Ana Sayfa » Dünya » Abd Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu, Yıllık Raporunu Yayımladı

Abd Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu, Yıllık Raporunu Yayımladı

Raporda, Türkiye İlk Kez "özel Kaygı Uyandıran Ülkeler" Arasında Gösterildi.

 
 
Abd Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu, Yıllık Raporunu Yayımladı

TÜRKİYE'NİN WASHİNGTON BÜYÜKELÇİSİ TAN: "TÜRKİYE'NİN 'ÖZEL KAYGI UYANDIRAN ÜLKELER' LİSTESİNE ALINMASI, SADECE USCIRF'NİN GÜVENİLİRLİĞİNE ZARAR VERMEKLE KALMIYOR, AYNI ZAMANDA SİYASİ GÜDÜLERLE HAREKET EDİLDİĞİNE DAİR SORU İŞARETLERİ UYANDIRIYOR"

Washington, 21 Mart 12 (T.A.K): ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun (USCIRF) yıllık raporunda Türkiye, kategorisi düşürülerek ilk kez "özel kaygı uyandıran ülkeler" arasında gösterildi.

ABD Kongresi tarafından 1998'de çıkan dini özgürlükler yasası kapsamında kurulan ve dünyada dini özgürlük koşullarını izlemek ve bu çerçevede ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Amerikan Kongresi'ne tavsiyelerde bulunmakla görevli USCIRF, "2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu"nu açıkladı.

USCIRF'nin, yıllık raporlarında 2009'dan bu yana "izleme listesine" aldığı Türkiye, bu yıl ilk kez, raporun en alt kategorisi olan ve dini özgürlükleri en çok ihlal edenlerin yer aldığı "özel kaygı uyandıran" ülkeler listesine dahil edildi.

Bu kategoride Türkiye'nin yanı sıra Burma, Kuzey Kore, Mısır, Eritre, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Çin, Suudi Arabistan, Sudan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam'a yer verildi. Raporun "izleme listesinde" ise Afganistan, Belarus, Küba, Hindistan, Endonezya, Laos, Rusya, Somali ve Venezuela bulunuyor.

Raporun Türkiye ile ilgili tespitlerin yer aldığı bölümünde, "Türk hükümetinin, din ve inanç özgürlüğüne sistematik ve korkunç kısıtlamalar uyguladığı ve bunun ülkedeki tüm dini toplulukları etkilediği ve özellikle de gayrimüslim dini azınlıkları tehdit ettiği" öne sürülerek, "bu nedenle USCIRF'nin, (ABD Dışişleri Bakanı'na) Türkiye'nin 'özel kaygı uyandıran ülkeler' listesine alınmasını tavsiye ettiği" belirtildi.

RAPORDAN...

"Türk hükümetinin, laiklik adına, dini gruplar üzerinde ağır düzenlemeler getirdiği ve onların yasal statülerini reddettiği, tüm dini toplulukların dini özgürlük haklarını ihlal ettiği" öne sürülen raporda, "Gayrimüslim toplulukların din adamı yetiştirme, dini eğitim verme ve kendi ibadet yerlerine sahip olma haklarının reddedilmesi dahil olmak üzere bu kısıtlamaların, bu toplulukların azalmasına ve bazı durumlarda hemen hemen yok olmasına yol açtığı" iddia edildi.

Raporda, "Türkiye'nin demokratik bir hükümete sahip olduğu ve Anayasa'nın inanç ve ibadet özgürlüğünü koruma altına aldığı" kaydedilerek, şöyle devam edildi:

"Türkiye'deki siyasi iklim, dini özgürlüklerle alakalı meselelerin kamuoyu önünde tartışılmasına genel anlamda daha açık olsa da ve hükümet son dönemlerde mülk, eğitim ve dini kıyafet konularında bazı olumlu adımlar atmış olsa da bu açıklamalar, gayrimüslim azınlıkların dini özgürlüklerine yönelik ihlalleri düzeltecek anayasal ve hukuki yapılarda sistematik değişimler getirmedi. Uzun süredir uygulanan politikalar, Türkiye'deki dini azınlık topluluklarının hayatta kalabilirliği ve yaşama gücünü tehdit etmeyi sürdürüyor."

Raporda, "devletin kamusal alanda din üzerindeki sıkı kontrolünün, özellikle Rum, Ermeni ve Süryani Ortodoks kiliseleri, Katolik ve Protestan kiliseleri ve Yahudi toplumu dahil gayrimüslim dini azınlık toplulukların yanı sıra Sünni Müslüman çoğunluk ve ülkedeki en büyük azınlık olan Aleviler için de dini özgürlükleri ciddi biçimde kısıtladığı" iddia edildi.

USCIRF raporunda, "diğer kaygıların, Türk hükümetinin dini azınlık topluluklarının din işlerine karışması, dini azınlıklara karşı sosyal ayrımcılık ve arada sırada şiddete rastlanması, dini kıyafete yönelik kısıtlamalar ve Türk toplumu ile medyasında Yahudi karşıtlığını (anti-semitizm) içerdiği" ifadesi kullanıldı.

Bunlara ilaveten raporda, "Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs üzerindeki askeri kontrolünün, yerel Kıbrıslı Türk yetkililerce keyfi düzenlemelerin uygulanmasını desteklediği ve bunun da Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan tüm gayrimüslimlerin dini faaliyetlerini kısıtladığı, özgürce ibadet etme ve dini mülklerini onarma, bakımını yapma ve kullanma haklarından yoksun bıraktığı ve bölgedeki gayrimüslim toplulukların uzun vadede hayatta kalmasını tehdit ettiği" öne sürüldü.

Raporun, ABD yönetimine "tavsiyelerin" yer aldığı bölümünde de "ABD'nin Türkiye'yi önemli bir stratejik ortak olarak gördüğü ve Türkiye'nin AB katılım sürecini desteklediğine" işaret edilerek, "ABD politikasının, Türkiye'yi 'özel kaygı uyandıran ülkeler' arasına dahil ederek, Türkiye'ye, din ve inanç özgürlükleri konusundaki uluslararası yükümlülüklerine uyması için çağrıda bulunması gerektiği" belirtildi.

USCIRF'nin "2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu", aslında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kendi Dini Özgürlükler Raporu'nda Türkiye ile ilgili yer verdiği tespitleriyle farklılıklar içeriyor. Bakanlık geçen yıl yayımladığı son raporunda, Türkiye'de hükümetin dini özgürlükler alanında son dönemde attığı olumlu adımlara atıf yapmış ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da azınlık mallarının iadesi kararından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutlamıştı. 

BÜYÜKELÇİ TAN'DAN RAPORA ELEŞTİRİ

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, USCIRF'nin Türkiye'yi dini özgürlükler konusunda "özel endişe uyandıran ülkeler" arasında gösterdiği raporuna sert eleştiriler yöneltti.

Tan, yaptığı açıklamada, "Herhangi bir tarafsız gözün, Türkiye'nin USCIRF'nin yıllık raporunda yer verildiği konuma ait olmadığını hemen fark edeceğini" belirtti.

Türkiye'nin, dini özgürlükler konusunda listedeki diğer birçok ülkeden çok daha ileri düzeyde reformları hayata geçirmesine rağmen, 2009 yılında haksız biçimde 'izleme listesine' alındığını" kaydeden Tan, "2011 yılında, Türk hükümetinin azınlık mallarının iadesi yönünde önemli bir yeni adım attığını ve bu adımın ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından da kutlandığını" hatırlatarak, buna rağmen Türkiye'nin USCIRF raporunda "özel endişe uyandıran ülkeler" listesine dahil edilmesinin, "haksız" olduğu kadar, "beklenmedik" olduğunu ifade etti.

Tan, şöyle devam etti:

"Bunun yanında, ABD Dışişleri Bakanlığı, uluslararası dini özgürlükler konusundaki son yıllık raporunda, Türk hükümetinin dini özgürlükleri ilerletici yönde attığı adımların altını çizdi. Söz konusu raporda, daha önceki 'gelişme yok' ifadelerinin yerine olumlu açıklamalar kullanıldı. Türkiye'nin 'özel kaygı uyandıran ülkeler' listesine alınması, sadece USCIRF'nin güvenilirliğine zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda siyasi güdülerle hareket edildiğine dair soru işaretleri uyandırıyor."

(AA/AK/HÖ)

 
21 Mart 2012 Çarşamba 12:34
Okunma: 433
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu