Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Abd İçin Maraş Rumların Anlaşmayı Yeni Bir Referandumda Benimsemesi İçin Araç

Abd İçin Maraş Rumların Anlaşmayı Yeni Bir Referandumda Benimsemesi İçin Araç

Kıbrıs Sorunu-rum Ekonomisi Birbiriyle Bağlantılı.

 
 
Abd İçin Maraş Rumların Anlaşmayı Yeni Bir Referandumda Benimsemesi İçin Araç
RUM HÜKÜMET YETKİLİSİ: "VAR OLAN DUYGU, MAĞUSA İÇİN VAKİT GELDİĞİDİR... ÇOK YAKINDA OLACAK GELİŞMELERİ BEKLEYİNİZ"


"FÜLE VE RUBIN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNU MAĞUSA İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMADAN ELDE EDİLECEK MENFAATLERE İKNA ETMEYE GELİYOR"


Lefkoşa, 6 Nisan 14 (T.A.K.): ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in yarın Ada'ya gelmesiyle Maraş'ın kapalı bölgesi konusunun yeniden perde önüne gelmekte olduğu, Amerikalıların, uzmanların kapalı bölgeye girmelerine sıcak baktıkları ancak kentin şimdi iadesinin söz konusu olmadığı bildirildi.


Fileleftheros "Maraş Vasıtasıyla Hareketler... Perde Gerisi: Genel Sekreter'den Davutoğlu'na GYÖ'ler Konusu... Kıbrıslı Türkler AB'de Müşterek Temsiliyet İstiyor" başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da görüşeceği TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun önüne Güven Yaratıcı Önlemler'i, özellikle de Maraş'ı koymayı üstlendiğini belirterek özetle şunları yazdı:


"İyi bilgili bir kaynağın gazetemize söylediğine göre inisiyatiflerin dizginlerini ele alan Amerikalılar Mağusa konusundan söz ettiklerinde uzmanların, -finanse etmeyi de önerdikleri- teknik ekonomik inceleme yapmak üzere kapalı kente girmelerini kastediyorlar. Ada'ya yarın gelecek olan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in temas gündeminin ilk sıralarında bu konu olacak.


Washington uzmanların binaların ve kamu alanlarının bugünkü durumu hakkında genel bir değerlendirme yapmak ve rapor oluşturmak için kapalı bölgeye BM kisvesi altında girebileceklerini savunuyor. İlk aşamada kapalı kente şehircilik uzmanları, mimarlar ve genel olarak kent ve bölgelerin yeniden imarında uzman kişilerin girebileceğini düşünüyorlar.


ABD İÇİN MARAŞ,  RUMLARIN ANLAŞMAYI YENİ BİR REFERANDUMDA BENİMSEMESİ İÇİN BİR ARAÇ


Amerikalıların kapalı kentin derhal iadesini kastetmedikleri ortadadır. ABD Mağusa konusunu gerek ilerlemeyen prosedürde dinamik yaratmak, gerekse bir planı yeni bir referandumda benimsemesini kolaylaştırmak için Kıbrıs Rum tarafında olumlu ortam işlemek için araç olarak kullanmak istiyor.


Kısacası anlaşmanın, şu anda incelenmekte olan gibi, Mağusa kentinin yüzde 16'sını oluşturan bölgenin açılmasına göndermede bulunan etkileyici bir hareketle kabul edilmesine yatırım yapıyorlar. Yaratılacak dinamiğin toprak konusunda yapılacak bir hareketten daha büyük olacağını düşünüyorlar.


Bu planlamalardaki ölçünün, 'prosedüre dinamik katmak için yaratılacak izlenim ve hareket olduğu aşikârdır. Kısacası, uzmanlar bölgeye girsin, çalışma başlasın ama iade konusu nihai anlaşmanın bir parçası kalmaya devam etsin.


Şu anda bir inceleme başlaması mantığını Özdil Nami de tartışıyor görünüyor. Nami iade konusunun nihai anlaşma kapsamında olduğunun altını çiziyor.


Lefkoşa da kapalı kentin yüzde 16'sına tekabül eden kapalı bölgenin şimdiden açılması ile Kıbrıs sorununun çözümü için perspektif ve dinamik yaratılabileceğini düşünüyor.


Farklı yaklaşımlardan bağımsız olarak, Mağusa meselesinin zorlukların aşılması ve prosedürde çıkmazdan kaçınılmasının ana vasıtası olacağı aşikârdır.


Bu arada edindiğimiz bilgilere göre Kıbrıs Türk tarafı müzakerelerde, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası örgütlerde müşterek temsiliyet konusunu gündeme getirdi. Avrupa Birliği böyle bir şeye izin vermese bile Türk tarafı bu talebi ortaya koyarak, talep ettiği çözüm şekliyle ilgili bir mesaj veriyor. Dönüşümlü başkanlıkta da ısrar ediyor.


Bu arada genişlemeden sorumlu komiser Stefan Füle ve ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı Eric Rubin'in bu hafta Kıbrıs'ta olmaları Kıbrıs sorununda bir dinamik ama aynı zamanda bir baskı da yaratıyor. Gündemleri farklı olsa da iki yetkili Kıbrıs'taki muhataplarıyla, müzakere sürecinin ilerleme yöntemlerini görüşecek.


Stefan Füle daha çok AB'nin prosedürdeki rolünün artırılmasıyla ilgili meselelerle ilgilenecek. Kısacası Barroso'nun temsilcisi Pieter Van Nuffel'in rolüyle ilgili görüşecek. Öte yandan Amerikan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Güven Yaratıcı Önlemlerle, özellikle de Mağusa konusuyla meşgul olacak."


Alithia AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle (yarın) ve Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Eric Rubin'in (Salı günü) Ada'ya geleceğini ve Kıbrıs Türk tarafını, Maraş'la ilgili bir açıklamadan her iki tarafın da elde edeceği menfaatler konusunda ikna etmeye çalışacaklarını iddia etti.


FÜLE VE RUBIN'DEN SONRA, AÇIKLANACAK ÖNEMLİ BİR ŞEY GÖRÜRSE KERRY DE GELECEK


Gazete "Rubin, Füle ve Derininde Kerry Geliyor... Mağusa'yla İlgili Açıklama Kotarıyorlar... Müzakerelere Yeni İvme" başlığıyla manşete çıkardığı haberinde, iyi bilgili bir kaynağın "Mağusa için zamanın geldiği duygusu var. Şimdilik daha fazlasını söyleyemeyiz, siz de bizim gibi, muhtemelen çok yakında olacak gelişmeleri bekleyiniz" ifadelerini kullandığını yazdı.


Gazete haberini "Havuç Zamanı... Füle ve Rubin Yarın ve Sonraki Gün Müzakerelere İvme Katmak ve Mağusa İçin Geliyor... Derinde De John Kerry" başlığıyla iç sayfasından devam ettirdi.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Avrupalı ortaklarının, Rum ekonomisinin kurtarılma yöntemi olarak mevduatların tıraşlanması ve diğer tasarruf tedbirleri dayatma taktiğinden hayal kırıklığına uğrayan Anastasiadis ve Rum halkının bu süre içerisinde Brüksel'in düşünme ve hareket etme yöntemini zor yoldan öğrendiğini yazan gazete özetle şöyle devam etti:


KIBRIS SORUNU VE RUM EKONOMİSİ BİRBİRİYLE BAĞLANTILI... "KIRBAÇ BİTTİ SIRA HAVUÇTA"


"Bir yıllık kırbaçtan sonra şimdi havuç zamanı geldi. Kıbrıs'ta hiç kimse Kıbrıs sorunu ile Kıbrıs ekonomisini alenen ve resmen birbirine bağlamıyor. Perde gerisinde ise herkes bu iki konunun ancak birbirine bağlı olabileceğini ancak Kıbrıs sorunu halledilmeden Kıbrıs ekonomimin kısa zamanda yeniden ayağa kalkmasının zor olacağını çok dikkatli şekilde itiraf ediyor.


ABD, BM, AB, IMF, Avrupa Komisyonu Kıbrıslı Rumların fedakarlıklarını artık kabul ediyor, yavaş yavaş Kıbrıs dışında itibar kazanmaya başlayan Başkan Anastasiadis'in (yukarıda sayılan mercilerin) önlerine koyduğu Kıbrıs sorunu ve ekonomi konularını anlıyor görünüyor. Bu kabul ve anlayış şimdilik teorik düzeyde olsa bile yakında pratiğe dökülmesi bekleniyor.


Uluslararası camianın büyük oyuncularının son zamanlardaki olumlu açıklamaları ile Kıbrıs ekonomisine güven yeniden oluşuyor. Son günlerdeki açıklamalar dikkate alındığında oluşmakta olan büyük resim görülebilir. IMF'nin ve Komisyon'un kurduğu Kıbrıs Destek Grubu'nun son raporlarında Kıbrıs programının uygulanması ve Kıbrıs ekonomisinin gidişatıyla ilgili olumlu resim çiziliyor.


Şimdi siyasi düzeyde, Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) konusunun Avrupa Konseyi kararlarına girdiği, ABD Başkanı Barack Obama'nın Eroğlu-Anastasiadis ortak açıklama metni üzerinde anlaşmasından sonra yaptığı 'ABD, iki toplum anlaştığında Mağusa bölgesinin gelecekte yeniden canlandırılmasını hedefleyen tedbirler de dahil olmak üzere çözüm müzakerelerinin güçlendirilmesi inisiyatiflerinin genişletilmesi için bütün kilit-oyuncularla birlikte diplomatik açıdan müdahil olacak' açıklaması yerli ve yabancı diplomatik çevreler tarafından gittikçe daha sık hatırlatılıyor ve vurgulanıyor.


Başkan Anastasiadis'in geçen Çarşamba günü BM Genel Sekreteri ile Brüksel'de Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin gidişatı, AB'nin müzakerelerdeki rolü ve GYÖ'lerle ilgili görüşmesinin hemen ardından BM Genel Sekreteri'nin Sözcüsü Ban ile Anastasiadis'in Ada'da karşılıklı GYÖ'ler uygulanmasının önemine hemfikir olduğuna işaret etti.


Perşembe günü, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in Kıbrıs müzakerelerine ivme katmak ve GYÖ olarak Mağusa'yla ilgili paketi ortaya koymak için Salı günü Kıbrıs'ta olacağı öğrenildi. Bu Başkan Anastasiadis'in aylardır, müzakerelerin paralelinde, iki toplum arasında iyi ortam işlenmesi ve karşılıklı güven yaratılması için topluma hitap edecek güçlü adımlara ihtiyaç olduğu argümanıyla ortaya koyduğu bir talepti. Rubin geçen yaz dönemine kadar Amerikan hükümetinin Kıbrıs sorunundaki icraatlardan sorumlusu idi.


AB'nin Genişlemeden sorumlu Komiseri Stefan Füle de aynı nedenlerle yarın Kıbrıs'ta olacak. Rubin ve Füle iki toplumun liderleriyle, siyasi parti başkanlarıyla, sivil toplum örgütü temsilcileriyle ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Özel Danışmanı Lisa Buttenheim ile görüşecek.


RUM HÜKÜMET YETKİLİSİ: "VAR OLAN DUYGU, MAĞUSA İÇİN VAKİT GELDİĞİDİR... ÇOK YAKINDA OLACAK GELİŞMELERİ BEKLEYİNİZ"


Bir Hükümet yetkilisi gazetemize 'Var olan duygu, Mağusa için vaktin geldiğidir. Şimdilik daha fazla bir şey söyleyemeyiz, siz de bizim gibi, belki çok yakında olacak gelişmeleri bekleyiniz. Rubin ve Füle'nin, açıklanacak önemli bir şey görürse Ada'ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kıbrıs'tan açıklayacağı Mağusa ile ilgili bir açıklamadan iki tarafın elde edeceği menfaatler konusunda Kıbrıs Türk toplumunu ikna etmeye çalışacağı anlaşılıyor' dedi.


Son olarak ABD'nin ve AB'nin Yunan dönem başkanlığı sırasında Türk müzakere başlıklarının açılmasını istedikleri ve bu yönde baskı yaptıkları vurgulanıyor. Başkan Anastasiadis'in bunu, Mayıs ayı başlarında Almanya Şansölyesi (Merkel) ile yapacağı görüşmede önünde bulması bekleniyor. Başkan Anastasiadis Merkel'den milyonlarca Euro'luk mali destek almayı bekliyor."


(ŞA/GÜL)


 
6 Nisan 2014 Pazar 10:46
Okunma: 894
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu