Ana Sayfa » Dünya » Ab Ve Barosso Kıbrıs Sorununa Acil Çözüm İstiyor

Ab Ve Barosso Kıbrıs Sorununa Acil Çözüm İstiyor

Avrupa Birliği'nin Kıbrıs Sorununa, Güney Kıbrıs Ab Dönem Başkanlığını Devralmadan Önce, Çözüm Bulunmasını İstediği, Bu İsteğin Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso Tarafından Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a İletildiği Bildirildi.

 
 
Ab Ve Barosso Kıbrıs Sorununa Acil Çözüm İstiyor
Fileleftheros gazetesi; "AB: Acil Uzlaşı Noktaları ve Kıbrıs Sorununun Apar Topar Çözülmesini İstiyor - Hristofyas'la Görüşmeyi İlerleme Olması Adına Barosso İstedi" başlıkları altında verdiği haberinde, Avrupa Birliği'nin, Birleşmiş Milletler (BM) ve İngiltere'yle sıkı işbirliği içerisinde, Kıbrıs sorununa 2011 yılı sonuna kadar çözüm bulunması amacıyla "dostane müdahaleler" politikası benimsediğini iddia etti.

Gazete, Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanamamasından rahatsız olan AB'nin, BM ile koordinasyon içerisinde kendi nüfuzunu kullanma ihtiyacı hissettiğini, Avrupa Komisyonu Başkanı Barosso'nun 24 Haziran tarihinde Hristofyas'la gerçekleştirdiği görüşmenin de bu bağlamda yapıldığını yazdı.

BAROSSO GÖRÜŞMESİ GİZLENMEK İSTENDİ

Gazete, Hristofyas'la görüşme talebinin bizzat Barosso tarafından geldiğini ve Kıbrıs Rum tarafının ilk aşamada bu görüşmenin yapılacağını gizlemeye çalıştığını belirterek, bunda başarısız olunmasının ardından ise görüşmenin içeriğine ilişkin çarpıtma politikası sergilendiğini iddia etti.

Hristofyas'ın 24 Haziran'da AB Zirve Toplantısı'na katıldığını ve toplantının ardından basın açıklaması düzenleyerek bilgi verdiğini, ancak aynı gün, karşı binada Barosso'yla yapacağı görüşmeyi açıklamadığını yazan gazete, oysa görüşmenin birkaç gün önceden kesinleştiğini vurguladı.

Gazete, bir devlet başkanının Komisyon başkanıyla görüşmesinin çok büyük önem taşıması sebebiyle, Hristofyas'ın görüşmeye değinmemesinin ancak bir karartma politikası olarak adlandırılabileceğini belirtirken, görüşmenin başka kaynaklardan basına sızmasının ardından ise, görüşmenin içeriği konusunda Rum ve Yunan medyasına, görüşmenin içeriği hakkında yanlış bilgilendirme yapıldığını yazdı.

Görüşme hakkında Rum ve Yunan medyasına, Hristofyas'ın Barosso'dan "müzakere masasına daha mantıklı öneriler sunmasını istediği, Barosso'nun da bu isteği Türkiye'ye ileteceği sözünü verdiği" açıklamasının yapıldığını, ancak gerçeğin böyle olmadığını vurgulayan gazete, görüşmenin ana konusunun Hristofyas'ın bu talebi değil, Barosso'nun; Güney Kıbrıs'ın 2012 yılının ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralmadan önce, hemen uzlaşı noktalarına varılması ve Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiği şeklindeki uyarısı olduğunu belirtti.

Barosso ve AB çevrelerinin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını üstleneceği 2012 yılının ikinci yarısını "gayrı resmi bir takvim" olarak gördükleri ve bu takvim içerisinde "her ne olursa olsun" Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gerektiğini düşündükleri belirtilen haberde, Komisyon'un bu düşünceye sahip olma sebebinin, BM Genel Sekreteri Yardımcısı Lynn Pascoe'nin Komisyon'a düzenli şekilde bilgi vermesi ve İngilizlerin yürüttüğü politikalar olduğu iddia edildi.

Habere göre, AB'nin Hristofyas'a yönelik bu baskısı, gerek Türkiye'nin AB katılım sürecinin Kıbrıs sorunu yüzünden çıkmaza girmesi, gerekse Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki sorunların NATO -AB işbirliğini engelleyecek düzeyde olması sebebiyle AB'nin duyduğu endişeleri yansıtıyor.

Gazete ayrıca, müzakereler konusunda AB'den gazeteye yönelik yazılı bir açıklamaya da yer verdi ve bu açıklamada Komisyon'un, müzakerelerin hız kazanmasına yardımcı olmaya hazır olduğunun ifade edildiğini vurguladı.

Habere göre, söz konusu mektupta, AB'nin halihazırda müzakere sürecine, AB konularını ilgilendiren kısımlarda katkısının mevcut olduğu, tarafların ve BM'nin talepte bulunması durumunda da, AB'nin yetkileri dahiline giren bölümlerde müzakerelerin hızlandırılması için katkısını yoğunlaştırmaya hazır olduğu bildiriliyor.

Öte yandan Kathimerini gazetesi; "Cenevre'de Altı Unsurlu Strateji" başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs Rum tarafının Cenevre zirvesine hazırlıklı gideceğini ve en büyük avantajının, Kıbrıs Rum tarafının bazı başlıkların birlikte müzakere edilmesi yönündeki talebine BM Genel Sekreteri Ban'ın daha önceden destek vermiş olması olduğunu yazdı.

Habere göre Hristofyas, Cenevre görüşmesinde ilk olarak bugüne kadarki müzakere sürecinin ayrıntılı bir analizini yapacak ve arzulanan ilerlemenin neden sağlanamadığını kanıtlarla ortaya koyacak.

Müzakere sürecinin bundan sonra nasıl devam etmesi gerektiğine ilişkin görüşlerini de Ban'a sunacak olan Hristofyas'ın, önceden de gündeme getirdiği Mülkiyet ve Toprak gibi bazı müzakere başlıklarının birbirleriyle paralel veya ilişkili şekilde müzakere edilmesini isteyeceği ifade edildi.

Haberde, Hristofyas'ın ayrıca gelecekteki süreçte tüm müzakere başlıklarının ele alınmasını da gündeme getireceği belirtilirken, bu görüşün Türk tarafının Güvenlik ve Garantiler başlıklarının uluslararası konferansta ele alınması şeklindeki talebiyle ilişkisi olduğu belirtildi.

Habere göre Hristofyas bu taleple, tarafların müzakerelerden ve çözümden tam olarak ne beklediklerinin ve istediklerinin ortaya koyulmasını amaçlıyor.

Gazete, Cenevre görüşmesinin ajandasının da belli olduğunu, bir sonraki üçlü zirveye kadarki hedeflerin belirleneceğini, ancak bir yol haritasının açıklanmayacağını da ileri sürdü.

TÜRKİYE MÜLKİYET - TOPRAK İLİŞKİLENDİRMESİNİ KABUL ETTİ İDDİASI

Gazete, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın "Türkiye'den getirdiğini söylediği büyük mesajın ise Türkiye'nin Toprak ve Mülkiyet başlıklarının ilişkilendirilmesini kabul ettiği" mesajı olduğunu iddia etti. Gazete şunları yazdı:

"Alexander Downer'ın Ankara'dan getirdiğini söylediği 'büyük mesaj' Türkiye'nin mülkiyet - toprak ilişkilendirilmesini kabul ettiği ve uzlaşıya varılır varılmaz garantiler konusunun başlamasıdır. Bunun anlamı, garantörlerin de katılacakları çok taraflı bir görüşmedir. Türkiye, karşılığı olmayan pek çok söz konusunda üçüncü taraflar aracılığıyla 'konuştuğundan' (Türkiye bilgisi olmadığını söylüyor) bunun Türkiye'nin Downer'a yada bizzat BM Genel Sekreteri'ne verdiği kesin bir taahhüt mü yoksa Türk oyunlarından bir tanesi daha mı olduğu netlik kazanmamıştır. Gerçekler Cenevre'de ortaya çıkacaktır".

Politis gazetesi ise Cenevre görüşmesine ilişkin haberini; "Üçlü Taktikler" başlığı altında verdi ve Kıbrıs Rum tarafının görüşmede gündeme getireceği unsurlara değindi.

Gazete, Hristofyas'ın görüşmede, özellikle Kıbrıs Türk tarafının Toprak ile Mülkiyet konularının ilişkilendirilmesini kabul etmemesini gündeme getireceğini belirtirken, Hristofyas'ın çantasında, farklı müzakere başlıklarının farklı şekillerde ilişkilendirilmelerine dair önerilerle Cenevre'ye gideceğini öne sürdü.

Kıbrıs Türk tarafının ise, çoklu konferansa götürecek takvimler ve akabinde de KKTC'nin düzeyinin yükseltilmesini sağlayacak şekilde müzakerelerin başarısızlıkla son bulmasını elde etmek amacıyla müzakere sürecinin değişmesi argümanını izleyeceği iddia edildi.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının çoklu konferans talebinin şimdi kabul görmeyeceğini bildiğini, bu yüzden de müzakerelerin Eylül ayına kadar yoğunlaştırılmış şekilde devam etmesi ancak başarısızlığa uğranması halinde uluslararası konferans düzenlenmesi argümanını ortaya koyacağını öne sürdü.

CENEVRE GÖRÜŞMESİNİN PROGRAMI

Öte yandan gazete, Cenevre görüşmesinin bir önceki üçlü zirvenin programına dayanacağını savundu ve buna göre üçlü zirvenin programına şu şekilde yer verdi:

Sabah 10:00'dan yaklaşık 12:30'a kadar liderler ve Ban, Ocak ayından 7 Temmuz tarihine kadar yaşanan süreci ele alacaklar.

12:30'da ise, yaklaşık 15 dakika sürmesi planlanan bir ara verilecek ve ardından taraflar çalışma yemeğinde biraraya gelecekler. 2 yada 2 buçuk saat süremsi beklenen yemeğin ardından Genel Sekreter'in, soru kabul etmeyeceği kısa ve özlü bir basın açıklama yapması bekleniyor.

Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberini; "Ban Sonun Başlangıcını Başlatıyor" başlığı altında yansıttı.

(SB/SEL)


TAK
 
3 Temmuz 2011 Pazar 17:56
Okunma: 635
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu