Ana Sayfa » Kıbrıs » 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü...

TDP Kadın Örgütü: "önlem Yetersizliği Ve Gerekenlerin Yapılmaması Nedeniyle Kktc'de Yaşayan Kadınlar Şiddete Maruz Kalıyor".

 
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü...

"SON 3 YILDA 4 KADININ CİNAYETE KURBAN GİTTİ"

" 'KADINA KARŞI ŞİDDET YASASI' NIN KABUL EDİLMESİ GEREKİYOR"

Lefkoşa, 7 Mart 13 (T.A.K): Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kadın Örgütü, "önlem yetersizliği ve gerekenlerin yapılmaması" nedeniyle KKTC'de yaşayan kadınların şiddete maruz kaldığını, son 3 yılda 4 kadının cinayete kurban gittiğini kaydetti.

Kadına Karşı Şiddet Yasası'nın  kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen  TDP Kadın Örgütü, 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre Kuzey Kıbrıs'ta etnik köken farkı olmaksızın her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını; kadınların % 86.3'ünün hayatı boyunca en az bir kez psikolojik istismara uğradığını,  hayatı boyunca en az bir  kez fiziksel istismara  maruz kalan kadın oranının %74.7; hayatı boyunca en az bir  kez cinsel istismara maruz kalan kadın oranının ise  %29.6  olduğunu ifade etti.

KKTC Polis Genel Müdürlüğü'nün resmi kayıtlarına göre, 2010'dan bugüne kadarki 3 yıllık süre içerisinde meydana gelen cinayet, şiddet, darp gibi olaylardaki toplam şikayetin %26'sının kadına yönelik şiddet vakaları ile ilgili olduğunu dile getiren TDP Kadın Örgütü, polise intikal etmeyen birçok kadına yönelik şiddet vakasının da olduğu dikkate alındığında bu oranın çok daha yukarılarda olduğunu kaydetti.

"BU MÜCADELE EDİLMESİ GEREKEN BÜYÜK BİR SORUN"

Bu konunun mücadele edilmesi gereken büyük bir sorun olduğunu belirten TDP Kadın Örgütü  bir bu konuda nelerin yapılması gerektiğini de sıraladı.

TDP Kadın Örgütü bugün basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan TDP Kadın Örgütü Başkanı Seval Oyaltan, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için etkin bir devlet politikası oluşturulması ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği halinde ulusal bir plan ortaya konulması gerektiğini ve kadını korumaya yönelik Kadına Karşı Şiddet Yasası'nın   kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.

"KADIN  SIĞINMA EVİ AÇILMALI"

Şiddete uğrayan kadınların ve çocukların emniyetini sağlamak için güvenli bir kadın sığınma evi açılması gerektiğini ifade eden Oyaltan, aile içi şiddet suçluları için rehabilitasyon programları yapılması, şiddeti önleyici bilgilendirme, eğitim, danışmanlık ve rehabilitasyon programları uygulanması; eşler arası şiddeti önlemek amacıyla etkin mücadeleler yapılarak çocukların ebeveynleri arasındaki şiddete tanık olmalarını önleyecek tedbirler alınması; kadınlara yönelik eğitici programlar hazırlanarak, şiddetle başa çıkma mekanizmalarını ve benlik saygısını artırıcı eğitim programları sağlanması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerek Güney Kıbrıs'la ve Türkiye'yle bölgesel, gerekse Avrupa ülkeleriyle uluslararası işbirliği geliştirerek bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

"KADINI ŞİDDETE KARŞI KORUMAYA YÖNELİK MADDİ KAYNAK AYRILMALI"

Basın toplantısında, alınması gereken diğer önlemler ise özetle şöyle sıralandı:

"Kadın tehdit edildiğinde onu koruyamayan sistemin önüne geçilerek gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı ve ayrıca polis ve sağlık kurumlarında kadına yönelik  şiddet vakalarına müdahale edecek özel birimler oluşturulmalı. Polisin şiddet kullanılmasının  önüne geçebilmesinde gerekli olan "Şahısları Koruma Yasası ile Bilişim Suçları Yasası" kabul edilerek yürürlüğe konmalı. Türkiye'de, Güney Kıbrıs'ta ve dünyanın birçok yerinde uygulanan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması hayata geçirilmeli.  KKTC Meclisi tarafından da kabul edilen 'Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesi' ile 'Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesine dair sözleşmesi'  fiilen hayata geçirilmeli ve işletilmelidir. Bütçede  şiddeti önlemeye yönelik yeterli miktarda kaynak ayrılmalı.Devlet, aile içi şiddeti önleyici, cezalandırıcı ve iyileştirici tedbirlerin kapsamını her yıl bir rapor şeklinde açıklamalı."

(ÖZ/HA)  FOTOĞRAFLI

 
7 Mart 2013 Perşembe 13:28
Okunma: 590
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu