Ana Sayfa » G. Kıbrıs » AA'ya Konuştuğu İçin II. Hrisostomos'a Veryansın

AA'ya Konuştuğu İçin II. Hrisostomos'a Veryansın

Hrisostomos'un Türk Medyasına Ve Kamuoyuna Yönelmeyi Tercih Etmesi Akel'i Ve Hristofyas Hükümetini "üzdü".

 
 
AA'ya Konuştuğu İçin II. Hrisostomos'a Veryansın
RUM SÖZCÜ VEKİLİ: "KIBRIS CUMHURİYETİ BAŞKANI'NA ÇOK SERT SUÇLAMADA BULUNURKEN TÜRK BAŞBAKANI ERDOĞAN'A ÖVGÜLER DÜZMEYİ İHMAL ETMEDİ"


"ANNAN RAPORUNUN ENGELLENMESİ KONUSUNDA RUS SİYASİ LİDERLİĞİNİ DEĞİL KİLİSESİNİ ÖNE ÇIKARDI"


AKEL II. HRİSOSTOMOS'UN SİYASETE MÜDAHALELERİNİ VE ELAM'A DESTEĞİNİ HATIRLATTI


"HER ŞEYE MÜDAHALE EDİYOR... HALKIMIZIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ"


Lefkoşa, 9 Haziran 12 (T.A.K.): AKEL ve Rum Yönetimi Sözcü Vekili Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'u, "papaz cübbesi giydiği halde" Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı överken Rum yönetimini ve Kıbrıs sorunundaki tezlerini ifşa ederek "saçma sapan davranmakla" suçladı.


Haravgi "Başpiskopos Uluslararası Arenada Kıbrıs'ı Zedeliyor... AKEL ve Hükümet Başpiskopos'un 'Anadolu'ya Röportajından Üzüntü ve Hayal Kırıklığı Belirtiyor" başlıklı haberinde Rum Sözcü Vekili Hristos Hristofidis'in "Başpiskopos hazretleri bu davranışı ile Başkan Dimitris Hristofyas'ı değil Kıbrıs'ı ve bizim tarafın uluslararası arenadaki çabalarını zedeliyor" dediğini yazdı.


HRİSOSTOMOS'UN TÜRK MEDYASINA VE KAMUOYUNA YÖNELMEYİ TERCİH ETMESİ AKEL'İ VE HRİSTOFYAS HÜKÜMETİNİ "ÜZDÜ"


Habere göre Hristofidis yazılı açıklamasında II. Hrisostomos'un AA'ya açıklamalarından "büyük üzüntü ve hayal kırıklığı" belirtti. II. Hrisostomos'un Rum ekonomisini ve Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki icraatlarını suçlamak için Türk medyasına ve Türk kamuoyuna yönelmeyi tercih ettiğini belirten Hristofidis şunları kaydetti:


"Başpiskopos artık, bu hareketleri ile zedelediğinin Başkan Hristofyas değil, hükümeti değil, Kıbrıs ve bizim tarafın uluslar arsı arenadaki çabaları olduğunu anlamalıdır. Başpiskopos'un, küresel ekonomik krizden hükümetin sorumlu olduğu mesajını verme hakkı yoktur.


Kıbrıs Kilisesi'nin Başkanı öncelikle kendi karını düşünen ve Türk kamuoyuna yönelen büyük bir işadamı gibi davranamaz. Yine, Kıbrıs sorununda, doğrudan doğruya Türkiye'ye konuşarak bizim tarafa sorumluluk yükleyemez, Kıbrıs Rum tarafı olarak Kıbrıs sorununun çözümüyle gerçekten ilgilenmediğimizi söyleyemez, Türk kamuoyunun önüne aşırı ve maksimalist çözümler koyamaz.


'KIBRIS CUMHURİYETİ BAŞKANI'NA ÇOK SERT SUÇLAMADA BULUNURKEN TÜRK BAŞBAKANI ERDOĞAN'A ÖVGÜLER DÜZMEYİ İHMAL ETMEDİ'


Başpiskopos'un hararetle desteklediği müzakerelere son verilerek terk edilmesi tezi şu anda Sayın Eroğlu'nun ve işgalci Türkiye'nin talep ettiği bir gelişmedir. Başpiskopos Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı'nı çok sert şekilde suçlarken aynı zamanda Türk Başbakanı Sayın Erdoğan hakkında övgüler düzmeyi ihmal etmedi.


Hükümet, Başpiskopos'un sözleri ve hareketleriyle Kıbrıs'ı ve milli davamızı zedelediği için üzgündür. Kıbrıs Başpiskoposu'nun istisnasız bütün siyasileri ve ideolojik söylemleri kucaklamak yerine Başkan Hristofyas'a ve Başkan'ın mensubu olduğu siyasi alana, soğuk savaş dönemini anımsatan bu kadar öfkeyle saldırması en azından çağdışıdır."


Gazete Hristofidis'in II. Hrisostomos'a yönelik eleştirilerinin ardından, II. Hrisostomos'un Güney Kıbrıs'a dün giden Moskova Patriği'ni karşılarken söyledikleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:


"ANNAN RAPORUNUN ENGELLENMESİ KONUSUNDA RUS SİYASİ LİDERLİĞİNİ DEĞİL KİLİSESİNİ ÖNE ÇIKARDI"


"Başpiskopos, Kıbrıs'a gelen Moskova ve Rusya Patriği Kirillos'u karşılarken, uluslararası toplumu sahte devleti tanıma hareketinde bulunmamaya çağıran Güvenlik Konseyi kararını iptal etme (doğrudan ticaret) tehlikesi içeren 2004 tarihli Annan raporunun BM Güvenlik Konseyi'nde onaylanmasının engellenmesinde Rusya'nın verdiği destek konusunda Rusya siyasi liderliği yerine Rus Kilisesi'ni hesaba katmaya çalıştı."


AKEL, Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarından dolayı DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'e ve Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas hakkında söyledikleri nedeniyle de Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'a sert bir dille saldırdı.


Fileleftheros AKEL'in, Anadolu Ajansı'na verdiği röportaj nedeniyle Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'a da sert eleştiride bulunduğunu yazdı.


Gazeteye göre AKEL Basın Sözcüsü Lukaidis II. Hrisostomos'un AA'ya açıklamalarını yorumlarken "Başpiskopos Başkan Hristofyas'a ve politikasına karşı onur kırıcı tavır ve davranışlar konusunda kendini yineledi" dedi.


II. Hrisostomos'un Türk medyasına daha önceki açıklamalarının devamı olarak, bu sefer de Rum Yönetimi Başkanı'nın "onurunu kırmak için" Türk kamuoyuna yönelmeyi tercih ettiği görüşünü belirten Lukaidis eleştirilerini şöyle sürdürdü:


"Başpiskopos daha önce Türk medyasına 'Kıbrıs sorunu çözülmeden AB'ye üyeliğimiz ile Kıbrıs Rum tarafı olarak AB'yle alay ettiğimizi ve hiçbir Kıbrıslı Rum'un Annan Planı'nı tam olarak okumadığını söylemişti.


Başpiskopos'u pek çok kez; gerek şahsının gerek Kilise liderliğinin ruhani rolleriyle sınırlı kalarak; devlet ve kilise arasındaki ayrıma saygı göstermeye çağırdık. Maalesef Başpiskopos partizan ve siyasi nitelikli müdahalelerinde ısrar ediyor.


AKEL II. HRİSOSTOMOS'UN SİYASETE MÜDAHALELERİNİ VE ELAM'A DESTEĞİNİ HATIRLATTI


Başpiskopos Hrisi Avgi'nin (Altın Şafak) Kıbrıs'taki muadili olan ELAM'ın, 'iyi ve eğitimli' çocuklarıyla ilgili söylemlerinden ekonomiye, bankaların satılmasına, daha önce meclis başkanlığı seçimlerindeki ve şimdi de başkan seçimlerinde her şeye müdahale ediyor.


Kendisi de bir dizi işletmede işveren olarak ekonomik düzenin ayrılmaz bir parçası olan Başpiskopos, Başkan Hristofyas ve hükümetinin ekonomi politikası aleyhine Anadolu Ajansına patladı.


Hükümetin neo-liberal çevrelerin sosyal adalet ve dengeli ekonomik politikasını terk etmeye ve çalışanların ve halkın zayıf kesiminin aleyhine sert tedbirler uygulamaya zorlamasına karşı çıkmasından özellikle rahatsızlık duyduğu ortadadır. Başpiskopos'u halkımızın takdirine bırakıyoruz."


Politis "AKEL: Başpiskopos Bankacı... Başpiskopos'a Sert Yanıtlar... AKEL Başpiskopos'un Meclis Başkanlığı Konusundaki Siyasi Müdahalelerini ve ELAM'ı Hatırlattı" başlıklı haberinde, Rum yönetiminin ve AKEL'in, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalara tepkisinin çok çok sert olduğuna vurgu yaptı.


Gazete AKEL Genel Sekreteri Yorgos Lukaidis'in, II. Hrisostomos'u "öncelikle kendi karını düşünen büyük işadamı gibi konuşmak ve bankacı gibi davranmakla" suçladığına işaret etti.


DİSİ'YE DE II. HRİSOSTOMOS'A DA...


Fileleftheros "AKEL ile Nikos Anastasiadis Arasında Yüksek Sesli Çatışma... Başpiskopos'a Da Eleştiri" başlıklı haberinde AKEL'in, Anastasiadis'i; "Rum tarafının, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın sorumluluğunu Türk tarafına yükleme çabasına zarar verdiğini anlamamakla" suçladığını yazdı.


Habere göre Anastasiadis'in Brüksel ziyareti sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin tezlerini açıklarken genişletilmiş müzakerelerden söz etmesini yorumlayan AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, DİSİ Başkanı'nın, genişletilmiş müzakerelerle ilgili tezini haklı göstermek için başarısız bir girişimde bulunduğunu söyledi.


Anastasiadis için "Kıbrıs Rum tarafının resmi tezinin hilafına kendi tezini Brüksel'deki yetkililere sunmakla da talihsiz ve zararlı bir harekette bulundu" diyen Lukaidis sözlerini şöyle sürdürdü:


"Sayın Anastasiadis bizim tarafın AB'nin çözüm arayışlarına dahil olmasını engelleme yönünde hareket ettiğini de söyledi. Bu çok ciddi bir suçlamadır. Sayın Anastasiadis'in böyle bir şeyi kendisine kimlerin aktardığını açıklamak zorundadır. Bunu yapmazsa kamuoyunun gözünde tamiri mümkün olmayacak şekilde ifşa olacaktır."


Nikos Anastasiadis de AKEL'in eleştirisini özellikle sert bir tonda cevapladı. Ne AKEL'in, ne Merkez Komite'nin politikasının ne de politikalarını Hristofyas'ın dikte ettirdiği AKEL Merkez Komitesi'nin boyunduruğu altında olduğunu söyleyen Anastasiadis, AKEL'i propaganda ile izlenim yaratmaya çalışmakla suçladı. Anastasiadis ayrıca AKEL'i ve Hristofyas hükümetini; Türkiye'nin Kıbrıs sorunundaki tavrında değişiklik olmasının nedenlerini görme zahmetine katlanmamakla da suçladı.


Simerini, AKEL'in ve Hristofyas hükümetinin Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'a  ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'e yüksek sesle yönelttiği eleştirilerle ilgili haberlerini okurlarına "Hükümet ve AKEL Başpiskopos'tan Üzgün... 'Anadolu'ya Röportajı Konusunda Sert Tepki... Kendini Tekrarladı" ve "Müzakereler Konusunda AKEL-DİSİ Zıtlaşması... Nikos Anastasiadis'in Brüksel'deki Açıklamaları Konusunda Sert Çatışma" başlıklarıyla verdi.

 
9 Haziran 2012 Cumartesi 11:21
Okunma: 770
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu