Ana Sayfa » Kıbrıs » “BARDAK DEĞİL KARANFİL,ŞİDDET DEĞİL HOŞGÖRÜ”

“BARDAK DEĞİL KARANFİL,ŞİDDET DEĞİL HOŞGÖRÜ”

UBP milletvekili Ahmet Zengin’in mecliste bardak fırlatmasını protesto eden TDP Gençlik Örgütü, demokrasi örneği vererek, UBP Binası önüne bardağa karşı, simgesel olarak bardaklar içinde karanfiller bıraktı

 
 
“BARDAK DEĞİL KARANFİL,ŞİDDET DEĞİL HOŞGÖRÜ”
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü, UBP milletvekili Ahmet Zengin’in meclisin son oturumunda TDP Mağusa milletvekili Mustafa Emiroğlularına bardak fırlatmasını proteso etti. TDP Gençlik Örgütü üyelerinin katıldığı ve ‘Bugün Demokrasiye Bardak Fırlatanlar, Yarın Kurşun da Sıkarlar!’ yazılı pankartın tutulduğu eylemde, UBP’nin Dereboyunda bulunan İlçe Binasının önüne bardaklar içinde karanfiller bırakıldı. Eylemde ayrıca bir de basın bildirisi okundu.

TDP Gençlik Örgütü adına Savaş Toksöz tarafından okunan basın bildirisinde, demokrasinin çağdaş toplumların en temel ihtiyaçlarından biri olduğuna dikkat çekilerek, parlamentoların birincil görevinin, demokrasiyi  daha ileriye taşımak ve toplumsal yaşamın düzenlemesi sırasında, karar alma mekanizmalarında tüm farklı görüşlerin temsiliyetine olanak sağlayacak demokratik kültürün geliştirilmesi olduğu belirtildi.

UBP hükümetinin sendikalar, siyasi partiler ve halkın büyük çoğunluğunun karşı çıkışına rağmen, dayatma paketi ısrarla yaşama geçirme niyeti içinde olmasının eleştirildiği bildiride, eylem günlerinde meclis etrafına kurulan dikenli teller ile hazır bekletilen çevik kuvvetin, UBP’nin sahip olduğu demokratik teammülerin göstergesi olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ülke demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen UBP İskele milletvekili Ahmet Zengin’in TDP Mağusa milletvekili Mustafa Emiroğulları’na bardak fırlatması olayının ise iki yetişkin birey arasındaki münferit bir olaydan öte, UBP’nin demokrasi ilkesine hangi bakış açısı ile yaklaştığının bir göstergesi olduğuna dikkat çekildi

TDP Gençlik Örgütü tarafından basına okunan bildrinin tam metni:

Bugün Demokrasiye Bardak Fırlatanlar, Yarın Kurşun da Sıkarlar!

Değerli Basın emekçileri ve yoldaşlar;

Demokrasinin çağdaş toplumların en temel ihtiyaçlarından biri olduğunun bilinci içerisinde olan bizler, parlamentoların birincil görevinin, ülke demokrasisini daha ileriye taşımak ve toplumsal yaşamın düzenlemesi sırasında, karar alma mekanizmalarında tüm farklı görüşlerin temsiliyetine olanak sağlayacak demokratik kültürün geliştirilmesi olduğuna inanmaktayız.

Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde 1974 sonrası kurulan düzenin, insan hakları ve demokrasi ihlallerinden oluşan tarihi ile yüzleşmek ve toplumsal düzenin demokratikleşmesi yönünde adım atmak yerine, iktidar sahiplerinin halen Ankara hükümetlerinden aldıkları talimatları, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate almaksızın uygulamak istemeleri, ülke demokrasimizin kaygı verici durumunun en net örneklerindendir.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) iktidarı, Kıbrıslı Türklerin toplumsal ihtiyaçlarına cevap verebilecek icraatlar gerçekleştirmekle yükümlüdür. Buna karşın, Ulusal Birlik Partisi iktidarı, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesini yok sayan icraatlarıyla birlikte, demokrasi ilkesine ne kadar bağlı olduğunu da her geçen gün gözler önüne sermeye devam etmektedir.

Kamuoyunun da bildiği gibi geçtiğimiz hafta meclisin gündeminde “Sosyal Güvenlik (Değişiklik; Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik); İhtiyat Sandığı (Değişiklik; Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) ile Turizm Gelişim Yasa Tasarıları bulunmaktaydı ve söz konusu tasarılar muhalefetin karşı çıkışına rağmen, Ulusal Birlik Partisi iktidarı tarafından ilgili sendikaların görüşleri dikkate alınmaksızın yasallaştırılmak istenmekteydi.

Sendikal Platform’un gerçekleştirmiş olduğu genel grev ve meclis önü eylemi toplumsal iradeyi temsilen mecliste bulunduğunu iddia eden UBP iktidarının sahip olduğu demokratik tahammüllerden uzak anlayışının simgesi olarak dikenli tellerle engellenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında meclisin daimi kadroluları görüntüsü veren çevik kuvvet UBP iktidarının kendi toplumundan ne kadar uzak olduğunu ve korktuğunu gözler önüne sermektedir.

Tüm bu olumsuzluklara ek olarak, ülke demokrasimiz açısından kara bir leke olarak tarihe not ettiğimiz UBP İskele milletvekili Ahmet Zengin’in TDP Mağusa milletvekili Mustafa Emiroğulları’na bardak fırlatmasını, iki yetişkin birey arasındaki münferit bir olaydan öte, UBP’nin demokrasi ilkesine hangi bakış açısı ile yaklaştığının bir göstergesi olduğuna inanmaktayız.

Buna ek olarak, ülkemizde son yıllarda artmakta olan adli vakaların ve şiddet eğiliminin önüne geçmesi gereken kurumların başında meclis gelmektedir. Buna rağmen, meclis genel kurulu sırasında meydana gelmiş olan ve şiddetin özendirilmesine yol açacak söz konusu eyleminin, toplum nezdinde olumsuz etkilerini bugünden görebilmek ve ilgili tedbirleri alabilmek adına Meclis Başkanlığını ve Sayıştaylığı göreve davet ederiz.

Milletvekillerinin sahip olduğu dokunulmazlık meclis kürsüsü ile sınırlı tutulmalı ve farklı düşüncelerin meclis içerisinde dile getirilmesini güven altına almak adına uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; “Bugün Demokrasiye Bardak Fırlatanlar, Yarın Kurşun da Sıkarlar!”.

Bu nedenle demokrasinin en temel vazgeçilmezi olan farklı siyasal görüşleri temsilen ellerimizde bulunan farklı renklerdeki karanfillerimizi UBP Mağusa milletvekili Ahmet Zengin ve onun gibilerin sahip oldukları zihniyetin tam tersi olarak demokrasinin geliştirilmesini umut ederek birer bardak içerisinde buraya bırakıyoruz.

 
5 Kasım 2011 Cumartesi 16:05
Okunma: 686
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu