Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ab Rum Yönetimi'nden Alacaklarının Peşinde...

Ab Rum Yönetimi'nden Alacaklarının Peşinde...

Brüksel Güney Kıbrıs'ın Ab İle Yaptığı Memorandum Ve Kredi Anlaşmasından Kaynaklanan Yükümlülüklerinin Çözüm Çerçevesinde Güvence Altına Alınmasını İstiyor.

 
 
Ab Rum Yönetimi'nden Alacaklarının Peşinde...

ANASTASİADİS: "AB KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN MÜKTESEBATA UYUMU DEĞİL AŞİNALIĞI ÜZERİNE ODAKLANMALI"

AB ÇEVRELERİ: "UYUM İLE AŞİNALIK ARASINDAKİ ÇİZGİ ÇOK İNCE"

Lefkoşa, 6 Nisan 14 (T.A.K.): AB'nin, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'dan Rum Yönetimi ile yaptığı memorandumun ve Güney Kıbrıs'ın kredi yükümlülüklerinin Kıbrıs sorununun yoluna konulan çözüm çerçevesinde güvence altına alınmasını istediği haber verildi.

Fileleftheros "AB: Kıbrıs Sorununun, Memorandumun Uygulanmasıyla İlgili Emniyet Supaplarıyla Çözümü... Flaş: Barroso-Rompuy-Ban Temaslarında Kıbrıslı Türklerin Uyumu-AB'nin Müdahiliyeti" başlığıyla aktardığı Brüksel çıkışlı haberinde Avrupa Komisyonu'nun, Kıbrıslı Türklerin Avrupa müktesebatına uyum sürecinin hızlandırılmasını istediğini, bunu da Rum Yönetimi'nin Genel Sekreter Ban'a ilettiği, Kıbrıs Türk toplumunun sınırlı kapsamda hazırlığı 'endişelerinin' hilafına yaptığını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak AB-Afrika zirve toplantısı çerçevesinde AB yetkililerinin Ban'a "AB üyesi ülkelerin, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi halinde, Rum Yönetimi'nin gerek ekonomik gerek para finans düzeyinde üstlendiği yükümlülüklerin devamının güvence altına alınması gereğini ortaya koyduklarını" yazdı, özetle şöyle devam etti:

"Brüksel'in hedefi 'Kıbrıs Rum oluşturucu devletinin, memorandum ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kredi Anlaşması çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmesinin güvence altına alınmasıdır. Aynı bilgilere göre Ban, önüne konulan meseleye 'anlayış gösterdi.'

Teyit edilmiş bilgiler Genel Sekreter'in, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ve Komisyon Başkanı Jose Manouel Barroso ile peş peşe yaptığı görüşmelerde gerek AB'nin Kıbrıs sorununa müdahiliyetinin güçlendirilmesi, gerekse Kıbrıs Türk toplumunun Avrupa müktesebatına uyum süreci ele alındı. Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk toplumunun müktesebata uyum sürecindeki 'gecikmeden endişe' belirtiyor.

Bununla ilgili olarak Ban'a, Kıbrıs Türk toplumunun Avrupa müktesebatıyla uyum için 'kısıtlı kapsamlı kazırlıklarının endişe' yarattığı vurgulandı. Bu olgunun, yeniden birleşmiş Kıbrıs'ın Avrupa'ya olan yükümlülüklerini yerine getirme olanaklarında olumsuz etkiler yapabileceği kaygısı da ortaya konuldu.

Teyit edilmiş bilgiler Brüksel'in bu pozisyonunun, Türk tarafının görüşlerini tam olarak paylaşan ve Kıbrıslı Türklerin Avrupa müktesebatıyla uyum sağlamasının derhal hızlandırılması gerektiği görüşünde olan Stefan Füle ile varılan uzlaşıdan sonra ortaya konulduğunu söylüyor. Brüksel'in faaliyetleri Lefkoşa'yı telaşlandırmış görünüyor.

ANASTASİADİS: "AB KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN MÜKTESEBATA UYUMU DEĞİL AŞİNALIĞI ÜZERİNE ODAKLANMALI"

Lefkoşa, son Anastasiadis-Füle görüşmesinde Avrupalı komisere, AB'nin faaliyetlerinin Kıbrıs Türk toplumunun müktesebata uyumu değil 'aşinalığı' üzerinde odaklanması gerektiği, Kıbrıslı Türklerin müktesebata uyumu için Kıbrıs sorununun çözülmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin katılım Anlaşması'nın 10'uncu Protokolü temelinde Avrupa mevzuatının işgal bölgelerindeki ertelemesinin kaldırılmasını gerektirdiğini vurgulamıştı.

AB ÇEVRELERİ: "UYUM İLE AŞİNALIK ARASINDAKİ ÇİZGİ ÇOK İNCE"

Brüksel Lefkoşa'nın, Kıbrıslı Türklerin 'aşinalığı' terminolojisini benimsiyor ancak aslında, Kıbrıslı Türklerin çözümden önce uyumu çabası halen tezgâhta bulunuyor. Stefan Füle'ye yakın çevreler de 'aşinalık ile uyum arasındaki çizginin çok ince olduğunu' vurguluyor.

AB'nin Kıbrıs sorununa güçlendirilmiş katılımı konusunda ise Brüksel, daha çok da Van Rompuy Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne daha aktif ve daha özlü katılmaya hazır görünüyor ancak Başkan Anastasiadis'in halen ortaya koymuş olduğu; bunun Türk tarafınca da imzalanmasını şart koşuyor. Ban Ki Moon AB'nin, mutlak BM himayesi altında daha aktif katılımının değerini tanıyor görünüyor. Komisyon'un, Brüksel'in herhangi özlü bir katılımının her iki tarafın da mührünü (onayını) taşıması gerektiği tezine de katılıyor."

(ŞA/KAR)

 
6 Nisan 2014 Pazar 12:00
Okunma: 842
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu