Ana Sayfa » Dünya » Abd Dışişleri Bakanı Clinton: ''suriye'deki Çatışma Nato'nun Sınırında Gerçekleşiyor,Türkiye Halihazırda Zarar Gördü''

Abd Dışişleri Bakanı Clinton: ''suriye'deki Çatışma Nato'nun Sınırında Gerçekleşiyor,Türkiye Halihazırda Zarar Gördü''

Brüksel, 18 Nisan 12 (T.a.k): Abd Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki Çatışmaların Türkiye Sınırına Dayandığını Söyledi..

 
 
Abd Dışişleri Bakanı Clinton: ''suriye'deki Çatışma Nato'nun Sınırında Gerçekleşiyor,Türkiye Halihazırda Zarar Gördü''
NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısında basına konuşan Clinton, ''(Suriye'deki) bu çatışma NATO'nun sınırında gerçekleşiyor. Geçen hafta Türkiye ve Lübnan topraklarına sınır ötesinden ateş açıldı. NATO müttefikimiz Türkiye cömertçe ağırladığı sığınmacı akını yanında Suriye ateşinde kendi topraklarında iki kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle halihazırda zarar gördü. Gelişmeler karşısında çok yakın temasta olmaya devam edeceğiz'' dedi.


Clinton, Suriye'deki Beşşar Esed yönetimini ''sözleriyle değil eylemleriyle yargılayacaklarını'' belirterek ''BM gözlemcilerinin ilk dilimi  Suriye'ye daha yeni ayak basmışken ve BM Güvenlik Konseyi, Kofi Annan'ın 6 maddelik planına bağlılığını teyit etmişken Eset rejiminin silahları İdlib ve diğer bölgelerde evlere ateş etmeyi sürdürüyor ve Suriyeliler ölmeye devam ediyor'' tespitinde bulundu.


Clinton, ya Kofi Annan'ın planı dahilinde Suriye'de gözlemcilerin takviye edilerek çatışmaların azalmasının sağlanacağını ya da Esed rejiminin elindeki son şansı heba etmesiyle yeni önlemlerin yolunun açılacağını ifade etti.


Hillary Clinton, bir yandan Esed rejimi ve destekçileri üzerindeki baskıyı artırmaya devam ederken, diğer yandan Suriye'de barışçıl dönüşüm ve çözüm için çabaları artıracaklarını dile getirdi.


Clinton, ''ABD Suriye muhalefetine komünikasyon ve lojistik konularında destek veriyor. Muhalefete Suriye halkının geleceğinde alternatif ses olmaları konusunda yardım için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.


(AA/ÖK/HÖ)


 
19 Nisan 2012 Perşembe 09:39
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler