Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Abd "güven Yaratıcı Önlemler İçin Mekanizmalar"a Sıcak Bakıyor

Abd "güven Yaratıcı Önlemler İçin Mekanizmalar"a Sıcak Bakıyor

Abd Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ada'yı Ziyaret Etme Niyeti Olduğu Belirtildi.

 
 
Abd
Lefkoşa, 9 Nisan 14 (T.A.K): ABD'nin, Kıbrıs sorununa ilişkin süreci destekleyecek, gerek durgunluk gerekse çıkmazı önleyecek mekanizmalar oluşturulmasına sıcak baktığı belirtildi.


Fileleftheros gazetesi ABD'nin mekanizmalar oluşturulmasına müsamaha gösterdiği unsurunun, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkileri Bürosu Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in temaslarından ortaya çıktığını yazdı.


Fileleleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Rubin'in temaslarına geniş bir şekilde yer verdiler.


ABD'nin, kamuoyu önündeki iyimser açıklamalarına karşın, müzakereler süreci konusunda endişeli olduklarının görüldüğünü ve süreci çeşitli şekillerle desteklemeye acele ettiğini yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in temaslarından, ABD'nin, süreci destekleyecek, durgunluk ve çıkmazın önüne geçecek mekanizmaların oluşturulmasına müsamaha gösterdiğinin ortaya çıktığını belirtti.


Bu mekanizmaların, Amerikan desteğiyle görüşülecek güven yaratıcı önlemlerin paralel görüşülmesi ve AB'nin müdahil olmasıyla ilgili olduğunu belirten gazete, Eric Rubin'in, dün, sırasıyla Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve daha sonra ise KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'yla bir araya gelerek Maraş v güven yaratıcı önlemler konusunu görüştüğünü yazdı.


Rubin'in örneğin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun mayınsızlaştırma önerisi; Kıbrıs Rum tarafının Maraş konusu ile birlikte ele aldığı başka güven yaratıcı önlemleri de duymak istediğini yazan gazete, Amerikalıların, Maraş konusunda, ilk adım olarak uzmanların, ABD ve AB tarafından finanse edilecek fizibilite çalışması için oraya girmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.


Gazete fizibilite çalışmasının ardından bir sonraki adımın, şirketler tarafından ihalelerin açılması olduğunu yazarken bu konuda "adım adım" bir uygulama izleneceğinin de net olduğunu belirtti.


RUBIN'İN AÇIKLAMASI


Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD'nin, bu sürecin, en kısa zamanda ilerlemesine yardımcı olmak için mümkün olan her şeyi yapmaya taahhütlü olduğunu söyledi.


ABD'nin, güven yaratıcı önlemlere nasıl yardımcı olacağı şeklindeki bir soru üzerine Rubin, iki taraftaki önceliklerin neler olduğunun çok iyi bilindiğini ve amacın, ilerleme için gerçek olanakların görülmeye başlayacağı güven yaratıcı önlemlerle, iki tarafın gereksinimleri ve ümitlerinin karşılanması yöntemlerinin bulunması olduğuna inandığını ifade etti.


Rubin, ABD'nin sürece dahil olmadığını ancak destekleyici role sahip olduğunu belirterek, ABD'nin rolünü "yardımcı olmak, mekanizmalardan bazılarının oluşturulmasına yardımcı olmak ve bazı programları desteklemek" şeklinde anlattı.


Rubin açıklamasının devamında, bunda, yalnız olmadıklarını düşündüklerini, AB'nin ve diğerlerinin de aynısını yapacağına inandıklarını zira kendilerinin mümkün olan her şeyi yapmaya taahhütlü olduklarını ifade etti.


Gazete Rubin'in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasındaki açıklamalarına da yer verdi.


Alithia gazetesine göre Rubin açıklamasında ayrıca Anastasiadis ile görüşmesini çok iyi nitelendirirken Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerde, gelecekte ilerleme sağlanmasına yönelik iyimserliği de ele aldıklarını söyledi.


Rubin, ülkesinin, BM'nin iyi niyet misyonuna ve iki toplum liderine yönelik desteğinden de bahsetti.


ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLİSİ: "KERRY'NİN ADA'YA GELME NİYETİ VAR"


Fileleftheros gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Ada'yı ziyaret etme niyetinin bulunduğunu ancak bu ziyaretin henüz planlanmadığı şeklindeki açıklamasına yer verdi.


Habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Maraş'ın iadesi konusuyla özel olarak ilgilenmek için Ada'yı ziyaret edeceğine ilişkin basında çıkan haberleri yorumladı.


ABD'li yetkili gazeteye yaptığı açıklamada ziyaretle ilgili bir hazırlığın henüz yapılmadığını ancak bunun, ele alınan bir şey olduğunu söyledi.


Gazete bilgilere dayanarak Amerikan diplomasisinin, geçtiğimiz Mart ayından itibaren, "ağır topçusu" olarak addettiği Dışişleri Bakanı John Kerry'i kullanmaya karar verdiğini ancak ziyaretin "alelacele bir eylem" olarak addedilmesine bağlı olarak gerçekleştirilmediğini, Rubin'in ziyaretinin yapılmasının tercih edildiğini yazdı.


Ortak açıklamanın imzalanmasını sağlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın yeni bir katılımının (müdahil) söz konusu olmasının beklendiğini belirten gazete, ortaya çıkacak duruma bağlı olarak ziyaret tarihinin de belirleneceğini yazdı.


"MARAŞ İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR"


Politis gazetesi "Maraş için küçük adımlar" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin arasında, bir saat süren görüşmede, tüm Ada'nın mayınsızlaştırılması, bir sınır kapısının daha açılması gibi küçük güven yaratıcı önlemlere paralel olarak kapalı bölge Maraş'ın aşamalı iade edilmesi sürecinin başlaması odağında, önerilen güven yaratıcı önlemler paketinin ele alındığını yazdı.


Habere göre gazetenin kaynağı (gazeteye) yaptığı açıklamada, Maraş'ın iadesinin hemen mümkün olmadığını ancak bu aşamada, kapalı Maraş bölgesinin hangi noktalarının yaşanabilir olduğunu, alt yapı ve yeniden imar için maliyetin ne kadar olduğunu belirlemek için uzmanların oraya ulaşması konusunda anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu belirtti.


Gazete güven yaratıcı önlemlere, mayınsızlaştırma, bir sınır kapısının daha açılması gibi  "küçük" önlemlerin öncelik edeceğini yazan gazete, Maraş'ın kontrolünün BM'ye verilmesinin daha sonraki aşamada, Kıbrıs Rum tarafınca, Türk müzakere başlıklarının açılması, Türkiye tarafından ise 10. Protokolün hayat geçirilmesi gibi büyük hareketlerle olabileceğini yazdı.


Habere göre bir hükümet kaynağı gazeteye yaptığı açıklamada Kıbrıs Rum tarafının, ABD ve AB'yi ikna etmeyi başardığını ayrıca önemli güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesiyle AB'nin müzakerelere müdahil olmasının da Ankara'da anlayışla karşılandığını, şu anda müdahil tarafların, dile getirilen bu hedeflerin yerine getirilmesi yöntemlerini bulma aşamasında olduklarını da ifade etti


Diplomatik kaynaklar ise Türkiye'nin Ağustos ayındaki seçimlerden önce büyük güven yaratıcı önlemleri kabul etmesinin söz konusu olmadığını düşünüyorlar.


Alithia gazetesi ise ilgili haberi "Maraş Önderliğinde Güven Yaratıcı Önlemler Paketi ABD'nin Önünde" başlığıyla aktarırken, ABD'nin, Kıbrıs sorunun çözüm sürecine müdahil olmasının iki toplum arasında güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesi çabasına özellikle dinamik kazandıracağının görüldüğünü yazdı.


Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in, gerek Cumhurbaşkanı Eroğlu gerekse Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'le gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yaptığı açıklamaların, Amerikan ilgisi açısından belirleyici olduğunu yazan gazete Rubin'in, Kıbrıs sorunu süreci konusunda iyimser gözüktüğünü ayrıca ABD'nin bu sürecin başarı sağladığını görmek ve güven yaratıcı önlemlere yardımcı olmak için mümkün olan her şeyi yapmaya hazır olduğunu da dile getirdiğini belirtti.


Simerini gazetesi ise "Maraş İçin Paket" başlıklı haberinde Rubin'in dün gerçekleştirdiği temasların oldukça önemli olarak addedildiğini yazdı.


Gazete hükümet kaynaklarına dayanarak gerek Rubin, gerekse AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle'nin temaslarının, özlü bir içeriğe sahip olarak oldukça önemli addedildiğini belirtti.


Gazete yine aynı kaynaklara dayanarak Anastasiadis ve Hükümetin inisiyatifiyle, AB'nin rolünün yükseltilmesi, Maraş ile birlikte güven yaratıcı önlemlerin ileriye götürülmesi gibi esas stratejiler temelinde Kıbrıs sorununa uluslararası açıdan karışılması konusunda aktif ve özlü bir çevre yaratıldığını da yazdı.


STİLİANİDİS


Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Maraş konusu ile AB'nin sürece müdahil olmasının görüşmelerin merkezinde olduğunu ifade etti.


Politis gazetesine göre Stilianidis ayrıca bu aşamada daha fazla bir açıklama yapma niyetinde olmadığını söyledi.


Stilianidis görüşmenin, müzakereler süreci, Maraş konusu önceliğiyle güven yaratıcı önlemler ve AB'nin sürece etkin müdahil olması şeklinde üç düzeyde hareket ettiğini de ifade etti.


(FK/GÜL)


 
9 Nisan 2014 Çarşamba 11:26
Okunma: 918
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu