Ana Sayfa » Dünya » Abd Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ros-lehtinen:

Abd Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ros-lehtinen:

''terör Örgütü Pkk Sadece Türkiye'ye Değil, Abd'nin Bölgedeki Çıkarlarına Da Tehdit Oluşturuyor''

 
 
Abd Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ros-lehtinen:
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, ''terör örgütü PKK'nın sadece Türkiye'ye değil, ABD'nin bölgedeki çıkarlarına da tehdit oluşturduğunu'' söyledi.  

Ros-Lehtinen, 1915 olaylarını ''soykırım'' olarak niteleme çabalarından kaygı duyduğunu da belirterek, ABD Kongresi'nin bu konuya müdahil olmasını uygun bulmadığını belirtti.

Dallas'ta Türk-Amerikan Derneği TURANT'ın ''Cumhuriyet Birlik ve Dayanışma Yemeği''nde Türk ve Amerikalılardan oluşan 200 kadar davetli topluluğunun önünde bir konuşma yapan Ros-Lehtinen, terör örgütü PKK'dan, 1915 olaylarına, Türkiye'nin bölgesindeki rolünden, Türk-Amerikan ilişkileri ve Türkiye-İsrail ilişkilerine kadar önemli açıklamalarda bulundu.

Ros-Lehtinen, ''bir önceki yüzyılda dünyanın, Türkiye'nin bugünkü modern, demokratik cumhuriyete tarihi dönüşümüne tanıklık ettiğini'' kaydederek, ''Bu yüzyılda da Türkiye, gurur verici başarılarının üzerine yenilerini inşa ediyor ve bölgedeki diğer ülkeler için bir örnek haline gelmiş durumda'' dedi.

''TÜRKİYE MODELİ, DEĞERLİ BİR NİTELİĞE SAHİP''

''Bölgede Arap Baharı olarak adlandırılan devrim niteliğindeki değişimlerin ışığında, modern, demokratik ve nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Türkiye modelinin özellikle şu anda değerli bir niteliğe sahip olduğunu'' ifade eden Ros-Lehtinen, ''Bu ülkeler yeni yönetim şekillerini oluştururken, Türkiye'nin örnek konumu, etkisi ve desteği eşsiz nitelikte olumlu bir rol oynayabilir'' diye konuştu.

Türkiye'nin artan rolünün Libya'da yaşanan olaylarda görüldüğünü kaydeden Ros-Lehtinen, Türkiye'nin binlerce Türk, Avrupalı ve Amerikalı sivili bu ülkeden emniyetli biçimde tahliye ettiğini hatırlattı. Ros-Lehtinen, ''o tarihten bu yana da Türkiye'nin, Libya halkı ülkelerini yeniden inşa etme yolunda uzun ve zorlu bir göreve girişirken, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'ne siyasi, teknik ve para desteğinde bulunduğuna'' dikkati çekti.

''Türkiye'nin Suriye'deki devam eden kargaşayla alakalı attığı adımların, bu ülkedeki olayların gelişimi açısından giderek artan bir önem kazandığını'' dile getiren Ros-Lehtinen, Suriye'de barışçıl protestoların şiddet yoluyla bastırılmasının, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esar rejiminin gerçek doğasını bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

''MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE, ESAD REJİMİNE KARŞI İLKELİ BİR TAVIR SERGİLEDİ"

Ros-Lehtinen, ''Müttefikimiz Türkiye'nin, bu baskı ve saldırılara karşı ilkeli bir tavır sergilemesinden, özellikle de Suriye'deki rejimin acımasız saldırılarından kaçan yüzlerce demokrasi yanlısı eylemciye barınak sağlamasından memnuniyet duyuyorum'' dedi.

''Türkiye'nin Suriye halkının özgürlüğüne destek yolunda verdiği mesajların bundan daha açık olamayacağını'' ifade eden Ros-Lehtinen, konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye konusundaki açıklamalarından bazı alıntılar yaptı.

Ros-Lehtinen, ''Türk yetkililerin, Esad rejiminin gitme zamanının geldiği yönünde kamuoyu önünde beyanatlarda bulunduğunu'' kaydederken, ''Türkiye'nin, Suriye'deki diktatörlüğe verdiği destek dolayısıyla İran'ı da eleştirdiğini'' belirtti.

''BAŞBAKAN ERDOĞAN, SÖZLERİN ÖTESİNE GEÇTİ VE SOMUT ADIMLAR ATTI''

''Başbakan Erdoğan, sözlerin ötesine geçti ve Türkiye ile Suriye arasındaki ticaretin tek taraflı olarak kısıtlanması da dahil olmak üzere somut adımlar attı'' diyen Ros-Lehtinen, ''Türkiye'nin ayrıca, kendi toprakları üzerinden Tahran'dan Şam'a silah nakliyatına artık izin vermeyeceğini açıkladığını'' söyleyerek, bu açıklamada doğrultusunda Türkiye tarafından atılan adımlardan örnekler verdi.

Ros-Lehtinen, ''durumun tehlikeli ve tahmin edilemez bir boyutta olduğunu'' kaydederek, ''Dolayısıyla Türkiye ve ABD, mümkün olan en erken biçimde barışçıl dönüşümü meydana getirmek için çabalarını koordine etmeyi sürdürmeli'' dedi.

"TÜRKİYE'NİN ÇABALARI AMERİKALILARIN HAYATLARINI KURTARDI"

''Türkiye'nin zor bir coğrafyada yaşadığının açık olduğunu'' belirten  Ros-Lehtinen, Türk hükümetinin özgürlükler ve insan haklarına bağlılığını överek, ''Türkiye'nin baskılar, insan hakları ihlalleri ve aşırılık yanlısı örgütlere destek gibi konularda komşularıyla sık sık yüzleştiğini'' belirtti.

Ros-Lehtinen, ''son yıllarda Türkiye'nin, Kitle İmha Silahlarının Yayılmasına Karşı Güvenlik Girişimi'nin (PSI) bir üyesi olarak, İran'dan Suriye'deki Hizbullah ve Gazze Şeridi'ndeki Hamas gibi radikal örgütlere çok sayıda silah nakliyatını engellediğini, buna ek olarak Türk polisinin bu yıl içerisinde, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine saldırı planlayan 15 kişi de dahil olmak üzere, Hizbullah ve El Kaide ile bağları bulunan 85'in üzerinde aşırılık yanlısını tutukladığını'' kaydetti.

''Türkiye'nin radikal gruplara karşı kuvvetli çabaları Amerikalıların hayatlarını kurtardı ve bunun için derinden minnettarım'' diyen Ros-Lehtinen, ''Türkiye'nin, radikal grupların yol açtığı yıkımları çok iyi bildiğini'' söyleyerek, PKK'lı teröristlerce geçen hafta Çukurca'da düzenlenen, 24 Türk askerinin şehit olduğu saldırıyı hatırlattı.

Ros-Lehtinen, ''Bu son trajedinin de gösterdiği gibi, merhamet duygusuna sahip olmayan ortak düşmanlara sahibiz ve onları vatandaşlarımıza karşı yeni saldırılar planlamaları ve hayata geçirmelerini engellemek için yakın işbirliği içinde olmaya devam etmeliyiz'' diye konuştu.

''PKK SADECE TÜRKİYE'YE DEĞİL, ABD'YE DE TEHDİT''

''Bu son saldırının, terör örgütü PKK'nın neredeyse 30 yıldır sürdürdüğü, binlerce masumun hayatına mal olan acımasız terör eylemlerinin yeni bir halkası olduğunu'' kaydeden Ros-Lehtinen, ''PKK sadece Türkiye'ye değil, ABD'nin bölgedeki çıkarlarına da bir tehdit oluşturuyor'' ifadesini kullandı.

''Bu nedenle ABD'nin, PKK'ya karşı verilen mücadelede kaçınılmaz bir rol oynadığını'' söyleyen Ros-Lehtinen, ''Buna gerçek zamanlı uydu görüntülemeleri, istihbarat paylaşımı, operasyonel planlama ve lojistik destek dahil ve tüm bunlar Türkiye'nin terörle mücadele operasyonları açısından kritik önem taşıyor'' dedi.

''ABD'nin bu desteğinin sessiz ve perde arkasında olduğunu, dolayısıyla da özellikle Türkiye'de iyi bilinmediğini'' söyleyen Ros-Lehtinen, ''birçok Türk arasında, Türkiye ile ABD arasındaki dostluğun bocaladığı ve aralarında artık ortak çıkarları paylaşmadıkları yönünde yaygın bir yanlış algılamanın bulunduğuna'' işaret ederek, ''bu açıdan ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadelede verdiği bu desteğin kamuoyunca çok daha iyi bilinmesi gerektiğine inandığını'' söyledi.

Ros-Lehtinen, Türkiye ile ABD'nin Afganistan'da da yakın işbirliğini sürdürdüğüne değinerek, ''Türkiye'nin bu ülkedeki NATO misyonuna önemli katkılarda bulunduğunu belirtti ve bu katkılardan örnekler verdi.

TÜRKİYE'NİN NATO RADARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMAYI KABUL ETMESİNE ÖVGÜ

Türkiye'nin ayrıca, NATO füze savunma mimarisindeki erken uyarı radarına ev sahipliği yapmayı kabul ettiğini hatırlatan Ros-Lehtinen, ''füze savunma sisteminin, sadece ABD'nin değil, Türkiye ve Avrupalı müttefiklerin ulusal güvenliği için de çok önemli olduğunu'' kaydetti.

Ros-Lehtinen, ''Komşusu İran'ın tehditleri ve gözdağı girişimlerine rağmen Türkiye'nin bu radarı topraklarında konuşlandırma isteği, onun ittifakımızı güçlendirmeye olan bağlılığının somut örneği'' ifadesini kullandı.

Bunun gibi birçok örneği sıralayabileceğini, ancak saydığı bu örneklerin de Türkiye ile ABD arasındadevam eden siyasi ve güvenlik işbirliğinin derinliği ve genişliğini göstermeye yeterli olduğunu belirten Ros-Lehtinen, ''iki ülke ilişkilerinde daha az belirgin olan, ancak aynı derecede önem taşıyan'' bir diğer alanın ise ekonomik ve kültürel bağlar olduğunu söyledi.

''TÜRKİYE'NİN EKONOMİK BÜYÜMESİ DÜNYAYI HAYRETE DÜŞÜRDÜ''

Ros-Lehtinen, ''Türkiye'nin ekonomik alanda son yıllarda kaydettiği etkileyici büyümenin dünyayı hayrete düşürdüğünü ve Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin geliştirilmesi için birçok yeni fırsat yarattığını'' ifade etti.

Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin 2010 yılında yaklaşık 15 milyar dolara ulaştığını anlatan Ros-Lehtinen, iki ülkenin, aralarındaki iş bağlarının gelişmeye devam etmesi için adımlar atmaya devam ettiğini belirtti.

Ros-Lehtinen, bu kapsamda 2010 yılında Türkiye-ABD Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi'nin kurulduğunu anımsatarak, bu girişimin finansal hizmetler, biyoteknoloji ve ilaç sanayi dahil olmak üzere ticaretin artırılmasına yönelik çeşitli alanları tanımladığını kaydetti.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik büyümenin motorları olduğuna işaret eden Ros-Lehtinen, dolayısıyla iki ülkenin, ''bu çok önemli, ancak sık sık gözden kaçırılan'' girişimciler grubu için fırsatların geliştirilmesinin yollarını bulma yolunda aktif çalışma yürütmesinin cesaret verici olduğunu dile getirdi.

''ABD'DEKİ TÜRKLER, AMERİKAN EKONOMİSİNİ VE TOPLUMUNU ZENGİNLEŞTİRDİ''

Ros-Lehtinen, nihayetinde iki ülke ilişkilerinin temelinde, iki halk arasındaki sıcak bağların yattığını belirterek, nesiller boyu ABD'ye göç eden Türklerin, Amerikan ekonomisini ve toplumunu zenginleştirdiğini ve her yıl binlercesinin daha gelmeye devam ettiğini söyledi.

ABD'ye göç eden Türkler arasında, işadamlarından mühendislere, doktorlardan, ekonomistlerden ve diğer yüksek eğitimli bireylere kadar çok farklı iş sahalarından kişiler bulunduğuna değinen Ros-Lehtinen, tüm bu kişilerin ''eşsiz yetenekleri ve donanımlarıyla'' ABD'ye katkılar sağladığını kaydetti.

Ros-Lehtinen, en yakın ilişkilere sahip ülkeler arasında bile, karşılıklı güvene zarar vermemesi için ele alınması gereken görüş farklılıkları olabildiğine dikkati çekerek, bu noktada Türkiye-İsrail ilişkileri konusundan bahsetti.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilemeden büyük kaygı duyduğunu ifade eden Ros-Lehtinen, Türk yetkilileri, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin yanı sıra, hem Türkiye hem de İsrail halkına yararı dokunduğu geçmişte kanıtlanan siyasi ve ekonomik ilişkileri onarma yolunda derhal adımlar atmaya çağırdığını belirtti.

''1915 OLAYLARI KONUSUNA ABD KONGRESİ'NİN KARIŞMASI UYGUN DEĞİL''

Ros-Lehtinen, diğer kaygı duyduğu bir konunun ise, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaşanan 1915 olaylarını ''soykırım'' olarak nitelendirme çabası olduğunu kaydederek, ''Bu son derece duygusal bir konu ve ABD Kongresi'nin bu konuya karışmasının uygun olmadığına inanıyorum. Bunun yerine, bu konunun Türkiye ve Ermenistan tarafından doğrudan ele alınması en iyisi ve bu çerçevede Türk ve Ermeni tarihçilerin, işbirliği içeren ve olumlu bir süreçle bu trajik olayları gözden geçirmesi teklifini kuvvetle destekliyorum'' diye konuştu.

Konuşmasının sonunda, Türkiye-ABD ittifakının sahip olduğu kalıcı değere güçlü destek verenlerden biri olduğunu vurgulayan Ros-Lehtinen, ''60 yılı aşkın süre boyunca bu ittifak, birçok fırtına ve zorluğu savuşturdu ve hala her iki ülkenin ulusal çıkarlarını korunması ve ilerletilmesinde kritik önem taşımayı sürdürüyor'' dedi.

Lehtinen, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak, bu ittifakın nesiller boyunca daha da güçlendirilmesi için çalışacağını sözlerine ekledi.

(AA/ÖZ/GÜR)


TAK
 
25 Ekim 2011 Salı 15:59
Okunma: 560
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu