Ana Sayfa » Kıbrıs » Ab Genel İşler Konseyi Sonuçları

Ab Genel İşler Konseyi Sonuçları

Tc Dışişleri Bakanlığı: ''sonuçlarda Yer Verilen, Katılım Müzakerelerinin Yeniden İvme Kazanmasının Her İki Tarafın Da Çıkarına Olduğu Yönündeki Değerlendirme Tarafımızdan Da Paylaşılmaktadır''.

 
 
Ab Genel İşler Konseyi Sonuçları
Ankara, 12 Aralık 12 (T.A.K): Türkiye Dışişleri Bakanlığı, dün yayınlanan AB Genel İşler Konseyi sonuçlarında yer verilen, Türkiye'nin katılım müzakerelerinin yeniden ivme kazanmasının her iki tarafın da çıkarına olduğu yönündeki değerlendirmenin Türkiye tarafından da paylaşıldığını belirterek, AB'nin, katılım sürecine ivme kazandıracak adımlar atmasının beklendiğini bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, AB Genel İşler Konseyi'nin genişleme ve bu bağlamda AB'ye katılım süreci dahil Türkiye-AB ilişkilerini de içeren sonuçlarının 11 Aralık 2012 tarihinde yayınlandığı belirtildi.


Açıklamada, sonuçlarda AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin öneminin vurgulandığı, Türkiye'nin dinamik ekonomisi ve stratejik konumuyla AB için üye adayı ve kilit önemde bir ortak olduğunun belirtildiği, etkin ve güven verici katılım müzakerelerinin Türkiye-AB ilişkilerinin tüm potansiyelini gerçekleştirmesine imkan vereceğine işaret edildiği kaydedildi.


Bakanlık açıklamasında, ''Bu çerçevede, sonuçlarda yer verilen, katılım müzakerelerinin yeniden ivme kazanmasının her iki tarafın da çıkarına olduğu yönündeki değerlendirme tarafımızdan da paylaşılmaktadır. Ayrıca, yoğunlaşmasından memnuniyet duyulduğu belirtilen Türkiye ve AB arasındaki düzenli siyasi diyaloğa tarafımızdan da önem verilmektedir'' denildi.


''TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ ARZUMUZDUR''


''Ülkemizin siyasi reform sürecine bağlılığının Genel İşler Konseyi'nce bu vesileyle teslim edilmesi ve bu çerçevede yeni Anayasa çalışmaları dahil başlıca adımlara değinilmiş olması da önemli bulunmaktadır'' ifadesine yer verilen açıklamada, Türk vatandaşlarının yaşam standartlarını daha da geliştirmek yönünde reformlara kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.


AB ile gündemde olan konulardan terörizmle mücadeleye de değinilen açıklamada, ''AB'nin ve üye ülkelerin, Genel İşler Konseyi sonuçlarında ifade edildiği üzere, ülkemizle tam bir dayanışma içinde hareket etmesi önem taşımaktadır. Ortak tehdide karşı sürdürülen bu mücadelede işbirliğimizin daha da geliştirilmesi temel arzumuzdur'' denildi.


''TÜRKİYE VİZE MUAFİYETİ UYGULANMAYAN YEGANE ADAY ÜLKE''


Türk vatandaşlarının AB ülkelerine girişlerinde vize muafiyeti sağlanmasının Türkiye'nin başlıca beklentisi olduğunun ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:


''Aday ülkeler arasında vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanmayan yegane ülke Türkiye'dir. Bu gayrı adil durumun düzeltilmesi için gerekli adımların AB tarafından daha fazla gecikilmeden atılmasını ümit ediyoruz. Bu çerçevede AB'nin tarafımıza ileteceği 'yol haritası' incelenecektir. Öte yandan, AB'nin bu konuyu yasadışı göçmenler bağlamında ülkemiz ve AB arasında Geri Kabul Anlaşması imzalanmasıyla ilişkilendirmesi ve öncelikle bu anlaşmanın tarafımızdan uygulanmasını talep etmesi anlaşılır bir durum değildir.


Ülkemizin yasadışı göç bakımından kaynak ülke olarak telaffuz edilmesi keza gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Türkiye yasadışı göç yolu üzerinde olan ve yasadışı göçle mücadele eden bir ülkedir. Bu konularda AB ile diyaloğumuz sürdürülecektir.''


''KIBRIS'TAKİ MEVCUT DURUM HİÇ KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİLDİR''


Genel İşler Konseyi sonuçlarının Kıbrıs konusuna ilişkin bölümüne de değinilen açıklamada, söz konusu bölümün, AB'nin bu konuda taraf haline geldiğini bir kez daha ortaya koyar nitelikte olduğu belirtildi.


Türkiye'nin bu konudaki görüşlerinin Komisyon'un Türkiye 2012 İlerleme Raporu vesilesiyle yapılan açıklama dahil, müteaddit kereler AB'nin dikkatine getirildiğinin anımsatıldığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin AB'ye gayrımeşru biçimde üye olarak kabul edilmiş olmasının, adadaki kapsamlı çözüm gayretleri bakımından da ciddi bir zafiyet oluşturduğu dile getirildi.


''Beklentimiz, önümüzdeki dönemde AB içinde bu konuda sağduyulu ve öngörülü bir tutumun benimsenmesidir. Mevcut durum GKRY dahil hiç kimsenin çıkarına değildir'' ifadesine yer verilen açıklama, şöyle devam etti:


''Çok boyutlu ve derin bir nitelik taşıyan ve yaklaşık 50 yıllık geçmişi bulunan AB ile ilişkilerimizi muhafaza etmeyi ve daha da ileriye taşımayı amaçlıyoruz. Bu temel stratejik tercihimiz doğrultusunda AB'nin de mevcut taahhütleri çerçevesinde ortak çıkarlarımıza hizmet edecek ve katılım sürecimize ivme kazandıracak adımları atmasını bekliyoruz.''


(AA/RU/HY)


 
12 Aralık 2012 Çarşamba 15:42
Okunma: 654
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu