Ana Sayfa » Kıbrıs » 9 milyon TL Zarar

9 milyon TL Zarar

Kooperatif Merkez Bankası’nın kuruluşlarından Koop-Süt’ün özelleştirileceğine ilişkin iddialar yoğunlaşırken, Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, iddiaların doğru olmadığı söyledi.

 
 
9 milyon TL Zarar
Kıbrıs Gazetesinin haberine göre Turan, bu konuyla ilgili olarak devlet yetkilileriyle veya Türkiye’den geldiği iddia edilen şirket temsilcileriyle hiçbir görüşmede bulunulmadığını belirtirken, Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, bir süredir Koop-Süt’ün özelleştirilmesinin gündemde olduğunu iddia ederek, bu konunun KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokolde de yer aldığını ifade etti.
Özelleştirme konusunda iki farklı görüş olmakla birlikte, Koop-Süt’ün son 5 yıl içerisinde 9 milyon TL zararda olduğu teyit edildi.
Hükümetin zorda kaldığı zamanlarda, hayvan üreticisinden aldığı çiğ sütün fazlalığını Koop-Süt’e verdiği, bedelinin ise kurumun ödediği kaydedildi.
Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Turan, özelleştirme gibi bir niyetin olmadığını iddia ederken, bu tür söylemlerin personeli de tedirgin ettiğini söyledi.
Turan, zararda olan Koop-Süt’ün canlandırılmaya çalışıldığını belirterek yetkili kişilerin bu konu üzerinde çalıştığını ifade etti. Yıllardır genel kurul yapılmıyor

Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, bir süredir Koop-Süt’ün özelleştirilmesinin gündemde olduğunu belirterek bu konunun KKTC ile Türkiye arasında yapılan protokolde de yer aldığını belirtti.
Protokol üzerinden Koop-Süt’ün özelleştirilmeye çalışıldığını iddia eden Güröz, Koop-Süt’ün devlet dairesi olmadığını özerk bir kooperatif olduğunu vurguladı. Koop-Süt’ün sahiplerinin kayıtlı 156 köy kooperatifi olduğunu belirten Güröz, 1983 yılından beri Kooperatif Merkez Bankası’nın genel kurulunun yapılmadığını söyledi.
Güröz, “Kooperatif Merkez Bankası siyasilerin işgali altındadır. Bugüne kadar hem bankayı hem de kuruluşları idare ettiler. Konunun devletler arasındaki protokole konulmasındaki amaç, siyasilerin elini kooperatiften çekmesidir. Ama hükümetler bunu yanlış anladı ve özelleştirme adı altında satılıma getirdiler. Devlet, Koop-Süt’te yetkili değildir” iddiasında bulundu.
Devletin Bakanlar Kurulu kararıyla yönetici atadığını ileri süren Güröz, devletin Koop-Süt ile hiçbir finans bağı olmadığının altını çizdi.
Kooperatif Merkez Bankası’nı, devletin atadığı yöneticilerin idare ettiğini iddia eden Güröz, 2006 yılında Bankacılık Yasası çerçevesinde Kooperatif Merkez Bankası işletmelerinin iştirak konumuna geldiğini ve bugüne kadar kendince çalıştığını ifade etti.

Devletin borcu 1.5 milyar TL
Sendika başkanı Güröz, devletin kooperatife para vermediğini ancak Kooperatif Merkez Bankası’ndan 1990 yılında yüklü kredi aldığını ve ödemediğini öne sürdü.
Güröz, devletin borç miktarıyla ilgili bilgi vermekten kaçındı ancak güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre, devletin 1990 yılında aldığı kredi bugün faizleriyle birlikte 1.5 milyar TL’ye ulaştı.

Koop-Süt’ün zararı 9 milyon TL
Güröz, süt fabrikasının son dönemlerde zarar ettiğini belirterek 2006 yılından bugüne toplam 9 milyon TL zarar edildiğini söyledi. Zararın bankadaki cari hesaptan karşılandığını ifade eden Güröz, 2008’de zararın 1.5 katı faiz ödendiğini belirtti.
Güröz, hükümetin zorda kaldığı zaman hayvan üreticisinden aldığı çiğ sütün fazlalığını Koop-Süt’e verilmesinin zarara neden olduğunu söyledi. Güröz, Koop-Süt’ün çiğ süt bedelini süt kurumuna 15 gün vadeli olmak üzere ayda yaklaşık 1 milyon TL ödediğini söyledi.
Güröz, “Koop-Süt, ihtiyaç fazlası sütü alır, üretim yapar. Koop-Süt’ün stokları bu nedenle fazlalaştırılmıştır. Satışlarını tam anlamıyla yapamamaktadır” dedi.
Bu durumun yanı sıra girdi ve stok maliyetlerinin de bu zararı artırdığını belirten Güröz, “2-3 ay önce toplu iş sözleşmesine gidildi. Burada Koop-Süt’ün zarar ettiği, maaşların geri çekilmesi, rekabet edilebilmesi için bazı maddelerin geri çekilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Bu toplu sözleşmede Koop-Süt çalışanı 170 kişinin maaşları toplam yüzde 23 oranında geri çekildi. Sırf rekabet edebilirliği sağlamak için. İnsanların da fedakarlık yaptığını gösterdik” şeklinde konuştu.

“Özelleştirilme olursa tepkimiz sert olacak”
Koop-Süt’ün özelleştirmek istenmesi durumunda çalışanlar olarak kooperatife talip olduklarını söyleyen Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, çalışanlar olarak işletmeyi yapabileceklerini belirtti.
Güröz, Koop-Süt’te üretim ve teknolojinin ileri düzeyde olduğunu belirterek sütün marka  değeri olduğunu ifade etti.
Pazarlama ağının iyi kurulmasıyla işlerin düzeleceğine inanan Güröz, iç ve dış pazar sorunun çözülmesinin önemine değindi.
Güröz, özelleştirmeyle ilgili resmi anlamda devlet yetkilileriyle konuşulmadığını belirterek doğruluğu teyit edilemeyen bilgiler üzerinden hareket ettiklerini söyledi.
Özelleştirme konusunun resmi bir hal alması durumunda mücadele edeceklerini, temkinli davrandıklarını ifade eden Güröz, “Biz mücadelemizi alkışlayarak yapmayacağız. En şiddetli şekilde dile getireceğiz. Koop-Süt, Levazım bölümü, Binboğa Yem Fabrikası ve Kooperatif Merkez Bankası olarak mücadele vereceğiz” dedi.

 
18 Haziran 2011 Cumartesi 12:38
Okunma: 922
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu