

8 ayda, 6 dosya

Başbakan Küçük, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun 8 ayda 6 dosyayı savcılığa sevk ettiğini açıkladı

 
 
8 ayda, 6 dosya
Başbakan İrsen Küçük, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun sekiz aydır görev yapmaya başladığını, bu süre içinde 6 dosyanın tamamlanarak savcılığa sevk edildiğini söyledi ve kurulun görevinin burada bittiğini kaydetti.
Küçük, savcılık aşamasından sonraki sürece Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun karışmasının yasal olarak mümkün olmadığını ifade ederek, “Savcılık, suç unsuru varsa polise intikal ettirir” dedi.
Başbakan Küçük, dün mecliste eleştirileri yanıtlarken yaptığı konuşmada, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nca tamamlanan 6 dosyanın hangileri olduğu konusunda ise bilgi vermedi.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün toplandı. Meclis, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin Sayıştay üyeliği münhalı ile ilgili başvuruların değerlendirilmesine ilişkin raporunu görüştü.
Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Mehmet Tancer, Sayıştay Yasası’na göre adaylarda aranan nitelikleri göz önüne alarak komitenin hazırladığı raporu sundu.
Komite, Sayıştay üyeliği münhalı için yapılan başvurulardan Mehmet Denizcioğlu, Ahmet Güvensoy, Gülgün Şahin, Mehmet Çilem, Haluk Şevki ile Mehmet Ali Rıfkı’nın aday olma hakkı bulunduğunu kaydetti.
Meclis dün konuyla ilgili görüşmesini tamamladı ancak Sayıştay üyeliğiyle ilgili seçime gitmeden çalışmalarını tamamladı. Çakıcı: 64 uzman kadronun 20’si dolu

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise konuşmasında, Sayıştay Başkanlığı’ndaki 64 uzman kadronun sadece 20’sinin dolu olduğuna işaret ederek, denetim yapan bir kurum olarak süratle doldurulması gerektiğini söyledi.
Çakıcı, KTHY sorununu çözmeye yönelik yapılması gerekenin yapılmasından yana olduğunu ifade ederek, Başbakan İrsen Küçük’ün KTHY çalışanları için Londra’da da “terörist sözcüklerini kullanmaya devam etmesinin kabul edilemez olduğunu” kaydetti.
Mehmet Çakıcı, bu söylemlerin doğru olmadığını umduğunu ifade ederek, bu konuda gazetelere yansıyan haberlerin doğru olup olmadığı konusunda Başbakan Küçük’ün cevap vermesine olanak sağlamak istediğini belirtti.

Fellahoğlu: Sayıştay’ın araştıracağı çok konu var

CTP/BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Sayıştaylığın araştırmalarını yapıp en kısa sürede rapor haline getireceği çok konu bulunduğunu belirterek, buna KTHY ile ilgili raporu gösterdi.
Fellahoğlu, Lefkoşa Türk Belediye’sinin yasadışı ihaleler yaptığını, bu nedenle bugünden itibaren belediyenin CTP/BG’nin sıkı gözetimi altında olacağını kaydetti.
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasında, bir süre önce mali polis oluşturuluyor diye basında haberler çıktığına işaret ederek, oluşturulduğu söyleyen mali polisin hangi yasaya göre iş yapacağının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Emiroğluları, mali polisin gerçekten diğer ülkelerdeki gibi görev ve yetkilerinin tanımlanmış olmasının gereklilik olduğunu, bunun da süratle yapılması gerektiğini belirtti.
Başbakan İrsen Küçük, konuşmacıların Sayıştaylık konusundaki hassasiyetlerine katıldığını ifade ederek, kendilerinin muhalefette oldukları dönemde de bu konuya katkı yapmaya çalıştıklarını hatırlattı.
Sayıştay Başkanı’nın herhangi bir siyasi partiye yakınlığı veya uzaklığının kendisini asla ilgilendirmediğine, önemli olanın denetimin yapılması ve iş üretmesi olduğuna işaret eden Küçük, bir bütün olarak Sayıştaylığın güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Küçük, yeni Sayıştay Başkanı’nın 10 kadro talebinde bulunduğunu ve bu konuda yetki verileceğini anlatarak, süreç içinde Sayıştaylığın güçlendirileceğini belirtti.

Soyer, Sayıştay’ı anlattı

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer yeniden söz alarak, kendi partisinin hükümette olduğu dönemde Sayıştay Başkanlığı’nın gelişmiş ülkelerdeki yapıya kavuşturulduğunu, İrsen Küçük Hükümeti’nin Sayıştay Başkanlığı Yasası’nda yaptığı değişikliğin 65 yaşın 60’a indirilmesi olduğunu söyledi.
Soyer, bunu yapan hükümetin kamuda ise 60 olan emeklilik yaşını 65’e çıkarmak istemesinin çelişki oluşturduğunu anlatarak, böyle bir yaklaşımın kabul edilemez olduğunu kaydetti.
Soyer, geçmişte bu ülkeye 21 trafo kazandıran Ahmet Uzun hakkında yalanlar üreten gazeteler için Savcılık tarafından dava açıldığını, bu nedenle iki gazetenin künyelerini değiştirerek cezadan kurtulmaya çalıştığını belirtti.

Avcı: Hukuk ve yargı reformu şart

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı ise konuşmasında, Sayıştay Başkanlığının daha donanımlı, daha yetkin hale getirilmesinin olumlu ve gerekli olduğunu söyledi.
Avcı, ülkede bir an önce hukuk ve yargı reformu yapılması gerektiğini belirterek, bu yapılmadığı sürece ortaya çıkan sorunların çözümünün mümkün olmayacağını kaydetti.
Turgay Avcı, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ülkede hukuk, yargı ve polis sisteminin değiştirilerek günün koşullarına uygun hale getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Atun: Trafo projesi inceleniyor

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise konuşmasında, bitmeyen trafo projesi konusunda incelemelerin sürdüğünü, orada inşaatı yapacak firmanın askeri bölgeye geçişle ilgili izin sorunu yaşadığını söyledi.
Genel Kurul konuşmaların ardından gruplar arası mutabakat çerçevesinde oylama yapılmadan tamamlandı.
Bir sonraki toplantı 2 Haziran Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak.

Kaynak: Kıbrıs


 
31 Mayıs 2011 Salı 18:08
Okunma: 901
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu