Ana Sayfa » Dünya » Ab Dışişleri Bakanlarının Onayladığı Genişlemeyle İlgili Kararlar

Ab Dışişleri Bakanlarının Onayladığı Genişlemeyle İlgili Kararlar

Ab'nin Genişleme Kararlarının Türkiye Paragrafında, 5 Yıldır Kullanılmayan ''katılım'' Kelimesi Boykottan Kurtuldu.

 
 
Ab Dışişleri Bakanlarının Onayladığı Genişlemeyle İlgili Kararlar

KARARDA TÜRKİYE'NİN DİNAMİK EKONOMİSİ VE STRATEJİK KONUMUYLA ''AB'NİN KİLİT BİR ORTAĞI OLDUĞU'' VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN TAM POTANSİYELİNE ''AKTİF VE SAYGIN KATILIM MÜZAKERELERİYLE'' ULAŞILABİLECEĞİ İFADE EDİLDİ

TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ OLUMLU GELİŞMELERDEN ÖVGÜYLE BAHSEDİLEN KARARDA, ''AB KONSEYİ TÜRKİYE'NİN DİNAMİK EKONOMİSİNİN TÜM AVRUPA KITASININ REFAHINA KATKI YAPTIĞINI HATIRLATIR. AB İLE YAKIN TİCARİ VE YATIRIM BAĞLARIYLA TÜRKİYE, AVRUPA'NIN REKABET GÜCÜNÜN DEĞERLİ BİR PARÇASI OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR'' DENİLDİ

Brüksel, 12 Aralık 12 (T.A.K): AB dışişleri bakanlarının onayladığı genişlemeyle ilgili kararların Türkiye paragrafında 5 yıldır kullanılmayan ''katılım'' kelimesi boykottan kurtuldu.

AB dışişleri bakanlarının 13-14 Aralık'taki AB Zirvesi'nin onayına sunacakları kararlarda, limanların açılması başta olmak üzere Kıbrıs Rum kesimiyle ilgili taleplere yine yer verilirken, Ankara'nın AB dönem başkanlığını boykot etmesinden ''derin üzüntü duyulduğu'' da belirtildi.

Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde Fransa'nın sadece Türkiye söz konusu olunca boykot ettiği ''katılım'' kelimesi tekrar metne girerken, yeni anayasa konusunda güçlü bir dil kullanılması dikkati çekti.

AB'nin genişleme kararlarının Türkiye paragrafında, ''AB Konseyi Türkiye'yi yeni anayasa çalışmasında güçlü bir şekilde teşvik eder'' denildi.

Yeni anayasa çalışmalarında müspet sonuç için mevcut demokratik ve katılımcı sürecin muhafazasının büyük önem taşıdığı vurgulanan kararda, yeni anayasa çalışmalarının Kürt meselesi dahil Türkiye'nin önemli reform çabalarında ''kullanışlı bir çerçeve sağlaması gerektiği'' belirtildi.

Kararda Türkiye'nin dinamik ekonomisi ve stratejik konumuyla ''AB'nin kilit bir ortağı olduğu'' ve Türkiye-AB ilişkilerinin tam potansiyeline ''aktif ve saygın katılım müzakereleriyle'' ulaşılabileceği ifade edildi.

Kararda, Türkiye'den ifade özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerle ilgili yasal düzenlemeleri ve uygulamanın iyileştirilmesini sürdürmesi talep edildi. Türkiye'nin Kopenhag kriterleriyle tam uyum için ''dini özgürlükler, mülk edinme hakları, sendikal haklar, azınlık hakları, kadın hakları, çocuk hakları, ayrımcılıkla mücadele ve cinsiyet eşitliği ve işkence ve kötü muameleyle mücadelede yeni ve ısrarlı çabalara ihtiyaç duyduğu'' belirtildi.

AB Konseyi kararında, ''Katılım müzakerelerinin kısa süre içinde tekrar ivme kazanması iki tarafın da çıkarınadır'' denilerek, Ankara'nın kriterleri ve müzakere çerçeve belgesindeki sorumluluklarını yerine getirerek ve AB'ye karşı sözleşmelerden doğan sorumluluklarına saygı göstererek üyelik müzakerelerini hızlandırabileceği savunuldu.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ OLUMLU GELİŞMELERDEN ÖVGÜYLE BAHSEDİLDİ

Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerden övgüyle bahsedilirken, ''AB Konseyi Türkiye'nin dinamik ekonomisinin tüm Avrupa kıtasının refahına katkı yaptığını hatırlatır. AB ile yakın ticari ve yatırım bağlarıyla Türkiye Avrupa'nın rekabet gücünün değerli bir parçası olmaya devam etmektedir'' denildi.

Terör saldırılarının şiddetle kınayan ve AB'nin teröre karşı Türkiye'yle tam dayanışmasından söz eden kararda, PKK'nın AB'nin terör örgütleri listesinde bulunduğu hatırlatıldı.

AB kararında, ''Terörle mücadele insan haklarına, temel özgürlüklere ve uluslararası hukuka saygı gösterilerek yapılmalı ve bölgesel barış ve istikrar korunmalıdır'' ifadesine de yer verildi.

Türkiye'nin bölgesel rolünü teslim eden AB, Suriye krizinde ve Kuzey Afrika, Ortadoğu, Körfez, Batı Balkanlar, Afganistan ve Pakistan, Güney Kafkasya ve Afrika Boynuzu'nda Ankara ile sürdürülen dış politika diyaloğunu yoğunlaştırmak istediğini bildirdi.

Kararda, ''AB Konseyi sınır boyunca şiddetten kaçan Suriyelilere sağlanan destek başta olmak üzere Türkiye'nin Suriye üzerindeki rolünü tanır'' denildi.

AB'nin geri kabul anlaşmasına ve bunun tam ve etkin şekilde uygulanmasına büyük önem verdiği vurgulanan kararda, paraflanan anlaşmanın Türkiye ve AB arasında vize serbestisi diyaloğunun başlatılmasıyla paralel olarak imzalanması istendi.

AB dışişleri bakanlarının 13-14 Aralık'taki AB Zirvesi'nin onayına sunacakları kararlarda, limanların açılması başta olmak üzere Kıbrıs Rum kesimiyle ilgili taleplere yine yer verilirken, Ankara'nın AB dönem başkanlığını boykot etmesinden ''derin üzüntü duyulduğu'' belirtildi.

(AA/ÖZ/ÖK)

 
12 Aralık 2012 Çarşamba 09:27
Okunma: 687
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu