Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ab Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısında Doğalgaz Da Konuşuldu

Ab Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısında Doğalgaz Da Konuşuldu

Lefkoşa, 5 Eylül 11 (T.a.k): Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İle Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin De Katılımıyla Geçtiğimiz Cumartesi Günü Polonya'da Gerçekleştirilen Ab Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı'nda Doğalgaz Konusunun Da Konuşulduğu Kaydedildi..

 
 
Ab Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısında Doğalgaz Da Konuşuldu

Haravgi gazetesi, AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı'nın esas olarak Ortadoğu ve Libya ile Suriye'deki problemlerle ilgili olmasına rağmen; Dışişleri Bakanı Markulli'nin toplantının ilk gününde fırsat bularak muhataplarını Türkiye'nin; doğalgaz aramalarıyla ilgili olarak Rum tarafına yönelik "tehditleri" konusunda bilgilendirdiğini kaydetti.

Gazete, toplantının ikinci gününde, aday ülkelerin de toplantıda hazır bulunduklarını ve Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "kendini tekrarlamakta tereddüt etmediğini" ileri sürdü.

Gazeteye göre, Rum radyosu RİK'e açıklamalarda bulunan Markulli, toplantıda söz aldığını ve kendisine; ileri sürdükleri Türk tehditlerine ayrıntılı bir şekilde değinme ve Davutoğlu'nun önünde kendisine AB'deki muhataplarından, AB'nin; Türkiye tarafından ortaya konulan herhangi bir "tehdidin" gerçekleştirilmesinden kaçınılması için önlem almasını talep etme fırsatı verildiğini kaydetti.

TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bu duruma nasıl tepki verdiğinin sorulması üzerine ise Markulli, "Bir anlaşmazlık yaşandı, çünkü bu mesele toplantı konularından değildi ve çok kısıtlı bir zaman vardı. Ancak Türkiye'nin görüşleri net olduğu gibi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin görüşleri de netti" şeklinde yanıt verdi.

Simerini gazetesi de ilgili haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin toplantıda Güney Kıbrıs'ın; Rum tarafının sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"nde (MEB) yapacağı araştırmalarla ilgili Türk "tehditleri" konusundaki görüşlerini ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamaya dayanarak, Markulli'nin, Avrupa Birliği'nin; "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gerçekleştirmeyi amaçladığı herhangi bir krizi önlemek için eylemde bulunma yükümlülüğüne sahip olduğunu söylediğini" belirtti.

Gazeteye göre Markulli, bu konunun AB'yi ve AB'nin enerji alanındaki hayati çıkarlarını ilgilendirdiğini de sözlerine ekledi.

Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya dayanarak, bu konunun TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu tarafından da gündeme getirildiğini yazan gazete, Markulli'ye de Rum tarafının görüşlerini yineleme fırsatı verildiğini kaydetti.

Habere göre, Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis de açıklamasında, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın Türk "tehditleriyle" baş edilmesi konusunda sıkı temas içerisinde bulunduklarını ifade etti.

"YUNANİSTAN ALARMDA"

Gazete, yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde ise, Rum tarafındaki Sigma televizyonunun dün akşam yayımladığı bilgilere dayanarak; Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin, Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB"indeki doğal gaz çıkarma çalışmaları yüzünden Ankara'nın bölgede sıcak olaylar yaşanmasına yol açacağına dair bilgilerin artmasından dolayı; teyakkuz durumunda bulunduğunu yazdı.

Gazete, sondaj çalışmalarının başlaması durumunda veya çalışmalardan birkaç gün önce; Ankara'nın gerilimi artırmaya ve bunu sıcak olaylara dönüştürmeye çalışacağının ise; artık kesin olarak addedildiğini iddia etti.Gazete, bu sebepten dolayı ve yine bilgilere dayanarak, Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Dimitrios Elefsiniotis'in geçtiğimiz gün donanma karargâhına gittiğini ve Türkiye'nin bölgede sıcak olaylara sebep olması durumunda; Yunanistan Deniz Kuvvetleri'nin buna operasyonel anlamda ne derece hazır olduğu konusunda bilgilendirildiğini kaydetti.

Gazete, konuyla ilgili başka bir yorum haberinde ise, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Enerji Dairesi'nin Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB"indeki olası yataklarla ilgili bir haritaya sahip olduğunu ancak "Türklerin hak talep etmesi korkusundan" dolayı bunu yayımlamadığını ve gizli tuttuğunu kaydetti.

Bununla birlikte, Türklerin kendi yaptıkları araştırmalarla yeni yatakların nerede bulunduğunu zaten bildiklerini savunan gazete, Türk araştırma gemisi Piri Reis'in 2008 yılının Kasım ayında sismografik araştırmalar yapmak için Baf sahilinde; "Kıbrıs" karasularına kadar gelmesinin tesadüf olmadığını iddia etti.

"DOĞU AKDENİZ'DE KARGAŞA YARATMA SENARYOLARI"

Fileleftheros ise; "Kargaşa Yaratma Senaryolarında Çalışmalar" başlıklı haberinde, Ankara'nın Doğu Akdeniz bölgesinde kargaşa yaratma senaryoları üzerinde çalıştığı ve gerilim koşulları meydana getirdiği yorumunda bulundu.

Rum tarafının doğalgaz aramalarına başlayacak olması ve Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinin kötüleşmesinden dolayı, Ankara'nın bir kez daha askeri şiddet (üstlenme) konusunda "tehditler" savurduğunu iddia eden gazete, Türkiye'nin; Rum tarafının sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"ndeki deniz varlığını güçlendireceğinin göründüğünü ekledi.

Tel Aviv'de yayımlanan haberlere dayanarak, Gazze'deki ablukayı kırmayı amaçlayan insani yardım gönüllülerinin gemilerine; savaş gemilerinin de eşlik edeceğini kaydeden gazete, Türkiye'nin bölgedeki devriyelerini artırmasının beklendiğini ifade etti.

Atina ile Güney Lefkoşa'nın ise, Ankara'nın faaliyetleri ışığında; İsrail'le köprü kurmaya ve bir anlaşma yapmaya çalıştıklarını yazan gazete, bahse konu anlaşmanın doğalgaz aramaları alanında Tel Aviv'e kazanımlar sağlayacağını ifade etti.

Buna karşılık olarak ise, İsrail'in, araştırmaların yapılacağı bölgelerin korumasını üstleneceğini belirten gazete, İsrail'in Ortadoğu'yla ilgili bir mesele ortaya koyarak, Atina ile Güney Lefkoşa hükümetlerinden; bu ay "tek taraflı" olarak ilan edilecek Filistin Devleti'ni tanımamalarını istediğini ekledi.

"AB'DE BAŞ AĞRISI"

Politis ise konuyla ilgili haberinde, "Türkiye - İsrail ilişkilerinim şiddetlenmesinin, aynı zamanda Türkiye'nin Güney Kıbrıs karşısındaki tehditlerinin AB için büyük bir baş ağrısına dönüşmekte olduğunu" yazdı.

Bu konuların geçtiğimiz günlerde Polonya'da gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı'nda ele alındığını yazan gazete, Brüksel'deki diplomatik kaynaklara dayanarak, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tavrının AB'deki bazı büyük ülkelerde hoşnutsuzluk ve endişe yaşanmasına sebep olduğunu savundu.

Öte yandan gazete, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Kıbrıs sorununun çözülmemesi halinde; Güney Kıbrıs'ın yaklaşan AB dönem başkanlığını reddedici nitelikteki açıklamalarının da rahatsızlığa sebep olduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin Rum tarafına yönelik ileri sürülen "tehditleri" konusunun, Polonya'daki toplantıda hem Markulli hem de Davutoğlu tarafından gündeme getirildiğini kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Türk tarafının "iddialarının" rahatsızlık ve çaresizliğe sebep olduğunu ileri sürdü.

BEGLİDİS VE DELAVEKURAS'IN AÇIKLAMALARI

Rum gazeteleri bugünkü haberlerinde, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Beglidis ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras'ın konuyla ilgili açıklamalarına da geniş yer verdi.

Buna göre, Alithia gazetesi, dünden itibaren İsrail'e ziyaret gerçekleştirmekte olan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Beglidis'in Ankara'ya "sert" bir mesaj yollayarak; milli çıkarlarını savunacakları konusunda Türkiye'yi uyardığını aynı zamanda Türk "tehditlerinin" uluslararası meşruiyete karşı olduğunu savunduğunu yazdı.

Gazeteye göre "Real News"a verdiği demeçte Beglidis, "gerektiği takdirde Atina'nın tepki göstereceğini ve donanmanın bunun için var olduğunu" sözlerine ekledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras aracılığıyla yaptığı açıklamada; Türkiye'nin Avrupa Konularından Sorumlu Bakanı Egemen Bağış'ın, Rum tarafının doğal zenginliklerinden yararlanması hakkı konusundaki açıklamalarını "çok ciddi endişe kaynağı" olarak niteledi.

(İY/SEL)

 
5 Eylül 2011 Pazartesi 14:59
Okunma: 540
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu