Ana Sayfa » Kıbrıs » Ab Uyum Paketi Hazır

Ab Uyum Paketi Hazır

Başbakan İrsen Küçük, 2'inci Avrupa Birliği Uyum Paketi Ve Kamu Reformu Çalışmalarını Düzenlenen Basın Toplantısıyla Kamuoyuna Duyurdu. önümüzdeki Hafta Bakanlar Kurulu'nun Gündemine Alınacak Olan İkinci Ab Uyum Paketinde 8 Yasa Ve 9 Tüzük Var..

 
 
Ab Uyum Paketi Hazır
Kamu İç Mali Kontrol Yasa Tasarısı, Kamu kurum ve kuruluşlarda uluslararası standartlar ile uyumlu bir harcama öncesi kontrol ve harcama sonrası denetim sisteminin oluşturulmasını sağlayacak.


Kamu İhale Yasa Tasarısı, Merkezi İhale Komisyonu'nun ve ondan bağımsız ihaleye çıkan diğer kamu kuruluşlarının AB standartlarında şeffaf ve hesap verebilir ihale yöntemlerine uymasını getirecek.


İş Değişiklik Yasa Tasarısı, Kamu-özel sektör çalışanlarının çalışma koşulları arasında ortak payda yaratacak ve çalışma hayatını düzenleyen çerçeve yasa görevi görecek.


Ürün Güvenliği Yasa Tasarısı, piyasaya arz edilen ürünlerin teknik düzenlemeler ile standartlara uygunluğu sağlanacak ve bu yönde denetim görevini yürütecek kuruluşların sorumlulukları belirlenecek.


Kimyasallar Yasa Tasarısı, kimyasal maddelerin üretilmesi, kullanılması ve ithal edilmesi esnasında oluşabilecek riskleri kontrol etmeyi ve yönetmeyi hedefliyor.


Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı'yla, hayvan sağlığı için kullanılan ilaçların denetimi yapılarak, bunların insanlarda yaratabileceği yan etkileri ortadan kaldırmak amaçlanıyor.


Tarımsal Karantina Yasa Tasarısı, bitki ve bitkisel ürünlerin gerek ülkeye girişlerinde gerekse de ülke içindeki üretimlerinde uluslararası sağlık standartlarına uyumunu denetleme yöntemlerini belirliyor.


İkinci AB uyum Paketi çerçevesinde hazırlanan Emniyet Kemerleri Yasa Tasarısı ise yaz dönemi öncesinde Meclis'e sevk edilmişti.


Daha önce AB'ye uyumlu olarak hazırlanan ve Meclis tarafından onaylanarak yürürlüğe giren veya girecek olan yasalara, uygulamada işlevsellik kazandıracak tüzükler ise şöyle:


Tüketicilerin Korunması Yasası çerçevesinde, Tüketici Sözleşmelerinde Haksız Koşullar Tüzüğü, Ticari Garantiler Tüzüğü, Paket Turlar Tüzüğü ve Devre Tatil Tüzüğü hazırlandı.


İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çerçevesinde ise Patlayıcı Ortamlar Tüzüğü, Hamile Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü yapıldı.


Meclis Komitesi'nde onaylanan Çevre Yasası çerçevesinde çevre etki raporlarının AB standartlarına uygunluğunu sağlayacak yeni Çevresel Etki Değerlendirme Tüzüğü de hazır.


Sigortacılık Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) Yasası çerçevesinde hazırlanan Acenteler Tüzüğü ile Sigorta ve Reasürans Şirketlerinin Kuruluş ve Çalışma Esasları Tüzüğü sayesinde reasürans brokerliği yapacak gerçek ve tüzel kişilerin kuruluşlarına, faaliyetlerine, tutacakları defter, belge ve kayıt düzenine etkinlik ve işlevsellik katılması sağlanacak.


Kamu reformu ile ilgili olarak da hükümet, Yeni Kamu Görevlileri Yasası ile üçlü kararname atamalarının kapsamını daraltıyor.


Yasa, yönetimde devamlılığı ve kurumsallaşmayı getirirken; terfi süreci personelin işte ortaya koyduğu performansla ilişkilendiriliyor.


Yasayla ayrıca, kamu yönetiminin siyasi vasfı azaltılıyor.


Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı da ikinci AB uyum paketiyle eş zamanlı olarak Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek.


Başbakan İrsen Küçük, hükümetin 1 buçuk yılda önemli reformlara imza attığını söyledi, devamının geleceğine işaret etti.


Küçük, "Küresel ekonomik krizin, izolasyonlar altında var olma mücadelesi vermeyen güçlü ekonomileri bile derinden etkilediği düşünülürse, reformlara önümüzdeki dönemde de devam etmemiz kaçınılmaz görünmektedir. Kısa vadede fedakarlık gerektiren ancak uzun vadede bizden sonraki nesillere daha güzel bir gelecek sunacağına yürekten inandığımız reformları, halkımızın sebatla karşılaması ve yapıcı desteğini eksik etmemesi en büyük beklentimizdir" dedi.


Başbakan, Kıbrıs Türk halkının gelişmiş ülkelerin sahip olduğu şartlarlarda yaşayabilmesi ve aynı refah koşullarına sahip olması yönünde her türlü çabanın ortaya konulduğuna vurgu yaptı, bunun en önemli göstergesinin de AB uyum çalışmaları olduğunu söyledi.


Başbakan Küçük, 2009-2011 yıllarını kapsayan Müktesebata Uyum Programının 2012-2014 yıllarını kapsayacak şekilde güncellenmesi için bir çalışma başlatılacağını da duyurdu.


AB uyum çalışmalarının eş güdümünden sorumlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da basın toplantısında, AB Yasalarına uyum sürecinin iyi bir ivme ile devam ettiğine işaret etti.


Atun, "AB müktesebatı askıda olsa dahi yapılan çalışmalar sayesinde AB'nin standartlara ulaştırma bizim sorumluluğumuzda" dedi.


 
7 Ekim 2011 Cuma 21:12
Okunma: 1105
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu