Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ab Genel İşler Konseyi Sonuç Bildirgesini Kabul Etti

Ab Genel İşler Konseyi Sonuç Bildirgesini Kabul Etti

Kasulidis: "bildirge Dengeli Ve Tarafsız".

 
 
Ab Genel İşler Konseyi Sonuç Bildirgesini Kabul Etti
Lefkoşa, 18 Aralık 13(T.A.K): AB Genel İşler Konseyi'nin dünkü toplantısında ele aldığı genişleme raporunu kabul ettiği, raporun Türkiye'ye ilişkin bölümlerinde Türkiye'ye "tüm üye devletlerin karasularındaki egemenlik haklarını tanıması ve geri kabul anlaşmasını tüm üye ülkeleri kapsayacak şekilde uygulaması" çağrısında bulunduğu bildirildi.


Fileleftheros gazetesi: "Karasularının Egemenliğine Saygıda AB Mührü - Sonuçlar: Lefkoşa Türk Kışkırtmaları Karşısında Destek Elde Etti - Sonuçlar Dengeli ve Tarafsız" başlıkları altında verdiği haberinde, Güney Kıbrıs'ın, AB Genel İşler Konseyi'nin dünkü toplantısında kabul ettiği sonuç bildirgesinde iki önemli kazanım elde ettiğini iddia etti.


Gazete, ilk kazanımı "üye devletlerin karasuları egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiği" ifadesiyle olduğunu ve bu ifadenin, Türkiye'nin Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisiyle, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin karasularını ihlal etmesine dolaylı yanıt" teşkil ettiğini yazdı.


Gazete, bir diğer kazanımın ise, Türkiye'nin AB'yle Pazartesi günü imzalamış olduğu "geri kabul anlaşmasını" Güney Kıbrıs'la uygulamaya koymayacağına ilişkin bilgilere karşın AB'nin sonuç bildirgesinde Türkiye'yi anlaşmayı "tüm üye devletlerle tam ve sonuç getirici şekilde uygulamaya çağırması" olduğunu öne sürdü.


Gazete, Güney Kıbrıs'ın 2009 yılında tek taraflı olarak dondurduğu "Temel Haklar" ve "Adalet" müzakere başlıklarını açması için başta İngiltere olmak üzere 20'den fazla ülkenin girişimde bulunduğunu, Kıbrıs Rum tarafının ise gerek siyasi gerekse diplomatik düzeyde, kapalı bölge Maraş'ın "iadesi önerisiyle birlikte olmadığı sürece söz konusu başlıkların açılmasına dair bir ifade içeren bildirgeye onay vermeyeceği" uyarısında bulunduğunu da belirtti.


Bu uyarıların ardından Londra ve destekçilerinin "AB, özellikle hukuk devleti ve temel haklar konusunda Türkiye'deki reformların dayanak noktası olmayı sürdürüyor" şeklindeki genel ifadenin, bu ifadeyi daha sonra değerlendirmek amacıyla, sonuç bildirgesinde yer almasını sağladıklarını iddia eden gazete, raporun diğer kısımlarında ise "üye bir devlete yönelik her türlü tehditten kaçınması, Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde adil, bütünlüklü ve kalıcı çözüm bulunmasına aktif olarak katkı koyması" çağrısında bulunulduğunu belirtti.


Habere göre bildirgede ayrıca, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'la ilişkilerini "normalleştirmediği ve Protokolü uygulamadığı" vurgulanarak ilerleme sağlanamaması durumunda 2006 yılında Türkiye aleyhine alınan önlemlerin uygulanmaya devam edileceği ifade edildi.


KASULİDİS: "DENGELİ BİR BİLGİRGE"


Gazete, AB Genel İşler Konseyi toplantısına katılan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Konsey tarafından benimsenen bildirgenin "dengeli ve tarafız olduğunu, AB'nin tüm devletlerinin hassasiyetlerini dikkate alarak net mesajlar gönderdiğini" söylediğini yazdı.


Kasulidis, Türkiye'ye ilişkin olarak bildirgenin "Kıbrıs'tan kaynaklanan tüm yükümlülüklerin ve Ek Protokolün tam ve ayrıcalıksız uygulanması vurgusu yaptığını" öne sürerek "bu yükümlülüklerin Türkiye tarafından uygulanmasının Türkiye'nin katılım sürecine önemli ivme kazandıracağını ve sekiz müzakere başlığının açılmasına imkan sağlayacağını" savundu.


Türkiye'ye, Güney Kıbrıs'la ilişkilerini normalleştirmesi ve Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına yapıcı katkıda bulunması çağrısının yapılmasının önemli olduğunu ifade eden Kasulidis, " Türkiye'ye, tüm üye devletlerin karasularında egemenlik haklarına saygı gösterme vurgusu yapılmasının bildirgenin yeni unsuru olduğunu" belirtti.


Kasulidis, "Bu yeni unsurun, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin karasularında Türk araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'nın tarafından gerçekleştirilen son kışkırtmalar sebebiyle Kıbrıs'ın talebi doğrultusunda eklendiğini" iddia ederken, geri kabul anlaşması konusunda ise, "Türkiye'nin söz konusu anlaşmaya ters düşecek, Kıbrıs Cumhuriyeti'yle uygulamama gibi bir tavır sergilemesi durumunda AB'den yanıt vermesini beklediklerini net şekilde belirttiklerini" söyledi.


Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:


Haravgi: "Türkiye Tüm AB Üyesi Ülkelere Saygı Göstersin".


Politis: "Kıbrıs İçin Sular Güvenli - Sonuç Bildirgesi Türkiye'den AB Üyelerinin Egemenliğine Saygı Talep Edecek".


(SB/ŞEB)             

 
18 Aralık 2013 Çarşamba 11:10
Okunma: 720
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu