Ana Sayfa » Kıbrıs » Ab Uyum Programı Tanıtıldı

Ab Uyum Programı Tanıtıldı

Avrupa Birliği (Ab) Uyum Çalışmaları Çerçevesinde Daha Önce Hazırlanan Ab Müktesebatına Uyum Programı'nın 2014-2016 Revize Edilmiş Şekli Bugün Düzenlenen Basın Toplantıyla Tanıtıldı. dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu'nda Düzenlenen Basın Toplantısına Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanı Serdar Denktaş İle Dışişleri Bakanı Özdil Nami Katıldı..

 
 
Ab Uyum Programı Tanıtıldı
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Avrupa Birliği'ne uyum hedefleri gözetilerek hazırlanan AB Müktesebatına Uyum Programı'nı anlattı.


Erçin, 2014-2016 programının tüm bakanlıkların katılımıyla oluşturulan Bakanlıklar arası komite sayesinde ileriye götürüldüğünü kaydetti.


Erhan Erçin, bir önceki müktesebat programının 12 faslı kapsadığını ancak, yeni müktesebat çalışmalarının 16 faslı kapsadığını söyledi:


"Yeni müktesebat çalışmaları 16 faslı kapsıyor. Geçtiğimiz dönemden bu yana 70 yasa ve ikincil mevzuat hayata geçirilerek, insanlarımızın hayat kalitesini artırmayı amaçladık ve bu doğrultuda, önemli adımlar atıldı. AB nitelikli reform çalışmalarının daha çabuk halk tarafından hissedilebilmesi için hükümetimiz kamu reformu çalışmalarının iyileştirilebilmesi ve hızlandırılması için Başbakan Yardımcılığı başkanlığında Kamu Reformu Yönetim Komitesi oluşturmuştur ve Kamu Görevlileri Yasası Meclis'e sevk edilmiştir"


Erçin, yeni müktesebat çalışmalarının KKTC'nin ticaretini artıracağını ve olası bir çözüm durumuna hazır olunmasını sağlayacağını ifade etti.


Dışişleri Bakanı Özdil Nami de, AB uyum yasalarının Meclis'ten geçmesi gerektiğini kaydetti.


Nami, uyum yasalarının Kıbrıs sorununa federal bir çözüm bulma çalışmalarına paralel olarak yürütülen çalışmalar olduğunu ifade etti.


"Gideceğimiz yol ve varacağımız hedef bellidir. Geleceğimizin nerede kurgulanacağı, hangi standartlarda şekilleneceği bellidir' diyen Nami, bugünden itibaren Kıbrıs'ta varılacak olan kapsamlı çözümün getireceği ortama kendilerini hazırlamanın halka karşı en büyük ödevleri olduğunu vurguladı.


Nami,  AB yetkililerine de yapılan çalışmaları daha güçlü programlarla desteklemeleri çağrısında da bulundu.


Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da konuşmasında, çözüm olmaması halinde Türkiye, olması durumunda ise Avrupa Birliği pazarının Kıbrıslı Türklerin ekonomik genişleme alanı olacağını söyledi.


Hem AB'den hem de Türkiye'den önümüzü açmalarını isterken Kıbrıslı Türklerin de yapması gerekenler olduğuna dikkati çeken Denktaş, ekonominin çarkları içerisinde hem hizmet hem mal açısından AB standartlarını yakalamak için en azından yasal açıdan uygulamaların adım adım uygulamaya konduğunu söyledi.


Yasaları geçirip uygulamalarını sağlayarak bir çözüm ortamına hazır olmanın önemini vurgulayan Denktaş, vatandaşı kucaklayan bir yapının oluşturulması gerektiğini ifade etti.


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, dünyaya ayak uydurarak modern bir yaşam biçimini KKTC'de sağlamanın önemine vurgu yaptı.


Bu çerçevede halka daha iyi hizmet sunmak, yaşam kalitesini arttırmak, demokrasiyi bir yaşam biçimine dönüştürmek ve sunulan hizmetlerin sorgulanmasını olanaklı kılmak gerektiğini kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabaları devam ederken bu çalışmaların doğru bir davranış biçimi olduğunu belirtti.


Yorgancıoğlu yasaların yapılması yanında denetlenmesinin de büyük önem taşıdığını söyledi:


"Yasaların yapılması yeterli değildir. Bunların hem uygulayıcılar tarafından harfiyen uygulanması ama uygulanmadıkları takdirde de halkımızın bunların sorgulayıcısı olması, hakkını arayan bir toplum da yaratılması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle kamu görevlilerine iki görev düşüyor. Bir, yeni koşullarla halka hizmet etmek; iki, halkı bu bilinçle yetişmelerini sağlamak için de bilgilendirmek"


Başbakan Yorgancıoğlu, hükümetin 3 buçuk ayda 30'a aşkın mevzuatı geçirerek uygulamaya koyduğunun altını çizerek, bunların en önemlilerinden bir tanesinin de İyi idare yasası olduğunu söyledi.


Kamu yönetimini iyileştirmeyi ve insan odaklı bir yapıya dönüştürmeyi hedeflediklerini de kaydeden Başbakan, bu görevde tüm bürokratların da üzerlerine düşen görevi yapmaları gerektiğini vurguladı.


"Biz devlet, halk için vardır, anlayışının temsilcileriyiz" diyen Başbakan Yorgancıoğlu, bu çalışmalarda katkı koyan herkese teşekkür etti. 


 
28 Şubat 2014 Cuma 12:37
Okunma: 712
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)