Ana Sayfa » Kıbrıs » 9 Mayıs Avrupa Günü...

9 Mayıs Avrupa Günü...

TÜRKİYE DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BAĞIŞ MESAJ YAYINLADI

 
 
9 Mayıs Avrupa Günü...
"TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ GÜÇLÜKLER, BİZİM VE MİLLETİMİZİN HEYECANINI KIRSA DA BİZLERİ ASLA YILDIRMAYACAKTIR"

Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'ye üyelik kararlılıklarını ilk günkü gibi muhafaza etiklerini söyleyerek, "Türkiye'nin önündeki güçlükler, bizim ve milletimizin heyecanını kırsa da bizleri asla yıldırmayacaktır" dedi.

Bakan Bağış, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, yarın insanlık tarihinin en önemli barış projelerinden biri olan Avrupa bütünleşmesi fikrinin tohumlarını atan 9 Mayıs 1950 tarihli Schuman Deklarasyonunun yıl dönümünün kutlanacağını hatırlattı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği projesinin de Cumhuriyetin kurucusu Büyük Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma yolundaki en önemli adımlardan olduğunu belirten Bağış, Atatürk'ün dünyanın ufuklarında kara bulutların dolaştığı 1930'larda Avrupa Birliği kavramını telaffuz eden ilk liderlerden olduğuna, daha da önemlisi bu fikre Türkiye adına sıcak baktığına dikkati çekti.

Bağış, AB'ye katılım sürecinde en önemli aşamaları Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 9 yıl içinde gerçekleştirdiklerini belirterek, "Tam üyelik müzakerelerinin açılmasından, temel siyasi reformların yerine getirilmesine, AB sürecinin lokomotifi Avrupa Birliği Genel Sekreterliğinin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesinden toplumun farklı kesimlerinin sürece dahil edilmesine kadar can alıcı adımları bu dönemde attık. Sayın Başbakanımızın dediği gibi 'Biz şu anda AB'ye üyelik kararlılığımızı ilk günkü gibi muhafaza ediyoruz'" dedi.

Türkiye'nin bu gayretlerine rağmen, ne yazık ki bazı üye ülkelerin tamamen iç siyasi mülahazalarla çıkardığı engeller nedeniyle müzakere sürecinin mevcut durumunun Türkiye'nin kaydettiği gelişmeleri yansıtmamakta olduğuna işaret eden Bağış, Avrupa Birliği'nden, siyasi engellemelerden bağımsız adil bir müzakere süreci beklendiğini her platformda ifade ettiklerini, hukuki bir temeli olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vizelerin de bir süreç neticesinde kaldırılmasını yine her vesileyle dile getirdiklerini kaydetti. Bağış, terörle mücadelede de daha sıkı bir işbirliği istediklerini bildirdi.

"Türkiye'nin önündeki güçlükler, bizim ve milletimizin heyecanını kırsa da bizleri asla yıldırmayacaktır" diyen Bağış, bugün üye olan ülkelerin de katılım sürecinde sıkıntılar yaşadıklarını, ancak her yeni üye ülkenin birliğe hem yeni bir güç kattığını hem de kendisinin güçlendiğini belirtti. Bağış, Türkiye'nin AB'ye katılımının "kazan-kazan" ilişkisine dayanmakta olduğunu ifade ederek, tüm vatandaşlar için bir kazanım olarak gördükleri bu süreçte, Türkiye'nin daha demokratik, daha müreffeh ve daha güçlü bir geleceğe sahip olacağını belirtti.

Bakan Bağış, bu vesileyle tüm vatandaşların ve Avrupa vatandaşlarının 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutladı.

AKPM BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN AVRUPA GÜNÜ MESAJI

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Türkiye'nin AB ile bütünleşme çabasının "Batılı vizyonun bütüncül bir parçasını" teşkil ettiğini ve Türkiye'nin Batılı vizyonunun "çok güçlü bir zeminde" ilerlediğini belirtti.

Çavuşoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1940'ların sonlarında, Avrupa'da yeni savaşların vuku bulmaması için kıtanın ortak idealler ve değerler etrafında birleşmesi yönünde çok net bir vizyon ortaya koyulduğunu, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerinin korunması ve ilerletilmesini başlıca hedef olarak belirleyen Avrupa Konseyi ve daha sonra kurulmuş bulunan AB'nin bu ileri vizyonun neticesi olarak ortaya çıktığını kaydetti.

AKPM Başkanı Çavuşoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin kuruluşundan bu yana üyesi bulunduğu Avrupa Konseyinin yasama organı olan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin başkanlığına seçilen ilk Türk olarak, bu görevi büyük bir onurla yaklaşık 1,5 yıldır sürdürmekteyim. Avrupa Birliğini oluşturan temel değerlerin beşiği olan Avrupa Konseyinin, 47 ülkeden 800 milyon insanı temsil eden yasama organı AKPM'nin Başkanı olarak, Türkiye'nin bir barış ve refah projesi olan AB'nin ayrılmaz bir parçası olduğuna olan sarsılmaz inancımı bir kez daha vurgulamak isterim. Bugün hem bölgesel hem küresel düzeyde toplumların karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümü için eşsiz bir konuma ve tecrübeye sahip bulunan Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşme çabası Batılı vizyonun bütüncül bir parçasını teşkil etmektedir ve Türkiye'nin Batılı vizyonu çok güçlü bir zeminde ilerlemektedir.

Bu süreçte, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanımız ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başta olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarımız ve sivil toplumumuzun çabalarına tam desteğimi bu vesileyle bir kez daha vurgular, 9 Mayıs Avrupa Gününü kutlarım." 
8 Mayıs 2011 Pazar 20:00
Okunma: 790
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu